^

Zdraví

A
A
A

Paralýza obličejového nervu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Funkce nervového nervu je zajišťovat fungování svalstva tváře. Díky tomu se nervy stávají schopny přenášet náladu, usmívat se, poskakovat atd.

Paralýza obličejového nervu částečně člověka zbavuje této možnosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemiologie

Paralýza faciálního nervu se stává relativně často. Může to být způsobeno jeho anatomickými rysy: nerv prochází zúženými otvory kostí tváře v lebce. To se stává příčinou jejího upínání a následné paralýzy.

Nejčastěji je postižena jedna větev obličejového nervu, ale 2% pacientů je diagnostikováno s bilaterální paralýzou.

Každý rok je na světě 25 případů na 100 000 lidí a jsou stejně ohroženi, a to jak u mužů, tak u žen.

Nejvyšší míra výskytu je zaznamenána mimo sezónu - od podzimu do zimy a také v zimě.

Podle prognostických údajů je práce obličejových svalů ve většině případů plně obnovena. To se děje po dobu 3-6 měsíců. U 5% pacientů není inervace obnovena a 10% může po určitém čase znovu postihnout nerv.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Příčiny paralýza obličejového nervu

Přesná příčina paralýzy specialistů na obličejové nervy ještě nelze jmenovat, ale onemocnění je často způsobeno infekčními virovými patologiemi:

 • herpetická infekce;
 • ovčí klíšťata a šindele;
 • adenovirové infekce, ARVI, chřipka;
 • infekce virem Epstein-Barr (mononukleóza);
 • porážka cytomegaloviru;
 • porážka virem Coxsackie;
 • rubella.

Kromě toho je spoušť pro rozvoj lícního nervu může být hypotermie, zneužívání alkoholu, hypertenze, poranění hlavy (jako u ucha), nádorové procesy v mozku, zubní onemocnění, diabetes, aterosklerotických změn cév, závažné stres, zánět středního nebo sinusitida.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15]

Rizikové faktory

Většina paralýzy nervu obličeje je nápadná v následujících případech:

 • během těhotenství nebo v období po porodu;
 • během virových epidemií;
 • u starších pacientů, zejména v podmínkách slabé imunity.

Jsou zde popsány případy rodinného typu onemocnění, což naznačuje, že existuje genetická predispozice k výskytu paralýzy nervového obličeje.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Patogeneze

Obličejový nerv je VII spárovaný lebeční nerv, který je vystaven svalům obličeje, které jsou zodpovědné za reprodukci řeči, expresi obličeje a mastifikaci. Paralýza tohoto nervu se může objevit v důsledku zánětlivého procesu, který vede k spasmu arteriálních cév se stagnací průtoku krve v kapilární síti. Kapiláry se stávají propustnými, tkáně kolem nich se zvětšují, dochází k stlačování žilních a lymfatických cév. To způsobuje porušení krevního a lymfatického toku.

V důsledku všech těchto procesů se tvářový nerv zhoršuje, což je velmi citlivé na hladovění kyslíkem. Nervový kmen se zvětšuje, přenos nervových impulzů se zhoršuje. Když mozek posílá příkaz k svalům k určité akci, nedostávají to a nereagují. To vysvětluje charakteristické projevy nemoci - nečinnost některých obličejových svalů.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32]

Symptomy paralýza obličejového nervu

Paralýza nervového obličeje v každém případě začíná akutně, s výrazným zhoršením stavu.

Nicméně první známky lze nalézt i v počáteční fázi paralýzy, 1-2 dny před vizuálními projevy. Mohou to být následující příznaky:

 • bolest za ušnicí drážkou, dává okcipitální oblasti nebo části obličeje;
 • bolesti v oku ze strany léze.

První příznaky jsou spojeny se vzrůstajícím edémem nervové kolony a její postupnou kontrakcí.

