^

Zdraví

A
A
A

Otrava parami, roztok chloru v bazénu: příznaky, co dělat, jak se léčit

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 28.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Chlór je jedovatý plyn se sladkou kovovou chutí a štiplavým zápachem. V přírodě se nachází pouze ve složení minerálů. V malých množstvích je obsažen v mezibuněčné tekutině člověka a zvířete, podílející se na práci nervových buněk a metabolických procesů. Chlór je široce používán při výrobě pesticidů, hnojiv, rozpouštědel, léků, detergentů a dezinfekčních prostředků, plastů, polyvinylchloridu, syntetického kaučuku, bojového prostředku. V každodenním životě se používá k bělení, čištění vany, umyvadel a toaletních mís, je dezinfikováno vodou v bazénech a vodou v domech. Za jakých okolností může představovat hrozbu pro lidský život?

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemiologie

Statistiky ukazují, že ve světě jsou nejvíce technogenické nehody spojené s uvolňováním amoniaku a chloru do atmosféry. A když vezmeme v úvahu, kolik látky se používá v zemědělství, čištění vody, léčivých přípravků, pak je jasná záporná míra jejího vlivu na člověka. Mezi domácími otravami, přibližně polovina všech případů spadá na otravu touto látkou.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Příčiny otravy chlórem

Aby bylo zajištěno, že je chlór bezpečný, jsou zde přípustné maximální koncentrace. V atmosféře by tedy průměrný denní obsah plynu v průmyslových prostorách neměl být vyšší než 0,03 mg / m 3, jednorázově - 0,1 mg / m 3 - 1 mg / m 3. Příčiny otravy chlórem mohou být:

 • průmyslové havárie;
 • velký obsah plynu v bazénu a zásobování vodou;
 • použití chemických zbraní hromadného ničení;
 • porušení pravidel použití v každodenním životě (vysoké koncentrace, uzavřené místnosti).

trusted-source[13]

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří alkoholismus, zneužívání návykových látek, drogová závislost. Chronická, hrdlo, plicní, srdeční, renální a jaterní nedostatečnost je zhoršena náchylností k chlóru.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Patogeneze

Patogeneze otravy chlorem je chemická trauma, která narušuje životně důležité funkce těla. V důsledku reakce plynu s vlhkostí sliznice vzniká kyselina chlorovodíková a aktivní kyslík, které mají také toxický účinek. Na začátku trpí epitelem sliznice horních cest dýchacích, pak epiteliální výstelka alveol. Tam je otok, degenerace, pak nekróza. Tyto procesy vedou ke zvýšení propustnosti alveolárních stěn, narušení krevního oběhu, poškození plicních kapilár.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Symptomy otravy chlórem

Příznaky otravy chlórem závisí na dávce jedovatého činidla a délce expozice. První znaky jsou vyjádřeny v:

Otrava s chlórovými parami se může objevit jak při výrobě za použití plynu, tak při zemědělství při stříkání plodin a doma. Vniknutí plynných výparů horním respiračním traktem se nazývá inhalační otravou. Takové otravy lze získat z jakéhokoli toxického plynu - chlóru, amoniaku atd.

Příznaky otravy podle chloru a čpavku jsou podobné: bolest v krku, kašel, dušnost, bolesti hlavy, slzení očí, podráždění pokožky, bolest hrudníku, břicha.

Amoniak je nejčastěji ovlivňován výrobou, čištěním kanalizace a žumpy.

Případy otravy chlorem nejsou neobvyklé v plaveckých bazénech. Majitelé soukromých bazénů, kteří se snaží vyhnout šíření infekcí, někdy přehánějí obsah chlóru ve vodě. V hromadných sdělovacích prostředcích neexistují jediné zprávy, že amatéři plavání se během plavby těžce zhoršili.

Otrava s chlorem doma

Často se otrava chlórem vyskytuje doma, pokud se používá ve velkých objemech v nevětraných oblastech čisticích prostředků, bělidla s nedodržením pokynů o koncentraci látky. Chlor - levné, a proto atraktivní pro mnohé hospodyňky způsoby čištění, dezinfekce WC, koupelny, bělení prádla. Porušení pravidel používání nástroje může způsobit velké ztráty jak pro zdraví, tak pro peněženku.

