^

Zdraví

Prevence psoriázy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jednou z mnoha příčin psoriázy je nepříznivý dědičný faktor: to znamená, že pokud někdo v rodině trpí tímto onemocněním, pak příští generace má dobrou šanci na zvracení. Co mohu udělat, aby se snížilo riziko morbidity? Je možné zabránit lupénce u lidí s předispozicí k patologii?

Ve skutečnosti vědci dosud nezjistili skutečnou příčinu psoriázy. Mnoho faktorů, které ovlivňují vznik onemocnění, nám neumožňuje určit konkrétní metodu prevence. Nicméně odborníci před několika lety identifikovali řadu preventivních opatření, která pomáhají předcházet vzniku nemoci. Cílem takovýchto akcí je zabránit vytváření podmínek pro vznik psoriázy v těle.

Prevence psoriázy v domácnosti

 • Psoriáza je onemocnění, které postihuje především kůži. Důležitou součástí prevence je proto péče o pleť. Tento přístup pomůže nejen prevenci nepříjemné a nevyléčitelné choroby, ale také jednoduše vlastní krásnou a zdravou pleť.
 1. Pro tkáně lidského těla je vlhkost jedním z nejdůležitějších faktorů. Pokud nedovolíte, aby pokožka vysušila, pak by neměla šanci, jako je psoriáza, mít velmi malou šanci získat oporu. Doplnění nedostatku tekutiny je nutné jak uvnitř, tak uvnitř. Proto je důležitým atributem denní potřeby, aby se stal vany (bylinné, sůl), sprcha, sprcha nebo vlhké stírání, koupání v rybnících, stejně jako požití dostatečného množství vody - čisté, bez přísad ve formě cukru, a oxid uhličitý.
 2. Během hygienických postupů je vhodné používat měkké houby, které nepoškozují pokožku a nemohou způsobit podráždění.
 3. Nepoužívejte agresivní tělové křoviny (obzvláště domácí vaření), stejně jako kusové mýdlo, které vysychá pokožku. Je lepší použít tekuté krémové mýdlo nebo speciální šampon.
 4. Dobrý preventivní účinek je dán speciálními detergenty určenými pro pacienty s psoriázou. Taková léčiva jsou prodávána v lékárnách a v některých kosmetických salonech.
 5. Při prevenci psoriázy by nemělo být povoleno k usušení kůže, takže po hygienických postupech aplikujte měkký zvlhčovač nebo mléko. Takový prostředek vytváří na povrchu těla jakousi ochrannou bariéru, která zabraňuje dehydrataci tkání. K použití zvlhčující kosmetiky je třeba pravidelně: denně 1 až 3krát denně.
 6. Během topné sezóny se doporučuje sledovat vlhkost v místnosti, ve které je většina času strávena. Stejné rady jsou také důležité v létě, pokud se používá klimatizační zařízení. Pro zvlhčení vzduchu se obvykle používají speciální zařízení - zvlhčovače, které rozstříkají okolo sebe malé částice vlhkosti. Optimální vlhkost v bytě nebo kanceláři je od 50 do 70%.
 7. Při provádění jakékoli práce je vhodné používat ochranné rukavice k minimalizaci možného poškození kůže. Na recidivu psoriázy přispívají škrábance, škrábance a další mikro-poranění.
 8. Kromě kůže je třeba sledovat a nehty, jemně a včas odříznout rostoucí část.
 • Dobrým léčebným účinkem na pokožku je masáž, která zlepšuje krevní oběh v tkáních, čímž urychluje místní metabolické procesy. Při masáži je usnadněno vylučování metabolických zbytků, tkáně jsou vyčištěny a obnoveny.

Pro prevenci psoriázy se masáže provádějí v průběhu 10-12 hodin, 2krát ročně. Pokud tělo už má jediný psoriatický vyrážku, pak během postupu by neměly být dotčeny tyto oblasti.

 • Výživa hraje důležitou roli při prevenci psoriázy. Vědci si všimli, že pravidelné používání některých pokrmů přispívá k zhoršení nemoci nebo zhoršení jeho klinických projevů. Proto lze vyvodit závěr, že vyloučení určitých výrobků z výživy pomůže snížit pravděpodobnost vzniku psoriázy.