Následující příznaky jsou již výraznější:

 • symetrie obličeje je rozbitá;
 • Dotčená strana upozorňuje na nedostatek emocionality a výrazů obličeje;
 • na postižené straně lze pozorovat snížený roh úst, vyhlazený nasolabiální záhyb a nepřítomnost čelních záhybů;
 • narušení symetrie obličeje je zesíleno během pokusů pacienta mluvit, úsměv, plakat;
 • horní víčko na postižené straně není úplně blízko a oko vzhlédne;
 • Tekuté potraviny a nápoje nejsou uchovávány v ústech a vylijí se z postižené strany ústní dutiny; není porušena funkce žvýkání a polykání;
 • během žvýkání pacienta, aniž by cítila jeho vlastní tvář, ji může kousnout zevnitř;
 • Sliznice vyschne, salivace často klesá (někdy se to děje naopak);
 • funkce řeči je narušena kvůli nečinnosti některých částí rtů a ústní dutiny;
 • oko z postižené strany je napůl otevřené nebo zcela otevřené, blikající funkce je rozbitá, sliznice vysušuje (méně často je a naopak - těžké trhání);
 • dochází k narušení chuti z postižené strany jazyka;
 • sluch z postižené strany je zesílen, zvuky jsou vnímány hlasitěji než obvykle.

Při hodnocení klinických příznaků onemocnění může lékař určit, která část nervového obličeje je poškozena. V závislosti na tom se tyto typy paralýzy faciálního nervu vyznačují:

 • Porážka v oblasti mozkové kůry, která je zodpovědná za funkci lícního nervu obrny projevuje mimických svalů spodního čela, nervové a svalové záškuby. Zároveň se při úsměvu symetrie vizuálně obnoví.
 • Porazit lícního nervu jádro doprovázené nystagmus, neschopnost pomačkat čelo kůže, necitlivost kůže na straně pacienta, svalové záškuby palatal a hltanu oblasti. Někdy se jedná o jednostrannou poruchu v koordinaci celého těla.
 • Porážka faciálního nervu uvnitř lebky a vnitřní části časné kosti je charakterizována paralýzou mimikry, slinných žláz. Můžete si všimnout takových příznaků jako je žízeň, změny v sluchové funkci, sušení sliznice očí.

Formuláře

 • Vrozená paralýza nervového obličeje je spojena s nesprávným pokládáním mozku během fetálního období. Tento druh paralýzy je charakterizován jednostranným nebo oboustranným mužským výrazem obličeje na straně léze, dolním okrajem úst, otevřenou a vlhkou štěrbinou. Kožní pokrývky na tváři jsou hladké a během výdechu postižená tvář, jak se nafoukne (znamení "plachty"). Nejtěžší formou vrozené paralýzy faciálního nervu je Mobiusův syndrom.
 • Periferní paralýza nervového obličeje je výsledkem porušení motorické funkce nervového kmene. Patologie je doprovázena asymetrií, úplnou nehybností svalů postižené části obličeje. Zasažené oko u pacienta není často uzavřeno, s výjimkou případů poškození kruhovitého svalu, kdy je možné symetricky zavřít oči.
 • Centrální paralýza faciálního nervu je důsledkem patologických změn v mozkové kůře. Příčiny mohou zahrnovat onemocnění postihující kortiko-jaderné dráhy sousedící s faciálním nervem. Nejčastější lokalizací centrální paralýzy je spodní část obličeje. Toto onemocnění projevuje nedobrovolné pohyby svalů - druh teaku, stejně jako konvulzivní záchvaty.

trusted-source[33], [34]

Komplikace a důsledky

Obnova nervových vláken po paralýze obličejového nervu probíhá postupně, výrazně zpomaluje během období stresu, intoxikace a hypotermie. To způsobuje určité problémy s léčbou: například mnoho pacientů jednoduše ztrácí trpělivost a naději a odmítá další rehabilitaci. Pokud není paralýza vyléčena, mohou nastat velmi nepříjemné komplikace.

