^

Zdraví

A
A
A

Růžové akné

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rosacea (synonyma: akné rosacea, rosacea, rosacea) - chronické onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů na kůži, ve spojení se zvýšenou citlivostí na teplo dermis kapiláry.

Epidemiologie

Nemoc se vyskytuje ve všech rasech, ale nejčastěji v keltském původu (irský, velština) s fotosenzitivitou kůže druhů I a II, méně často u Afričanů a Asiatů.

Ženy jsou nemocné častěji než muži, většinou mezi 40 a 50 lety.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny rosacea

Předpokládá se, že růžovka jsou angioneurosis oblastí inervace v trojklanného nervu, způsobená různými faktory: konstituční angiopatie, neurovegetativní poruchy, emoční stres je narušení hormonální rovnováhy dysfunkce trávícího traktu, fekální infekce.

Rosacea vyvíjet se kvůli angiopatie a zánětlivé reakce na kůži obličeje pod vlivem komplexu vyvolává řadu faktorů. .endokrinnyh poruchy, onemocnění jater, gastrointestinálního traktu, vegetativní dystonie, zneužívání alkoholu, atd. Tam přednostně po 30 letech. Může přispívat k rozvoji procesu, zejména pustulýze, permeátu akné v důsledku buněčné zprostředkované imunitní odpovědi. Klinicky se projevující stagnující erytém, telangnektázie a roztroušené papulo-pustulární erupce. V některých případech mohou vyrážky také na jiných částech těla (na hrudníku, na zádech).

Někteří autoři považují za formu růžovky rhinophyma, který se vyznačuje tím, pazvitie a nos, bradu a zřídka jiných částí lípy hrbolaté, sukovitými lobed oddělených drážkami, někdy dosahuje gigantických rozměrů. K dispozici jsou následující fáze nemoci: erytematózní papulózní, pustulární a infiltrativní-produktivní (rhinophyma). Toto rozdělení je však podmíněno, jak je obvykle pacient má kombinaci různých morfologických prvků. Tam může být oční zapojení (blefaritida, konjunktivitida, iritida, keratitida).

Rosacea kožní tyto změny jsou pozorovány u tzv periorální dermatitida, což je pravděpodobné, že forma rosacea nebo seboreidov, rozvíjí zejména při dlouhodobém používání fluorovaných kortikosteroidních mastí.

Většina pacientů v léčebném zaměření často nalézá přítomnost "železné tyče".

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Rizikové faktory

Mezi provokující faktory patří: teplé nápoje, pikantní potraviny, alkohol, sluneční paprsky, práce na horké desce atd.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Patogeneze

V-erytematózní papulózní a pustulózní papuly stupně fokální lymfocytární infiltráty jsou pozorovány v přítomnosti retikulární dermis a tukových buněk, LANGHANS' typu obrovských buněk, a hyperplasie mazových žláz.

Patomorfologie

V erytematózním stádiu procesu převažují změny ve vaskulárním aparátu pokožky, potom v kolagenové látce. Nádoby, zejména žil, obvykle výrazně rozšířené po celém jejich stěnách roste volné pojivové tkáně, bez významné zánětlivé složky, která indikuje přítomnost poruchy vazomotorických. Kolagenová vlákna se uvolňují v důsledku opuchu, vlasové folikuly jsou poněkud atrofické a mají horní koncovky v ústech.

Papulární stupeň je charakterizován zánětlivou odpovědí ve formě rozšířeného nebo ohniskového infiltrátu lymfohistiocytárního charakteru s přítomností někdy obrovských buněk Pirogov-Langhans nebo cizích těl.

V pustulární fázi vykazují cévních změn a folikulární přístroje, intenzivnější zánětlivou odpověď vést k masivní infiltraci lymfocytů dopovaných velkým množstvím neutrofilních granulocytů za vzniku puchýřků. Horní cysty, které jsou důsledkem atrofických změn ve folikulárním aparátu, stejně jako destrukce kolagenu jsou častější než v prvních dvou fázích.

