^

Zdraví

A
A
A

Peyronieho nemoc

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Peyronieho choroba (fibroplastická penilní indurace) je idiopatická fibróza žlučníku a (nebo) isolární pojivové tkáně mezi břichem a kavernózní tkání penisu. Peyronieho nemoc byla poprvé popsána v roce 1743 Francoisem de la Peyronie.

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemiologie

Klinické příznaky Peyronieho choroby se vyskytují v 0,39-2% případů, ale tato prevalence je pouze statistickým ekvivalentem léčby této nemoci. Skutečná prevalence Peyronieho choroby je mnohem vyšší - 3-4% případů u celkové populace mužů. 64% mužů, kteří trpí onemocněním Peyronie, tvoří věkovou skupinu ve věku od 40 do 59 let, přičemž celkový výskyt je v poměrně velké věkové skupině - od 18 do 80 let. U mužů mladších 20 let se Peyronieho choroba vyskytuje v 0,6-1,5% případů.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Příčiny peyronieho nemoc

Příčiny onemocnění Peyronieho zůstávají zcela nepochopitelné.

Nejrozšířenější teorií byla výskyt Peyronieho choroby v důsledku chronické traumatizace kavernózních těl penisu během koitusu. Podle posttraumatické teorie narušují mediátorové zánětu v oblasti mikrotraumů žlučníku reparativní proces, mění poměr elastických a kolagenových vláken v penisu. Peyronieho nemoc je často spojena s Dupuytrenovou kontrakcí a jinými lokálními formami fibromatózy, což umožňuje charakterizovat toto onemocnění jako lokální manifestaci systémové kolagenózy.

Existuje také autoimunitní teorie vývoje Peyronieho choroby. Podle této teorie začíná Peyronieova choroba začíná zánětem skořápky žlučníku kavernózních těl penisu doprovázené infiltrací lymfocytů a plazmocytů. Infiltrace zpravidla nemá jasné hranice. V budoucnu se v této zóně vytvoří oblast fibrózy a kalcifikace. Vzhledem k tomu, že erekční roztažnost žlučníku v zóně plaku je velmi omezená, existuje jiný stupeň zakřivení penisu.

Způsob tvorby plátů a stabilizace onemocnění zpravidla probíhá 6-18 měsíců po jeho vzniku.

Zapojení fascie Bucca, děrování cév a dorzálních tepen penisu do procesu vede k narušení mechanismu okluze žíly a nedostatečnosti tepen penisu.

trusted-source[18], [19], [20]

Symptomy peyronieho nemoc

Symptomy Peyronieho choroby jsou následující:

 • erektilní deformace penisu;
 • bolest během erekce;
 • vytváření hmatatelného plaku nebo "hrboly" na penisu

Existují různé typy klinických onemocnění Peyronieho choroby.

Symptomy Peyronieho choroby mohou být nepřítomné a mohou se projevovat pouze přítomností "novotvarů" penisu, které mohou být detekovány palpací. V klinickém průběhu Peyronieho onemocnění může být přítomna silná bolest a deformita penisu během erekce. V mnoha případech, zejména s kruhovou povahou léze, dochází k významnému zkrácení penisu a někdy se Peyronieho choroba klinicky projevuje pouze  erektilní dysfunkcí.

Během onemocnění je Peyronie přiděleno "akutní" fáze a stabilizační fáze, která trvá od 6 do 12 měsíců. Komplikace, které se objevují v průběhu přirozeného průběhu Peyronieho choroby, zahrnují erektilní dysfunkci a zkrácení penisu.

Diagnostika peyronieho nemoc

Diagnostika onemocnění Peyronne zpravidla nepředstavuje potíže a je založena na anamnéze, stížnostech člověka a fyzickém vyšetření (palpace penisu). Zřídka se Peyronieho choroba maskuje pod karcinom penisu, infiltrace leukémie, lymfogranulom, léze s pozdním syfilisem. Častěji se Peyronieho choroba musí diferencovat od lymfangitidy a trombózy povrchových žil penisu.