 1. Svalová atrofie - ztenčení a slabost svalů v důsledku dlouhodobé dysfunkce a narušení tkáňového trofismu. Tento proces je považován za nevratný: atrofiované svaly nejsou obnoveny.
 2. Mimické kontrakce - ztráta svalové pružnosti z postižené strany, svalové křeče, spastické zkrácení svalových vláken. Vizuálně postižená strana obličeje se protáhne, oko se roztáhne.
 3. Tee obličejových svalů, spastické záškoláctví je porušením vedení impulzů podél nervu. Tento stav se také nazývá hemispasmem nebo blefarospasmem.
 4. Přidružené pohyby - synkinezie - vznikají v důsledku porušení izolace biocurrentů v nervovém kmeni. V důsledku toho se buzení šíří do dalších oblastí inervace. Příkladem souvisejících pohybů: během žvýkání jídla se objevují slzy u pacienta nebo když je oko zamlženo, rty rtů se zvednou.
 5. Zánět spojivek nebo rohovky oka vzniká, protože pacient nemůže dlouhou dobu zcela pokrýt oko, což vede k jeho vysychání.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Diagnostika paralýza obličejového nervu

Diagnózu paralýzy obličejového nervu stanoví neuropatolog. Obvykle se to stane již při prvním vyšetření pacienta, avšak v některých případech může být zapotřebí další výzkum. Nejčastěji se diagnostika používá k objasnění příčin paralýzy.

 • Především je pacientovi předepsané vyšetření - například obecný krevní test indikuje přítomnost zánětu. Známky zánětlivého procesu budou: zvýšená ESR, leukocytóza, pokles počtu lymfocytů.
 • Instrumentální diagnostika může zahrnovat následující postupy:
 1. MRI je druh vyšetření pomocí magnetického pole a získání vrstvených obrazů. Díky zobrazování magnetickou rezonancí je možné identifikovat nádorové procesy, vaskulární poruchy, zánětlivé změny meningů a mozkový infarkt.
 2. CT - typ X-ray, které mohou detekovat, jako pravděpodobnou příčinu onemocnění, nádory, stavu po mrtvici, poruchy prokrvení, perinukleární účinky mechanického poškození mozku.
 3. Metoda elektroneurografie pomáhá stanovit rychlost průchodu nervového impulsu. Výsledky této studie pomáhají při určování zánětlivého procesu, poškození nervové větve, svalové atrofie.
 4. Metoda elektromyografie se obvykle kombinuje s procesem neurografie, určujícím kvalitu intramuskulárních impulzů. To vám umožní zjistit svalovou atrofii a kontrakturu.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika se může provádět s zdvihu syndromem Ramsay-Hunt, se zánětem ve středním uchu nebo bradavkového výběžku, s Lyme nemoci, se zlomeninami spánkové kosti, s lézí nervu kmene karcinosou nebo leukémie, chronická meningitida, neoplastických procesech, osteomyelitidy, roztroušená skleróza, stejně jako Guillain-Barreův syndrom.

Rozdíl centrální paralýzy obličejového nervu od periferního

Některé obtíže někdy vznikají při diferenciaci centrální a periferní paralýzy nervu obličeje.

Především se věnuje pozornost stavu řady čelních svalů, který je zodpovědný za výrazy na obličeji. Pokud fungují bez změn a ostatní obličejové svaly jsou nehybné, předpokládá se centrální lokalizace paralýzy.

V této situaci můžeme mluvit o variantě s krvácením do vnitřní kapsle: proces pokračuje částečnou paralýzou dolní části nervu a současným jednostranným pocitem slabosti končetin. Pocit chuti, rozdělení slz a slin - bez porušení.

Z praxe je obtížné rozlišit centrální a periferní paralýzu nervového obličeje, a to i zkušeného lékaře. Maximální množství informací o pacientovi a jeho nemoci by proto mělo být použito pro diagnózu.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Kdo kontaktovat?

Léčba paralýza obličejového nervu

Léky jsou předepsány okamžitě po ošetření pacienta pro lékařskou péči. S komplexní lékovou terapií začíná hlavní léčba paralýzy nervového systému.

Diuretika

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Furosemid

Vezměte si uvnitř 40 mg ráno.

Nevolnost, průjem, kožní reakce, snížení krevního tlaku, závratě, sucho v ústech.

