^

Zdraví

Alaninaminotransferáza (ALT) v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Alaninaminotransferáza (ALT) v krvi je specifický enzym, který ukazuje, jak stabilní je stav tkání různých lidských orgánů.

Alaninaminotransferáza je obecně standardní odchylka, ale alanin samotný je důležitým enzymem, který se nachází ve velkých množstvích v kosterním svalstvu, játrech, srdci a ledvinách. Tato látka se aktivně podílí na metabolismu a syntéze různých aminokyselin. ALT může vstoupit do krve pouze v případě poškození tkáně, ve zdravém stavu tkání vnitřních orgánů, ALT prakticky není přítomen, a pokud je pozorován, pak v malých množstvích. Alanin ve tkáních je také aminokyselina, která se rychle přeměňuje na glukózu, což dodává energii jak centrálnímu nervovému systému, tak mozku. Posílení imunitního systému, aktivní účast na produkci lymfocytů, kontrola metabolismu cukrů a kyselin - to vše jsou funkce, které alanin provádí.

Standardy, ve kterých musí alaninaminotransferáza zapadnout do krve, jsou:

Referenční hodnoty (norma) sérové aktivity ALT - 7-40 IU / l.

  • U mužů ne více než 40-41 jednotek / l;
  • U žen - ne více než 30-31 jednotek / l.

V analytických studiích tohoto enzymu je nutná vysoká přesnost a přímo souvisí s příjmem určitých léků, které mohou deformovat analytický obraz. Před kontrolou hladiny ALT se proto musíte poradit se svým lékařem, který buď dočasně zruší léčbu, nebo vezme v úvahu odchylky ve výsledcích analýzy spojené s léčbou drogami. Navíc ALT v krvi závisí na věku, například u dětí, které se právě narodily, hladina ALT nepřesahuje 17 jednotek. Pak se postupně zvyšuje množství ALT, což je způsobeno spuštěním všech ochranných mechanismů v těle. Také pro analytické studie závisí teplota okolí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny zvýšené ALT v krvi

Alaninaminotransferáza je zvýšena u takových onemocnění, jako jsou: 

  • hepatitidu, včetně virové; 
  • toxické účinky alkoholu, včetně cirhózy
  • onkoproces v játrech
  • intoxikace drogami; 
  • onemocnění srdce, včetně selhání; 
  • myokarditida, infarkty
  • šokové stavy s popáleninami a různými vážnými zraněními; 
  • nekrotické léze kosterních svalů.

Také alaninaminotransferáza v krvi je obvykle zvýšena u všech těhotných žen. Nadměrné množství ALT by však mělo upozornit ošetřujícího lékaře, protože takový indikátor může indikovat závažnou patologii vnitřních orgánů, zejména jater.

Zvýšení aktivity aminotransferáz (AST a ALT) je 1,5 - 5krát vyšší než horní hranice normy je považována za mírnou hyperfermentemii, 6-10krát vyšší než střední hyperfermentémii, více než 10krát vyšší. Stupeň zvýšení aktivity aminotransferáz ukazuje na závažnost cytolytického syndromu, ale přímo neindikuje hloubku porušení skutečné funkce orgánu.

Při infarktu myokardu je zvýšení aktivity ALT v séru detekováno v 50-70% případů, častěji s rozsáhlou nekrózou srdečního svalu. Největší nárůst aktivity ALT je zjištěn v akutní fázi - v průměru 130-150% normy, která je výrazně nižší než u AST - v průměru 450-500% normy.

Při onemocněních jater se změna aktivity ALT mění nejdříve a nejvýrazněji ve srovnání s AST. U akutní hepatitidy se bez ohledu na její etiologii zvyšuje aktivita aminotransferáz u všech pacientů. Aktivita ALT obsažená v cytoplazmě je zvláště změněna v důsledku jejího rychlého uvolnění z buňky a přijetí do krevního oběhu, proto je stanovení aktivity ALT citlivějším testem pro včasnou diagnózu akutní hepatitidy než AST. Poločas ALT je přibližně 50 hodin, AST je převážně v mitochondriích, jeho poločas je 20 hodin, takže jeho aktivita roste s vážnějším poškozením hepatocytů. Aktivita ALT a AST se zvyšuje o 10-15 dní před výskytem žloutenky s hepatitidou A a po mnoho týdnů s hepatitidou B (aktivita těchto enzymů se zvyšuje současně, ale ALT ji zvyšuje v mnohem větším rozsahu). S typickým průběhem virové hepatitidy dosahuje aktivita ALT maxima ve 2. Až 3. Týdnu onemocnění. S jeho příznivým průběhem se ALT aktivita normalizuje za 30-40 dnů, AST - za 25-35 dní. Opakované nebo postupné zvyšování aktivity aminotransferáz indikuje novou nekrózu nebo recidivu onemocnění. Prodloužení doby zvýšené aktivity aminotransferáz je často nepříznivým znakem, protože může znamenat přechod akutního procesu na chronický.

V akutním období virové hepatitidy ve všech formách, s výjimkou těžké, se koeficient de Rytis pohybuje v rozmezí od 0,55 do 0,65, přičemž tento poměr je v průměru 0,83, což odráží výraznější zvýšení aktivity AST. V diferenciálním diagnostickém vztahu je nanejvýš důležité, aby v alkoholických lézích jater, na rozdíl od virových lézí, byl charakteristický preferenční nárůst aktivity AST (de Ritis koeficient je vyšší než 2).

Pro chronickou hepatitidu je charakteristická střední a střední hyperfermentémie.

V latentních formách cirhózy jater není obvykle pozorován nárůst aktivity enzymů. U aktivních forem je v 74-77% případů zjištěno přetrvávající, i když mírné zvýšení aktivity aminotransferáz.

Pozornost si zaslouží disociace bilirubin-aminotransferázy, tj. Případy těžké hyperbilirubinemie (zejména v důsledku přímého bilirubinu) a nízké aktivity aminotransferáz. Tato disociace je pozorována u obstrukční žloutenky se stabilní biliární hypertenzí, akutním selháním jater. Aktivita AST a ALT, stejně jako alkalická fosfatáza se zvyšuje s rozlišením chronického srdečního selhání (vrchol je obvykle 3-4 dny).

Zvýšení aktivity ALT a AST lze také zjistit u prakticky zdravých nosičů povrchového antigenu hepatitidy B, což ukazuje na přítomnost zjevně asymptomatických aktivních procesů v játrech.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny redukce ALT

Alaninaminotransferáza může být nižší než normální pro velmi závažné patologie, jako je nekrotická atrofie jater. Uvolňování, uvolňování ALT do krevního oběhu je možné pouze v případě porážky hepatocytů, jejich buněčných membrán. Elementární deficience vitaminu B6 může také ovlivnit snížení hladin ALT.

Alaninaminotransferáza v krvi se obvykle stanoví společně s AST - aspartátaminotransferázou, oba tyto indikátory jsou důležité pro posouzení stavu mnoha vnitřních orgánů.

trusted-source[13], [14]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.