Preventivní výživa zahrnuje řadu omezení a doporučení:

 1. by se nemělo používat ostré, nadměrně slané, uzené výrobky, stejně jako marinády, konzervační látky, výrobky s pochybnou kvalitou;
 2. Potenciálně alergické produkty, jako jsou citrusové plody, červené bobule, mango, také spadají pod omezení;
 3. Je nežádoucí používat hodně cukru, stejně jako čokoládu, kakao a silnou kávu;
 4. počet pokrmů z brambor by měl být omezen, ačkoli v malých množstvích lze konzumovat brambory;
 5. vítáme jíst rostlinné oleje. V tomto případě by měly být vyloučeny margaríny, žáruvzdorné tuky a tuky;
 6. je důležité jíst několik mléčných výrobků denně - například tvaroh, mléčné kaše, kefír, jogurty, sýry. Přítomnost dostatečného množství vápníku ve stravě může zabránit vzniku alergií a zánětu;
 7. Základem stravy by měly být rostlinné potraviny ve formě čerstvé zeleniny, ovoce, všech druhů zelených. Komponenty rostlin rychle obnovují vodní elektrolyt a acidobazickou rovnováhu, což umožňuje rychlé a kvalitativní zotavení pokožky;
 8. nesmíme zapomenout na užitečné zrna: jako příloha nebo hlavní jídlo budou takové výhody, jako je pohanka, ovesná kaše, hnědá rýže, pšenice.

Přečtěte si také: Dieta pro psoriázu

 • Kouření a pití alkoholických nápojů mají největší negativní vliv na průběh psoriázy. Existuje dostatek důkazů o tom, že alkohol vede ke zhoršení a rozšíření psoriatického procesu. Rovněž jsou ohroženi lidé, kteří denně kouří cigaretu.

Nikotin a ethylalkohol způsobují nevratné změny v cévách, zhoršují proces mikrocirkulace kůže a oslabují imunitní síly v těle.

 • Jedním z faktorů, které vyvolávají vývoj psoriázy, je nervové napětí, zejména prodloužené nebo opakované. Takže silné stresy, zkušenosti, strachy, depresivní stavy slouží jako impuls k zahájení patologického procesu. Z tohoto důvodu je jedním z vazeb v prevenci psoriázy psychotemický stav člověka. Abyste udrželi nervový systém zdravý, doporučuje se, abyste měli co nejvíce odpočinku, abyste dostali dostatek spánku, chodili ven a pravidelně relaxovali - například jógu nebo meditace. V případě potřeby se můžete uchýlit k použití různých rostlinných přípravků a bylinných poplatků, ale o tom budeme hovořit níže.
 • Profylaxe psoriázy může být doplněna ošetřením sanatoria, protože mořská voda v kombinaci se slunečním zářením je považována za jeden z nejlepších způsobů čištění kůže z lupénky. Pokud nemůžete jít do moře nebo odpočívat v sanatoriu z nějakého důvodu, můžete jednoduše vzít slunce, postupně dělat zasedání ultrafialového záření delší. Terapie "solární" by měla být opakována denně, počínaje pětiminutovou relací, nejlépe v hodinách neaktivního slunečního záření (od 8:00 do 10:00 nebo po 16:00 večer). Při užívání lázní je třeba si uvědomit, že spáleniny mohou pouze zhoršit situaci psoriázy, takže zůstanou pod ultrafialovým zářením dávkovány přísně.

Prevence psoriázy alternativními prostředky

Jako prevenci a léčbu můžete použít všechny druhy alternativních metod. Tyto recepty zpravidla nepoškozují, ale s jejich pomocí můžete výrazně zlepšit stav kůže a lokální imunitu. Věnujeme pozornost nejoblíbenějším alternativním prostředkům k prevenci psoriázy.