Dlouhodobé užívání léku se nedoporučuje.

Veroshpiron

Vezměte 50-100 mg ráno.

Dyspepsie, blokování, bolesti hlavy, ospalost.

Lék není slučitelný s alkoholem.

Protizánětlivé léky

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Nimesulid

Orálně po 100 mg ráno a v noci vypláchneme vodou.

Bolest v hlavě, apatie, dyspepsie, pálení žáhy.

Nepoužívejte delší dobu.

Nurofen

Vezměte 0,2-0,8 g denně až 4x denně.

Nevolnost, plynatost.

Doporučuje se pít drogu mlékem.

Glukokortikoidy

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Prednisolon

Průměrná dávka je 5-60 mg denně. Droga je užívána jednou denně, ráno.

Slabý sval, poruchy trávení, peptický vřed, závratě, zvýšený krevní tlak.

Lék není předepsán pro systémové léze hub.

Dexamethason

Na počátku onemocnění se intramuskulárně podává 4-20 mg léku až 4krát denně.

Nevolnost, křeče, bolest hlavy, přírůstek hmotnosti, alergie, krevní výtoky do obličeje.

Lék je postupně zrušen kvůli riziku syndromu "stažení".

Antivirotika

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Zovirax

Vezměte 200 mg 5krát denně, po dobu 5 dnů.

Poruchy trávení, bolesti hlavy, únava, alergická vyrážka.

Během léčby přípravkem Zovirax musíte vypít velké množství tekutin.

Acyclovir

Vezměte 200 mg 5krát denně, po dobu 5 dnů.

Bolest v břiše, bolesti hlavy, ospalost, alergie.

Droga by neměla být užívána po dlouhou dobu.

Spazmolytické léky

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Spazmol

Vezměte 1-2 tablety až třikrát denně.

Srdeční búšení, snížení krevního tlaku, závratě, alergie.

Nedoporučuje se u glaukomu a prostatické hyperplasie.

Drotaverin

Užívejte 40 až 80 mg třikrát denně.

Snížení krevního tlaku, bolesti hlavy, nevolnost, alergie.

Lék není předepsán pro závažné problémy s játry a ledvinami.

Neurotropní léky

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Karbamazepin

Vezměte 100-400 mg denně až 3x denně. Dávkování se postupně zvyšuje.

Chvění v končetinách, depresivní stavy, úzkost, alergie, poruchy trávení.

Lék není slučitelný s alkoholem.

Barbiphen

Vezměte průměrně 200-500 mg denně.

Slabost svalů, závratě, rozrušení židle, nervozita.

Během léčby se může zvýšit potřeba vitamínu D v těle.

Vitamínové přípravky

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Pyridoxin

Vstupte intramuskulárně v množství 50 až 150 mg denně.

Někdy - alergie, zvýšená izolace kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Vyžaduje opatrnost v žaludečním vředu a dvanáctníku.

Tyamín

Vstupte intramuskulárně jednou denně za 25 až 50 mg. Délka léčby je 10-30 dní.

Alergie, pocení, palpitace srdce.

Injekce mohou být bolestivé.

Nápravná opatření pro cholinesterázu

 

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Proserin

Vezměte si 10-15 mg až 3krát denně.

Nevolnost, bolest hlavy, arytmie, dušnost.

Během léčby je žádoucí opustit řízení.

Galantamin

Užívejte v množství 8 až 32 mg ve třech rozdělených dávkách, promyjte vodou.

Rozdíly v krevním tlaku, otoku, žízně, dyspepsii, svalových křečích, poruchách močení.

Lék není předepsán pro patologii močového systému.

Léky jsou předepsány pouze lékařem. Nejčastěji se léčba provádí v nemocnici, protože je velmi obtížné léčit paralýzu nervového obličeje doma kvalitativně. Navíc může vést k různým negativním důsledkům.

