^

Zdraví

A
A
A

Oftalmoskopie

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Oftalmoskopie je metoda vyšetření sítnice, optického nervu a cévní membrány v paprscích světla odražených od fundusu. Klinika používá dvě metody oftalmoskopie - v opačném a přímém tvaru. Oftalmoskopie je vhodnější pro širokou žákyni.

Žák nerozšiřuje při podezření na glaukom, aby nedošlo ke spuštění zvýšení nitroočního tlaku, jakož i atrofii svěrače žáka, jako v tomto případě, bude žák stále značné.

Oftalmoskopie v opačném směru

Je určen k rychlé prohlídce všech částí fonduusu. Stojí v tmavé místnosti - výhled. Zdroj světla je umístěn nalevo a poněkud za pacientem. Optik se nachází v přední části pacienta, drží v pravé ruce ophthalmoscope nastavena nad pravým okem, a vysílá světelný paprsek ve studovaném oku. Oční čočka síla 13,0 nebo 20,0 dioptrií, které lékař drží palcem a ukazováčkem levé ruky, se nastaví před studijní oko na vzdálenost rovnající se ohniskové vzdálenosti objektivu, - respektive 7-8 nebo 5 cm druhé oko pacienta s. To zůstane otevřené a vypadá ve směru kolem pravého oka lékaře. Paprsky odražené od oka lůžka pacienta k pádu na čočky láme na jeho povrchu a tvaru lékařem k objektivu, jeho ohnisková vzdálenost (respektive 8,7 nebo 5 cm), visí ve vzduchu platné, ale zvýšil o 4-6 krát a obrácený obraz vyšetřovaných úseků fundusu. Všechno, co vypadá, že leží nahoře, ve skutečnosti odpovídá spodní části vyšetřované oblasti a to, co je venku, odpovídá vnitřním částem fundusu.

V posledních letech, oční pozadí pomocí asférické čočky, který poskytuje téměř rovnoměrné a vysokoosveschennoe obraz celého pole. Proto je velikost obrazu závisí na optickém výkonu použitého objektivu a lomu zkoumaného očí: čím vyšší je mohutnost čočky, tím větší je zvýšení a méně viditelná část očního pozadí, a také zvýšení v případě použití stejné síly objektivu při studiu hypermetropických oka je větší, než když studie myopického oka (vzhledem k rozdílné délce oka).

Oftalmoskopie v její přímé podobě

Umožňuje přímo zvážit detaily fundusu odhalené oftalmoskopií naopak. Tuto metodu lze porovnat s prohlížením objektů lupou. Studie se provádí pomocí mono- nebo binokulárních elektrických oftalmoskopů různých modelů a konstrukcí, které umožňují vidět fundus v přímém pohledu zvětšeném 13-16krát. V tomto případě lékař nakloní co nejblíže k oku pacienta a posouzení očního pozadí pomocí žáka (lepší lékařské mydriáza): pravým okem pravého oka pacienta a vlevo - vlevo.

S jakýkoliv způsob oftalmoskopie fundus zkouška se provádí v určitém pořadí: nejprve zkoumat disk do očního nervu, pak - makulární oblast (makulární oblast), a pak - periferní části sítnice.

Při vyšetření optického disku v opačném směru by se měl pacient při vyšetření levého oka podívat přes pravé ucho lékaře, pokud je pravé oko vyšetřováno a na levém uchu vědce. Obvykle je disk s optickým nervem kulatý nebo mírně oválný, nažloutlý růžový s jasnými hranicemi na úrovni sítnice. Kvůli intenzivnímu přívodu krve má vnitřní polovina optického nervu nasycenou barvu. Ve středu disku se nachází deprese (fyziologické vyhloubení), to je místo inflexe optických nervových vláken ze sítnice na mřížovou desku.

Centrální retinální tepna vstupuje do centrální části disku a vystupuje centrální retinální žíla. Centrální tepna sítnice v oblasti optického disku je rozdělena na dvě větve - horní a spodní větve, z nichž každá je rozdělena na časovou a nazální. Žíly zcela opakují průběh tepen. Poměr průměru tepen a žil v příslušných kmenech je 2: 3. Žíly jsou vždy širší a tmavší než tepny. S oftalmoskopem kolem tepny je viditelný světelný reflex.

Mimo optického nervu je ve vzdálenosti dvou průměrů disku od něj žlutá skvrna nebo makulární oblast (anatomická oblast centrálního vidění). Lékař to vidí při vyšetřování, když se pacient podívá přímo do oftalmoskopu. Žlutá skvrna má vzhled horizontálně umístěného oválku, mírně tmavší než sítnice. U mladých lidí je tato část sítnice ohraničena světlem proužkem - makulární reflex. Foveální reflex odpovídá centrální foveě žluté skvrny, která má ještě tmavší barvu. Obrázek fundusu u různých lidí se liší podle barvy a vzoru, který je určen saturací retinálního epitelu pigmentem a obsahem melaninu v choleru. Při přímém oftalmoskopii nejsou žádné reflexy od světelného reflexu, což usnadňuje studium. V hlavě oftalmoskopu je sada optických čoček, která vám umožní jasně zaostřit obraz.

Přečtěte si také:  Konfokální skenovací laserová oftalmoskopie

Oftalmochromoskopie

Tato technika byla vyvinuta profesorem AM Vodovozovem v šedesátých letech osmdesátých lét. Výzkum se provádí pomocí speciálního elektrického oftalmoskopu, ve kterém jsou umístěny světelné filtry, které umožňují zkoumat fundus v fialovém, modrém, žlutém, zeleném a oranžovém světle. Oftalmohromoskopiya podobné Oftalmoskopie v přímém tvaru, výrazně rozšiřuje možnosti lékaře při stanovení diagnózy, můžete se podívat na počáteční změny v oku, se neliší v běžném osvětlení. Například v červeném světle je jasně vidět centrální oblast sítnice av žlutozeleném světle se jasně objevují jemné krvácení.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.