^

Zdraví

Analýza moči

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecný test moči je studie provedená ve speciální laboratoři a přiřazená pacientovi v procesu diagnostiky onemocnění. Analýza moči se skládá z následujících fází:

 • Organoleptická studie - zahrnuje analýzu množství moči, barvy, zápachu, pěny a průhlednosti.
 • Fyzikálně-chemická analýza moči - umožňuje stanovit měrnou hmotnost a kyselost moči.
 • Biochemická analýza moči se provádí za účelem zjištění bílkovin v moči.
 • Mikroskopická analýza moči umožňuje stanovit rozsah přítomnosti červených krvinek a leukocytů.

Jedná se o údaje získané při analýze moči, které slouží k rozpoznání chronické nefropatie, zejména těch, které se vyskytují latentně, a také k posouzení aktivity a při dynamickém výkonu rychlost progrese poškození ledvin a reakce na probíhající terapii.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Sběr moči

Zkontrolujte průměrnou část ranního moči. Mikroskopie by měla být provedena nejpozději 2 hodiny po odběru moči. Pokud není možné okamžitou mikroskopii, moč by měla být skladována při nízkých teplotách, aby se zabránilo růstu bakterií a lýze buněčných elementů (erytrocytů, bílých krvinek, lahví). K udržení integrity červených krvinek a leukocytů dochází k okyselení záměrně alkalického moči. Pokud není možné dodržovat pravidla pro shromažďování moči, například u pacientů s poruchou vědomí, doporučuje se provést katetrizaci močového měchýře.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Jak mohu provést test moči?

Ranní moč se obvykle užívá k analýze. Před vyprázdněním močového měchýře musíte provést důkladnou hygienickou proceduru s použitím mýdla. Moč by měla být vypuštěna do plastové nádoby, která se prodává v lékárně. Rozbor moči se obvykle provádí nejpozději hodinu a půl po sběru moči. Před provedením analýzy moči je zakázáno užívat léky, protože to může ovlivnit výsledky a moč by neměla být ponechána na teplotě nižší než 0 ° C.

Rozbor moči u Nechiporenka

Analýza moči odhaluje nechyporenko zánětlivých procesů probíhajících v močových cest a pro stanovení hladin leukocytů, erytrocytů a válců. Pravidla umožňují takové parametry: bílé krvinky - až 2000 ml v mužského pohlaví a až 4000 ml pro ženy; erytrocyty - do 1000 ml; válce - na 20 ml. Před močením, musí nejprve připravit suchou plastový obal, který pak je třeba shromáždit přibližně 200 ml ranní moči (alespoň jedno sto padesát mililitrů). Analýza moči se provádí následovně: sebraná moč se třepe, pak se mírně stažen ve zkumavce, která je o několik minut odstředí se, načež se horní část moči se oddělí, a in vitro nechat 1 mililitr moči se sediment, který se důkladně promíchá a umístí se do speciální buňky, pak spočítat počet leukocyty, erytrocyty a válce.

Rozbor moči během těhotenství

Na počátku těhotenství musí ženy provést testy moči téměř každý týden. Genito-močové ústrojí těhotné ženy je vystaven na dvojnásobek nákladu, jak v průběhu těhotenství, a to nejen zvyšuje dělohy, ale tam je komprese ledvin, močového měchýře, spojené s růstem a polohy plodu. Proto je podání moči během těhotenství povinným pravidelným postupem. U těhotných žen může být malé množství bílkovin v moči normou, i když v moči neexistuje bílkovina v obvyklém stavu. Pokud se v moči těhotné ženy objeví více než tři sta bílků, může to znamenat patologii ledvin, včetně chronických, která by se mohla během těhotenství zhoršit. V takových případech je předepsána hospitalizace. Proteinurie (protein v moči), která se vyskytuje v 32. Týdnu těhotenství, může signalizovat vývoj nefropatie, doprovázený zvýšeným krevním tlakem, poruchou fungování placenty. V moči těhotných žen se často objevují různé bakterie. Bakteriurie může způsobit vznik pyelonefritidy, která může způsobit předčasný porod. Zvláštní význam má analýza moči s asymptomatickou bakteriurií, protože pouze tímto způsobem mohou odhalit skryté patologie. V moči těhotných žen by neměly existovat žádné leukocyty a poruchy močového měchýře mohou být indikovány zvýšením obsahu soli. Pokud byly v moči těhotné ženy zjištěny ketonové tělíska, může to znamenat vývoj toxikózy. S nedostatkem draslíku a toxikózou v moči může být hladina kyselosti snížena. Analýza moči během těhotenství zahrnuje vyšetření barvy a průhlednosti, hustoty, epitelu, bilirubin, erytrocytů a obsahu válečků. V případě příznivých výsledků jsou předepsány další močové testy - podle metody Nechiporenka, stejně jako bacúsie moči apod.

