^

Zdraví

Oční vyšetření

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při externím (obecném) vyšetření pacienta jsou zaznamenány rysy, které jsou přímo nebo nepřímo spojené se změnami v pohledu. Takže přítomnost jizev po tvářích po zranění nebo operacích, zejména v očních víčkách, vnějších a vnitřních rozích oka, může naznačovat dřívější poškození oční bulvy.

Přítomnost čele a temporální oblasti bublinové vyrážky v kombinaci s blefarospasmem nejčastěji naznačuje herpetickou lézi oční bulvy. Stejnou kombinaci lze pozorovat u rosacea-keratitidy, u které se kromě silné bolesti, podráždění oka a poškození rohovky zaznamenávají kožní léze - rosacea.

Aby bylo možné stanovit správnou diagnózu, s celkovou vyšetření je také důležité stanovit charakteristické vnější změny v jiných oblastech, v kombinaci s patologii orgánu zraku, jako je asymetrie obličeje (neuralgie trojklanného nervu, v kombinaci s neuroparalitical zánětem rohovky), neobvyklé tělesných proporcí ( brachydaktylie ), věž (oksitsefaliya) nebo ladeobrazny (skafocefalie) lebka exophthalmia ( hypertyreóza ). Po dokončení této fáze se zkoušky provádějí s cílem objasnit stížnosti pacienta a shromáždit anamnézu.

Stingová analýza a historie

Analýza stížností pacienta umožňuje zjistit povahu onemocnění: ať už se akutně rozvinula nebo se postupně rozvíjela. Současně mezi stížnosti charakteristickými pro mnoho běžných onemocnění těla je důležité identifikovat stížnosti, které jsou charakteristické pouze očním onemocněním.

Některé stížnosti jsou tak charakteristické pro konkrétní onemocnění oka, že na jejich základě je již možné stanovit předpokládanou diagnózu. Například, pocit skvrny, písek nebo cizí těleso v oku a závažnosti věku ukazují rohovky patologii nebo chronický zánět spojivek a lepení víčka v dopoledních hodinách, v kombinaci s dostatečným výkonem spojivkového dutiny a zarudnutí oka bez znatelné ztráty ostrosti vidění znamená přítomnost akutní zánět spojivek , zarudnutí a svědění okrajů víček - přítomnost všech blefaritidy. V tomto případě, na základě některých stížností snadno určit proces lokalizace. Takže, fotofobie, blefarospasmus a nadměrné slzení jsou charakteristické pro zranění a onemocnění rohovky, a náhlý nástup slepoty a bezbolestné - pro úrazů a nemocí svetovosprinimayuschego aparátu. Nicméně, v těchto případech, samotná aplikace neurčuje povahu nemoci, to je jen počáteční měřítko.

Některé stížnosti, jako je rozmazané vidění, umístění pacientů s šedým zákalem, glaukomu, onemocnění sítnice a zrakového nervu, hypertenzní onemocnění, diabetes, mozkové nádory, a tak dále. D. V tomto případě je jen soustředěný dotazování (dotazem anamnézu a stížností) umožňuje klinickým lékařům je nastaven správný diagnostiky. To znamená, že postupné snižování nebo ztrátu zraku charakteristiky pomalu rozvojových patologických procesů (šedý zákal, glaukom s otevřeným úhlem, chorioretinitida, oční nerv atrofie, refrakce ), a náhlá ztráta zrakové funkce spojené s poruchou oběhu v sítnici (křeče, embolie, trombóza, krvácení), akutní zánětlivé procesy (optická neuritida, centrální horioidity a chorioretinitida), závažné trauma, odchlípení sítnice, a další. Prudký pokles zrakové ostrosti se silné bolesti u Ch ZNOM jablko charakteristika akutního glaukomu útoku nebo akutní iridocyklitida.