Otravy chlorem u dětí

Otrava chlórem u dítěte je velmi nebezpečná. Důvodem může být jak bazén, tak i bezobslužné čisticí prostředky. Rodiče se nejlépe používají k dezinfekci látek, které neobsahují chlór, a při návštěvě bazénu se ptají, co je dezinfikovaná voda. Když první příznaky otravy jsou důležité rychlé reakce dospělých - přerušení kontaktu s zdrojem infekce, vysoušení místnosti, zavolejte sanitku.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Etapy

V závislosti na době expozice toxinu se rozlišuje akutní a chronická otravu. Akutní otravu chlórem má následující fáze:

 1. první - blesk - nastává kvůli otravě s velkou koncentrací plynu. Doprovázené udušením, křečemi, zarudnutím a bludy kůže končí smrtelným následkem;
 2. druhá - těžká - je charakterizována dočasným udušením, ztrátou vědomí, případně nástupem smrti, jestliže došlo k popálení plic;
 3. třetí - střední - způsobuje potíže s dýcháním, pálením a udušením v krku v důsledku spálení laryngeální sliznice, slzení, plicního edému;
 4. čtvrté - snadné.

Lehká mírná otravu chlórem je spojena s malými onemocněními, které se projevují v pocitu pálení v nosu a krku, s kašelem, kašláním, oči se začervenaly a zalévaly. Člověk cítí všeobecnou slabost několik dní. Tyto příznaky zmizí po několika dnech.

Chronická otravu chlórem se vyskytuje v důsledku dlouhodobé expozice malé koncentraci plynu v těle. To se obvykle děje u lidí, jejichž profesní činnost souvisí s výrobou chlóru. Onemocnění se projevuje v neustálém suchém kašli, obecné slabosti, depresivním stavu.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37]

Komplikace a důsledky

Dlouhodobá expozice chlóru pro chronickou otravu ovlivňuje stav kůže - dermatitidu, krvácející akné, hnisavé kožní léze. Důsledky a komplikace akutní otravy mohou být chronická laryngitida, faryngitida, tracheobronchitida, emfyzém plic, pneumoskleróza, srdeční a plicní nedostatečnost.

trusted-source[38], [39], [40]

Diagnostika otravy chlórem

Při diagnostice otravy chlórem je velmi důležité znát všechny podrobnosti o tom, co se stalo: okolnosti infekce, čas strávený v nebezpečné zóně, dávka toxinu. Dokonce i když je člověk uspokojivý, musí být hospitalizován minimálně jeden den za účelem provedení laboratorních, instrumentálních a funkčních studií.

Při otravě chlórem se zkoumá složení plynu v arteriální krvi. Obsah kyslíku v něm klesá v případě silné léze, organické kyseliny se zvyšují. Jak se zvyšuje edém plic, hemoglobin a leukocyty se zvyšují a doba srážení se zvyšuje.

Velmi důležitou metodou instrumentální diagnostiky pro otravu chlórem je dynamika plicních rentgenů. Identifikace změn v orgánu, charakteristických pro edém, umožní přijmout naléhavá opatření k záchraně pacienta. V počátečním stadiu vzrůstá velikost kořenů plic, zvyšuje se jejich vaskulární vzrůst, plicní pole se stává méně transparentní a objevují se tmavé skvrny. Včasná léčba zahájená po 6-8 hodinách dává zpětný obraz. Pokud dojde k edému plic, dochází ke sloučení ohniskových stínů, lymfatické cévy se zvětšují. V procesu obnovy se rentgen mění po 2-10 dnech. Vývoj šedé hypoxie (stupeň kolapsu) se projevuje rozsáhlým ztmavnutím plic.

Pro hodnocení stavu dalších orgánů se používá MRI, CT. Rovněž je provedeno EKG srdce.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí s otravou jinými toxickými látkami, například amoniakem, rtutí, oxidem uhelnatým, oxidy kovů atd.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55]

Kdo kontaktovat?

Léčba otravy chlórem

Léčba obětí musí začít s poskytováním první pomoci v nouzi, která spočívá především v odstranění zdroje znečištění nebo evakuaci osoby z postižené oblasti a poskytování čerstvého vzduchu. Poté je nutné si odložit oblečení a umýt vodou z těch oblastí pokožky, s nimiž byl chlór v kontaktu. Při orální otravě je důležité, okamžitě umyjte žaludek. Krk, nos a ústa se mohou opláchnout slabým roztokem sody. Oči jsou důkladně omyty teplou vodou. Zobrazuje inhalace sodou a vodným roztokem. V případě potřeby je zajištěna průchodnost dýchacích cest. Použití antidot pro otravu vám umožní potlačit poškozující látku, eliminovat narušení v těle, normalizovat stav. Antidota pro otravu chlórem může být konvenční kyslíkový polštář. V případě edému plic se používá hormonální terapie a pro prevenci infekcí antibiotika.

