^

Zdraví

Výplach žaludku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Výplach žaludku je zvláště důležitý v prehospitalové fázi, protože vede k poklesu koncentrace toxických látek v krvi.

Vzhled zvraceného reflexu pro určité typy akutní otravy by měl být považován za ochrannou reakci zaměřenou na odstranění toxické látky z těla. Tento proces přirozené detoxikace může být zintenzívněn zvracením nebo mechanickým podrážděním kořene jazyka (metoda "restaurace"). První metoda se prakticky nepoužívá v souvislosti s potížemi při kontrole intenzity a trvání emetického nutkání, stejně jako s různou individuální citlivostí na léky. Druhý je považován za hlavní problém pro sebe a vzájemnou pomoc při akutní orální otravě na místě. Existují však situace, kdy se tato metoda nouzového žaludečního čištění nedoporučuje.

Při otravě s kauterizačními tekutinami je spontánní nebo uměle vyvolaný gag reflex nebezpečný, protože opakované procházení kyselinou nebo zásadou jícnem může zvýšit jeho spálení. Existuje další nebezpečí zvýšení pravděpodobnosti aspirace kauterizační tekutiny a vývoje závažného popálení dýchacího ústrojí. Ve stavu toxického kómatu je možnost aspirace žaludečního obsahu během zvracení výrazně zvýšena.

Tyto komplikace mohou být vyloučeny pomocí metody sondy výplachu žaludku. V kómatu států by měly být mytí provedeno po tracheální intubaci, který zcela zabraňuje vdechnutí zvratků. Riziko zavlečení sondy pro výplach žaludku pro otravu vypalovat kapaliny značně zveličené, použití této metody v přednemocniční fázi umožňuje snížení výskytu chemické popálení a snížení mortality u tohoto onemocnění. Je třeba si uvědomit, že použití vodíku v roztoku sodného otravy kyseliny je nepřijatelná, protože způsobuje prudké expanzi žaludku za vzniku oxidu uhličitého a zvyšuje krvácení a bolest.

V praxi, v některých případech výplach žaludku odmítnout s odvoláním na dlouhou dobu, která uplynula od přijetí jedu. Avšak při otevření střeva někdy najít značné množství toxické látky ani po 2-3 dny po expozici, což ukazuje, že protiprávnost odmítnutí výplach žaludku. Při těžké otravy, léků toxiny a organofosfátové insekticidy doporučit výplach žaludku opakovat každých 4-6 hodin. Potřeba tohoto opětovného vstupu do procesu vysvětleno toxické látky ze střeva do žaludku v důsledku zpětného peristaltiky odlitku žaludku a žlučových obsahující řadu nemetabolisovaného sloučenin (morfin, klozapinu a a kol.).

V případě otravy hypnotika intubace na dogospi-tal etapě z jakéhokoliv důvodu, není možné, aby se zabránilo komplikace výplach žaludku by měl být odložen do nemocnice, kde je k dispozici provádění obou postupů.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Komplikace výplachu žaludku

Nevhodné chování výplach žaludku může vytvořit řadu komplikací, a to zejména u pacientů s poruchou vědomí, útlaku ochranných reflexů a snížení svalového tonu jícnu a žaludku. Nejnebezpečnější z nich aspirace laváž tekutina, slzy sliznice hltanu, jícnu a žaludku, trauma jazyka, krvácivých komplikací a krevní aspirace. Nejlepší způsob, jak zabránit těmto komplikacím, rozvíjí především u pacientů, kteří mají výplach žaludku prováděno prehospital lineární sanitky - přísné dodržování správné techniky tohoto postupu. Před vložením sondy nezbytné pro WC v ústech, při zvýšené gag reflex znázorněno atropin a lidokain mazání hltanu, zatímco v bezvědomí k pre-tracheální intubace trubice s nafukovací manžetou. Je nepřípustné zavést drsnou sondu pacientovi, který je odolný tomuto postupu, který je nadšen působením toxického nebo okolního prostředí. Sonda by měla být předem mazána vazelínou, její rozměry odpovídají fyzickým datům pacienta. Během tohoto postupu potřebuje průměrný zdravotnický personál účast nebo stálý dohled lékaře odpovědného za jeho bezpečnost.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Léčba pacienta po výplachu žaludku

Po umytí žaludku se doporučuje vstříknout do interiéru různé absorpční a laxativní látky, aby se snížila absorpce a urychlil průchod toxické látky trávicím traktem. Účinnost použití laxativ, jako je síran sodný nebo hořečnatý, je velmi nízká, protože nepůsobí dostatečně rychle (5-6 hodin po podání), aby se zabránilo absorpci významné části jedu. Kromě toho, v případě otravy omamných látek v souvislosti s výrazným snížením střevní motility projímadla nedává požadovaný výsledek účinnější použití jako projímadlo vazelínového oleje (100 až 150 ml), která není absorbována v tenkém střevě a váže rozpustné v tucích aktivní toxické látky, jako je například dichlorethan.

Použití laxativ nemá tedy nezávislý význam jako metodu pro zrychlené detoxikaci těla.

Spolu s laxativy v klinické praxi se používají i další metody pro zvýšení intestinální peristaltiky. Detoxifikační účinek čisticí klystýru je omezen časem, který trvá, než se jedná o toxickou látku z tenkého střeva do tlustého střeva. Proto je časné uplatnění této metody v prvních hodinách po otravě neúčinné. Pro snížení této doby se doporučuje použití střeva farmakologické stimulaci intravenózní 10-15 ml 4% roztoku chloridu vápenatého 40% roztoku glukózy a 2 ml 10 IU intramuskulárně pituitrina® (kontraindikován v těhotenství). Nejvýraznějším účinkem je intravenózní injekce serotoninu.

Avšak tím, že všechny prostředky, stimulující funkci motoru evakuaci střeva, je často neúčinné v důsledku toxického blokády jeho nervosvalového aparátu v těžké otravě, lék, organických sloučenin fosforu a některé další jedy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.