^

Zdraví

Aspartátaminotransferáza (AST) v krvi

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Aspartátaminotransferáza (AST) v krvi - tato neproniknutelná fráze označuje speciální buněčný enzym, který se aktivně účastní normální výměny a interakce téměř všech aminokyselin. AST je ve velkém množství v tkáních srdce, stejně jako v buňkách jater, nervové tkáně a ledvin. Z tohoto důvodu téměř všechna onemocnění spojená s těmito orgány naznačují stanovení hladiny aspartátaminotransferázy v krvi. Aspartátaminotransferáza (AST) v krvi je také jedním z typů transamináz, které nesou kyselinu asparagovou přes molekuly. Dá se říci, že známý vitamin B6 je koenzymový analog AST.

Referenční hodnoty (norma) aktivity AST v krevním séru jsou 10-30 IU / l.

Normálně je zvažována poměrně nízká hladina enzymu, avšak jestliže je tkáň poškozena, aspartátaminotransferáza (AST) v krvi se postupně zvyšuje a uvolňuje se z poškozených buněk. Jak vážně poškozené tkáně zvyšují hladinu AST v krvi. Pokud je infarkt myokardu diagnostikován, začne se aspartátaminotransferáza akumulovat v krevním řečišti po dobu 6-10 hodin.

Aspartátaminotransferáza (AST) v krvi může překročit mezní hodnotu v časech pětkrát a tyto ukazatele udržovat po dobu až jednoho týdne. Vysoká aktivita této transaminázy je jasným ukazatelem mimořádně závažného stavu pacienta, ve kterém je možný nepříznivý výsledek. Pokud AST roste postupně, ale tvrdě, znamená to, že zóna infarktu se rozšiřuje. Také aktivita AST může být způsobena nekrotickými jevymi v játrech.

trusted-source[1], [2], [3]

Proč je aspartátaminotransferáza v krvi?

Tato analýza je důležitá a nezbytná pro objasnění možných onemocnění a patologií, jako jsou: 

  • Všechny typy hepatitidy a nekrotické jaterní choroby; 
  • Degenerace parenchymální tkáně do fibrotické tkáně - cirhóza (alkoholismus); 
  • Onkoprocesce v játrech, metastázy; 
  • Naléhavé srdeční stavy - infarkt myokardu; 
  • Autoimunní, včetně dědičných onemocnění - myodystrofie Duchenne-Beckera; 
  • Virové léze lymfatického systému, včetně mononukleózy; 
  • Cholestatický syndrom.

Jak se připravit na test, kdy je AST kontrolována v krvi?

Příjem jakéhokoli léku, někdy i bylinného odvaru, může deformovat výsledky studie. Proto před kontrolou hladiny a aktivity AST, měli byste buď přestat užívat léky, a pokud to není možné z jakéhokoliv důvodu, sdělovat informace o léku, jeho dávkování a době přijetí k lékaři. Dokonce i na první pohled jednoduché a neškodné, extrakt z valerianu nebo vitamíny, například vitamín A, může překonat přesnost a informativnost výzkumu. Kromě toho je třeba vzít v úvahu alergické reakce na konkrétní léky, ženy mohou zkreslit obraz laboratorních testů na AST.

Jak se provádí analýza, jak je určena aspartátaminotransferáza (AST) v krvi? Materiálem pro analýzu je pouze žilní krev. Navíc k tlaku na turnaj, mírné brnění v místě punkce s jehlou, nejsou žádné bolestivé pocity - to je obyčejná analýza, jejíž výsledky jsou známy po 6-12 hodinách.

Aspartátaminotransferáza v krvi - jaké jsou normy?

Průměrné statistické standardy:

  • Ženy - od 10 do 36 jednotek / l;
  • Muži - od 14 do 20 jednotek / litr.

Příliš zvýšená hodnota AST je buď jaterní patologie, případně virové povahy, nebo jaterní reakce na akutní intoxikaci v důsledku příjmu alkoholu, případně omamných látek. Také vysoká hodnota transaminázy AST může hovořit o rozsáhlých nebo vícečetných nádorech.

Mírný přebytek normy je chronická závislost na alkoholu, případně na cirhóze. Také může dojít k malému zvýšení aspartátaminotransferázy s hypervitaminózou - vitamínem A. Infarkt, mononukleóza, patologie plicního systému nebo ledviny - seznam pokračuje. Nejdůležitější je pamatovat: aspartátaminotransferáza (AST) v krvi je důležitým indikátorem stavu tkání lidských orgánů a analýza analýz je práce lékaře.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Důvody pro zvýšení AST v krvi

Zvýšení aktivity AST v krvi je pozorováno při různých onemocněních, zejména při porážce orgánů a tkání bohatých na tento enzym. Nejvíce dramatické změny v aktivitě AST nastávají, když je ovlivněn srdeční sval. Enzymová aktivita u 93-98% pacientů s infarktem myokardu byla zvýšena.

Při infarktu myokardu se AST zvyšuje v séru po 6-8 hodinách, maximální aktivita dosahuje 24-36 hodin a snižuje se na normální úroveň o 5-6 dní. Rozšíření zóny infarktu myokardu vede k vzniku druhého cyklu zvýšené aktivity. Stupeň zvýšení aktivity ACT odráží hmotnost myokardu, která se podílí na patologickém procesu. Někdy se aktivita AST zvyšuje ještě před výskytem elektrokardiografických příznaků infarktu myokardu a prognózně nepříznivá nepřítomnost poklesu jeho hladiny po 3. Až 4. Dni onemocnění. U infarktu myokardu se může aktivita AST v krvi zvýšit 2-20 krát.

Při anginu pectoris ACT aktivita zůstává zpravidla v normálním rozmezí. Nicméně, někteří autoři naznačují zvýšení AST ve závažným onemocněním věnčitých tepen v průběhu prvních 24 hodin po útoku a normalizaci 2. Alespoň třetí den po útoku, stejně jako v dlouhodobém útoky paroxysmální tachykardie.

AST se zvyšuje také u akutní hepatitidy a dalších těžkých lézí hepatocytů. Mírné zvýšení je zaznamenáno u mechanické žloutenky, u pacientů s metastázami jater a cirhózy. Koeficient De Ritis, tj. Poměr AST / ALT, je obvykle 1,33, s jaterní chorobou pod touto hodnotou a se srdečním onemocněním - vyšší.

Řada indikátorů je násobitel násobena hodnotou horního referenčního limitu pro AST.

V klinické praxi bylo zjištěno, že současné stanovení aktivity AST a ALT v krvi má široké uplatnění ; nese mnohem více klinických informací o lokalizaci a hloubce léze, aktivitě patologického procesu; umožňuje předpovědět výsledek onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.