Doporučuje se postupně provádět anamnézu. Zpočátku je nutné věnovat pozornost nástupu onemocnění, požádat pacienta o příčinu vzniku a dynamiku onemocnění, léčbu a její účinnost. Je třeba zjistit povahu nemoci: náhlý nástup, akutní nebo pomalý vývoj, chronický, vzniklý pod vlivem nepříznivých vnějších faktorů. Například akutní záchvat glaukomu může nastat v souvislosti s emočním přetížením, prodlouženým pobytem v tmavé místnosti, přepracováním nebo hypotermie. Chronická onemocnění cévního traktu (irity, iridocyklitida, chorioretinitida) mohou být spojeny s hypotermií a oslabenou imunitou. Zánětlivé infiltrace a purulentní vředy rohovky se objevují na pozadí předchozích traumatických poranění, hypotermie, po běžných infekčních onemocněních.

Pokud máte v úmyslu vrozené nebo dědičné patologie, pak zjistit rodinnou anamnézu, se jedná o operaci šedého zonulyarnoy gidroftalma, syfilitický keratitida nebo například rodina zrakového nervu atrofie, rodiny amavroticheskoy idiotství.

Je třeba se ptát pacienta o podmínkách své práce a života, protože některé nemoci zrakového orgánu může být spojeno s expozicí pracovních úrazů: brucelózy u pracovníků v zemědělství, progresivní myopie u pacientů s trvalým vizuálním zatížení v nepříznivých pracovních podmínkách, elektrooftalmiya od svářeče a tak dále. E.

Kdo kontaktovat?

Vnější vyšetření oka

Nejprve věnujte pozornost oči stejné velikosti? Podívejte se, zda jsou oční víčka symetrické a zda je jejich vztlak normální při pohledu nahoru. Ptosis je sestup horního víčka a nepřítomnost normálního zatažení při pohledu nahoru. Podívejte, není spojivka zapálená? Prohlédněte si rohovku lupou - jsou na ní nějaké škrábance? Pokud máte podezření na poškrábání, vložte roztok fluoresceinu do oka, abyste opravili defekty rohovkového epitelu.

Externí kontrola se provádí za dobrého denního světla nebo při umělém světle posouzení a začít tvořit hlavy, obličeje, očí státní pomocné orgány. První odhad stavu oční štěrbiny: může být zúžen při velmi fotofobie, kompaktnost otok očních víček lehčeného zkrácena ve vodorovném směru (Blefarofimóza) zcela ucpat ( lagoftalmus ) mají nepravidelný tvar (obracení naruby nebo inverze století, dacryoadenitis ) uzavřené místa fúze okrajů očních víček (ankiloblepharon). Poté vyhodnotit stav víček, tedy mohou být identifikovány částečné nebo úplné vynechání horního víčka (ptóza), defektu (coloboma) volného okraje víčka, růst řas k oční bulvy ( trichiáza ), přítomnost vertikální kožní řasy v úhlu století / ( epicanthus ) otočení nebo otočení ciliárního okraje.

Při vyšetření konjunktury může být stanovena silná hyperémie bez krvácení ( bakteriální konjunktivitida ), hyperémie s krvácením a abundantní výtok ( virová konjunktivitida ). U pacientů s patologií slzných orgánů lze pozorovat slzotvornost. 

Když zánět slzného vaku nebo kanálků vykazují slizký, mukopurulentní nebo hnisavý výtok, výskyt hnisavých sekretů z slzných bodů při zatlačení na oblasti slzného vaku ( dacryocystitis ). Zánětlivé otoky vnější části horního víčka a zakřivení oční mezery ve tvaru písmene S indikují dakryoadenitidu.

