^

Zdraví

A
A
A

Katarakta

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Katarakta je vrozená nebo získaná degenerativní opacita čočky. Hlavním příznakem je postupné bezbolestné rozmazání vidění. Diagnostika je stanovena nebo instalována oftalmoskopicky a při kontrole štěrbinové lampy. Léčba katarakty spočívá v chirurgickém odstranění čočky a implantaci nitroočních čoček.

Katarakta - jakákoli opacita čočky. V poslední době se zjistilo, že zákal progrese zákal snižuje množství obscheyu (zejména rozpustné) protein zmizí aminokyselin, mění obsah volného, pevně vázaného labilno- a močoviny jako doprovodný součást optického systému. Výrazně snižuje aktivitu laktatdegidrogeiazy, a dochází k posunu v isoenzymu spektru, což ukazuje na zpomalení glykolýzy rychlosti, snížení okysličení tkání, vývoj metabolické acidózy. Vztah mezi procesy výměny je narušen.

Katarakta je tedy proteinové onemocnění. Na základě vývoje patologických změn čočky vedoucí k kataraktu dochází k poruchám metabolických procesů. Významný vliv na rozvoj těchto procesů způsobuje, že životní prostředí, t. E. Faktory životního prostředí, životní podmínky, chronické a systémové onemocnění, špatných návyků (kouření, konzumace alkoholu) a další. V této souvislosti, aby se zabránilo progresi neprůhlednost je nutné provádět vysvětlující práce s pacienti o nutnosti vyhnout se kouření, pravidelnou léčbu ischemické choroby srdeční, respirační choroby, cukrovka helmintózám invazi. Prevence den čočka onemocnění jsou velmi důležité eliminace škodlivých pro životní prostředí faktorů (radionuklidy, chemických látek, znečišťujících půdy), boj proti alkoholismu.

Objektiv, na rozdíl od všech ostatních substancí oka, roste po celý život kvůli epitelu uvnitř, do sebe. To se děje následovně. Epitel epithelu je umístěn ve formě vrstvy nebo milionů buněk. Vynášejí se po celou dobu a přesunují se do rovníku. Když epiteliální buňka dosáhne rovníku, stane se matkou a porodí vlákna čočky - dvě dvojčata, z nichž jedna jde do přední strany a druhá do zadní. Buňka, která dávala potomky, umře, lysy. Ale v přírodě není prázdnota, místo této buňky je obsazeno její sestrou a proces pokračuje. S věkem se na obvodu shromažďují mladá vlákna čoček, starší kolem jádra. Čím starší je pacientka, tím hustší je její jádro. Takže vlákna čočky v procesu reprodukce mají tendenci ke středu a srážet se navzájem, což vede k tvorbě kortikálních švů. Švůra kůry je místem srážky čočkových vláken, kde rostla skupina vláken, tedy se objevily paprsky čočky hvězdy - švů kůry. Znalost optických zón čočky je nezbytná k přesnému určení lokalizace opacity a typu katarakty.

V čočce nejsou žádné cévy a nervy. V tomto ohledu není v tom žádný zánět. Práce s objektivem je však intenzivní. S věkem se v něm objevují dystrofické změny, tedy katarakta.

Šedý zákal - změny ve složení nitrooční tekutiny v případech vniknutí jakýchkoliv neobvyklých přísad, nebo její nedostatek potřebných látek, což vede k narušení metabolismu v epiteliálních buňkách a vláken čočky. Pro jakékoliv poškození metabolismu v buňkách epitelu reagují vlákna čočky stejnou reakcí; nabobtnají, rostou zakalená a rozpadají se. Zákal a rozpad čočkových vláken může také nastat při mechanickém poškození kapsle čočky. Slovo „zákal“ znamená „vodopád“, která je spojena se starou koncepcí katarakty jako blátivé šedé filmu, jako vodopád sestupuje dolů do oka mezi duhovkou a čočkou.