Mikroskopie močového sedimentu

Vyšetřování složek močového sedimentu má velký praktický význam, včetně stanovení úrovně lokalizace patologického procesu v močovém systému. Prvky sedimentu moči se dělí na organické (buněčné prvky, válce) a anorganické (krystaly různých solí).

Mezi organickými prvky sedimentu moči se vyšetřují epiteliální buňky, erytrocyty, leukocyty a válce.

Epitelové buňky

Epitelové buňky se diferencují podle typu epitelu. Buňky plochého epitelu pocházejí ze spodních částí močového traktu; což zvětšuje jejich obsah více než 1 - 2 v zorném poli, zvláště velký počet z nich naznačuje zánětlivé procesy v močovém měchýři nebo uretře. Zdrojem buněk cylindrického epitelu je ledvinová pánve a močovod; zvýšení jejich počtu je pozorováno u pyelonefritidy a uretritidy. Buňky renálního tubulárního epitelu jsou zaoblené, jejich detekce v komplexech s válci nebo ve velkých skupinách svědčí o jejich renálním původu. Tento typ buněk se vyskytuje u různých onemocnění ledvin (tubulointersticiální nefritida, chronická glomerulonefritida, včetně lupusu).

trusted-source[12], [13]

Erytrocyty

Erytrocyty se nacházejí v sedimentech moči zdravých jedinců v množství 0-1 v oblasti zraku.

Přítomnost makromemurie u pacienta se posuzuje charakteristickou změnou barvy moči; rozlišovat je od myoglobinurie a hemoglobinurie, existují speciální testy ("hematurie").

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Leukocyty

Leukocyturia - zvýšení obsahu leukocytů v močovém sedimentu (norma je 0-1 v zorném poli mikroskopu u mužů a až u 5-6 u žen). Diferenciální diagnostické testy pro stanovení leukocytové populace močového sedimentu se používají k přesnému určení zdroje leukocytů.

Izolace infekční leukocytury, charakteristické pro mnoho infekčních a zánětlivých onemocnění močového systému (včetně pyelonefritidy). Na leukocyturia infekční charakter může být zhruba posuzována detekcí močového sedimentu bakterie - bakteriurie (více než 1x10 5 / ml moči). Během výsevu moč často vede k falešně negativním výsledkům vzhledem k tomu, že i bezvýznamná porušení pravidel pro odběr vzorků a uchovávání vzorků ovlivňuje přesnost této metody. Aseptická leukocyturia, charakteristika mnoha forem chronické glomerulonefritidy, analgetické nefropatie; někdy pozorována při amyloidóze.

Válce

Válce jsou vytvořeny na spojení uromukoida Tamm-Horsfall (proteinu vylučovaného epiteliální vzestupném raménku Henle kličky OK), plazmatické proteiny, které prošly membránou glomerulů a určité součásti (buňky, tukové částice).

 • Hyalinové válce se skládají pouze z bílkovinných molekul, nacházejí se v různých onemocněních ledvin a normálních (nejvýše 100 v 1 ml moči).
 • Voskovité lahve se skládají z plazmatických bílkovin a působí jako známka chronické nefropatie.
 • Buněčné válce (erytrocyty, leukocyty) mají vždy renální původ a indikují poškození ledvinového parenchymu.
 • Mastné lahve se vyskytují se signifikantní proteinurií, včetně nefrotického syndromu.
 • Grainové lahve jsou známkou onemocnění ledvin.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Anorganické prvky sedimentu moči se skládají z krystalů různých solí

Detekční močových krystalů kyseliny močové, šťavelan vápenatý, kyseliny močové a amorfní fosfáty a tripelfosfatov samo o sobě není známkou poškození ledvin, by měla být považována za moč a klinická data.

Přítomnost krystalů cholesterolu, cystinu, tyrosinu a leucinu v moči vždy naznačuje porážku ledvin. U pacientů s nefrotickým syndromem je pozorována cholesterolová krystalie; krystaly tyrosinu a leucinu indikují prognosticky nepříznivé poškození jater.