Léky

Při otravě chlórem se provádí inhalace bronchodilatancií: salbutamol, atrovent, berodual atd. Postup je možné provést 10% roztokem mentolu v chloroformu.

Salbutamol - prášek a roztok pro inhalaci má bronchodilatační účinek. Jedna dávka je 2,5 mg 3-4krát denně, je-li to nutné, může být zvýšena na 5 mg. Používejte s opatrností u onemocnění štítné žlázy, tachykardie, těhotenství, vysokého krevního tlaku. Mezi nežádoucí účinky se vyskytuje třes, rychlý srdeční tep.

Také se používají protizánětlivé léky, například ibuprofen.

Ibuprofen - je dostupný v tabletách, sirupy. Doporučuje se 400 mg 2-3krát denně, maximální dávka je 2,4 g denně. Může způsobit závratě, nevolnost, nespavost, nervové agitovanost, alergie. Kontraindikace v hematologických potížích, gastrointestinální vředy v akutním stadiu, děti mladší 6 let, selhání jater a ledvin.

V případě potíží s dýcháním jsou předepisovány teofedrin, teofylin a euphylin.

Teofedrin - tablety užívané ráno nebo denně tabletu nebo půlkrát denně dospělými a dětmi po 12 letech. Pro děti, které jsou mladší pro čtvrtou část pilulky. V případě potřeby lze frekvenci příjmu zvýšit až třikrát. Není určena pro glaukom, koronární poruchy. Může způsobit nevolnost, zvracení, pocení a zadržování moči.

Chcete-li se zbavit kašle a urychlit vylučování sputa z průdušků, pomůžete bromhexinu.

Bromhexin - tablety, sirup, snižuje viskozitu sputa a její sekreci. Dávky pro různé věkové kategorie, které se užívají 3krát denně:

 • 2-6 let - 4 mg nebo půl tablety (poloviční nebo plná čajová lžička sirupu);
 • 6-10 let - tři čtvrtiny nebo celé tablety (1-2 lžíce);
 • po 10 letech - tabletu 4x denně (2-3 lžíce).

Přípravek můžete použít k inhalaci a ředění destilovanou vodou v poměru 1: 1. Při dlouhodobém užívání bromhexinu se vedlejší účinky vyskytují zřídka v podobě trávicích onemocnění, otoků. Kontraindikace v prvním trimestru těhotenství, s přecitlivělostí na složky léku, vředy trávící orgány

Oči se instilují 0,5% roztokem dikolinu nebo novokainu (0,25%).

Dikoin - prášek, mají silný anestetický účinek. V každém oku stačí 2-3 kapky. Lék je toxický, takže se nevztahuje na těhotné ženy a děti mladší 10 let.

Toxické popáleniny plic jsou léčeny prednisolonem nebo hydrokortizonem.

Vitamíny

Když je chyl otráven obětem současně s jinými terapeutickými opatřeními, podávají se velké dávky kyseliny askorbové. Po provedení prvních naléhavých opatření a odstranění ohrožení života je nutné tělo podpořit vitamíny a mikroelementy. K tomuto účelu se můžete uchýlit k komplexům vitamínů, které mají ve složení vitamíny B, vitamín E. Je důležité zahrnout do vaší stravy více čerstvého ovoce a zeleniny.

Fyzioterapeutická léčba

K široce používaným fyzioterapeutickým metodám léčby otravy chlórem je kyslíková terapie, jejíž použití je velmi důležité při hypoxii, tk. Kompenzuje nedostatek kyslíku v tkáních. Mezi nejdůležitější opatření k odstranění účinků otravy patří různé inhalace (soda, léky).

Alternativní léčba

Když otravy chlórem pohlcením dovnitř ústy, žaludek se umyje mlékem nebo rozpuštěním bílkoviny surového vejce ve vodě. Alternativní léčba nabízí různé recepty na expektoraci v případě bronchiálního postižení. Efektivní pro tento účel je med smíchaný s cibulovou šťávou: smíchejte stejné složky těchto ingrediencí, pijte po jídle lžíci po jídle. Stejný recept se používá k přípravě směsi medu a šťávy z křenu. Můžete vypít teplé mléko, které předtím vylisovalo do něho česnekový hřebíček a několik stroužků česneku. Při spáleninách hrtanu pijí olivový olej s bílkovinami. Aby se zabránilo zánětu očí, používají se čerstvé čajové lístky a mohou být také omyty slabým roztokem medu.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60], [61]

Bylinné ošetření

K léčbě onemocnění horních cest dýchacích s bylinami, včetně lézí způsobených otravou chlórem, existují účinné léčebné dávky. Nezbytně zahrnují lišejník, který také neutralizuje jedy, které se dostaly do těla; matka a nevlastní matka - expektorant, protizánětlivý prostředek; elecampan je dobrý antiseptikum; althaea - má analgetický účinek. Když je otravou účinná odvar z koprových semen, infuze suchých brusinek a brusin, extrakt růžové růže.

