^

Zdraví

Infekcionista

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bolest hlavy, teplota, chřipka, exacerbace chronických onemocnění a různé zánětlivé procesy v těle - to vše může být způsobeno celou řadou škodlivých mikroorganismů nebo, jak se jim říká, nazývané infekce. To je důvod, proč lékaři neposkytují poradenství k tomu, abychom se zapojili do samoléčby během dokonce prostého nachlazení. Koneckonců příznaky chřipky nebo ARI mohou "skrýt" více nebezpečných onemocnění a je nutné provést potřebné testy. Proto, bez infekcionistů, nemůžeme dělat.

trusted-source[1]

Kdo je specialistou na infekční onemocnění?

Zvláštní "infekční choroba" se dešifruje zcela jednoduše. Je specialistou na infekční onemocnění. Odborný specialista na infekční onemocnění se specializuje na studium různých mikroorganismů, bakterií, které způsobují rozvoj různých chorob.

Infikanti učí nejen samotné mikroorganismy, ale i celkový obraz onemocnění. Lékař zkoumá příčiny, hlavní mechanismy vývoje infekce a způsoby léčby.

Tento odborník je univerzální a pracuje s velmi širokým spektrem nemocí. Koneckonců, infekce mohou být ve všech orgánech, takže seznam symptomů, které můžete označit za specialisty na infekční onemocnění, je poměrně široký.

Mimochodem, je to dobrý infekční lékař, který vám může dokonale poradit o tomto nebo očkování. Problém očkování je nyní obzvláště důležitý, protože vakcíny proti chřipce a jiným chorobám se stávají stále populárnějšími, ale mnoho se neodváží riskovat kvůli nedostatečné informovanosti. Infekční lékařka vás v této záležitosti poradí a bude informovat o všech rizicích a výhodách této metody prevence infekcí.

Kdy mám kontaktovat specialisty na infekční onemocnění?

Zjistěte, který odborník by se měl nejlépe obrátit na pacienta s rodinným lékařem nebo terapeutem. Nicméně existuje řada příznaků, které mohou signalizovat, že osoba trpí infekční chorobou v počáteční fázi. Stojí za zmínku, že některé infekční onemocnění se vyskytují velmi rychle a mají menší příznaky. Poté se nemoci mohou dostat k chronickému stavu, nebudou dobře reagovat na léčbu a mohou být i závažné komplikace. To je důvod, proč lékaři doporučuje, aby se na ně vztahovali i při mírném zvýšení teploty a časté nachlazení.

Mezi hlavní příznaky konzultace s lékařem s touto specializací patří zvýšení teploty, výskyt různých vyrážky a těžké migrény.

Také, pokud se neustále cítit unavený, vyčerpaný, nemůžete dostat spát nebo nemusíte spát vůbec, měli byste také konzultovat specialisty na infekční onemocnění. Nezapomeňte na střeva. Náhlá změna v normálním stavu trávení může rovněž znamenat infekci. Nevolnost, nadýmání, průjem nebo naopak, zácpa, může také znamenat, že je načase, abyste navštívili lékaře.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na odborníka na infekční onemocnění?

Samozřejmě, že je lepší předem připravit schůzku s lékařem, ale můžete získat pokyny pro testy pouze poté, co se na vás lékař podívá a zkoumá vaši lékařskou historii.

Faktem je, že odborník na infekční onemocnění v době rozhovoru provádí dotazování pacienta týkající se stížností, stejně jako první příznaky onemocnění. Pak lékař zkontroluje přítomnost rozšířené mízní uzliny a také provede všeobecné vyšetření. A až poté odborník jmenuje další studie a analýzy.

Rozhodnutí jít do klinice infekčních chorob může být spontánní, takže se nemusíte starat o přípravu na takový výlet, a pokud uvidíte nějaké příznaky, kontaktujte svého lékaře hned.

Nicméně, je lepší jíst nic před tím, než začnete s infekčním onemocněním. Optimální doba pro hladování je 12 hodin. Proto je nejlepší jít ráno u lékaře. Také je nutné zcela vyloučit všechny špatné návyky. Je lépe, abyste nebrali léky, ale pokud už jste užili pilulky z bolesti hlavy, nezapomeňte o tom informovat lékaře.

Jaké diagnostické metody používá infekční lékař?

Stojí za zmínku, že po určité nepředvídané situaci, například po kousnutí zvířete, můžete být odkázáni na odborníka na infekční onemocnění. Poté vás lékař porozumí symptomy a pocity a také předepisuje preventivní očkování. Následně odborník zaznamená, zda se objevily příznaky onemocnění během jednoho nebo týdne.

Při obvyklém příjmu se specialista na infekční onemocnění zajímá o hlavní důvody, které vedly pacienta k návštěvě. Vytváří "profil choroby" a předepisuje další postupy nebo testy.

