^

Zdraví

Potrat v prvním těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Potrat v prvním těhotenství je obtížný okamžik, kdy potenciální matka stojí před volbou, opustit dítě nebo ne.

Pokud jde o rozhodování o tom, zda přerušit těhotenství nebo ne, každá žena se ocitá v poněkud komplikovaném postoji k zamyšlení nad vhodností takovýchto akcí. Ne vždy očekáváme dítě, životní situace jsou jiné, pak je potrat často nutný nebo prostě nutný v převažujících podmínkách.

Přečtěte si více o nejběžnější typy potratů - Chirurgické a lékařské - a platná data těchto potratů v příběhu porodník-gynekolog, lékař ultrazvuková diagnostika nejvyšší kategorie, Jurij Yavorsky Tsezarevich, lékaři, kteří pracovali 32 let.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Potrat v prvním měsíci těhotenství

Pokud těhotenství nepřesáhne dvanáct týdnů (tři měsíce), těhotná žena má právo přerušit těhotenství chirurgicky. Lékaři odstraní plodové vejce z děložní dutiny pomocí speciálních nástrojů. V moderních skutečnostech se během takových operací používá nitrožilní anestezie k anestezizaci pacienta. Cena za chirurgické potraty během prvního těhotenství na ukrajinských klinikách se liší podle zemí, ale v průměru minimální cena je od 300 hřiven.

Vakuová aspirace (také nazývaná mini-potrat) je fetální sání zvláštním zařízením z děložní dutiny. Produkuje se, když nebyla přítomna menstruace po dobu až dvaceti pěti dnů, což musí být potvrzeno ultrazvukem.

Samozřejmě, že všechny výše uvedené metody nejsou bezpečné, po nich je možné některé porušení zdraví ženy. Příroda nemá absolutně neškodné metody přerušení přirozeného průběhu těhotenství, protože provádění potratu v jakékoli formě představuje pro tělo určité riziko.

trusted-source[6], [7], [8]

Léčba potratů v prvním těhotenství

Výhodnou alternativou chirurgického potratu je přerušení těhotenství metodou léků. Kvůli negativním důsledkům prvního, lékařské potraty získávají stále více a více příznivců denně. Léčba potratů v prvním těhotenství v praxi potratů není vůbec nová: dříve se tento proces uskutečnil pod vlivem různých infuzí a vývarů, a to prováděli zvláštní léčitelé a čarodějové.

Příprava Mifepistonu se konala ve Francii v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. V osmdesátém pátém místě byla použita k vyvolání indukovaného (stimulovaného) potratu. Prostaglandiny, se kterými je kombinována, tak, že se děloha začne kontrastem. Mezinárodní názvy Mifepristonu jsou Mifegin, Mifyprex, RU-486. Pokud zvážíme chemickou strukturu léku, je to syntetický steroidní hormon.

Mifepriston charakterizuje blokování citlivosti na progesteron receptorů dělohy (tento hormon pomáhá udržovat těhotenství). Z tohoto důvodu dochází ke ztrátě růstové kapacity plodového vajíčka, což způsobuje jeho smrt a oddělení od děložní dutiny. Tento proces je doprovázen kontrakcí dělohy, změkčováním děložního čípku, otevřením a vyloučením embrya z děložní dutiny. Prostaglandiny navíc podporují tato opatření.

Kromě příznivců má lékařská potrat také mnoho oponentů. Devátý ročník minulého století byl poznamenán spíše velkým odporem, vedeným Národní organizací pro ochranu práva na právo Spojených států amerických, vedenou Johnem Willkem. Nicméně, popularita lékařských potratů v různých státech se každým dnem zvyšuje.

Studie provedené v roce 2006 ukázal, že více než sedmdesát procent potratů byly provedeny ve Francii, metoda léky, Švédsko a Švýcarsko ukázal postavu padesát procent, Belgii a Finsku - třicet procent, ve Spojených státech amerických - pětadvacet. Ukrajina tuto metodu zvlášť "neuspokojuje" vzhledem k tomu, že naše ženy nedůvěřují hormonálním lékům, s nimiž se provádí potrat. Syntetické hormony neodůvodnily důvěru, když se metoda hormonální antikoncepce pokusila usadit v naší zemi. Nebezpečí použití syntetických hormonů je jejich karcinogenita (možnost vyvolání výskytu rakovinových nádorů). Ale i přesto mnoho žen naší země vybírá potrat v prvním těhotenství kvůli své jednoduchosti, efektivitě a relativní bezpečnosti.

Komplikace po chirurgických potratech

Chirurgický potrat během prvního těhotenství přináší řadu komplikací, které zahrnují přítomnost:

 • mechanické poranění děložní dutiny, děložního čípku, protože během operace se používají chirurgické nástroje. Může dojít dokonce k perforaci děložní dutiny - chirurgický nástroj může poškodit stěny a proniknout za dělohu a poškodit sousední orgány (poškození močového měchýře, střev apod.).
 • přítomnost krvácení kvůli tomu, že děloha byla poškozena; že děložní dutina obsahuje pozůstatky plodového vajíčka; byl narušen systém koagulace krve. Za přítomnosti krvácení je chirurgická intervence nevyhnutelná, jelikož je nezbytné provést indikační revizi, aby se zbavily stěny děložní dutiny zbytků plodového vajíčka.
 • přítomnost hematomů, kdy se krevní sraženiny hromadí v děložní dutině kvůli tomu, že došlo k spasmu krčku nebo jeho ohybu. Nejčastěji se jedná o jmenování re-chirurgických operací k rozšíření krčku a odstranění krevních sraženin.
 • přítomnost zánětlivých onemocnění děložní dutiny a její aplikace.
 • přítomnost komplikací po anestezii.
 • existuje riziko infekce takovými onemocněními, jako je hepatitida, HIV infekce. Přirozeně tento faktor doprovází nejen potrat, ale i jakoukoli jinou chirurgickou operaci.

Dlouhodobými komplikacemi chirurgických potratů je přítomnost:

 • chronické zánětlivé procesy, které mohou ovlivnit vnitřní pohlavní orgány.
 • dysfunkce vaječníků způsobená potratem může narušit menstruační cyklus.
 • výskyt mimomaternicového těhotenství.
 • vznik neplodnosti.
 • přítomnost spontánních potratů v budoucnu.
 • následná práce může být doprovázena anomáliemi.
 • narození v budoucnu může nastat při těžkém krvácení.
 • přítomnost řady psychologických problémů (stres, deprese, pocity viny) - postabortní syndrom.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.