^

Zdraví

Oftalmolog-chirurg

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Stále více lidí každoročně vyhledává pomoc od takového specialisty jako oftalmolog-chirurg. Jaká je tato profese? Poznáme ji lépe.

trusted-source[1]

Kdo je oftalmolog-chirurg?

Oftalmolog-chirurg je lékař, který varuje, diagnostikuje a léčí oční onemocnění, zánětlivé procesy očních víček a slzných kanálků, které vyžadují chirurgickou intervenci. Bohužel, patologické procesy očních orgánů a jejich složek jsou velmi často přivedeny do takového stavu, který nelze provést bez oftalmologa-chirurga.

Oftalmolog-chirurg je dobře zběhlý ve struktuře a fyziologii očních orgánů, diagnostikuje onemocnění spojivky, sítnice, oběžné dráhy, sliznice.

Ze všech známých lékařských pokynů je tato specialita jednou z nejmladších. Moderní oftalmologové se vyrovnávají s nejsložitějšími očními nemocemi, které byly dříve považovány za nevyléčitelné.

Chirurgická a laserová léčba jsou považována za nejslibnější terapeutické metody pro kontrolu očních patologií. Kdo je oftalmolog-chirurg? Není to jen oční lékař, je specialistou na mikrochirurgii, mikroplastiku, laserovou korekci zraku a další moderní typy lékařských zákroků.

Kdy mám jít k oftalmologovi-chirurgovi?

Jakákoli onemocnění očí a jejich příměsi mohou být pro normální a plný život člověka poměrně nebezpečné. Z tohoto důvodu si všiml nějaké známky oční patologie, by měl okamžitě navštívit očního lékaře: s náhlým rozmazané vidění, fotofobie vzhledu, drcení bolesti a křeče v jejích očích, při poruchách zraku.

Okamžitá léčba specialisty vyžaduje traumatické poškození orgánů zraku, protože během poranění mohou trpět nejdůležitější prvky zrakových orgánů, které se mohou objevit po nějaké době po úraze. Oftalmolog-chirurg okamžitě určí problém a přijme vhodnou léčbu.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na oftalmologa-chirurga?

Bezprostředně před kontaktováním oftalmológa musí chirurg absolvovat obecný, přednostně rozvinutý krevní test a v případě potřeby i bakteriologické vyšetření očního výtoku.

Na základě stížností pacienta nebo anamnézy jeho nemoci po vyšetření a palpacích vyšetřeních očních orgánů odborník předepisuje potřebné postupy: kontrolu zrakové ostrosti, stanovení nitroočního tlaku.

K určení provokujícího faktoru onemocnění lze předepsat krevní test na cukr, kontrolu hormonální rovnováhy v těle (zejména hormony štítné žlázy), diagnostiku krevních a onemocnění nervového systému.

Podle výsledků vyšetření a shromážděných materiálů objektivní a subjektivní anamnézy odborný oftalmolog-chirurg stanoví diagnózu a určuje vhodnou léčbu.

Jaké diagnostické metody používá lékař oftalmolog?

V závislosti na očekávané nemoci může oftalmolog-chirurg přidělit řadu dalších vyšetření:

 • ultrazvuková vyšetření cévního systému lebky a cervikální oblasti;
 • vyšetření pomocí oftalmoskopu (viditelná je sietnice, optický nerv);
 • metoda biologické mikroskopie (umožňuje prohlídku řezání tkáně, díky čemuž vidíte i nejmenší narušení struktury tkání);
 • vizualizace prvků přední komory očního orgánu, která se nachází za rohovkou zóny s těžkou kontrolou (gonioskopie);
 • použití diaphanoskopu s předběžnou anestezií (s podezřením na onkologii oka nebo v přítomnosti vnitřních hematomů);
 • měření nitroočního tlaku;
 • metoda echoftalmografie (detekuje onemocnění čoček, oddělení sítnice);
 • studium cév v bazu metodou zavádění určitého barviva do krve (pomáhá stanovit onemocnění očních tkání a optických nervů).