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapie se používá jako pomocná, ale povinná terapeutická metoda pro paralýzu facialního nervu. Možné jmenování takových fyzioterapeutických postupů:

 • UHF je zahřívání tkání elektrickým polem, což vede ke zlepšení trofických procesů, odstranění otoku a zánětu. Doba trvání jedné UHF relace je asi 10 minut. Léčebný kurz se obvykle skládá z 10 zasedání, které se konají každý den, nebo 3-4 krát týdně.
 • UVA postižené části obličeje lze použít počínaje přibližně 6 dny po nástupu onemocnění. Ultraviolet aktivuje syntézu hormonů, zlepšuje imunitu, což má pozitivní vliv na obnovu. Kurz léčby se může skládat ze 7 až 15 zasedání.
 • DMV terapie je použití elektromagnetických dekimetrových vln k aktivaci metabolických procesů v postižených tkáních tváře. Postup trvá přibližně 10 minut. Kurz může být krátký (3-5 procedur) nebo standardní (10-15 procedur).
 • Elektroforéza s dibazolem, vitamíny, proserinem je účinek určitých dávek elektrického proudu, pomocí něhož může lék proniknout do postižené tkáně. Doba trvání jedné elektroforézy je asi 20 minut. Délka léčby - od 10 do 20 zasedání.
 • Diadynamické proudy pomáhají obnovit práci svalů a způsobit jejich spastické snížení. Současně je odstraněn edém a obnovena nervová vlákna. Léčba je obvykle dlouhá: pro obnovu může být zapotřebí 10 až 30 postupů.
 • Aplikace s parafínem nebo ozoceritem urychlují proces regenerace a podporují rychlé zotavení. Aplikace se aplikuje po dobu 30-40 minut. Pro obnovení inervace v paralýze nervu obličeje může trvat asi 15 procedur.

Po každém zasedání fyzioterapie je důležité chránit obličej před průvanem a chladem, protože prudký pokles teploty může zhoršit průběh zánětlivého procesu.

Masážní procedury pro paralýzu obličejového nervu

Masáž s paralýzou obličejového nervu je považována za velmi účinnou, ale utrácí ji, čímž obchází akutní dobu onemocnění. První masážní schůzky jsou předepsány nejdříve jeden týden po nástupu onemocnění. Co je terapeutická masáž z paralýzy obličeje?

 • masážní procedura začíná zahřátím a hnětením svalů krku pomocí pomalých svahů a otáčením krku;
 • další masáž okcipitální oblasti, čímž se posiluje průtok lymfy;
 • masírovat pokožku hlavy;
 • projít masáží obličeje a chrámů;
 • důležité: masážní pohyby by měly být lehké, plytké, aby nevyvolávaly svalové křeče;
 • je dobré používat hladící a uvolňující pohyby;
 • hloubení se provádí podél lymfatických cév;
 • tvář masírovaná od středové čáry k obvodu;
 • by neměla masírovat lokalizaci lymfatických uzlin;
 • masírujte vnitřní část tváře palcem;
 • na konci procedury znovu masíruješ krční svaly.

Masáž by neměla trvat déle než 15 minut. Celková doba trvání kurzu je až do úplného vyléčení pacienta.

Speciální gymnastika

Gymnastika s paralýzou faciálního nervu se skládá ze souboru cviků pro zahřátí krční oblasti a oblasti ramen. Pacient sedí naproti zrcadlu, aby viděl jeho reflexi. Tím je zajištěna kvalita cvičení.

Během zasedání by měla být tvář uvolněná. Proveďte 5 opakování každé z následujících cvičení:

 • pacient zvedá a snižuje obočí;
 • mraky;
 • vypadá co nejvíce dolů, když zavírá oči;
 • zavrtěl;
 • pohybuje oční bulvy v kruhu;
 • usmívající se zaťatými rty;
 • Zvedá a snižuje horní ret, ukazující horní řadu zubů;
 • Spouštění a zvedání spodního rtu, což demonstruje spodní chrup;
 • usmívá se s otevřenou ústní dutinou;
 • Natlačuje bradu na hruď a trčí;
 • pohybuje nozdry;
 • snaží se nafukovat jeho tváře, střídavě a současně;
 • sbírá vzduch a fouká, sklopí rty "trubkou";
 • snaží se pískat;
 • kreslí tváře;
 • Spouštění a zvedání rohů rtů;
 • Zvedá spodní okraj na horní a horní část spodní;
 • dělá pohyby jazyka se zavřenými a otevřenými rty.

