^

Zdraví

Plicní resuscitace

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Pulmonární resuscitace v prehospitalové fázi je určena vedením; umělé větrání na scéně metodou "ústy k ústům". Výhodou techniky jsou: možnost použití v jakýchkoliv podmínkách; s vhodnou technikou provedení je zajištěna dostatečná výměna plynu. IVL způsobuje podráždění dýchacího ústrojí a středu dýchání oxidem uhličitým a proudem vzduchu z reanimátoru (Goering-Brier reflex). Pulmonární resuscitace je nejvýhodnější ve výsledcích, protože se provádí se stále zachovanou srdeční aktivitou.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

IVL "z úst do úst"

To se provádí při úplném zastavení dýchání, který je rozpoznáván následujících příznaků: ztrátu vědomí, cyanóza kůže, zejména na horní polovinu těla, mydriáza, snížení reflexy a svalové aktivity, žádné exkurze hrudní, buňky postrádají bilaterální vodivost poslechem dechu.

Tato plicní resuscitace je poměrně jednoduchá. Oběť je umístěna na tvrdém povrchu: vodorovně nebo optimálně v poloze Fauler se sníženým koncem hlavy - pro lepší průtok krve do mozku. V tomto případě má plicní resuscitace následující fáze:

  1. Volné dýchací cesty z cizích těl: bláto, řasy, zvracení, krevní sraženiny atd.
  2. Zajistěte průchodnost samotného respiračního traktu, který je rušen ztrátou vědomí jazyka. Za tímto účelem je hlava vytažena zpět - můžete položit váleček z jakéhokoli pevného materiálu pod ramena - oblečení, přikrývku atd.; odstranění jazyka, naklonění hlavy působí pouze u 80% lidí, je u obézních pacientů neúčinné; pro úplnou důvěru v průchodnost musíte dodatečně tlačit dopředu spodní čelisti, otevřít ústa, což poskytuje 100% plné průchodnosti (jednoduchý příjem Safaru).
  3. Provedení zkušebního výdechu u oběti, aby přesvědčil v průchodnosti. Při správné přípravě a realizaci všech podmínek by měla hrudník stoupat. Pokud k tomu nedojde - vzduch se vpálí do žaludku, až do jeho roztržení. Pokud nejsou dýchací cesty vyčištěny od cizích předmětů, mohou být injektovány do průdušek úplnou okluzí. Když je tato fáze dokončena, ústa pacienta jsou uzavřeny nějakým materiálem (například kapesníkem), nos je stlačen a produkuje 4-5 testovacích dechů. U obézních a starších lidí s emfyzémem plic může být tuhost hrudníku obtížné vydechovat. Odstranění tohoto okamžiku je dosaženo stlačením hrudníku nebo stisknutím horní části hrudní kosti. .
  4. Přímá plicní resuscitace. Při normální průchodnosti dýchacích cest pokračujte v větrání. Režim ventilace musí být optimální. Objem dechu by neměl překročit 800 ml a frekvence - nejvýše 18 za minutu, což za daných podmínek zajišťuje maximální výměnu plynu.

Resuscitace je efektivní, pokud se vyskytnout následující příznaky: Active hrudní exkurze, snížení cyanóza kůže, zúžení zornic, vznik spontánní dýchání a prvky vědomí.

Plicní resuscitace může mít komplikace, které jsou způsobeny hlavně porušením techniky ventilace. Silné protahování před spodní čelistí může vést k jejímu rozložení, které je zcela vyloučitelné. Při nedostatečném čištění dýchacích cest je možné vstřebat cizí tělesa do průdušek s jejich okluzí, což vede k neúčinnosti následného IVL. Nedostatečné zajištění průchodnosti povede k příjmu inhalovaného vzduchu v žaludku až do jeho prasknutí.

Závažné komplikace objeví v průběhu nucené dýchání s velkým objemem, což může vést k prasknutí a tvorbě plic pneumotoraxu, výskyt krvácení z plicní a jiné. Rychlé dýchání snižuje výměnu plynu v plicních sklípků v plicích, a také určuje neúčinnosti ventilátor. Kromě toho, je-li hluboká a časté - na samém Recovery perou oxidu uhličitého v krvi, což je hlavní dráždidlo dýchacího centra, až ztratil vědomí a z jeho vlastního dechu.

V podmínkách polyklinik a nemocnic je účinnější plicní resuscitace, protože je možné provádět současnou ventilaci a farmakoterapii. K tomu je třeba vytvořit speciální pokládku, která se obvykle skladuje v místnostech pro ošetření nebo ve sloupcích, ale je nutně k okamžitému použití.

Plicní resuscitace začíná běžnou metodou "ústy až po ústa". V podmínkách nemocnice existují možnosti použití speciálních vzduchových kanálků: laryngeální náustka, tubus ve tvaru písmene S - zajišťuje průchodnost dýchacích cest a zabraňuje přetrvávání jazyka. Nejlepší podmínky jsou vytvořeny, když je ventilátor podáván s vakem Ambo nebo jinými respirátory; V podmínkách specializovaných jednotek intenzivní péče je ventilace prováděna pomocí dýchacího přístroje přes intubační trubici.

Farmakoterapie je komplexní, zaměřená na zastavení všech patogenetických vazeb akutního respiračního selhání. Především je pacient spojen intravenózní kapající injekcí 4% roztoku, soda - 200-400 ml, aby se odstranila acidóza a 5% glukózy, jako rozpouštědla jiných léčivých látek. Intravenózně se podá injekce: 10 ml 2,4% euphilinu, jako bronchodilatátor, steroidní hormony (90 mg prednisolonu); antihistaminika na 2-4 ml, respirační analeptika pro zvýšení odolnosti tkání k hypoxii. Pro stimulaci respiračního centra podávejte intravenózně až 1 ml čettonu. Uvedená primární plicní resuscitace je ve všech případech dostatečná k udržení funkce dýchání a výměny plynu před příchodem resuscitačních specialistů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.