^

Zdraví

Test Addis-Kakovského

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vzorek Addis Kakovskogo - jedná se o velmi starý, ale účinný způsob počítání počtu červených krvinek - červených krvinek a leukocytů válce ( „slepené“ protein tvořen prvky) v moči.

Jaký je účel takové studie jako test Addis-Kakovski?

Mnoho onemocnění má latentní formu a člověk často nevidí hrozivé příznaky, prožívají jen nepatrnou malátnost. Jakákoli latentní onemocnění související s ledvinami a močovým traktem vyžadují pečlivou diagnózu, která běžně zahrnuje metody počítání proteinových sloučenin, tvarových prvků v moči. Test Addis-Kakovského je velmi podobný jinému rozboru - testu Nechiporenko, ale údaje jsou počítány ze shromážděného materiálu za den. Během tohoto období můžete vidět dynamiku a přesněji určit, co je více v sedimentech moči - erytrocyty nebo leukocyty.

Historie vývoje metody je zajímavá, protože v roce 1910 navrhl účinný způsob diagnostiky nefritidy známý doktor tehdejšího Kakovského Anton Fomich.

Během své profesní kariéry se Kakovský snažil najít skutečně účinné metody léčby nefropatologie. Jako zkušený klinik navrhl, aby bylo počítání počtu tvarovaných prvků ve shromážděném moči zapotřebí po celý den, počátkem rána.

Takovéto částečné počítání poskytlo podrobnější a přesnější informace o usazování buněk. Jak často bývá, přibližně ve stejné době na druhé straně planety americký Addis také experimentoval s analýzou moči. A v roce 1925, založený na Kakowského metodě, se trochu zlepšil. Od té doby se laboratoř začala věnovat studovanému materiálu, a to nejen pro den, ale i pro den. Kolegové nezačali bitvu o palmu, protože to byla účinná diagnostická událost. A od té doby se metoda nazývá dvojitým jménem, jmenovitě testem Addis-Kakovski. Zdá se, že Addis byl poprvé umístěn podle abecedy a ne sledoval chronologii vývoje metodologie.

Jak je proveden test Addis-Kakovski?

Moč by měla být odebrána během jednoho dne, méně často se děje do deseti hodin. Hojný nápoj se nedoporučuje, používání kapaliny zůstává normální. Jedinou podmínkou, která je před pacientem, je, pokud je to možné, močení v noci. Test Addis-Kakovského předpokládá zlomek studie materiálu, který je izolován močí během 10-15 minut. Normálně by asi čtyři miliony bílých ochranných buněk krvních leukocytů, ne více než 2 miliony červených erytrocytů a asi 20 000 sloučenin - válců mělo vyčnívat denně močí. Pokud jsou limity normy překračovány jednou z jejich kategorií stejných buněk, signalizují to renální onemocnění nebo infekční onemocnění močového systému.

Test Addis-Kakovsky také pomáhá identifikovat prevalenci erytrocytů nebo leukocytů v sedimentech. Pokud běžné buňky překračují obvyklé limity, pak je s největší pravděpodobností důkazem pyelonefritidy. Leukocyty někdy dosahují šest milionů, což je již vážná forma bakteriální infekce. Erytrocyty, které "překračují" hranice normálu, mluví o glomerulonefritidě, v takových případech mohou červené krvinky dosáhnout 5 milionů.

Test Addis-Kakowski je metoda, která byla testována celé století a nikdy lékařům selhala. Tato metoda již dříve pomohla a stále pomáhá při formulování přesné diagnózy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.