^

Zdraví

A
A
A

Žák

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

W korýš (rupilla) - kulaté otverstietsentre duhovky. Průměr žáka je nestabilní. Žák se zužuje silným světlem a rozšiřuje se ve tmě a hraje roli bránice oční bulvy. Žák je omezený na okraj žáků (margo pupillaris) duhovky. Vnější ciliární okraj (margo ciliaris) je spojen s ciliárním tělem a sklerou pomocí hřebenu (Pectinatum indis - NBA).

U dětí prvního roku života je žák úzká (asi 2 mm), slabě reaguje na světlo, nerozšíří se dobře. V normálním oku se hodnota žáků plynule mění od 2 do 8 mm pod vlivem změn osvětlení. Za normálních podmínek, při mírném osvětlení, je průměr žáka menší než 3 mm, navíc jsou žáci širší u adolescentů a v průběhu času se již stávají žáky.

Pod vlivem tónu dvou svalů duhovky se změní velikost žáka: svěrač provede kontrakci žáka (mióza) a dilatátor vykonává expanzi (mydriáza). Konstantní pohyby žáků - výlety - dávkujte do oka tok světla.

Změna průměru pupilového otvoru se děje v reflexu:

  • v reakci na dráždivý účinek na sítnici světla;
  • při instalaci na světlé vidění objektu v jiné vzdálenosti (ubytování);
  • při konvergenci a divergenci vizuálních os;
  • jako reakci na jiné podráždění.

Reflexní dilatace žáka může nastat v reakci na náhlou zvukovou signalizaci, podráždění vestibulárního aparátu během období otáčení, s nepříjemnými pocity v nosohltanu. Byly popsány studie, které potvrzují, že žák se rozšiřuje při velkém fyzickém namáhání, včetně silného podání rukou, s tlakem na některé oblasti krku a v reakci na bolestivé podněty v jakékoli části těla. Největší mydriáza (až 7-9 mm) může být s bolestivým šokem a dokonce i s duševním nadměrným zatížením (strach, vztek, orgasmus). Reakce rozšíření nebo zúžení žáka může být vyřešena jako podmíněný reflex ke slovům jako "tmavý" nebo "lehký".

Reflexní trojklanného nervu (trigeminopupillyarny reflex) vysvětluje ostře střídavý expanze a kontrakce zornice při dotyku do spojivky, rohovky, kůže, očních víček a periorbitální oblasti.

Reflexní oblouk reakce žáka na jasné světlo představuje 4 vazby. Reflexní oblouk začíná z fotoreceptorů sítnice (I), které dostaly světelnou stimulaci. Signál se přenáší přes optický nerv a vizuální trakt v předním mozku (II). Zde je ukončena eferentní část pupilního reflexního oblouku. Proto impuls zodpovědný za zúžení žáka prochází ciliárním uzlem (III), který je v ciliárním těle oka, k nervovým zakončením svěračku žíly (IV). Po 0,7-0,8 s se žák sníží. Celá reflexní dráha pupilového reflexu trvá asi 1 sekundu. Impuls pro dilataci žáka vychází z středu páteře přes horní cervikální sympatetickou jednotku k žilnímu dilatátoru.

Drogová dilatace žáka se objevuje pod vlivem látek souvisejících se skupinou lekartsv-mydriatic (adrenalin, fenylefrin, atropin a další). Více perzistentně dilatační žíly 1% roztoku síranu atropinu. Po jednorázové instilaci ve zdravém oku může mydriáza trvat až 1 týden. Mydriatická krátkodobá expozice (tropikamid, midratsil) prodlužuje žáka o 1-2 hodiny. Zúžení žíly nastává při instilaci kultur myokardu (pilokarpin, karbachol, acetylcholin a další). Různí lidé reagují na závažnosti miotiky a midriatiki se liší a závisí na vztahu mezi tonusu sympatického a parasympatického nervového systému, svalového systému a stavu duhovky.

Třídě žák reakce, a jeho tvar může být způsobena onemocněním oka (iridocyklitida, trauma, glaukom), dochází také při různých lézí periferního, transformace a centrální části inervace irisové svalu v různých traumat, nádorů, cévních onemocnění mozku, nadřazený cervikální ganglion, nervových zakončení na oběžné dráze, kontrolou pupilárních reakcí.

V důsledku otřesů oční bulvy se může objevit posttraumatická mydriáza jako důsledek paralýzy sfinkteru nebo spasmu dilatátoru. Patologická mydriáza vyvíjí s různými chorobami hrudníku a břicha (onemocnění srdce a plic, cholecystitida, zánět slepého střeva, atd.) Spojené s stimulaci periferních sympatických pupillomotornogo cesty. Paralýza a paréza periferních částí sympatického nervového systému způsobuje mírnění v kombinaci se zúžením oční mezery a enoftalmu (tzv. Gornerova triada).

Hysterie, epilepsie, tyreotoxikóza mohou způsobit "skákací žáky". "Skákání žáků" může být někdy pozorováno u zdravých lidí. Šířka žáků se liší bez ohledu na účinek některých viditelných příčin v nejistých intervalech a je v obou očích nekonzistentní. Za všech okolností nelze pozorovat druhou oční patologii.

Změna pupilárních reakcí je považována za jeden z příznaků téměř všech obecných somatických syndromů.

V případě, že reakce žáků na světelné stimuly, ubytování a konvergenci chybí, je to paralytická nehybnost žáka v důsledku patologie parasympatických nervů

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Co je třeba zkoumat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.