^

Zdraví

Obřízka (obřízka) u mužů

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obřízka (obřízka) - částečné chirurgické odstranění předpubu.

Prevalence

Nejběžnější chirurgie pro muže. Prevalence se liší v různých zemích: 50% v Kanadě, 60-90% v USA, 90-95% v Izraeli.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace pro obřízku u mužů

Nejčastěji se obřízka provádí z náboženských důvodů, které zpravidla regulují i časový průběh řízení a osobu odpovědnou za jeho realizaci.

V roce 1989 cirkulační komise Americké akademie pediatrie uvedla, že "obřízka u novorozených chlapců má potenciální zdravotní výhody a výhody, stejně jako nevýhody a určité riziko." Komise také uvedla, že neexistuje žádná lékařská indikace pro obřízku novorozených chlapců.

Ze zdravotních důvodů se obřízka provádí zřídka. Tyto údaje zahrnují nezmenšitelnost předkožky (zejména v kombinaci s obstrukcí močových cest), phimosis a parafimóza (hlava sevření penis předkožky, která se projevuje tím, silné bolesti a otoky žaludu z důvodu porušení žilního odtoku.), Jakož i, případně, opakující infekce močového systému a / nebo pohlavně přenosných chorob

Potenciální výhody obřízky

Obřízka (obřízka) přispívá k čistotě genitálií. Tento postup nevylučuje potřebu řádné osobní hygieny, ale usnadňuje jeho realizaci.

Tento postup snižuje výskyt infekcí močového systému u kojenců od 1 do 0,1%

Může snížit riziko přenosu určitých pohlavních chorob (například infekce HIV)

Rakovina penisu je onemocnění starších osob, pozorováno s frekvencí 1 z 600 mužů, kteří neprodělali obřízku. Obřízka téměř zcela eliminuje riziko vzniku této nemoci. Nicméně v patogenezi rakoviny penisu je pravděpodobně rovnou hodnotou nedodržování pravidel osobní hygieny.

Obřízka (obřízka) může zabránit rakovině děložního hrdla v sexuálních partnerech mužů infikovaných HPV, kteří nebyli obřezáni.

Obřízka (obřízka) zabraňuje obřízce v pozdějším věku, kdy je postup pro pacienta složitější a traumatický. 10% mužů, kteří neprodělali obřízku, musí následně z lékařských důvodů provést tento postup.

Technika obřízky (obřízka)

Je nutné získat informovaný souhlas rodičů.

Před operací by měly být vyšetřeny vnější genitálie. Při provádění operace musí být dítě pečlivě fixováno.

Během operace má dítě pocit bolesti a nepohodlí. Anestézie není ve všech případech provedena. Výhodná metoda anestezie není definována. Účinná lokální anestézie (blokáda dorzálního nervu penisu). Nepoužívejte epinefrin. Povrchová anestezie může být účinná (5% gel s lidokainem / prilocainem). Obecná anestezie není opodstatněná.

Kontraindikace k obřízce u mužů

Absolutní kontraindikace: přítomnost dítěte (nebo rodinné anamnéze), poruchy nebo deformací penisu (jako hypospadie, ve kterém je kůže předkožky používané jako štěp pro chirurgické odstranění vady) krvácení. Obřízka je volitelným postupem, měla by být prováděna pouze zdravými dětmi.

Relativní kontraindikace: nedospělost, věk méně než 24 hodin a velmi malý penis (mikro penis), který může být výsledkem fúze mezi žaludkem a šourálem.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Komplikace obřízky

Komplikace obřízky se vyskytují v 0,2-0,6% případů. Nejčastější komplikací je výrazné krvácení. Dalšími okamžitými komplikacemi jsou pooperační infekce, tvorba hematomu, poškození penisu, odstranění nadměrně velké kožní chlopně (denudace)

  • Infekční komplikace po obřízce se často objevují při použití zařízení Plastibolla, které se na předkožky uloží na několik dní, až dojde k nekróze a klesání.
  • Pozdější komplikace, jako je stenóza vnějšího otevření močové trubice, vznikají zřídka. Pokud jde o ostrost sexuálních pocitů. Mistr a Johnson neodhalili žádný rozdíl mezi muži a obřízkou.
  • Závažnější komplikace se vyskytují pouze zřídka a ve všech případech, v důsledku porušení chirurgické techniky (například úplné zničení penisu při elektrokauterizaci nebo ischemické nekrózy způsobené použít pro lokální anestetika lidokain s epinefrinem směs).

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.