Dále, vyhodnotit stav oční bulvy jako celku: její nepřítomnost ( anophthalmos ), retrakce ( enophthalmos ) vystoyanie z oběžné dráhy ( exoftalmem ), odchylku od místa fixace ( strabismu ), zvýšení (buphthalmos) nebo snížení (mikroftalmie), zarudnutí (zánětlivé onemocnění nebo oční), nažloutlá ( hepatitida ) nebo do modra (Van der HUVE syndrom nebo syndrom modré skléry ) barvy, a stav dráhy: deformace kostní stěny (trauma), a přítomnost dalších tkáně otok (tumor, cysty, gem atom).

Je třeba mít na paměti, že onemocnění výhledu je charakterizováno rozmanitostí a originalitou klinických projevů. Pro jejich uznání je nezbytné pozorné vyšetření jak zdravého, tak nemocného oka. Studie se provádí v jisté posloupnosti: nejprve se posuzuje stav pomocných orgánů oka a pak se zkouší jeho přední a zadní část. Zároveň vždy začínají vyšetřením a instrumentálním vyšetřením zdravého oka.

Studium oběžné dráhy a okolních tkání začíná vyšetřením. Nejprve zkoumají části obličeje obklopující oběžnou dráhu. Zvláštní pozornost je věnována postavení a pohybu oční bulvy, změna, která může sloužit jako nepřímý ukazatel patologického procesu v oběžné dráze (nádor, cysty, hematom, traumatické deformity).

Při určování polohy oční bulvy následující faktory hodnoceny na oběžné dráze: stupeň jeho vystoyaniya nebo prohloubení (exophthalmometer) odchylka od střední čáry (strabometry), velikost a snadnost posunu v dutině pod vlivem oběžné dráze dávkuje tlaku (orbitotonometriya).

Exophthalmometrie - odhad stupně roztažení (zatemnění) oční bulvy z orbitálního kruhu. Studie se provádí pomocí exophthalmometu Gertel zrcadla, který je odstupňovanou vodorovnou deskou v milimetrech, přičemž dvě zrcadla jsou zkřížené pod úhlem 45 ° na každé straně. Přístroj je pevně připevněn k vnějším obloukům obou oběžných drah. V tomto případě je vidět ve spodní vrcholu rohovky zrcadlo, a v horní části - údaje ujeté vzdálenosti, o kterou se obraz rohovky vrcholu v odstupu od místa aplikace. Ujistěte se, že jste vzali v úvahu počáteční základ - vzdálenost mezi vnějšími okraji oběžné dráhy, na které bylo měření provedeno, což je nezbytné pro dynamiku exophthalmometrie. Obvykle je oko 14-19 mm od oběžné dráhy a asymetrie v poloze dvojice očí by neměla přesáhnout 1-2 mm.

Potřebná měření vzdálenosti oka může být provedena pomocí konvenčního milimetrového pravítka, který je umístěn přísně kolmo k vnější hraně oběžné dráhy, zatímco hlavu pacienta je obrácena v profilu. Rozsah vzdálenosti je určen dělením, které je na úrovni vrcholu rohovky.

Orbitotonometriya - stanovení stupně posuvnost oční bulvy na oběžné dráze nebo stlačitelnosti retrobulbárních tkání. Metoda umožňuje odlišit nádorový a nádorový exophthalmos. Studie byla provedena pomocí speciálního zařízení, - piezometer, že sestává z tyče se dvěma opěrami (k vnějšímu rohu oběžné dráze a nosní), a skutečná dynamometr se sadou vyměnitelných závaží namontován na oko, rohovka kontaktní čočky potažené. Orbitotonometrie se provádí v poloze na levé straně po předběžné anestézii oční bulvy roztokem dikainu. Po instalaci a upevnění přístroje pokračujte v měření, čímž se zvyšuje tlak na oční bulvy (50, 100, 150, 200 a 250 g). Hodnota posunutí oční koule (v milimetrech) je stanovena vzorcem: V = E0 - Em

Kde V je posunutí oční bulvy pod převrácenou silou; E0 je výchozí poloha oční bulvy; Em - pozice oční bulvy po aplikaci reponantní síly.