Neprůhlednost čočky je detekována zkoumáním oka metodou přenášeného světla. V přeneseném světle jsou částečné opacity čočky viditelné jako tmavé pásy, skvrny na pozadí zářícího červeného světla žáka. Výrazné a úplné zakalení čočky je patrné i při bočním osvětlení. Současně není žákovská plocha jako obvykle černá, zdá se šedá a dokonce i bílá. Když studuje červené světlo v přeneseném světle, žák to neudělá.

Při vyšetření, abyste viděli celou čočku (periferní části a střed), využijte lékařské dilatace žáka (instilujte 1% atropinu, tropikamid),

U starších osob před zvětšením oka je nutné měřit nitrooční tlak, protože mnoho léků, které dilatují žíly, může zvýšit nitrooční tlak. V případě, že pacient trpí glaukomem a je nutné rozšířit žáka ke studiu a poté pomocí roztoku 1% amfetaminu, které se pomalu a mírně rozšiřuje žáka, a po studii zužuje žákovi 1% - solný roztok pilokarpinu.

Pro studium čočky se nejčastěji používá štěrbinová lampa. Koncentrovaný paprsek světla ze štěrbinové lampy, jak je tomu tak, řeže čočku, dává jeho optickou sekci, ve které jsou viditelné detaily o normální struktuře a patologických změnách. Při této metodě je možné zjistit počáteční změny objektivu a kapslí, zatímco v jiných metodách je nelze detekovat. V závislosti na intenzitě a umístění zákalu jsou příznaky zákalu čočky zrakové poruchy. Při malých opacitostech objektivu se zrak nesetká. Osoba si je nevšimne, pokud se nacházejí v oblasti žáků (například s polární katarakou).

Při výraznější opacitě čočky, zejména její centrální poloze, do určité míry klesá zraková ostrost. Při úplné opacitě objektivu je vidění zcela ztracena, ale schopnost snížit světlo - světlo vnímání - zůstává. Ujistěte se, že když je čočka zcela zakalená, sítnice a optický nerv jsou funkčně zdravé, určte vnímání světla a jeho projekci.

Pacient s úplným zakalením čočky může volně a správně lokalizovat umístění světelného zdroje (lampy, svíčky), což svědčí o zachování optického nervového přístroje a jeho funkci. Opakování čočky může ovlivnit vizuální stav subjektu.

Při úplné opacitě čočky a normálně fungujícím optickému nervovému aparátu se zachovává nejen světelné vnímání, ale také vnímání barev. Správné rozpoznání barev ukazuje zachování funkce žluté skvrny.

Vedle redukce zraku se pacienti s neprůhlednou opacitou čočky často stěžují na monokulární polyopii, když místo jednoho lampy nebo čípku je pacient vidí v množném čísle. To závisí na rozdílu lomu v průhledných a zakalených čočkách.

Se začátkem katarakty je také charakteristický vývoj myopické refrakce slabého stupně ve srovnatelném oku. Starší lidé, kteří předtím dobře viděli do dálky a kteří používali brýle na čtení, si všimli, že se zhoršují a mohou číst bez brýlí. Vzhled myopie je také důsledkem zvýšení indexu lomu zakalené čočky. Diagnóza katarakty, i přes snadnost detekce opacity objektivu, nemůže být provedena pouze s externím vyšetřením nebo s bočním osvětlením, zejména u starších pacientů, jejichž jádro čočky je zhutněno. Pouze studie v přeneseném světle činí diagnózu katarakty přesné.

Opakování čočky (katarakty) se liší jejich klinickým obrazem, lokalizací, vývojem a průběhem, rozdělenými na získané a vrozené. Progresivní katarakty jsou zpravidla získávány, vrozené - stacionární.

V závislosti na lokalizaci mraku jsou následující typy katarakty: přední a zadní polární vřetena, zonulyarnuyu, nukleární, kortikální, totální, zadní, šálku, polymorfní, koruny.

trusted-source[1], [2], [3]

Co je třeba zkoumat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.