^

Zdraví

A
A
A

Konjunktivitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Konjunktivitida se často vyskytuje u dětí, méně často u starších lidí, a dokonce méně často u lidí v produktivním věku.

Obvykle se prostředek konjunktivitidy dostává do očí z rukou. Zánět spojivek nastává při infekci, alergii nebo podráždění. Příznaky zahrnují spojivkovou hyperemii a oddělitelné od oka a v závislosti na etiologii, nepohodlí a svědění. Diagnostika je stanovena klinicky; někdy se vyskytuje výsev flóry. Léčba závisí na etiologii a může zahrnovat lokální antibiotika, antihistaminika, stabilizátory membrány mastocytů a glukokortikoidy.

Zánět spojivek (konjunktivitida) může způsobit jakoukoli látku hnisavé infekce. Kokki (primárně stafylokoky) nejčastěji způsobují rozvoj konjunktivitidy, infekce postupuje příznivěji.

trusted-source[1], [2], [3]

Co způsobuje konjunktivitidu?

Infekční konjunktivitida je nejčastěji virové nebo bakteriální. Vzácně může být spojivka smíšená nebo nevysvětlitelná etiologie. Četné faktory mohou způsobit alergickou konjunktivitidu. Nealergické povaha podráždění spojivek může být výsledkem vlivu cizích těles, vítr, prach, kouř, výpary, par a dalších chemických typů znečištění ovzduší, ale také intenzivní ultrafialové záření z elektrického oblouku, a sluneční světlo lampy odrazy od sněhu.

Konjunktivitida je zpravidla akutní, ale také infekční a alergické stavy mohou být chronické. Nemoci, které způsobují chronickou konjunktivitidu, zahrnují eversion, zkroucení víček, blefaritidu a chronickou dakryocystitidu.

Nejnebezpečnějšími patogeny jsou Pseudomonas aeruginosa a gonokokus, které způsobují silnou konjunktivitidu, která často postihuje rohovku. Akutní infekční konjunktivitida může být způsobena různými mikroorganismy; Dicococcus, streptokok, stick Koch-Wicks, Leflerův hůl.

Symptomy konjunktivitidy

Jakýkoli zdroj zánětu způsobuje zvýšení spojivkových cév a slzám nebo výtoku. Hustá oddělitelnost může snížit vidění.

Svědění a serózní výtok převažují u alergické konjunktivitidy. Chemóza a papilární hyperplazie také naznačují alergickou konjunktivitidu. Podráždění nebo pocit cizího těla, fotofobie nebo hnisavý výtok svědčí o infekční konjunktivitidě. Silná bolest v oku naznačuje skleritidu.

Akutní konjunktivitida různých původů má mnoho společných symptomů - počátek bez prodromálních jevů, nejprve na jedné a pak na druhé oko. Ráno se probouzí a pacient nemůže otevřít oči - víčka se lepí od sebe. Hlenovité buňky vyvolané pohlavními buňkami spojivky během zánětu se nejprve zvyšují v množství - objevuje se velké množství slizničního výboje. Ale brzy se oddělené stává mukopurulentním a v těžkých případech čistě purulentní. Oddělitelné žíly přes okraj víčka na kůži, kohoutek na řasy a lepí víčka přes noc.

Současně s vyprázdněním se objevuje zarudnutí spojivky, přechodné záhyby a oční bulvy. Spojivka očních víček a přechodných záhyby stane cihlově červené, bobtná a zakalí, takže vzor Meibomových žláz smazána a edematózní přechodné krát boule pod chrupavky. Na konjunkci oční bulvy se často objevuje povrchní injekce spojivek, nejvýraznější na oblouku a klesá směrem k rohovce. Spojivka oční bulvy bobtná a v těžkých případech se zvedá kolem rohovky pomocí válečku, který získá skleněný žlutý odstín. Někdy je otok tak velký, že spojka vyčnívá z oční mezery a při zavírání se mezi očními víčky porušuje.

Přenos oka od pacienta k zdravému osobním předmětem (kapesník, ručníky, polštáře atd.) A ruce způsobuje infekci s akutní konjunktivitidou jiných lidí. Akutní konjunktivitida nastane, pokud je léčba zahájena včas a správně, krátce a bez komplikací. Obnova se objeví za 5-6 dní. Někdy se při nesprávné léčbě vyvine povrchní zánět rohovky. Pod limbusní linií rohovky se nacházejí šedé barvy - infiltráty. To způsobuje fotofobie, slzení a blefarismus - příznaky choroby rohovky. V budoucnu se infiltruje nebo úplně rozptýlí nebo se rozpadne s tvorbou malých vředů. Povrchové vředy se také léčí bez stopy. Hlubší defekty rohovky, které již zachycují její stromu, se uzdravují nahrazením defektu pojivem, a proto zanechávají světlou oparu.

