^

Zdraví

Operace hemodilutionu a substituce krve

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zředění krve (hemodiluce) ke snížení koncentrace toxických látek v něm bylo již dávno používáno v praktické medicíně. Tento účel je podáván zatížením vody (bohatým pitím) a parenterálním podáváním roztoků vody a elektrolytu a náhrady plazmy. Ty jsou zvláště cenné pro akutní otravu, protože umožňují současné obnovení bcc a vytváření podmínek pro účinnou stimulaci diurézy současně s hemodilucí. Operace krevní substituce (hemaferéza).

Obecné charakteristiky

Hlavní terapeutické faktory tohoto postupu, které spočívají v současném a rovnomém objemu krveprolití a krevní transfuze, zahrnují následující detoxikační, depurační, substituční a obecně biologické.

Faktor detoxikace je založen na možném odstranění různých toxických látek z krve pacienta. V klinické praxi, existuje reálná možnost pouze částečného nahrazení chirurgie krve (PCD) v objemu 1,5-3 l, zatímco pro v podstatě úplné (95%) pacientů služeb krevní transfuzi substituční alespoň 15 l dárce krve, tj, množství 3x průměrné hodnoty BCC.

Tato skutečnost významně snižuje účinnost OLC jako způsob detoxikace, protože umožňuje odstranit z krve více než 15% toxické látky.

Vylučování účinek náhrada krve operace je uvolnit tělo od krupnomolekulyarnyh sloučenin (v plazmě volný hemoglobin, myoglobin, atd), které odlišují tento detoxikační způsob dialýzy, ve kterých takové čištění není možné.

Substituiruyuschee akce náhrada krve operace je uzavřen v substituci upraven morfologicky a funkčně krvi pacienta (methemoglobinemie, atd.), Kompletní dárce krve, což vede ke krvi příjemce v jeho složení je v blízkosti dárce.

Obecné biologický provoz účinek substituce krve v úvahu celkovou reakci na krvácení, zastavení dárců krevní transfúze, tedy v podstatě - .. Tato transplantátu krev jako individuální „textilie“ těla od více dárců na příjemce. Tato imunobiologická reakce v mírné závažnosti má stimulující ochranný účinek na imunitní systém těla. Výběr výhodou absolutní indikace pro chirurgii vytvořeného uživateli, kdy se odhaduje, jako patogenetické léčby a má několik výhod oproti jiným metodám a relativních hodnot, které mohou být podmíněny jen specifické, pokud není možné použít jiné, účinnějších metod umělé detoxikace (DG, hemosorpce et al. ).

Indikace postupu

Absolutní indikací pro nahrazení chirurgie krve - otravy látek, které mají přímé toxické účinky na krev, což způsobuje těžkou methemoglobinemii (více než 50 až 60% z celkového hemoglobinu), stoupající masivní hemolýzu (volný hemoglobin v koncentraci vyšší než 10 g / l) a snížení krevního aktivity cholinesterázy na 10%. Významnou výhodou substituční krve provozu - relativní jednoduchost této metody, která nevyžaduje žádné speciální vybavení a možnost jeho použití, pokud jde o jakékoliv nemocnice. V současné době, vzhledem k obtížnosti získávání krve, UGC prakticky aplikovat pouze u malých dětí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Kontraindikace k postupu

Kontraindikace k použití krevní substituční chirurgie - výrazné hemodynamické poruchy (kolaps, OL), stejně jako komplikované srdeční vady, tromboflebitida hlubokých žil končetin.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Komplikace po postupu

Komplikace substituce chirurgie krve - dočasné hypotenze, post-transfuzní reakce a mírné anémie pooperační komplikace v průběhu PCD do značné míry určuje klinického stavu pacientů v době chirurgického zákroku. Většina pacientů, kteří neměli žádné hemodynamické poruchy před operací, to uspokojivě tolerují. Při technicky správné operaci je hladina krevního tlaku stabilní nebo změny v nevýznamných limitech. Technické chyby v operaci (disproporce v objemu vstřikované a odebrané krve) vedou k dočasným výkyvům v TK v rozmezí 15-20 mm. . Art. A lze je snadno opravit při obnově narušené rovnováhy.

Mezi nejzávažnější komplikace krevní substituční chirurgie patří syndrom homologní krve, který se vyvine, když jsou transfuzovány velké objemy krve dárce (více než 3 litry) a probíhá jako imunologická rejekce.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.