 • Léčebné lázně mají obnovující a omlazující účinek. Pro prevenci takových lázní je žádoucí strávit jednou týdně, nebo kurzy - denně po dobu jednoho týdne, 2-3krát ročně.
 1. 100 g dubové kůry se vaří 25 minut v šesti litrech vody, poté se filtruje a přidá do lázně.
 2. 250 g lněného semene se nalije vroucí vodou (5 až 6 litrů), trvá 1 hodinu, zfiltruje se a přidá se do lázně vodou.
 3. 100 g šalvěje trvá 30 až 40 minut v 3 litrech vařící vody a poté se zfiltruje a vlije do lázně s vodou.
 • Kromě externích postupů můžete vařit a pít bylinné čaje, které také přinesou značné výhody v boji proti lupénce:
 1. vařte 100 gramů boků na zemi a 15 gramů šňůrky v 500 ml vody, trvá 40 minut. Užívejte třikrát denně po dobu půl hodiny před jídlem 100 ml;
 2. každý den pijte 200 ml čerstvé šťávy z mrkve se dvěma drcenými česnekovými hřebíčkami;
 3. přidejte k pravidelnému čaji trochu oregano nebo jahody, pijte během dne alespoň 3krát.

Není-li možnost jít do moře, pak můžete udělat sůl nebo tření, nebo si koupat s přídavkem mořské soli.

Chcete-li připravit solnou lázeň, vezměte 250 g mořské soli nebo společné stolní soli a zředěte ji horkou vodou, poté nalít do lázně s teplou vodou. Doba trvání lázně je 20 minut a periodicita - jednou za 2-3 dny.

Vitamíny pro prevenci psoriázy

Efektivním doplňkem opatření k prevenci psoriázy je léčba vitaminem, protože mnoho vitaminů přímo ovlivňuje základní procesy, které se vyskytují uvnitř těla. O vitaminů by se mělo pamatovat a při přípravě stravy se snaží vstoupit do menu přírodnější rostlinné produkty.

Na jaké vitamíny je třeba věnovat zvláštní pozornost?

 • Vitamin A pomáhá tělu vyrovnávat se zánětlivými procesy. Takový vitamin je bohatý na játra, papriku, mrkev, krém. Ze syntetických léčiv se vitamín A nachází v Acetrinu nebo Aevite, který může být užíván 1-2 tablety denně po dobu jednoho měsíce.
 • Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro odpor vůči stresovým situacím a také pro udržení kožního turgoru. B vitamíny jsou bohaté na játra, pohanka, ořechy, květák.

Vitaminy skupiny B se vstřikují do těla ve formě intramuskulárních injekcí:

 1. vitamín B12 - 400 μg jednou za dva dny, po dobu 3-4 týdnů;
 2. vitamín B6 - 3 ml 5% roztoku vitaminu jednou denně po dobu 2 týdnů.
 • Kyselina askorbová zlepšuje vzhled pokožky, posiluje imunitní systém, zvyšuje elasticitu tkání. Vitamín C lze nalézt v bobulích, psí růži, citrusu, kiwi. Kyselina askorbová v tabletech může být užívána v dávkách 0,03-0,05 g jednou denně po dobu jednoho měsíce.
 • Vitamin E hraje roli antioxidantu, který omlazuje pokožku, eliminuje známky zánětu a zastavuje vývoj alergické reakce. Množství tokoferolu obsahuje rostlinné oleje, zejména lněný olej. Lékárny mohou užívat léky Aevit nebo vitamín E (zentiva).
 • Vitamin D posiluje kosti, zuby a kůži, brání vzniku zánětu v tkáních. Nejlepším zdrojem tohoto vitaminu jsou sluneční paprsky. Existují však i léčiva, jako je například Calcium D3 nebo Aquadetrim. Dávkování takových léků se mění v závislosti na věku pacienta.

Vitamíny pro prevenci psoriázy jsou předepsány s přihlédnutím k analýzám, aby se zabránilo hypervitaminóze. Kromě toho je nutno vzít v úvahu individuální nesnášenlivost určitých vitaminů u pacienta, neboť alergická reakce může sloužit jako podnět k rozvoji psoriázy.

Jak můžete vidět, prevence psoriázy není tak obtížná. Popisovaná opatření jsou možná pro každou osobu, která opravdu chce být zdravá. Kromě toho může aktivní životní styl, správná výživa a péče o vaše tělo sloužit jako preventivní a jiné nežádoucí onemocnění.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.