Pokud dojde k selhání cvičení, doporučuje se relaxovat a provádět hýbat pohyby prsty po postižené části obličeje.

Obvykle se navrhovaná řada cviků opakuje až třikrát denně.

Homeopatické prostředky pro paralýzu tváře

Homeopatie také nabízí řadu léků, které pomohou urychlit zotavení v obličejové paralýze. Homeopatické přípravky by neměly být základem terapie, ale mohou zvýšit účinek jiných léčby. Dále - podrobněji o lécích, které homeopaté nabízejí k zmírnění stavu paralýzy obličejových nervů.

 • Traumeel C je injekční přípravek v ampulích. Obvykle zřizujte 1-2 ampule od 1 do 3krát týdně formou intramuskulárních injekcí. Doba trvání léčby je nejméně 1 měsíc. Kombinované použití s masti Traumeil a tablety je možné.

Léčivo zpravidla způsobuje alergii, ale v místě vpichu může dojít k zarudnutí a malému otoku. V takové situaci se doporučuje konzultace lékaře.

 • Nervocheel je homeopatický prostředek, který zlepšuje fungování nervového systému, podporuje funkční obnovu nervových vláken, eliminuje účinky stresu a únavy. Lék je užíván 1 tabletu třikrát denně a rozpouští se pod jazykem půl hodiny před jídlem. Léčba trvá přibližně 3 týdny. Vlastnosti léku: během prvního týdne užívání přípravku Nervocheil je možné dočasné zhoršení stavu, což je považováno za variantu normy.
 • Girel je lék používaný k paralýze obličejového nervu, který je důsledkem virových infekčních onemocnění. Hirel užívá 1 tabletu třikrát denně a rozpouští se pod jazykem. Doba trvání přijetí je vypočtena lékařem.
 • Valerianahel je uklidňující prostředek, který lze použít na neurózy, neuropatie, neurastenie. Příjem tohoto léku může sloužit jako vynikající profylaxe relapsů paralýzy nervu obličeje. Lék je předepsán pro 15 kapek ½ šálku čisté vody, třikrát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Pokračujte 20-30 dní.

Operační léčba

Lékař se může uchýlit k chirurgickému zákroku, pokud lék nemá očekávaný účinek po dobu 9 měsíců. Předtím není nutné předepsat operaci, protože léčivé přípravky mohou stále mít svůj pozitivní účinek. Pokud trvá více než 1 rok, pak je chirurgická léčba již bezvýznamná, protože v této době již existují atrofické změny ve svalové tkáni, které nelze obnovit.

Ve většině případů se používá chirurgická intervence pro nervovou ischémiu, která se vyvine kvůli chronickému otitidě nebo po poranění hlavy. Také operace je vhodná pro mechanické přerušení nervové větve.

V souhrnu můžeme rozlišovat následující situace s paralýzou obličejového nervu, což může vyžadovat pomoc chirurga:

 • traumatické ruptura nervového kmene;
 • neúčinnost probíhající léčby po dobu přibližně 9 měsíců;
 • nádorových procesů.

Jak probíhá operace?

 • Při stlačení facialního nervu je postup následující:
 1. za uchem se vytvoří řez;
 2. je přiděleno místo výstupu nervu z stylofylového otvoru;
 3. vnější stěna otvoru je rozšířena speciálními zařízeními;
 4. překrývání.

Na operaci se používá celková anestézie.

 • Chcete-li šiji poškozený poraněním nervu, jsou prováděny následující chirurgické postupy:
 1. za uchem se vytvoří řez;
 2. pod kůží jsou nalezeny konce roztrhaného kmene nervu, které jsou vyčištěny pro nejlepší přilnavost;
 3. konce jsou sešité najednou nebo nejprve procházející jinou, kratší cestou;
 4. v některých případech může být nutné transplantaci nervu z jiné části těla, například z dolní končetiny.