V zásadě takové studie mohou zahrnovat různé krevní testy v závislosti na typu onemocnění, které jste popsali lékaři. Také odborník na infekční onemocnění může předepsat kulturu pro rostlinnou a PCR diagnostiku.

Na soukromých klinikách s novým zařízením je možný další výzkum.

Po určení nemoci předepisuje specialistka na infekční onemocnění léčbu. Mimochodem, neměli bychom zapomínat, že léčbou infekčních onemocnění není jen užívání léků, antibiotik, ale také odpovídající dieta.

Co dělá infektor?

Infekce nás čekají všude. Dokonce i na zbrusu nové kartáček na zuby, po několika použitích, roste všechny druhy škodlivých mikroorganismů. Mimochodem, nedávno vědci zjistili, že mýdlo na ruce v baru je nejšpinavější v celém domě.

Naše imunita v zásadě úspěšně bojuje proti všem druhům mikroorganismů a bakterií, které "napadají" naše tělo. Pokud však imunita není zachována a nedodržuje základní pravidla osobní hygieny, nemůže již tyto "útoky" odolat. Mnohé z příznaků infekčních onemocnění jsou velmi podobné a lékaři infekční choroby, kteří "chápou", které bakterie a jaké onemocnění vyvolávají.

Oblast působnosti infekčního onemocnění může být rozdělena do několika částí: 

  • Infekční onemocnění střev. 
  • Infekce dýchacích cest. 
  • Infekční nemoci kůže. 
  • Různé infekční onemocnění krve.

Při kontaktu s odborníkem na infekční onemocnění je důležité si uvědomit, zda jste kontaktovali osoby, které by mohly být infikovány infekčními chorobami, a také připravit zdravotní kartu.

Jaké nemoci jsou léčeny specialistou na infekční onemocnění?

Úplný seznam onemocnění, které specialista na infekční onemocnění specializuje, je poměrně rozsáhlý. Ale po provedení analýzy nemocí je možné vymezit nejrozšířenější, přesněji ty, s nimiž se nejčastěji setkáváme, a v důsledku toho i lékaři-infekční lékaři.

Taková onemocnění zahrnují infekční onemocnění trávicího ústrojí: úplavici, salmonelózu, botulismus, ascariasis, trichocephalus.

"Vzduchové" infekce: kuřecí neštovice, rubeola, spalničky, chřipka atd. A také takové nemoci jako polio, šarla, černý kašel a mnoho dalších.

Do kompetence lékaře infekční nemoci patří také nebezpečné infekční onemocnění, jako je besnota, mor, malárie a tyfus. Samozřejmě, nejčastěji infekční onemocnění musí čelit takovým chorobám, jako je chřipka a ARI.

Vzhledem k tomu, že infekce mohou ovlivnit všechny lidské orgány, specialistka na infekční onemocnění může předepsat další vyšetření od jiných specialistů, analýz a plodin na flóru. Pro stanovení nemoci je také nutná biochemická analýza krve.

Poradenství lékaře infekční choroby

Mnoho doktorů tvrdí, že je možné zabránit onemocnění, pokud jsou přijata nezbytná preventivní opatření. Infekční nemocníci se také drží této axiomu. Odborníci Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny sestavili celý seznam rad a základní pravidla chování při nepříznivých epidemiologických situacích.

Takže odborníci na infekční onemocnění doporučují, aby nebyli na místech, kde se shromažďuje mnoho lidí. Na pracovišti a doma je třeba kontrolovat čistotu: nezapomeňte na mokré čištění a pravidelné větrání prostor. Mimochodem, zvláštní pozornost by měla být věnována jídlu. Dieta by měla být nasycena vitamíny, minerály a "lehké" přísady. A alkohol a škodlivé jídlo z menu by měly být vyloučeny. Mimochodem, stojí za to vyrazit pěšky s kolegy na oběd v nedaleké kavárně. Během epidemií chřipky je lepší podávat jídlo z domova, abyste eliminovali další riziko "nákaze" infekce.

Nezanedbávejte gázové masky. Jsou schopni chránit nejen od chřipky, ale i od nebezpečnějších onemocnění. Během používání masky však nemusíte zapomínat, že je třeba je vyměňovat každé tři hodiny a neměli byste v nich chodit po dlouhou dobu v prostorách.

Infekční lékaři také doporučují, aby nezohlednily základní pravidla osobní hygieny. Umyjte si ruce mýdlem po každé návštěvě toalety nebo jděte po ulici.

Očkování je samozřejmě považováno za nejlepší způsob, jak předcházet nebezpečným infekčním chorobám. Infekční lékaři se doporučují, aby nezanedbávali tento jednoduchý a účinný způsob ochrany jejich zdraví!

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.