Normální oční bulva se zvyšujícím se tlakem na každých 50 g je opraven přibližně o 1,2 mm. Při tlaku 250 g se přemístí o 5-7 mm.

Strabometrie je měření úhlu vychýlení žacího ústrojí. Studie se provádí různými metodami, jak indikativní - podle Hirschberga a Lawrence, tak přesně - podle Golovina.

Výzkum provádí obvyklým věku a pohmatem, pozor na jejich tvar, polohu a směr růstu řas, stav ciliárního hran, kůže a chrupavky, věku a mobility oční šířky trhliny. Šířka oční mezery je v průměru 12 mm. Jeho změna může být způsobena různou velikostí oční bulvy a její posunem vpřed nebo vzad se sestupem horního víčka.

trusted-source[1], [2]

Studie spojivové membrány (spojivka)

Spojení spojující spodní víčko se snadno uvolní, když se spustí. Pacient by se tedy měl podívat nahoru. Alternativně vytáhněte vnitřní a vnější okraje, zkontrolujte spojitost století a spodní přechod.

Otáčení horního víčka vyžaduje určitou dovednost. On je zkroucený prsty, a prozkoumat horní přechod fold používat skleněnou tyč nebo oční linky. Když se pacient podívá dolů na palec levé ruky, zvedne horní víčko. S palcem a ukazovákem pravé ruky uchopte ciliární okraj horního víčka, zatáhněte ji směrem dolů a dopředu. V tomto případě pod kůží očního víčka je vymezena horní hrana chrupavkové desky, která je stisknuta palcem levé ruky nebo skleněnou tyčí. A prsty pravé ruky v tomto okamžiku spouštějí dolní okraj století a zachycují ho palcem levé ruky, fixují ho kolem řas a tlačí na okraj oběžné dráhy. Pravá ruka zůstává volná pro manipulaci.

Pro zobrazení horní retní záhyb, který je často lokalizované různé cizí tělesa, což způsobuje ostrou bolest a podráždění oční bulvy, by mělo být prostřednictvím dolního víčka jemně tlačit na oční bulvy nahoru. Ještě lepší je možné provádět kontrolu horní přechodné násobně pomocí vekopodemnika: okraj je kladen na kůži horní hrany chrupavky Pull zpět dolů století a zase se v něm, tahání na konci vekopodemnika. Po obrácení očního víčka se ciliární hrana drží palcem levé ruky na okraji oběžné dráhy.

Normální spojivka očních víček jsou světle růžová, hladká, průhledná, vlhká. Prostřednictvím toho jsou viditelné meibomské žlázy a jejich kanály, které se nacházejí v tloušťce chrupavkové desky kolmé k okraji víčka. Normálně není v nich definováno tajemství. Zdá se, že pokud stisknete okraj století mezi prstem a skleněnou tyčí.

Cévy jsou jasně viditelné v průhledné spojce.

Vyšetřování slzných orgánů

Vyšetření slzných orgánů se provádí vyšetřením a palpací. Při tahání horního víčka a rychlého pohledu pacienta dovnitř zkoumá palpebrální část slzné žlázy. Je tak možné identifikovat vynechání slzné žlázy, jejího nádoru nebo zánětlivé infiltrace. S palpací lze zjistit bolestivost, otok a zhutnění orbitální části žlázy v oblasti horního vnějšího rohu oběžné dráhy.

Stav slzných kanálků je určen vyšetřením, které se provádí současně s vyšetřením polohy očních víček. Vyhodnoťte plnění slzného potoka a jezera, ve vnitřním rohu oka polohu a velikost slzných bodů, stav kůže v oblasti slzného vaku. Přítomnost hnisavého obsahu v slzném sáčku je určena tlakem pod vnitřní přilnavostí očních víček od hřbetu nahoru s ukazovákem pravé ruky. Současně je dolní víčko vytaženo levou rukou, aby viděla výpotek slzného vaku. Obvykle je slzný vak prázdný. Obsah slzného vaku je vytlačován skrz slzné kanály a slzné body. V případě přerušení produktu a vypouštění slzných tekutin se provádí speciální funkční testy.