Operace je spíše komplikovaná, avšak rehabilitační období obvykle není dlouhé.

Alternativní léčba

 1. Je vhodné umístit komprese z pyré na bobulích. Bobule jsou naparovány a broušeny, rozloženy na povrchu čisté tkaniny a aplikovány jako komprese na postiženou část obličeje po dobu půl hodiny. Postup je prováděn dvakrát denně.
 2. Dobrý efekt se očekává z pravidelného používání dávek s mlékem, které se jíst třikrát denně za 6 ks. Doba léčby - 1 měsíc.
 3. Sbírají teplou vodu do ústní dutiny, ve které se přidá několik kapek valerijské tinktury. Uchovávejte přípravek v ústech, nehýchejte, 3-4 minuty.
 4. Vezměte si mumie ráno, během dne a v noci na 0,2 g, po dobu 10 dnů. Po dalších 10 dnech se příjem opakuje. Obvykle existují tři takové kurzy pro léčení.

Kromě toho můžete použít i bylinné ošetření podle následujících receptů.

 1. Vezměte 100 g šalvěje, nalijte 1 sklenici horké vody a trvejte na noc. Napijte 1 lžičku. Mezi jídly, stlačené mléko.
 2. Připravte ekvivalentní směs oddenky z valerianu, bylinného oregana, řebříčku a bílého jmelí. Připravte infuzi rychlostí 1 polévkou. L. Směs na sklenici vody. Pijete si lék ve 100 ml třikrát denně po dobu 20 minut před jídlem.
 3. Připravte stejnou směs mátou, melízu, oregano, tymián, jmelí, matka. Nalijte 1 polévkovou lžíci. L. Směs 200 ml vroucí vody, trvat hodinu a užívat 100 ml dvakrát denně mezi jídly.
 4. Vezměte 1 polévkovou lžíci. L. Kapky na trávu, nalijte 200 ml vroucí vody a trvají 2 hodiny. Pijte lék na 60 ml až 4 krát denně.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59]

Prevence

Aby se zabránilo opakovaným relapsům paralýzy nervu obličeje, mohou být použity speciální metody prevence. Chcete-li to provést, stačí použít následující užitečné tipy:

 • Nedovolte nadměrné ochlazování obličeje a hlavy, oblékněte se na počasí, vyhněte se průvanu;
 • Nezapomínejte na léčbu nachlazení a virových onemocnění, přijměte vhodné léky včas na první příznaky onemocnění;
 • starají se o nervový systém, nebuďte nervózní, vyhněte se nepříjemným rozhovorům a skandálům;
 • řádně odpočívat: je žádoucí trávit čas v přírodě, plavat, aktivní sporty;
 • jíst správně, vyhnout se přísné dietě, jíst dostatek rostlinných potravin;
 • dvakrát do roka absolvovat řadu multivitaminových přípravků s vitamíny skupiny B, které jsou velmi důležité pro normální činnost nervových buněk a vodivost vláken;
 • udržovat imunitu, temperament, vzít vzduchovou lázeň;
 • pravidelně masírujte obličej, ráno a v noci, lehkými pohyby.

trusted-source[60], [61], [62], [63], [64]

Předpověď

Většina případů ochrnutí obličejového nervu se sama léčí po dobu 1,5-2 měsíců. U starších pacientů má tato statistika méně příznivou prognózu: paralýza může přetrvávat v 40 až 60% případů.

Je možné předpovědět výsledek onemocnění vzhledem k stupni poškození nervů: čím více léze je výraznější, tím déle bude zotavení. V závažných případech může pacient později vyhledat lékařskou pomoc, známky onemocnění mohou přetrvávat po dlouhou dobu nebo po celý život.

Periferní paralýza nervu obličeje má zpravidla výhodnější průběh, na rozdíl od centrální léze.

trusted-source[65], [66], [67], [68], [69], [70], [71]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.