^

Zdraví

A
A
A

Bakteriální konjunktivitida

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bakteriální konjunktivitida je velmi časté a obvykle samonosné zánětlivé onemocnění spojivky, které obvykle postihuje děti.

Bakteriální konjunktivitida je způsobena četnými bakteriemi. Symptomy jsou hyperémie, trhání, podráždění a výtok. Diagnóza je stanovena klinicky. Léčba je použití lokálních antibiotik, zvýšených systémovými antibiotiky v závažnějších případech.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Příčiny bakteriální konjunktivitidy

Infekce bakteriální konjunktivitidou se obvykle vyskytuje v důsledku přímého kontaktu s infikovaným výtokem.

Bakteriální konjunktivitida je obvykle způsobena Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus sp. Nebo méně často Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae způsobuje gonokokovou konjunktivitidu, která je obvykle výsledkem sexuálního kontaktu s osobou s urogenitální infekcí.

Oftalmie novorozence je zánět spojivek, který se vyskytuje u 20–40% dětí narozených v infikovaném porodním kanálu. Toto onemocnění může být spojeno s mateřskou gonokokovou nebo chlamydiovou infekcí.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Příznaky bakteriální konjunktivitidy

Bakteriální konjunktivitida má následující příznaky: ostré zčervenání spojivky oka, pocit pískování, pocit pálení a propuštění. Při probuzení ze spánku se víčka často drží dohromady a je obtížné je otevřít v důsledku exsudátu, který se hromadí během noci. Obvykle se do zánětlivého procesu zapojují dvě oči, ale ne vždy současně.

Oční víčka oteklá, oteklá. Vypouštění zpočátku je nejčastěji vodnaté, připomínající virovou konjunktivitidu, ale během jednoho dne se stane mukopurulentním. Ve spodním oblouku lze detekovat hlen ve formě nití. Nejvýraznější hyperémie - v oblouku a méně - u limbu. Tarsální spojivka sametová, červená, s mírnými papilárními změnami. Často jsou povrchní epiteliopatie a epiteliální eroze, které jsou často bezpečné.

Spojivky očních víček a oční bulvy jsou intenzivně hyperemické a edematózní. Obvykle nejsou žádné petechiální subkonjunktivní krvácení, chemóza, otoky očních víček a zvětšené lymfatické uzliny.

U dospělých s gonokokovou konjunktivitidou se symptomy vyvíjejí 12–48 hodin po expozici. Tam jsou výrazné otoky víček, chemóza a hnisavý exsudát. Mezi vzácné komplikace patří ulcerace rohovky, absces, perforace, panoftalmitida a slepota.

Oftalmie novorozence v důsledku gonokokové infekce se projevuje 2-5 dnů po porodu. Příznaky neonatální oftalmie v důsledku chlamydiové infekce se objevují po 5-14 dnech. Symptomy jsou bilaterální, je zde výrazná papilární konjunktivitida s edémem očních víček, chemózou a mukopurulentním výbojem.

trusted-source[10], [11]

Co tě trápí?

Diagnostika bakteriální konjunktivitidy

Šmouhy a bakteriální kultury by měly být prováděny se symptomy vyjádřenými u imunokompromitovaných pacientů, s neúspěšnou primární terapií as rizikovými faktory (například po transplantaci rohovky, s exophthalmosem způsobeným Gravesovou chorobou). Konjunktivální výtěry a šrot by měly být mikroskopicky vyšetřeny a barveny Gramem, aby se identifikovaly bakterie a Giemsa, aby se identifikovaly charakteristické útvary obsažené v bazofilní cytoplazmě epitelových buněk při chlamydiální konjunktivitidě.

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Léčba bakteriální konjunktivitidy

Bakteriální konjunktivitida je velmi nakažlivá, proto by měla být přijata všechna standardní opatření, aby se zabránilo šíření infekce.

Pokud není podezření na gonokokovou ani chlamydiovou infekci, většina kliniků léčí konjunktivitidu po dobu 7–10 dní 0,5% moxifloxacinovými kapkami 3x denně nebo jiným fluorochinolonem nebo trimetoprimem / polymyxinem B 4krát denně. Nízká účinnost léčby po 2-3 dnech ukazuje, že onemocnění je virové nebo alergické povahy, nebo existuje rezistence bakterií k předepsané léčbě. Následné ošetření stanoví očkování a testování citlivosti na antibiotika.

Gonokoková konjunktivitida u dospělých vyžaduje jednorázovou dávku ceftriaxonu 1 g intramuskulárně nebo ciprofloxacinu 500 mg 2x denně po dobu 5 dnů. Kromě systémové léčby lze použít i bacitracin 500 jednotek / g nebo 0,3% oční mast gentamicinu aplikovanou na postižené oko. Rovněž je třeba zacházet se sexuálními partnery. Vzhledem k tomu, že pacienti s kapavkou mají často chlamydiovou urogenitální infekci, pacienti by měli také dostávat jednorázovou dávku 1 mg azithromycinu nebo doxacyklinu 100 mg dvakrát denně po dobu 7 dnů.

Neonatální oftalmii je zabráněno použitím kapek dusičnanu stříbrného nebo erythromycinu při narození. Infekce, které nebyly tímto způsobem vyléčeny, vyžadují systémovou terapii. Při gonokokové infekci je ceftriaxon předepisován v dávce 25-50 mg / kg intravenózně nebo intramuskulárně 1 krát denně po dobu 7 dnů. Chlamydiální infekce je léčena erythromycinem 12,5 mg / kg 4krát denně po dobu 14 dnů. Rodiče by měli být léčeni.

I bez absence léčby trvá obyčejná bakteriální zánět spojivek obvykle 10-14 dnů, takže laboratorní testy se obvykle neprovádějí. Před zahájením léčby bakteriální konjunktivitidy je důležité očistit víčka a odstranit z nich výtok. Dokud se vypouštění nezastaví, musíte aplikovat širokospektrální antibakteriální prostředky po celý den ve formě kapek a před spaním - jako mast.

Antibiotika ve formě kapek

  • Kyselina fuzidaeba (fucitalmic) - viskózní suspenze, která se používá k infekci stafylokokové povahy, ale není účinná proti většině gram-negativních mikroorganismů. Počáteční léčba - 3 krát denně po dobu 48 hodin, poté 2krát denně;
  • chloramfenikol má široké spektrum účinku a je zpočátku předepisován každé 1-2 hodiny;
  • jiná antibakteriální léčiva: ciprofloxacin, ofloxacin, lomefloxacin, gentamicin, neomycium, framycitin, tobromycin, neosporin (polymyxin B + neomycin + gramicidin) a polytrim (polymyxin + trimethoprim).

trusted-source[12], [13], [14]

Antibiotika jako mast

Antibiotika ve formě mastí poskytují vyšší koncentraci po dlouhou dobu než kapky, ale jejich použití během dne by mělo být omezeno, protože způsobují vymizený průběh onemocnění. Mast se nejlépe používá přes noc, aby byla zajištěna dobrá koncentrace antibakteriálního léčiva během celého spánku.

  • Antibiotika ve formě masti: chloramfenikol, gentamicin, tetracyklin, framycetin, polyfax (polymyxin B + bacitracin) a polytrim

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.