^

Zdraví

Hepatologist

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Hepatolog není tak známý jako pediatr, kardiolog nebo zubní lékař, a proto často způsobuje spoustu otázek. Kdo je hepatolog?

Je to velmi důležitý a potřebný odborník, který se zabývá problémy s játry a žlučovodem. Zpravidla se pacient pacientovi zřídkakdy obrací na hepatologa nezávisle: tento doktor pacientů terapeut nebo gastroenterolog často posílá.

Játra jsou velmi specifický orgán, vyžadující opravdu úzce specializovaný odborník. Gastroenterologista často nedokáže přesně diagnostikovat, jelikož diagnóza onemocnění jater může být obtížná při onemocnění jiných orgánů břišní dutiny. Hepatologist stejné, zeptejte se pacienta, zkontroluje a pošle potřebné testy.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Kdy mám kontaktovat hepatologa?

Hepatolog by měl být léčen, když má pacient specifické "jaterní" příznaky. Jmenovitě, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu s konjugátem, žluť kůže, tmavé kruhy pod očima, svědění, změny barvy stolice až světle hnědé, a změna barvy moči až hnědá, bolest v játrech.

Stojí za zmínku, že v případě, že doba pacient věnovat pozornost a řádně reagovat na příznacích pozorovaných (určeno k lékaři), ve většině případů je pravděpodobné, že kladný výsledek tohoto onemocnění. Muž specifické symptomy naznačující možné problémy jater zahrnují snížení sexuální funkce, zvýšení břišní (žaludek se stává jako „pivo“) a zvýšení mléčné žlázy typu samice. U pacientů s jaterní cirhózou pozorované otok a krvácení dásní, existuje konstantní bolesti bolesti v břiše, jakož i tam je nějaký zmatek, neschopnost soustředit se na práci nebo jiné trvání zaměstnání v souvislosti s pokračujícím smyslu obecné únavy.

Často v časných stádiích onemocnění jater, pacienti prostě nevěnují pozornost k výše uvedených příznaků, ale přesto, pokud je stav únavy vás pronásleduje po dobu jednoho týdne nebo více, žaludeční bolesti, a pokožka zežloutnou jako indián - můžete naléhavě zobrazeny návštěvu lékař-hepatolog.

Jaké diagnostické metody používá hepatolog?

Hepatolog lékař vždy přiřadí ultrazvukového vyšetření jater, který bude vykazovat celkový stav tohoto důležitého orgánu, a to, zda se játra se nezvyšuje, pokud jeho tkáně došlo ke změně struktury a zda nádorů. Pokud je podezření na změnu struktury tkáně, hepatolog posílá svého pacienta na MRI břišní dutiny. Tento diagnostický postup bude ukazovat obecný stav břišních orgánů a interakci jater s nimi. Specifický „játra“ analýza jmenovaný hepatolog je Ezofagoskopie (vyšetření jícnu za použití speciální trubky) a kolonoskopie (vyšetření konečníku přes kolonoskopu). Všechny výše uvedené diagnózy mohou pomoci určit zdraví celého těla a játra v tomto těle.

Dnes "pokročilí" pacienti vědí, že byste neměli jít k lékaři bez výsledků základních testů. Takže, jaké testy musíte předat hepatologovi?

Pro diagnostiku onemocnění jater projít specifický krevní testy, tak zvané „jaterní profil“. Tato analýza je analýzu krve biochemie, které vykazují stupeň bilirubinu (která se zvětšuje se žloutenkou - řešit žluči odtok), úroveň aspartátaminotransferázy (primární enzymu produkovaného jaterních buněk, zvýšení, která je přímo spojena se zánětlivými procesy v těle), úroveň alaninaminotransferázy (jaterních enzymů úrovni, jejichž stoupá u jaterní cirhózy), přítomnost C-reaktivní protein (objeví se rozklad při tkáně může znamenat, cirhóza), jakož i na úrovni gama-glutamiltra nsferazy (enzym produkovaný v játrech, která výrazně zvyšuje hladiny krevního konstantní a dlouhodobé podávání v alkoholu). Rozbor krve biochemie k pronájmu ráno na lačný žaludek. Za pár hodin před dodáním analýzy nemohou kouřit, pít, džus, čaj nebo kávu, stejně jako žvýkačky. Není nutné, třeba zmínit, že 3 dny před porodem analýzy by měly zdržet alkoholu, a eliminovat stres a fyzické námaze.

Co dělá hepatolog?

Jaké onemocnění hepatolog ošetří? Společnosti tato osoba s problémy jater a neutralizovat jeho vliv na tělesnou patologií obecně. Lékař hepatolog kompetentní k diagnostice a léčbě takových onemocnění jater a žlučových cest, jako hepatitida (akutní a chronické), cirhóza, toxoplazmóza (převedené hlodavci), enterovirus hepatitida, infekční mononukleóza (Epstein-Barr nemoc), leptospirózu (nemoc-Weyl Vasileva) , žloutenka, fulminantní hepatitis, alkoholické hepatitis, hepatitis B a C. To znamená, lékař, hepatolog, ačkoli úzké specialisty, ale přesto široká škála lékaře, který je schopen nejen k léčbě onemocnění jater a žlučových cest, ale také nastavit comp yanie imunita.

Poradenství pro hepatology

K prevenci hepatitidy B a C byste neměli pít surovou vodu z kohoutku, jsou zde neplodná zelenina a ovoce. Vždy stojí za to pamatovat, že před jídlem a po návštěvě toalety musíte umýt ruce. Nemějte sex bez kondomu, jestliže jeden z partnerů má hepatitidu B nebo C a také trénuje anální sex nebo sex během menstruace. Je-li vaše práce spojené s krví (například, že jste lékař, zubní lékař nebo zdravotní technik), - nezapomeňte nosit ochranu očí před zahájením práce jako infikované krve, jak se na sliznic očí, okamžitě přenese virus hepatitidy C.

V případě, že pacient má cirhózu, bude muset sledovat pravidelnost židli, která by měla být 2 krát denně. Také je vhodné sledovat množství spotřebované a vypouštěné tekutiny (pokud budete pít méně než vy „zhasne“, - je třeba bít na poplach a okamžitě se poraďte se svým lékařem). Celkový prevence onemocnění jater a žlučových cest je strava se sníženou akutní, pražené a tuku a umírněné konzumace alkoholu (nebo zcela chybí ve vaší stravě: Výjimkou by bylo dobré červené víno, počítáno - jedna sklenice jednou týdně). Postarejte se o játra a zůstaňte zdraví!

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.