Žáci

Žáci by měli mít stejnou velikost. Měli by se smršťovat, jestliže do oka směřuje paprsek světla, a také při pohledu na těsně umístěný objekt ( ubytování ).

Extraokulární pohyby

Zvláště je důležité vyšetřit je diplopií. Požádejte pacienta, aby při pohybu v horizontální a svislé rovině sledoval špičku tužky. Vyhněte se extrémním a ostrým pohybům očí, protože není možné dosáhnout fixace zraku, který simuluje nystagmus.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8]

Zraková ostrost

Odráží centrální vizi a neodhaluje porušení v oblasti výhledu.

Vždy zkontrolujte zrakovou ostrost, neboť náhlá ztráta vidění je obrovským příznakem. Je ideální použít tabulku Snellen, ale lze použít jednoduchý test, jako je čtení knihy s malým písmem - v případě patologie je blízké vidění více trpělivé než vzdálenější. Pacient, který nedokáže číst řádek č. 5 ani při nošení brýlí nebo při použití stenopického otvoru, vyžaduje odbornou radu. Tabulka Snellen se čte ze vzdálenosti 6 m s každým okem odděleně. Plné a správné čtení posledního řádku v této tabulce označuje zrakovou ostrost ve vzdálenosti pro toto oko. Tabulka Snellenova uspořádány takovým způsobem, že horní řada písmen může číst osoba s normálním zrakem ze vzdálenosti 60 m, na druhém řádku - 36 m, třetí - 24 m, čtvrtý - 12 m a pátý -. 6 m ostrost je vyjádřena následovně cesta: 6/60, 6/36, 6/24, 6/12 nebo 6/6 (druhá označuje, že subjekt má normální vidění) a závisí na čárkách, které čte pacient. Osoby, které obvykle nosí brýle, by měly být zkontrolovány v brýlích. Pokud pacient nepřinesl brýle s sebou, zkontrolujte ostrost jeho vidění pomocí stenopického otvoru, aby se snížila chyba lomu. Jestliže zraková ostrost horší než 6/60, pacient může přiblížit ke stolu na vzdálenosti, ze které budou moci přečíst celou řadu špičkových písmen (například ve vzdálenosti 4 m), a pak se ostrost jeho vize bude vyjádřena jako 4/60. Existují i jiné metody pro určení zrakové ostrosti, například počet prstů ruky ze vzdálenosti 6 m, a pokud je zrak ještě slabší, je zaznamenáno pouze vnímání světla. Určete blízké vidění pomocí standardního tisku, který se čte ze vzdálenosti 30 cm.

Pole pohledu

Požádejte pacienta, aby si prohlédl nos lékaře, a pak z různých stran vstoupí do zorného pole prst nebo hrot klobouku s červenou hlavou. Pacient je v tomto případě v souladu s lékaři, když začne vidět předmět (v tomto případě je druhé oko pokrytý ubrouskem) Ve srovnání s jeho zorném poli pole pacienta pohledu, je možné, i když hrubě k identifikaci vad v zorném poli pacienta. Pečlivě kreslejte zorné pole pacienta na příslušné mapě. V takovém případě je třeba také označit velikost slepé skvrny.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Oftalmoskopie

Tato metoda dává představu o částech oka za duhovkou. Postavte se vedle pacienta (jeho strana). Pacient si položí oči na objekt vhodný pro něj. Pravé oko lékaře prozkoumá pravé oko a levé oko zkoumá levé oko. Začněte vyšetření tak, aby odhalila zákal čočky. Normální oko poskytuje červený záblesk (červený reflex), dokud není sítnice zaostřena. Červený reflex chybí při hustém kataraktu a krvácení do očí. Když můžete sítnici zaostřit, pečlivě zkontrolujte optický nervový disk (měl by mít čisté hrany se středovou depresí). Mějte na paměti, zda je optický disk bledý nebo opuchnutý. Chcete-li zkontrolovat radiálně divergentní cévy a makulu (makulu), dilate žílu a přimět pacienta, aby se podíval na světlo.