Když rhinophyma zaznamenali výrazný proliferační složku, vyznačující se tím růstu pojivové tkáně, což vede k zahušťování dermis, cévní obliterace, více potrestána mikrotsirkulyapiyu v těchto oblastech. Někdy se objevují zánětlivé infiltráty s příměsí neutrofilních granulocytů.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Histogeneze

Na patogenezi rosacey existují různé pohledy. Běžnější je pohled na významnou úlohu různých neurotických poruch a vegetodistonii a stresových vlivů. Není vyloučena role dědičné predispozice. Byly zde práce, které naznačovaly roli imunitních poruch. Podle některých autorů je depozice IgM a / IPT komplementu v dermo-epidermálního spojení, a v dermálního kolagenu. V krevním séru byly detekovány cirkulující protilátky typu IgM. Immunomorfologichesky analýza infiltrovat buňky ukázala, že infiltrát skládá hlavně z LEU-1-reaktivních T buněk s převládajícím obsahem KEU-3a-protilátka-pozitivní T-helper buněk, zatímco LEU-2a-cynpeccopnye-cytotoxické T buňky byly vzácné . Tyto buňky infiltrují folikulární epitel a epidermis. Ve většině případů je přítomnost Demodex T buňky infiltráty, uložené v, uspořádaných kolem klíštěte a jsou T-helper buňky, jako převaha T buněk v infiltrátu ve spojení s Demodex že došlo k porušení buněčné imunity.

Symptomy rosacea

Onemocnění začíná rozptýleným erytémem tváře a telangiektázií. Na tomto pozadí se v přítomnosti seboroických jevů objevují folikulární uzliny a rozptýlené pustuly. Papuly a uzly jsou kulaté a kopulovité.

Prvky se lokalizují náhodně na kůži nosu, tváří, brady, méně často - na krku, na hrudníku, na zádech, na pokožce hlavy.

Subjektivní pocity jsou zanedbatelné: obavy pacientů o kosmetickou vadu, a podobný vzhled pacientů s alkoholismem. Když je příliv označena zarudnutí obličeje s pocitem tepla. V dlouhém procesu a při absenci léčby vznikají rhinophyma (šišinky nos) metofima (poduškovité čelo kůže zahušťovací), bleforofima (zahušťovací věk v důsledku hyperplazie mazových žláz), otofima (otok ušního boltce jako květák) gnatofima (ztluštění kůže brady ).

V důsledku chronické blefaritidy, konjunktivitidy a episkleritidy je zaznamenáno zčervenání očí. Možná keratitida a vřed rohovky.

Etapy

Rozlišujte následující stadia nemoci:

  • prodromální období - horké záblesky;
  • první fáze - vznik trvalého erytému, telangiektázie;
  • druhá fáze - vzhled na pozadí persistentních paprsků erytému a telangiectasis a malých pustul;
  • třetí fází je vznik husté sítě telangiektázie, papule, pustuly na pozadí přetrvávajícího nasyceného erytému; existují uzly a rozsáhlé infiltráty.

trusted-source[32]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Diferenciální diagnostika

Rosacea je třeba odlišit od běžné akné, diskoidní lupus erythematodes, nemocí Pringle Bunevilya, periorální dermatitida, rozatsepodobnogo paratuberculosis tvář Lewandowski, melkouzelkovogo sarkoidu.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Léčba rosacea

Komplexní léčba probíhá, včetně obecných a místních léků. S hojné pustulózní erupce předepisují antibiotika (tetracyklin 1-1,5g / den. V rozdělených dávkách alespoň zlepšení dávku byla postupně snížena na 250-500 mg jednou denně, nebo doxycyklin 100 mg 2 x denně).

Důležitým místem je terapie vitamínem (A, C, PP, skupina B) jako obecná náhrada a pro zvýšení odolnosti kapilár. Dobrým účinkem je trichopolum (metronidazol) 500 mg jednou denně v prvním měsíci a poté 250 mg jednou denně v příštím měsíci. Pokud je torpdý proud prokázán imunomodulační terapie. Při závažném onemocnění a bez účinků výše uvedeného je roakcutan (izotretinoin) v závislosti na klinice onemocnění u 0,1 až 1 mg / kg hmotnosti pacienta. Navíc, v závislosti na stupni narušení nervového systému, jsou předepsány sedativa a sedativa. Je také nutné léčit somatickou patologii.

Lokálně určte 0,75% krému nebo trikopolový gel 2krát denně a antibiotika (clindomycin sulfát nebo erythromycin) ve formě krému nebo masti. Pokud je rosacea doprovázena závažným zánětem, doporučují se kortikosteroidní masti. Vzhledem k tomu, že roztoči "železo" podporují zánětlivý proces, předepište 20-30% sírovou masti, Demjanovičovou metodu, Skinorenův krém atd.

Za slunečného počasí byste měli používat fotoprotektivní krémy.

Léky

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.