^

Zdraví

Parkinsonolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Parkinsonolog je doktor, jehož úkolem je diagnostikovat a léčit Parkinsonovu nemoc v jakékoliv fázi vývoje. Navrhujeme, abyste zjistili, kdo je parkinsonolog, co dělá, jaká je odpovědnost lékaře a kdy ho kontaktovat.

Parkinsonolog je lékař s úzkou specialitou - Parkinsonovou chorobou. Toto onemocnění se objevuje na základě lézí centrálního nervového systému a účinků na mozek. Kvůli tomu dochází k porušování zdravých tělesných pohybů a přenosu impulzů odpovědných za pohyb. Parkinsonolog používá terapeutické a chirurgické metody léčby onemocnění. Metody léčby závisejí na symptomatologii a stadiu vývoje onemocnění.

trusted-source[1], [2], [3]

Kdo je parkinsonolog?

Kdo je parkinsonolog? Jedná se o lékaře, jehož činnost je přímo spojena s léčbou Parkinsonovy nemoci, stejně jako s příbuznými neurologickými poruchami. Lékař provádí diagnostické činnosti, předepisuje testy a připravuje plán léčby (zmírnění symptomů onemocnění). Parkinsonolog je kompetentní odborník, který rozpoznává a léčí degenerativní onemocnění centrálního nervového systému a pohybové poruchy způsobené neurologickými problémy.

Parkinsonolog

Hlavní skupinou pacientů s Parkinsonovou nemocí jsou starší lidé, tedy starší věková skupina. K onemocnění dochází kvůli zničení a smrti neuronů v některých částech centrálního nervového systému. Úkolem parkinsonologa identifikovat onemocnění v počáteční fázi vývoje a zahájit léčbu, dokud neměří patologický charakter choroby.

Kdy mám kontaktovat parkinsonologa?

Zpravidla vyhledávají lékařskou pomoc pouze v případě, že se vyskytnou příznaky, které zhoršují kvalitu života a souvisejí s touto chorobou. Podívejme se na to, kdy požádat o parkinsonologa. Příčinou obav jsou třes, svalová rigidita, posturální nestabilita a hypokinéza. To jsou hlavní příznaky Parkinsonovy nemoci.

Podle moderních lékařských požadavků diagnóza onemocnění vyžaduje přítomnost symptomů, jako je hypokinéza, tj. Motorické poruchy (zpomalení pohybu, snížení motorické aktivity) a jeden z hlavních příznaků. Podívejme se na hlavní příznaky Parkinsonovy nemoci, které jsou důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

 • Problémy s koordinací pohybů (třesání prstů, omezené motorické schopnosti, zpomalení činnosti, sklon, pomalá chůze a zhmoždění během pohybu).
 • Zácpa a nedobrovolné močení.
 • Úzkost, deprese bez zjevného důvodu, nespavost.
 • Je obtížné žvýkat a spolknout jídlo, objeví se slinění.
 • Míra řeči se výrazně mění (zobrazuje se monotónnost) a rukopisem (stává se menší).

Kromě výše uvedených příznaků se mnozí pacienti při spánku potýkají s obtížemi (těžko se v posteli). Takové problémy se spánkem snižují kvalitu nočního odpočinku a významně ovlivňují každodenní bdění.

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na parkinsonologa?

Parkinsonolog, stejně jako ostatní lékaři, diagnostikuje a předepisuje léčbu nejen symptomů onemocnění, ale také výsledků testů. Podívejme se, jaké testy potřebujete, když se obrátíte na parkinsonologa.

 • Hlavní analýza, kterou parkinsonolog diagnostikuje onemocnění, je krevní test. Diagnóza onemocnění je způsobena přítomností profilu autoprotilátek v krvi.
 • Parkinsonolog může předepsat MRI mozku a ultrazvuku. To nám umožňuje identifikovat přítomnost nádorů v mozku, které vyvolávají onemocnění.
 • Parkinsonolog provádí vizuální vyšetření, které se nazývá pozitronová emisní tomografie. Pomocí tohoto průzkumu můžete určit hlavní příznak onemocnění - nízkou hladinu dopaminu v mozku. Tato metoda je však používána extrémně vzácně, neboť má vysoké náklady a daleko od všech klinik a nemocnic má zařízení pro provádění této analýzy.

Lékař navíc předepisuje řadu testů, které pomohou identifikovat chorobná onemocnění, která jsou možná a způsobují příznaky Parkinsonovy nemoci. Bohužel dosud neexistují žádné laboratorní testy, které by pomohly správně diagnostikovat onemocnění.

Jaké diagnostické metody používá parkinsonolog?