Výzkum s štěrbinovou lampou

Obvykle se provádí v nemocnicích a jasně odhaluje přítomnost usazenin (nahromadění různých hmot) v předních a zadních komůrkách oka. Tonometrické přístroje umožňují měření nitroočního tlaku.

Podmínky pro úspěšnou oftalmoskopii

  • Zkontrolujte, zda jsou baterie nabité.
  • Tmavší místnost co nejvíce.
  • Odstraňte brýle a požádejte pacienta, aby odstranil brýle a vyberte příslušné čočky pro opravu poruch refrakce (- čočky opravují myopii, + čočky opravují hypermetropii).
  • Pokud má pacient ostré myopie nebo žádné čočky, provádí se oftalmoskopie bez odebrání sklenic od pacienta. Disk optického nervu se objeví současně velmi malý.
  • Pokud je pro vás těžké provádět oftalmoskopii s nevědomým okem, snažte se ovládnout oko v obou očích pacienta s dominantním okem ; zatímco stojíte za sedícím pacientem, je pacientův krk zcela unbent. Před zkoumáním fundusu vždy znovu zkontrolujte průhlednost použitých čoček.
  • Buďte vždy co nejblíže k pacientovi, navzdory skutečnosti, že jeden z vás během oběda použil česnek.
  • Přemýšlejte o tom, jak rozšířit žáka krátkodobou mydriatiku.
  • Nezapomeňte, že na okraji se nejčastěji vyskytují sítnice sítnice a jsou obtížné vidět bez zvláštního vybavení, a to navzdory rozšíření žáků.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Charakteristiky studie organu vidění u dětí

Při studiu viditelného organismu u dětí je třeba vzít v úvahu charakteristiku nervového systému dítěte, jeho sníženou pozornost, nemožnost dlouhé fixace očí na nějaký konkrétní předmět.

Externí (externí) vyšetření, zejména u dětí do 3 let, je tedy lépe vynaloženo společně s sestrou, která v případě potřeby fixuje a tlačí paže a nohy dítěte.

Eversion víček se provádí jejich stisknutím, tažením a přemístěním k sobě navzájem.

Vyšetření předního úseku oční bulvy se provádí pomocí zvedačů očních víček po předběžné anestézii s roztokem dikainu nebo novokainu. Zároveň se pozoruje stejná sekvence vyšetření jako při vyšetření dospělých pacientů.

Studie o zadní oční kouli u pacientů nejmladšího věku je vhodná s elektrickým oftalmoskopem.

Proces zkoumání závažnosti a zorného pole musí mít povahu hry, zejména u dětí ve věku 3-4 let.

Hranice zorného pole v tomto věku by měly být určeny pomocí orientační metody, ale namísto prstů dítěte je lepší ukázat hračky různých barev.

Studie s použitím nástrojů je poměrně spolehlivá již od 5 let, i když v každém konkrétním případě je třeba vzít v úvahu charakteristiku dítěte.

Při studiu studia výhledu u dětí je třeba mít na paměti, že její vnitřní hranice jsou širší než u dospělých.

Tonometrie u malých a neklidných dětí se provádí pod anestezií masky a pečlivě fixuje oko v požadované pozici pomocí mikrochirurgických pinzet (za šlabinou horního rectusového svalu).

Současně by konce nástroje neměly deformovat oční bulvy, jinak by se přesnost vyšetřování snížila. V souvislosti s tím je oftalmolog nucen sledovat údaje získané tonometrií a provádět palpacionální studii o tónu oční bulvy v oblasti rovníku.

trusted-source[19], [20], [21]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.