^

Zdraví

A
A
A

Virální konjunktivitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Virální konjunktivitida je vysoce nákazlivá akutní infekce spojivky, zpravidla způsobená adenovirem.

Symptomy zahrnují podráždění, slzení, fotofobii a slizniční nebo purulentní výtok. Diagnostika je stanovena klinicky. Infekce je samovolná, ale závažné případy někdy vyžadují jmenování glukokortikoidů.

Příčiny virové konjunktivitidy

Konjunktivitida může doprovázet časté nachlazení a jiné systémové virové infekce (včetně spalniček, stejně jako ovčí krev, rubeola a příušnice). Izolovaná virová konjunktivitida je obvykle výsledkem infekce adenovirem nebo enterovirupem.

Epidemie keratokonjunktivitida obvykle je výsledkem adenoviru Ad sérotypu 5, 8, 11, 13, 19 a 37. Pharyngoconjunctival horečka obvykle dochází pod vlivem Ad sérotypy 3,4 a 7. Ohnisky akutní hemoragické konjunktivitidy spojené s infekcí enterovirus typu 70, v Africe a v Asii.

U běžných virových infekcí (spalničky, příušnice, zarděnka, chřipka) se často vyskytuje virová konjunktivitida.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Symptomy virové konjunktivitidy

Po 5 až 12 dnech inkubace spojivkovou hyperémií se serózní oddělení jednoho oka rychle rozšiřuje na druhou. Folikuly se objevují na spojivce očních víček. Často zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny před slzami. Mnoho pacientů v anamnéze mělo kontakty s pacienty s konjunktivitidou.

Při těžké adenovirální konjunktivitidě mají pacienti závažnou fotofobii a pocit cizího těla. Pseudomembrány fibrinu, zánětlivé buňky na konjunktivě chrupavky a / nebo fokální zánět rohovky mohou snížit vidění. Dokonce i po ošetření zánět spojivek zbytkových rohovky subepiteliální zákaly (násobek, mince podobné, 0,5-1,0 mm v průměru) může být vidět na štěrbinovou lampou po dobu dvou let. Neprůhlednost rohovky někdy vede ke snížení vidění a závažné fotofobii.

Koronární konjunktivitida

U spalniček jsou děti předškolního věku mnohem častěji nemocné. Inkubační doba je 9-11 dní. Teplota stoupá na nízké hodnoty. Existuje vyrážka na kůži těla, skvrny na sliznicích, na spojivku očních víček. Symptomy podráždění spojivek, povrchní keratitida mohou být vyjádřeny. Vzhledem k tomu, že odpor těla klesá s osýpkami, mohou se připojit další infekce (tuberkulóza, alergická herpetická konjunktivitida). Na pozadí spalniček a jiných infekcí postupuje myopie, strabismus, blefaritida, uveitida, neuritída optiky, slepota se může spojit. Osýpky dávají výsledky v hrubém hrdlu rohovky, někdy se stafylomem.

Symptomatická léčba: boj proti sekundární infekci, antikonvulzivní léčivo - globulin - 1,5-3,0 intramuskulárně, 2-3 injekce s intervalem 2-3 dnů.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Parotitis konjunktivitida

Parotitis - na pozadí zvýšené teploty slinných žláz se zvyšuje, rozvíjí se:

  • dakryoadenitida (akutní orbitální bolest, edém atd.);
  • orchitida, pankreatitida, meningitida;
  • možná optická neuritida;
  • konjunktivitida, keratitida, skleritída.

Neexistuje žádná specifická (paroxysmální) konjunktivitida. Obvykle je způsobena sekundární infekcí.

Profylaxe je izolace pacienta, léčba je symptomatická.

Infekce konjunktivitidy

Infekční konjunktivitida je nejčastěji polymorfní, málo oddělené, hyperémie spojivky. Může se spojit s bakteriální, houbovou infekcí. Gripposis konjunktivitida může být komplikována keratitidou, uveitidou, neuroretinitidou.

Léčba konjunktivitidy chřipky. Theobrofen - mast 0,5% -pya, interferon, mydriatic.

Konjunktivitida způsobená molluscum contagiosum

Mollusc - filtrační virus, který způsobuje charakteristické léze na kůži a méně často na sliznicích. Rozšiřuje se přímým kontaktem a dochází hlavně v dětství. Molluscum se také často vyskytuje u pacientů s AIDS. Při očních projevech měkkýšů mohou být ovlivněny další části těla pacienta.

Symptomy konjunktivitidy způsobené molluscum contagiosum

  1. Na okraji století je tvořena malá, bledá, často s voskovitým leskem, uzel, který má pupeční tah.
  2. Porážka může být vynechána, pokud je atypická na vzhledu nebo je v určité vzdálenosti od okraje očního víčka.
  3. Oddělitelná je obvykle mírná a slizká.
  4. Folikulární reakce spojivky je na straně léze víčka.
  5. Zřídka u pacientů s imunitní nedostatečností se na bulbární spojce objevují uzliny měkkýšů.
  6. Při delším průběhu se může vyvinout epiteliální keratitida, která v nepřítomnosti léčby vede k tvorbě pannu.

Léčba konjunktivitidy způsobené molluscum contagiosum spočívá ve zničení postižené oblasti očního víčka expresí, excizí, kryoterapií nebo kauterizací.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Diagnostika virové konjunktivitidy

Diagnóza virové konjunktivitidy je obvykle stanovena klinicky; pro výsev jsou potřeba speciální tkáňové kultury. Sekundární bakteriální infekce je vzácná. Nicméně, pokud příznaky odpovídají bakteriální konjunktivitidě (například hnisavý výtok), pak by měly být mikroskopicky vyšetřeny skvrny z oka a vysázeny plodiny na bakteriální flóru.

trusted-source[18], [19], [20]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Kdo kontaktovat?

Léčba virové konjunktivitidy

Virální konjunktivitida je vysoce nákazlivá, proto je třeba přijmout opatření k zabránění přenosu (jak je uvedeno výše). Děti by zpravidla měly být mimo školu až do zotavení.

Virální konjunktivitida může být vyléčena spontánně, trvá až jeden týden v nekomplikovaných případech a až tři týdny - v těžkých případech. Vyžadují pouze komprese za studena pro symptomatickou úlevu. Pacienti s těžkou fotofobií nebo těmi se sníženým viděním však mohou užívat glukokortikoidy (např. 1% prednisolon acetátu každých 6-8 hodin). Nejprve by měla být eliminována keratitida způsobená virem herpes simplex, protože glukokortikoidy mohou vyvolat její zhoršení.

Více informací o léčbě

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.