Co tě trápí?

Diagnostika konjunktivitidy

Anamnéza a vyšetření obvykle umožňují diagnózu. Doporučujeme však nesoucí plodiny, pokud jsou vyjádřeny symptomy u pacientů s imunosupresí postiženého oka (např., Transplantace rohovky po v exoftalmem kvůli Gravesovy choroby) a neúspěšné primární terapie.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Léčba konjunktivitidy

Dokonce i bez léčby, prostá konjunktivitida obvykle trvá 10-14 dní, takže laboratorní testy obvykle neprovádějí. Před léčbou konjunktivitidy je velmi důležité vyčistit oční víčka a odstranit výtok. Až do vyprazdňování je oddělena, během dne je nutné používat antibiotika širokého spektra účinku ve formě kapek a před spaním - ve formě mastí.

Především je nutné odstranit oddělitelné z dutiny spojivky častým mytím. Pro praní je nejlepší použít roztok manganistanu draselného 1: 5000, 0,02% roztok furacilinu, 2% roztok kyseliny borité. Před praním víčka stírání hadr namočený v roztoku manganistanu draselného, načež se tlačí na palec a ukazováček na levé straně a právo gumovým hojně Proud manganistanu draselného byl promyt spojivek dutiny.

Po promytí do spojivkového dutině přikape každé 2-3 hodiny roztoky antibiotik (penicilin - 30000 jednotek v 1 ml fyziologického roztoku, 0,5% roztoku ampicilinu a, 0,3% roztok gentamicin, 0,5% roztoku chloramfenikolu, bacitracin - 10.000 jednotek na 1 ml) nebo sulfonamidy (20-30% roztok sulfatsil sodného) vigabakt, futsitamik v noci za kterým víčka mast (tetraniklinovuyu 1%, 0,5% - chlorovodíkové levomipetinovuyu, 0,5% erytromycin) floksala.

Efektivní nucení instilace antibiotik (instilace kapiček do dutiny spojivky každých 5-10 minut po dobu 1 hodiny a každých 3 hodin).

V akutním průběhu jsou oční kapky, tobrex, okacin a floxal předepsány až 4-6krát denně. Při edému a výrazném podráždění spojivky se 2krát denně přidávají instilace antialergických nebo protizánětlivých kapek (alomid, lekrolin nebo náklon, diclof).

Měli být vědomi možnost výskytu alergické reakce na očních kapek, zejména antibiotik. V takových případech je třeba zrušit přípravek vyvolat alergickou dermatitidu, a přiřadit znecitlivující činidla (difenhydramin 0,05 g; dikrazil - 0,025 g; Tavegilum - 0,001 g: ketotifen - 0,001 g), topicky - glukokortikoidy (1% roztok hydrokortizonu, 0,1% roztok dexamethason, prednisolon 0,3% ní roztok).

V případě akutní konjunktivitidy by člověk neměl oko slepovat a lepidlo, protože pod bandáží se vytváří příznivé podmínky pro množení bakterií, zvyšuje se riziko zánětu rohovky.

Jak zabránit konjunktivitidě?

Prevence akutní konjunktivitidy je dodržování pravidel osobní hygieny jak pro pacienty, tak pro členy rodiny, protože akutní konjunktivitida je velmi nákazlivá; je nutné vyloučit kontakty se zdravými a lidmi na kolejích, internátních školách, mateřských školách a školních třídách.

Nejvíce infekční konjunktivitida je vysoce nákazlivá a šíří se vzdušnými kapkami, objekty a dotykem očí. Aby se zabránilo přenosu infekcí, měl lékař po vyšetření pacienta důkladně umyt ruce a dezinfikovat zařízení. Pacient by měl umýt ruce po dotyku očí či výtok z nosu důkladně, nedotýkejte se neinfikovaných oči po dotyku infikovaného oka, vyhnout sdílení ručníky či polštáře, a ne plavat v bazénu. Oči by měly být vyčištěny z výboje a pod obalem. Malé děti, u kterých je diagnostikována konjunktivitida, by neměly chodit do školy, aby se zabránilo šíření onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.