Co dělá oftalmolog-chirurg?

Oftalmologie jako lékařský směr v současné době obsahuje svou vlastní podsekci, která je přímo spojena s chirurgií obecně. Jaká je tato specialita a co dělá oftalmolog-chirurg?

Ve své kompetenci řešit problémy oční fyziologie a chirurgické korekce refrakčních chyb a oční fokusace. Rozsáhlé chirurgické způsoby léčení rohovky (přes stratifikovaný a metody transplantace), operativní ošetření zákal čočky, Skleroplastické profylaktická chirurgie (pacienti s léčby glaukomu, eliminace porušování trhání a zánět předního segmentu oka), - všechny tyto problémy jsou řešeny očního lékaře chirurga.

Zabývá se také důležitými problémy jako oční traumatologie, rakovina oka, patologie nervového systému, vrozené vady.

Specialista zkoumá pacienta, určuje požadovaný typ operace a provádí operaci s použitím různých chirurgických postupů.

Jakým onemocněním je ošetřován oftalmolog-chirurg?

Nyní specifikujeme, jaké choroby ošetřuje oftalmolog-chirurg:

 • porušení formy čočky nebo rohovky (astigmatismus);
 • chirurgická intervence s různými refrakčními anomáliemi - vizuální defekty refrakčních sil optických médií oka (hyperopie a myopie);
 • vrozené vady (strabismus atd.);
 • zánětlivé procesy orgánů zraku (léčba konjunktivitidy, keratitidy, blefaritidy);
 • škvrny rohovky, jizvy, zakalení (keratoplastika);
 • léze oběžné dráhy při diabetes mellitus;
 • oční traumatologie, přítomnost cizích těl v očích;
 • plastické chirurgie na orgánech zraku, odstranění nádorů;
 • zničení sklivce, glaukom a mnoho dalšího.

Tyto typy patologických stavů mohou vzniknout v důsledku traumatu nebo změn souvisejících s věkem, stejně jako na pozadí zánětlivých procesů nebo porušení virové infekce.

Poradenství lékaře oftalmologa-chirurga

Mnoho očních onemocnění se objevuje v důsledku očního svalstva (prodloužené sedění za počítačovým monitorem, čtení ve špatně osvětleném pokoji). V tomto případě dochází k porušení místního krevního oběhu, zhoršuje se výživa očních tkání. Doporučuje se nechat třídu alespoň minutu a podívat se dál - do okna, do opačnému rohu místnosti, nebo jednoduše zavřete oči. Tímto cvičením se změní ohnisko oka a zůstane požadovaný normální tón očního svalstva.

Nepříznivě ovlivňuje zrak, nedostatečné osvětlení při práci očí, stejně jako neustálé nošení brýlí, bez ohledu na denní dobu.

Vyhněte se obtížně čitelné texty, které vyžadují nadměrné zatížení očí. Dávejte pozor na správnou pozici zad a krku během dlouhé sedící polohy.

Je zjištěno, že výskyt refrakčních poruch často souvisí s nedostatkem určitých vitamínů a stopových prvků v těle: kyselina askorbová, retinol, zinek, hořečnaté soli, vápník, tokoferol. Abyste předešli patologii, musíte obohatit každodenní stravu se zeleninou, ovocem, bylinami a plody. Bude také užitečné používat přírodní med, čerstvě připravené pokrmy z obilovin.

Postarejte se o své vize, bez ní, lidský život je prázdný. Dodržujte zdravý životní styl, co nejvíce odpočinout, sportujte. Odmítněte takové nepříznivé faktory, jako je kouření, nedostatek spánku, pití alkoholu.

Pokud máte patologické situace se zrakovými orgány, jistě vám pomůže oftalmolog-chirurg, ale vždy si musíte vzpomenout, že prevence je nejlepší léčbou jakýchkoli onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.