^

Zdraví

A
A
A

Brucelóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Brucelóza (Malta horečka, Gibraltar horečka, horečka, středomořské horečky zvlněná, Bang nemoc, Bruce melitokokkoz onemocnění, melitokoktsiya) - zoonotic infekční onemocnění s několika mechanismy přenosu, který je charakterizován horečkou, léze pohybového systému, nervového systému a reprodukčních orgánů.

Brucelóza je způsobena Brucella sp. Zpočátku příznaky brucelózy zahrnují akutní febrilní onemocnění s malými nebo žádnými místními příznaky. Následně tato onemocnění přechází do chronické fáze, která je charakterizována recidivou horečky, slabosti, pocení a nedefinované bolesti. Diagnóza brucelózy je založena na kultivačním testu (obvykle krev). Optimální léčba brucelózy vyžaduje jmenování dvou antibiotik - doxycyklin nebo trimethoprim-sulfametoxazol v kombinaci se streptomycinem nebo rifampinem.

Kódy ICD-10

 • A23. Brucelóza.
  • A23.0. Brucelóza způsobená Brucella melitensi.
  • A23.1. Brucelóza způsobená Brucella abortus.
  • A23.2. Brucelóza způsobená Brucella suis.
  • A23.3. Brucelóza způsobená Brucella canis.
  • A23.8. Jiné formy brucelózy.
  • A23.9. Brucelóza, nespecifikovaná.

Co způsobuje brucelózu?

Human brucelóza způsoben Brucella : Brucella abortus (skotu), B. Melitensis (od ovcí a koz) a B. Suis (domácí prasata). B. Canis (psi) způsobuje sporadické infekce. Nejčastějšími zdroji infekce jsou domácí zvířata a surové mléčné výrobky. Byla také hlášena brucelóza mezi elky, buvoly, koně, americká los, kanadský jeleň, zajíci, kuřata a pouštní krysy.

Brucelóza je ovlivněna přímým kontaktem s tajemstvím nebo exkrementem infikovaných zvířat, stejně jako při použití syrového mléka nebo mléčných výrobků obsahujících životaschopné mikroorganismy. Tato nemoc je zřídka přenášena z člověka na člověka. Brucelóza je častější ve venkovských oblastech, kde je brucelóza profesionální chorobou pracovníků v podnicích pro zpracování masa, veterinářů, farmářů, lovců a chovatelů dobytka. Brucelóza je vzácná v USA, Evropě a Kanadě, ale tato nemoc je pozorována na Středním východě, ve Středomoří, v Mexiku a ve Střední Americe.

Jaké jsou příznaky brucelózy?

Brucelóza má inkubační dobu, která se pohybuje od 5 dnů do měsíců a je v průměru 2 týdny. Začátek může být náhlý. Existují tedy příznaky brucelózy jako: zimnice a horečka, akutní bolest hlavy, bolest kloubů a dolní části zad, celková slabost a v některých případech průjmy.
 
Brucelóza může postupovat postupně, s lehkou prodromální frustrací, bolesti svalů, bolesti hlavy a bolesti zad a krku. To vše je doprovázeno zvýšením večerní teploty. Jak nemoc postupuje, tělesná teplota stoupá na 40-41 ° C, po níž se postupně snižuje na normální nebo blízké, což je doprovázeno bohatým ranním potem. V typických případech trvá přerušovaná horečka po dobu 1-5 týdnů, po níž následuje remise 2-14 dnů, kdy příznaky brucelózy jsou špatné nebo chybějí. U některých pacientů může být horečka nestabilní. U ostatních pacientů se febrilní fáze opakuje jednou nebo vícekrát zvlněnými (zvlněními), mezi nimi jsou remise trvající měsíce - roky.

Po počátečním horečnaté fáze se může objevit nechutenství, hubnutí, břišní a bolesti kloubů, bolesti hlavy, bolesti zad, únava, podrážděnost, nespavost, deprese a emoční nestabilitu. Obvykle dochází k zácpě. Objeví se splenomegalie a mízní uzliny se mohou mírně nebo mírně zvýšit. Až 50% pacientů má hepatomegaliu.

Pacienti s akutní nekomplikovanou brucelózou se obvykle zotavují ve 2-3. Týdnu onemocnění i bez léčby. U některých pacientů dochází k vzniku subakutních, přerušovaných nebo chronických onemocnění. Brucelóza komplikace jsou vzácné, ale zahrnují závažné onemocnění, jako subakutní bakteriální endokarditida, meningitida, encefalitida, neuritida, orchitidy, žlučníku, hnisání jater a osteomyelitidy.

Jak je diagnostikována brucelóza?

Brucelóza je diagnostikována odběrem krve pro kultivaci. Růst mikroorganismů může trvat déle než 7 dní, proto je třeba upozornit laboratoř na podezření na brucelózu. Sérum, které odpovídá akutní fázi onemocnění a obnovení, by mělo být provedeno odděleně s intervalem 3 týdny. 4-násobné zvýšení titru yl a 1/160 a vyšší v séru odpovídající akutní fázi onemocnění, jsou považovány za diagnostické, zvláště v případě, že jsou kontaktní historie a typické klinické nálezy. Počet leukocytů v akutní fázi onemocnění zůstává normální nebo může být snížen. V tomto případě existuje relativní nebo absolutní lymfocytóza.

Kdo kontaktovat?

Jak je léčena brucelóza?

V akutních případech pacienta je zátěž kontraindikována a v horních útocích se doporučuje odpočinek v lůžku. V případech, kdy jsou předepsány antibiotika, je výhodnější předepisovat kombinovanou terapii. Doxycyklin 100 mg perorálně 2krát denně po dobu 3-6 týdnů v kombinaci se streptomycinem 1 g intramuskulárně každých 12-24 hodin po dobu 14 dnů snižuje frekvenci relapsů. Děti do věku 8 let mají předepsané trimethoprim-sulfamethoxazol v kombinaci s intramuskulárním streptomycinem nebo perorálním rifampinem po dobu 4-6 týdnů. Akutní muskuloskeletální bolest, zejména vznikající podél páteře, může vyžadovat jmenování analgetik.

Při pasterizaci mléka lze předejít brucelóze. Používá se také vakcína proti brucelóze. Sýr připravený z nepasterizovaného mléka, skladovaný po dobu kratší než 3 měsíce, může být kontaminován. Lidé zabývající se chovem zvířat nebo řezáním jatečně upravených těl zvířat by měli používat brýle a gumové rukavice a chránit poškození kůže před kontaktem. V USA a v některých dalších zemích jsou zapotřebí programy pro zjištění infekce u zvířat, ničení nakažených zvířat a očkování mladých séronegativních skotu a prasat. Imunita po infekci člověka trvá v průměru 2 roky.

Léky

Jaká je prognóza brucelózy?

Brucelóza má příznivou prognózu. Adekvátní léčba brucelózy podporuje úplné zotavení. Při akutní nekomplikované brucelóze klinické příznaky brucelózy zmizí po 2-3 týdnech, ale léčba by měla pokračovat po dobu 6 týdnů nebo déle. K recidivě onemocnění dochází v 5% případů. Smrtelné výsledky jsou vzácné. Možné postižení v důsledku těžkých poškození pohybového aparátu a centrálního nervového systému.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.