Jaké metody diagnostiky používá parkinsonolog - v první řadě je to vizuální vyšetření, studium symptomů a stížností pacienta. To se týká první fáze diagnostiky onemocnění. Ve druhé fázi diagnózy by parkinsonolog měl vyloučit onemocnění, které způsobují příznaky podobné Parkinsonově chorobě. Lékař jmenuje řadu testů (ultrazvuk, krevní test, MRI a další).

Ve třetí fázi diagnózy lékař musí potvrdit Parkinsonovu chorobu. To je možné pouze v případě, že v druhém stupni diagnózy nebyly zjištěny jiné nemoci s podobnými příznaky. K potvrzení onemocnění musí pacient mít alespoň tři hlavní symptomy onemocnění (hypokinéza, tremor končetin, poruchy spánku a další). Po diagnostikování Parkinsonovy choroby lékař předepisuje léčbu, která výrazně zmírňuje příznaky onemocnění, ale ne zcela uzdravuje. Protože dosud neexistují žádné léčebné postupy, které by zcela odstranily Parkinsonovu chorobu.

Co dělá parkinsonolog?

Co parkinsonolog dělá v první řadě léčba Parkinsonovy nemoci. Také lékařské povinnosti zahrnují léčbu progresivních a chronických onemocnění centrálního nervového systému, které jsou doprovázeny příznaky, jako jsou pohybové poruchy.

Doposud lék nemůže zcela vyléčit pacienty trpící Parkinsonovou chorobou nebo zpomalit progresi onemocnění. Existuje však řada metod, které umožňují zlepšit kvalitu života pacienta. Takové metody zahrnují konzervativní léčbu a metody chirurgické intervence. Rizikovými faktory pro výskyt onemocnění jsou genetická predispozice, stárnutí a vliv negativních faktorů prostředí.

Jaké onemocnění zachází Parkinsonolog?

Jaký druh onemocnění léčí parkinsonolog - nejprve je to Parkinsonova choroba, stejně jako onemocnění mozku a míchy, nervové poruchy. Parkinsonova choroba se týká idiopatických onemocnění, to znamená, že onemocnění je zcela nezávislé a nezahrnuje komorbidní onemocnění nebo genetické poruchy. Podmíněně je nemoc rozdělena do čtyř skupin. Parkinsonolog by měl identifikovat skupinu onemocnění pro určité příznaky a předepsat účinnou léčbu. Podívejme se na hlavní skupiny Parkinsonova syndromu.

 • Idiopatická - se vyskytuje u 75% pacientů s Parkinsonovou chorobou. Má standardní symptomy, které jsou spojeny s poruchami nervového systému a ztrátou koordinace pohybů.
 • Genetika je dědičná forma onemocnění.
 • Symptomatická - se objevuje kvůli účinkům léků nebo mnoha chorobám (nádory, zánětlivé a infekční nemoci). Pacient má stejné příznaky jako Parkinsonova nemoc.
 • Neurodegenerativní onemocnění - Parkinsonova nemoc se projevuje na pozadí jiných neurologických onemocnění, které vyvolávají jeho vývoj.

Tipy pro parkinsonologa

Poradenství parkinsonologa jsou praktické metody a doporučení, které pomáhají zmírnit průběh onemocnění a stav pacienta. Podívejme se na radu parkinsonologa, stejně jako na fakta o průběhu onemocnění.

 • Nejčastěji se u mužů vyskytuje Parkinsonova choroba. Věk většiny pacientů je více než šedesát let.
 • Lidé s Parkinsonovou chorobou by měli mít neustálou podporu a péči. Je třeba provádět pravidelnou cvičební terapii, protože to umožňuje zmírnění symptomů onemocnění a udržení fyzické aktivity pacienta.
 • Výživa pro tuto nemoc by měla být plná. Pacient by měl chodit a mluvit co nejvíce.
 • Se silným třesem rukou by měl být pacientovi pomáhán, aby si vzal jídlo a dával co nejvíce tekutiny, protože to zmírní výskyt zácpy.
 • Osoba s Parkinsonovou chorobou by neměla být spěchána a rozrušená, protože nadměrná extenze vede ke zvýšení třesu končetin.
 • Pravidelné teplé lázně pomáhají uvolnit svalové napětí a trochu se uvolnit.
 • Je třeba sledovat křeslo pacienta, pokud se objeví poruchy, doporučuje se poradit se s lékařem.
 • Při zvláštní kontrole pohybu pacienta. Dávejte pozor na to, aby pacient hladce prošel, zvedl nohy a chodil správně.

Parkinsonolog je lékař, jehož úkolem je diagnostikovat a léčit Parkinsonovu chorobu. Z tohoto onemocnění trpí starší lidé, a proto je lékařem úkolem být nejen kvalifikovaným odborníkem, ale také psychologem, který je připraven kdykoli pacienta podpořit.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.