Vyšetření pacienta Peyronieho chorobou spolu s obecnými klinickými metodami naznačuje:

 • hodnocení stupně erektilní deformace (fotografování, injekční testy nebo testy s inhibitory fosfodiesterázy typu 5);
 • hodnocení antropometrických charakteristik penisu v uvolněném stavu a stavu erekce;
 • výzkum hemodynamiky penisu (pharmacodopplerography, noční penis tumescence).

Doporučuje se provádět sexuální testování.

Ultrazvuk penisu je široce používán při diagnostice Peyronieho choroby. Bohužel detekce plaku s podrobným popisem jeho struktury je možná pouze ve 39% případů, vzhledem k jeho polymorfismu a víceúrovňovému charakteru růstu.

Obecně platí, že velikost plaků a jejich dynamické změny od klinických pozic a pro prognózu onemocnění nejsou kritické.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Příklad formulace diagnózy

 • Peyronieho choroba, stabilizační fáze, erektilní deformace.
 • Peyronieho choroba, stabilizační fáze, zúžení erektilní deformity, erektilní dysfunkce.

trusted-source[28], [29], [30], [31]

Co je třeba zkoumat?

Jak zkoušet?

Léčba peyronieho nemoc

Etiotropní léčba Peyronieho choroby chybí. Léčba léčebných a fyzioterapeutických metod se zpravidla používá v akutní zánětlivé fázi Peyronieho choroby. Cílem konzervativní léčby je úleva od bolesti, omezení a snížení zóny zánětu a zrychlení resorpce infiltrátů.

Všechny metody konzervativní léčby jsou zaměřeny na stabilizaci patologického procesu. Při konzervativní léčbě perorálními léčivými přípravky: vitamín E, tamoxifen, kolchicin, karnitin, různé NSAID.

Pro lokální podání léčiv v plaku aplikujte hyaluronidázu (lidazu), kolagenázu, verapamil, interferony.

Ve většině případů se provádí kombinovaná léčba Peyronieho choroby s použitím různých metod fyzioterapie (elektroforéza, vystavení laserovému záření nebo ultrazvukové vlny). Léčba Peyronieho choroby se provádí nepřetržitě nebo v částečných kúrach po dobu 6 měsíců. Údaje o účinnosti farmakoterapie a fyzioterapie u Peyronieho choroby jsou velmi smíšené, kvůli nedostatku standardizovaného přístupu k hodnocení konečných výsledků.

Operační léčba Peyronieho choroby

Zakřivení penisu, které brání nebo ztěžuje mít sex, erektilní dysfunkce (impotence), zkrácení penisu - indikace k chirurgické léčbě Peyronieho choroby. Chirurgická léčba odchylek je penilní zkrácení „konvexní“ část kavernózních těles (operace Nesbit plikatsionnye techniky), protažení „konkávní“ část cavernosa penisu (patchwork korporoplastiki) nebo falloendoprotezirovanii.

V roce 1965, R. Nesbit zaveden do praxe jednoduchý způsob korigování odchylku cavernosa v kongenitální erektilní deformace, a to již od roku 1979 operační technika byly široce používány pro Peyronieho choroby. V současné době je tato metoda ve Spojených státech amerických a mnoha evropských zemích jsou široce využívány jak v klasickém provedení a modifikace, a mnoho urologové vidí to jako standard v korekci zkreslení u Peyronieho choroby. Podstatou operace Nesbit je vyříznout elipsoidní klapku z břicha na straně opačné k maximálnímu zakřivení. Porucha břicha je šitá pomocí neabsorbovatelných švů.

Modifikace klasické operace Nesbitova liší počtem rezitsiruemyh částmi tunica albuginea, během operace k provedení vytvoření umělé erekce a její spojení s různými provedeními korporoplastiki, zejména plikatsionnymi techniky nebo v kombinaci s pitevních plaků a nad sebou chlopní syntetického materiálu.

Příkladem změny operace Nesbit jsou operace Mikulicha, známé v Evropě jako operace Yachia. Podstatou této modifikace je provedení podélných řezů v oblasti maximálního zakřivení penisu s následným horizontálním prošíváním rány.

