^

Zdraví

A
A
A

Oční víčka

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Horní víčko (horní palpebra) a spodní víčko (palpebra inferior) jsou útvary, které leží před očnou kouli a zakrývají ji shora a dolů, a když jsou oční víčka úplně zavřené. Na okraji oběžné dráhy prochází kůže víček do kůže přilehlých oblastí obličeje. Na okraji horního víčka a čela je příčně orientovaný kožený váleček, pokrytý vlasy, - obočí (supercilium). Přední plocha očního víčka (facies anterior palpebrae) je konvexní, pokrytá tenkou kůží s krátkými vlasy, mastnými a potními žlázami. Zadní povrch očního víčka (facies posterior palpebrae) je konkávní, čelí oční kouli. Tento povrch očního víčka je pokryt spojivek (spojovník tuniku).

Oční víčka

V tloušťce horních a dolních víček je tkáň pojivové tkáně, která připomíná hustotu chrupavky. Jedná se o horní chrupavku století (horní tarsus) a dolní chrupavku očního víčka (tarsus inferior). Zde je stará část kruhového svalu oka. Z horní a dolní chrupavky očních víček k předním a zadním slzným lýtkům je nasměrována mediální lícní hřbetní vazba společná těmto chrupavkám, která pokrývá slzný pytel před a za ním. V boční stěně dráhy bočního chrupavky by měla být banda století (ligamentum palpebrale laterale), která odpovídá boční švu století (raphe palpebralis lateralis).

Oční víčka

K hornímu okraji a přednímu povrchu chrupavky horního víčka je připevněna tenká široká šlacha svalu, která zvedá horní víčko. Volný okraj víčka, omezený jeho zadní a čelní plochy, respektive tvořící přední a zadní okraj víčka (Jazyky palpebrales přední a zadní) a nese umístěna blíže k přední hranou počet vlasů 2-3 - řasy (cilie).

Oční víčka

V blízkosti zadního okraje víčka otevřený otvor změněny mazových (Meibomovy) šroubení věku chrupavky (glandulae tarsales), počáteční části, které jsou v chrupavčité desky století. V tloušťce horního víčka jsou takové žlázy větší (30-40) než ve spodní žláze (20-30). Hrany horních a dolních víček omezit boční oční štěrbinu (Rima palpebrarum), že vnitřní a vnější strany uzavřené blepharosynechia - vnitřní a vnější hroty věku (komisura palpebralis medialis et commissura palpebralis lateralis ).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Jak zkoušet?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.