U močového sedimentu jsou také nalezeny bakterie, houby, prvoky a parazity. Bakteriurie je nejvýznamnější v kombinaci s leukocyturií; aby se objasnil jeho původ, je vhodné provést bakteriologickou studii moči. Z hub v močovém sedimentu se nejčastěji vyskytují zástupci rodu Candida, zejména u pacientů s diabetes mellitus nebo imunosupresivní léčbou. Někdy jsou nalezeny ametypy; Za přítomnosti dysurie to naznačuje genito-urinární amébiasu. Detekce vajíček Schistosoma haematobium indikuje invazi močových cest.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Obecný test moči: normální

Normální barva moči se mění od světle žluté až tmavě žluté. Příliš intenzivní žlutá barva obvykle naznačuje zvýšenou hustotu moči, která se obvykle vyskytuje během dehydratace, příliš mírný moč, naopak znamená, že hustota je nízká. To znamená, že existuje možnost selhání ledvin. Jakékoli změny barvy moči od světle růžové až tmavě hnědé barvy mohou být indikátory závažných patologických procesů. Současně mohou některé léky, stejně jako bohatá konzumace řepy a mrkve, ovlivnit zbarvení moči. Pokud by analýza zjistila, že moč není průhledná, vysvětluje to přítomnost bakterií, červených krvinek, solí, tuku, hlenu apod. Pokud se močí otřese, objeví se na ní pěna. Pokud je pěna zakalená, hojná a trvalá, může to znamenat, že v moči je bílkovina. Obvykle je pěna čirá a rychle rozpustná. Pokud je hladina proteinu v moči vyšší než 0,033 g / l, považuje se to za odchylku od normálního výkonu.

Interpretace moči

Analýza moči zahrnuje hodnocení následujících parametrů.

 • Barva, průhlednost.
 • Relativní hustota.
 • Chemické testy:
  • pH;
  • protein;
  • glukóza;
  • ketonové těla;
  • hemoglobin (určeno zpravidla odpovídající změnou barvy moči);
  • urobilinogen;
  • Myoglobin (určuje se zpravidla odpovídající změnou barvy moči).
 • Mikroskopie:
  • krystaly - urát, fosfát, oxalát nebo uhličitan vápenatý, tripolfosfát, cystin, léčivý;
  • buňky - leukocyty, erytrocyty, buňky tubulárního epitelu, močové cesty, atypické buňky;
  • válce - hyalinní, granulární, erytrocytární, leukocytární, epiteliální, voskovité, granulované, lipidové;
  • infekční agens - bakterie, houby, parazity.

Analýza moči znamená povinné stanovení obsahu bílkovin, buněčných prvků (erytrocyty, leukocyty), bakterií a některých dalších indikátorů. Navíc s pomocí dalších metod výzkumu v moči jsou detekovány aktivní formy leukocytů, stejně jako obsah chemokinů, růstových faktorů a vazoaktivních molekul.

Pro diagnostiku mikroalbuminurie se používá standardní rychlý test, který umožňuje sledování jejího rozsahu včetně ambulantních nastavení.

Barva a čirost moči

Čerstvě vybíraná moč je normálně čistá. Příčina zákalu moči se stanoví pomocí dalších testů.

 • Zmizení zákalu po zahřátí moči na 60 ° C naznačuje nadbytek kyseliny močové a kyseliny močové.
 • Pokud je moč transparentní po přidání 10% kyseliny octové, pak je nadbytek fosfátů.
 • Při přebytku oxalátů zákal zmizí po přidání zředěné kyseliny chlorovodíkové.
 • Pokud je v moči velké množství elementů nebo hlenu, stává se transparentní pouze po filtraci a odstřeďování.
 • Odolný od všech kvalitativních testů a odstřeďování, zakalení naznačuje bakteriurie.
 • Na povrchu moči obsahujícího velké množství bílkovin se vytváří perzistentní pěna.

Moč zdravého člověka je slabě žlutá, intenzita barvy závisí na stupni jeho ředění. Moče pacienta s chronickou ledvinovou nedostatečností je téměř bezbarvá. Změna barvy moči je také způsobena přítomností různých chemikálií, včetně léků a jejich metabolitů, stejně jako hnisem, krví a lymfy.

trusted-source[38]

Příčiny změny barvy moči

Barva

Důvod

Bílá

Červená / růžová / hnědá

Žlutá / oranžová

Hnědá / černá

Zelená, modrá

Lymfa, hnis, krystaly fosfátu

Erytrocyty, hemoglobin, myoglobin, porfyriny, levodopa, metiddopa, metronidazol, fenacetin, phenolphthalein, potravinářská barviva