Účinnost funkce Nesbit a jeho modifikace (podle kritéria deformační korekce) je 75 až 96%. Nevýhody transakce vysoké riziko se týká močovou trubici zranění a neurovaskulární svazek k rozvoji erektilní dysfunkce (impotence) (8-23%) a ztrátu citlivosti hlavu penisu (12%). Zkrácení penisu je zaznamenáno v 14-98% případů.

Alternativou k operaci Nesbit je plicování žlučníku penisu. Podstatou tohoto typu korpororoplastiky je invagace břišního pláště bez otevření kavernózních těles v oblasti maximální odchylky. Při provozu se používá neabsorbovatelný šicí materiál. Rozdíly v metodách plication se týkají možností vytváření duplicitních úseků břicha, jejich počtu a označení překrývajících se úrovní.

Účinnost plicovací korporoplastiky je velmi variabilní a pohybuje se od 52 do 94%. Nevýhody tohoto typu operace se týká penisu zkrácení (41-90%), opakování deformace (5-91%) a tvorbu bolestivých těsnění, granulomů, které mohou být palpovaných pod kůži penisu.

Indikace pro plicaci Corporoplastika:

 • Úhel deformace nejvýše 45 °;
 • nepřítomnost syndromu "malého penisu":
 • absence deformace typem "přesýpacích hodin".

Plikatsionnuyu korporoplastiku může být provedena jak v neporušeném erektilní funkce a erektilní dysfunkce ve fázi kompenzace a za předpokladu, subcompensation inhibitory účinnosti fosfodiesterázy typu 5. Operace přípravku Nesbit je indikována pouze při zachování erektilní funkce na klinické a subklinické úrovni.

Indikace pro patopénovou korporoplastiku (techniky "prodloužení"):

 • Úhel deformace větší než 45 °;
 • syndrom "malého penisu":
 • změna tvaru orgánu (deformita se zúžením).

Předpokladem pro realizaci scrappy corroporoplasty je zachovaná erektilní funkce.

Patchwork lze provádět jak disekcí, tak excizí plaku, následně nahrazením vady přírodním nebo syntetickým materiálem. Otázka optimálního plastového materiálu zůstává otevřená. Když se používá scrappy corpopoplasty:

 • autograftů - žilní stěny velký saphena nebo stehenní žíly hřbetní, kůže, varlat tunica vaginalis vaskularizované klapka předkožka: o allo-štěpů - kadaverózní perikardu (Tutoplasi), dura mater;
 • xenotransplantace - podslabová vrstva tenkého střeva zvířat (SIS);
 • syntetické materiály gortex, silastic, dexon.

Účinnost patchwork (podle kritéria korekce odchylky) je velmi variabilní a činí 75 až 96% s použitím autovenous štěpu. 70-75% při použití klapky kůže. 41% - lyofilizovaná klapka z dura mater, 58% - vaginální plášť varlat. Hlavní komplikací šupinovité korporoplastiky je erektilní dysfunkce, která se vyskytuje v 12 až 40% případů.

Experimentální studie potvrdily výhody použití žilní klapky ve srovnání s kožními a syntetickými chlopněmi. Operace používající velkou klapku saphenózní žíly byla navržena T. Lue a G. Brock v roce 1993 a je nyní široce používána.

Indikace pro implantaci penilní protézy se současnou nápravu deformace Peyronieho choroby je rozšířený ztráta penisu a erektilní dysfunkce (impotence) dekompenzované nepřístupný terapie inhibitory fosfodiesterázy-5. Výběr protézy penisu závisí na stupni deformace a volbě pacienta. Přijat za „úspěch“ falloendoprotezirovaniya na zbytkové zakřivení menší než nebo rovný 15. V případě těžších trvalé deformace modelování se provádí buď ručně Wilson S. A Delk J., rozřezat nebo plaky (ne) a následně patchwork korporoplastikoy.

Prevence

Neexistuje žádná specifická prevence Peyronieho choroby. Aby se zabránilo zakřivení penisu a impotence (erektilní dysfunkce), doporučuje se konzervativní léčba Peyronieho choroby, která může být účinná v časných stádiích onemocnění.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.