Homeopatie

Nyní v prodeji existuje mnoho homeopatických léků, které lze použít k léčbě příznaků způsobených otravou chlórem. Takže s lézemi sliznice hrdla aplikujeme angin-pata C.

Angin-heel S je složitý přípravek rostlinného, živočišného a minerálního původu. Má antiseptický, dezinfekční účinek na zdroj onemocnění jakékoli etiologie. Kulaté tablety z bílé až žluté barvy, bez zápachu. Dávka pro dospělé - 1 kus pod jazykem. Pro děti je tableta třepána a rozpuštěna ve vodě při pokojové teplotě (jedna až dvě polévková lžíce vody). V závislosti na věku a tělesné hmotnosti se na recepci doporučuje 2 až 3 čajové lžičky. Denní frekvence - 3 krát. Doba léčby - až 3 týdny. Má kontraindikace u dětí mladších jednoho roku. Rtuť v léčivu může způsobit zvýšené slinění a jsou možné alergické vyrážky. V takovém případě musíte přestat přijímat.

Další podobná akce je angina. Existuje několik možností, ve kterých jsou uspořádány různé léčivé bylinky. Při otravě je lépe vhodná angina s šalvějí, sladovnicí a eukalyptovým olejem.

Angina - tablety se rozpouštějí v ústech až do úplného rozpuštění. Těhotná a děti do 5 let se nedoporučují. Dospělí mohou užívat pilulku každé 2-3 hodiny, děti od 10 let - polovina až 3-4 let, mladší než tento věk - na čtvrtinu. Mohou způsobit alergické projevy. Nepoužívejte u pacientů s cirhózou jater, hepatitidy, arteriální hypertenze.

Kašel (chronická bronchitida, laryngitida, tracheitida), způsobené poškozením horních cest dýchacích, může být léčena homeopatickým lékem broncho-gran.

Granule Broncho-gran, dávka dospělého - 7 kusů pod jazykem, děti jsou počítány podle věku - granule na rok života. Pro malé pacienty se rozpouští ve vodě. Vezměte lék čtvrt hodiny před jídlem nebo hodinu po něm, frekvenci - 2-6krát denně. Až rok je předepsán pouze na doporučení lékaře. Neexistují žádné další výhrady.

Obnovuje funkce jater a žlučových cest po toxickém účinku heparar comp. Heel.

Gepar Comp. Pata je čirá tekutina bez zápachu pro subkutánní, intramuskulární, případně intravenózní injekce. Perorální podání je možné (jedna dávka se zředí v 5-10 ml vody). U dospělých je 1 ampulka (2,2 ml), u dětí se pohybuje od 0,4 ml u dětí až po 1 ml po dobu 6 let. Neexistují žádné kontraindikace, alergie na složené látky je možná z vedlejších účinků.

Chirurgická léčba

V případě stenózy hrtanu může být nutná chirurgická léčba . Chirurgie je naléhavá pro obnovení dýchání, stejně jako pro obnovu.

Více informací o léčbě

Prevence

Profylaxií při výrobě "chloru" je absolvování lékařských vyšetřovatelů jednou ročně, stejně jako zajištění nezbytných opatření k udržení přípustné koncentrace chloru v místnosti. To by mělo přispět k fungování ventilačního systému, dodržování těsnosti kontejnerů plynem.

V každodenním životě je třeba dbát opatrnosti při používání látek obsahujících chlór, větrat prostory, umýt ruce a chránit děti před přístupem.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Předpověď

Předpověď je nejednoznačná - od okamžité smrti až po pomalé oživení. Survivory v první den po silné otravy s chlórem, se zpravidla, dostat ven. Nepřestává za týden se známkami pneumonie, bronchitidy. Plicní emfyzém a poruchy v srdci mohou doprovázet oběť až do konce života

trusted-source[69], [70], [71]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.