Bilirubin, urobilin, přípravky na bázi železa, nitrofurantoin, riboflavin, sulfasalazin, rifampicin, fenytoin

Methemoglobin, kyselina homogenzitinová (s alkaponurii), melanin (u pacientů s melanomem)

Biliverdin, barviva (methylenová modř a indigokarmin), triamteren, vitamíny B, indan, fenol, chlorofyl, infekce Pseudomonas aeruginosa

Mléčná bílá barva moči je způsobena proniknutím velkého množství lymfy nebo tuku. Masivní vylučování solí kyseliny močové způsobuje oranžovou (cihlovou) nebo hnědou barvu moči. Když porfyrie moč ztmavne, když stojí ve vzduchu.

Správná interpretace červené barvy moči je nutná. Čerstvé skvrny krev v moči v červené barvě, hematurie renálního původu dává moči charakteristický tvar „maso výpalků“ - jeden ze znaků glomerulonefrtia, včetně akutního, myoglobin - červenohnědé barvy. Kromě toho je červená barva moči byly hlášeny s použitím methyldopa, deriváty fenothiazinu.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Vůně moči

Moč má charakteristický zápach. Jeho změna nastává u různých onemocnění, včetně metabolických onemocnění.

Příčiny změny v zápachu moči

Vůně

Důvod

Sladké, hnilé ovoce

Ketonová tělesa

Amoniak

Infekce močového traktu s bakteriemi degradující močovinou

formy

Fenylketonurie

Pot

Přítomnost kyseliny izovalerové nebo glutarové v krvi

Rancidový tuk

Hypermethioninemie, tyrosinémie

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Kyselost moči

Reakce moči se značně liší (pH 4,5-8,5). Realkalická reakce moči svědčí o možnosti infekce močového traktu nebo renální tubulární acidózy.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56]

Relativní hustota moči

Relativní hustota moči u zdravého člověka se pohybuje od 1.002 do 1.030. Tento indikátor závisí na stravě a režimu příjmu tekutin. Deprese relativní hustoty moči je časným příznakem tubulointersticiální nefritidy a chronického selhání ledvin. Chcete-li přesně určit tento indikátor, je nutné provést zkušební test Zimnitsky. Při zvýšení obsahu bílkovin v moči o 4 g / l nebo glukózy o 2,7 g / l se tento index zvyšuje o 0,001.

Rozbor moči u dětí: přepis

Když analýza moči u dětí tvořily ukazatelů, jako je barvení, zápach, transparentnosti, specifické hmotnosti, stupeň erytrocytů a leukocytů, přítomnost bílkovin, cukrů, ketony, soli, bakterie, hlenu. Normální indikátory jsou absence atypického zápachu v moči a opacity. Pokud moč má zápach amoniaku, může signalizovat poruchu s močovým měchýřem. Kyselost v moči dítěte se pohybuje od 4,8 do 7,5. S průjmem, zvracením a výskytem rostlinných potravin a fyzickým přetížením ve stravě dochází k zásadité reakci. Zvýšená kyselost moči se pozoruje při teplotě, cukrovce nebo nadměrné konzumaci bílkovin v potravě. Normální indikátory hustoty moči jsou v závislosti na věku od 1.003 do 1.025. Proteiny, cukry, erytrocyty, lahve, bakterie, soli a ketonové těliny v moči dítěte by neměly být. Takové složky se mohou objevit s metabolickými poruchami, ledvinami, močovým měchýřem, endokrinním systémem, zvracením, horečkou, průjmem, zácpou, nervovým přetížením, anémií. Zvýšený počet bílých krvinek se může vyskytnout u zánětlivých procesů močového systému.

Obecná analýza moče: přepis

Normální indikátory pro zdravou osobu:

 • Barva - mírně žlutá, příliš nasycená, ale příliš bledá.
 • Transparentnost je normou.
 • Vůně je ostrá.
 • Kyselost - pH nižší než 7.
 • Hustota je od 1,018.
 • Protein není.
 • Ketonová těla nejsou.
 • Bilirubin - ne.
 • Urolilinogen - pět až deset mg / l.
 • Hemoglobin - ne.
 • Erytrocyty - od nuly do tří v zorném poli pro ženy, od nuly do jednoho v oblasti výhledu pro muže.
 • Leukocyty - od nuly do šesti v pohledu u žen, od nuly do tří v oblasti výhledu u mužů.
 • Epitel - od nuly do deseti v zorném poli.
 • Válce - ne.
 • Sůl - ne.
 • Bakterie - č.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.