^

Zdraví

Pankreasu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pankreas (pankreas) má prodloužený tvar, šedo-růžovou barvu, který se nachází v retroperitoneu. Pankreas je velká trávicí žláza smíšeného typu. Současně má exokrinní část s typickými sekrečními odděleními, protokolárním přístrojem a endokrinní částí. Jako exokrinní žláza denně produkuje 500-700 ml pankreatické šťávy, která vstupuje do lumen duodena. Pankreatická šťáva obsahuje proteolytické enzymy, trypsin, chymotrypsin a amylolytické enzymy (lipáza atd.). Endokrinní část žlázy ve formě malých buněčných klastrů (pankreatických ostrůvků) produkuje hormony (inzulín, glukagon atd.), Které regulují metabolismus sacharidů a tuků.

Pankreasu

Délka slinivky břišní je u dospělého člověka 14-18 cm, šířka 6-9 cm, tloušťka 2-3 cm, hmotnost 85-95 g. Žláza je pokryta tenkou pojivovou tkaninou. Žláza je umístěna příčně na úrovni bederních obratlů I-II. Žláza žlázy leží mírně nad hlavou.

Za pankreasem se nachází páteř, aorta, dolní dutá a levá renální žíla. Před žlázou je žaludek. Pankreas je vylučován hlavou, tělem a ocasem.

Hlava pankreatu (caput pancreatis) je vpravo nahoře a dole pokrytá duodenem. Hlava je mírně zploštělá v předcházejícím směru. Na hranici mezi spodní částí hlavy a těla je hluboký řez pankreasu (incisura pancreatis), ve kterém prochází vynikající mezenterická arterie a žíla. Zadní povrch hlavy pankreatu je připojen k pravé ledvinné žíle a blíže ke střední rovině - k počáteční části portální žíly. Před hlavou hrudníku je pravá strana příčného čárka.

Tělo pankreatu (korpus pancreatis) má hranolovitý tvar, má přední, zadní a spodní povrchy. Přední plocha (přední část) je pokryta parietálním peritoneem. Na okraji těla žlázy s hlavou se nachází výdutí přední - tzv. Žlázová hlíza (tuber omentale). Zadní povrch (facies posterior) je připojen k páteři, velkým krevní cév (dolní vena cava a aorta), celiakální plexus. Dolní plocha (facies inferior) je úzká, částečně pokrytá peritoneem, oddělená od předního povrchu předním okrajem žlázy. Na horní okraj průchodky sousedící s splenickou tepnou a žílou.

Chvost pankreatu (cauda pancreatis) je směrován doleva, kde se dotýká viscerálního povrchu sleziny pod jejími bránami. Za ocasem žlázy je levá nadledvinka, horní část levé ledviny.

Parenchym žláza je rozdělena na plátky interlobulární pojivové septa (trabekula) vyzařující z kapsle hluboko do těla. V lobulích jsou vylučovací úseky připomínající duté vaky o velikosti 100-500 mikronů. Každý sekreční odděleny - slinivky acinus (acinus pancreaticus) se skládá z 8-14 buněk - exokrinní pankreatotsitov (atsinotsitov) má pyramidový tvar. Sekreční (akinní) buňky jsou umístěny na bazální membráně. Z dutiny sekreční karty začít intercalary vylučovací otvor (diictuli intercalatus), lemovanou jednou vrstvou zploštělé epitelu. Vložovací drážky vytvářejí protokolové zařízení žlázy. Intercalary intralobulárních drážky přechází do drážek (ductuli intralobulares), vytvořených v jedné vrstvě kvádrových epitelu, a poté - v interlobulární kanály (ductuli interlobulares), probíhající v interlobulární pojivové tkáně septa. Stěny interlobulárních kanálků jsou tvořeny vysokým hranolovým epitelem a vlastní deskou pojivové tkáně. Interlobulární kanály proudí do vylučovacího kanálu pankreatu.

Pankreasu

Vylučovací potrubí (hlavní), pankreas (ductus pancreaticus), nebo virsungov potrubí je tlustší v prostatě, v blízkosti zadního povrchu. Potrubí začíná v oblasti ocasní žlázy, prochází tělem a hlavou, přebírá průběh menších interlobulárních vylučovacích kanálků. Hlavní kanál pankreatu proudí do lumen sestupné části dvanáctníku, otevírá se na velké papille, která byla dříve spojena se společným žlučovým kanálem. Koncová stěna karta pankreatický vývod má svěrače pankreatické kanál (svěrač ductus pancriaticae), který je zahušťování kruhových svazků hladkého svalstva. Často se pankreatické kanálky a běžné žlučovody vedou do duodena samostatně na vrcholu velké papily dvanácterníku. Jsou možné i jiné varianty souhvě obou kanálů.

V oblasti hlavy pankreatu se vytváří nezávislé dodatečné kanálky pankreatu (ductus pancreatis accesorius) nebo santorini v kanálu. Toto potrubí se otevírá do lumenu dvanácterníku na malé papille. Někdy oba kanály (hlavní a přídavné) anastomují navzájem.

Stěny hlavních a přídavných kanálů jsou obloženy válcovitým epitelem. V epitelu protokolového aparátu pankreatu jsou poháněcí buňky, které produkují hlen, stejně jako endokrinní buňky. Endokrinní kanálové buňky syntetizují pankreosimin a cholecystokinin. Ve vlastním talíři sliznice interlobulárních kanálů, doplňkových a hlavních kanálků jsou mnohobuněčné sliznice.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endokrinní část pankreatu

Endokrinní část pankreatu tvoří ostrovce pankreatu (ostrovce Langerhans), což představuje akumulaci endokrinocytů. Ostrovy se nacházejí hlavně v oblasti ocasu a méně v těle žlázy. Pankreatické ostrůvky jsou kulaté, oválné, stužené nebo hvězdicovité. Celkový počet ostrovů je 0,2-1,8 milionu, průměr ostrova se pohybuje od 100 do 300 mikronů, hmotnost všech ostrůvků je 0,7 až 2,6 g. Existuje několik druhů endokrinních buněk tvořících ostrůvky.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Inervace pankreatu

Pankreas je inervován větvemi nervů vagusu (hlavně vpravo), sympatickými nervy z celiakálního plexu.

Pankreasu

Krevní zásobení pankreatu

Slinivka prokrvené dochází těchto plavidel: přední a zadní horní pankreatické dvanáctníku tepna (z gastrointestinálního dvanáctníku tepny), nižší pankreatické dvanáctníku tepna (s ohledem na vynikající mezenterické tepny). Venózní výtok: do pankreatických žil (přítoky horní mezenterické, splenické a jiné žíly z portální žilní soustavy).

Výtok lymfy: v pankreatickém: pankreatickém-dvanáctníku, pylori a lumbálních lymfatických uzlinách.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Věkové rysy pankreatu

Pankreas novorozence je malý. Délka je 4-5 cm, hmotnost je 2-3 g. Žláza je o něco vyšší než u dospělých. 3-4 měsíců života prsu hmoty se zdvojnásobí, aby 3 let až do 20 g, v 10-12 let, její hmotnost je rovna '30 Vzhledem k absenci silného upevnění na břišní dutiny slinivky břišní, je na zadní straně novorozence relativní pohyblivosti. Ve věku od 5 do 6 let žláza získá formu, která je charakteristická pro dospělou žlázu. Topografické vztahy pankreatu se sousedními orgány, charakteristické pro dospělé, jsou stanoveny do konce prvního roku života.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.