^

Zdraví

A
A
A

Rosacea-keratitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rosacea-keratitida (keratitis rosacea) je často opakující se choroba. To se vyskytuje u pacientů s růžovkou (akné rasacea) na obličeji.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Příčiny rosacea-keratitidy

Etiologie kožní nemoci není známa. Předpokládá se, že je to důsledek nedostatku pyridoxinu (hypovitaminóza B 6 ). Růžové akné se obvykle kombinuje se sníženou kyselostí žaludeční šťávy.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Symptomy rosacea-keratitidy

Rosacea-keratitida začíná vzhledu jednoho nebo více uzlů infiltrace. Jejich povrch je erodován, pak je infiltratem nekrotický. K formovanému vředu jsou vhodné povrchové novotvary. Periferní injekce cév a triada symptomů rohovky jsou velmi výrazné. Po 3-4 týdnech může dojít k epitelizaci vady. Oko se uklidňuje, ale ne dlouho. Spolu s novým záchvatem růžovky se objevuje nový uzlík (nebo uzlíků) infiltrace v rohovce při vzniku hlubšího vředu a zvětšení nových cév. V období jizvy vzniká vaskularizované břicho s jasně bílými vápnitými inkluzemi. Následné relapsy se stávají častějšími. Uzdravuje vřed v jednom oku a po několika dnech se otevírá v jiném. Někdy pacienti nemají čas jít do práce, protože v druhém oku je zánět.

Častá recidiva vede k invaliditě. Plevele, které klesají a jsou deformovány rohovkou, často tvoří píštěle. Zraková ostrost s každou novou exacerbací klesá.

Co je třeba zkoumat?

Léčba rosacea-keratitidy

Léčba běžného onemocnění je předepsána dermatologem. Lokální léčba keratitidy se provádí podle obecné schématu. Během období recidivy se mydriatica vpichuje, aby se zabránilo iridocyklitidě. V komplikovaných případech je ukázána keratoplastika.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.