^

Zdraví

Šampony z psoriázy pokožky hlavy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Psoriáza je klasifikována jako chronické neinfekční onemocnění, které postihuje kůži a vlasy. Patologie se na těle projevuje červenými skvrnami, svěděním, škálováním; je lokalizována na kolenou, loktech, hýždích, nohou, dlaních, pohlavních orgánech a také ve vlasech.

Indikace šampony proti lupénce

Není vždy možné zjistit příčinu psoriázy, ale je známo, že tyto faktory vyvolávají onemocnění:

 • stres,
 • poškození kůže,
 • účinek detergentů a jiných chemických látek,
 • zneužívání kosmetiky,
 • lékařské přípravky.

U psoriázy se na pokožce hlavy vytvářejí bílé šupiny, stejně jako lupiny; ale psoriáza není vadou, ale chronickým onemocněním. To je doprovázeno nesnesitelným svěděním, když česání, způsobuje vzhled krvavých ran.

Tyto příznaky jsou indikací pro použití šamponů proti psoriázě pokožky hlavy. Kromě nich se používají masti a léčebné roztoky. Všechny léky by měly být předepsány dermatologem; včasná léčba lékařské pomoci přispívá k objasnění diagnózy (psoriáza, seborrhea, dermatitida vlasů, lupy) a nejrychlejší řešení problému.

Kůže se psoriázou se zanícuje, stává se velmi citlivá, umytí vlasů je doprovázeno nepříjemnými pocity. Pokožka hlavy proto kromě léčby vyžaduje zvláštní péči a jemnou péči. Obvyklé šampony nejsou pro tento účel vhodné, takže jsou předepsány analgetika, antimykotické, protizánětlivé složky. Extrakty léčivých rostlin a dalších přírodních složek obohacují speciální prostředky s užitečnými přísadami.

Čtěte také:

trusted-source[1], [2]

Formulář vydání

Dermatologické šampony proti lupénce mohou být rozděleny do několika skupin. Některé jsou navrženy tak, aby eliminovaly houby nebo mikroby, jiné mají léčivý účinek, některé z nich pouze zmiňují symptomy psoriázy. Dětské výrobky jsou v kompozici velmi užitečné a lhostejné.

Prostředky pro praní vlasů zabraňují progresi onemocnění, snižují příznaky patologie, odstraňují přebytečný tuk a mrtvou epidermis. Vlasy se postupně zotavují, přestanou se rozbít a vypadávat.

Názvy šamponů z psoriázy hlavy:

 • antifungální - "Nizoral";

 • dehet - "Psorilom", "Friderm dehtu", "Tar pro koupel", "Algopiks", "zinku a bříza dehtu", "Tana", "911 dehtu", "Alfoz" kamenouhelný dehet, "Zlaté hedvábí", " Denoreks "" Image "" Tar „s kolagenem a aloe,«Fongitar»,«Polytar»;
 • terapeutická - pokožka;
 • kosmetické - "Soultz", "Natura", "Harmony čisté kovy", "Friderm bilance", "černý rybíz" léčivých bylin, "Psorian";

 • dětské - Johnsons baby, Me a Mama, Nipp, Snadné česání, Neutral-Beby antialergenní, Karapuz, Tick-tak.

Zvolte šampon pro psoriázu pokožky hlavy by měl doporučit odborník, ale s zpětnou vazbou od ostatních pacientů.

Farmakodynamika

Farmakodynamika dermatologických šamponů s dehtem spočívá v lokálním působení účinných látek na problémovou pokožku. Například "Friederm Tar" má astringentní, antimykotické, vazokonstrikční účinky, zabraňuje růstu kožních buněk.

Aktivní složky dehtu (kresol, fenol, guajakol, těkavá) zahrnut v šamponu z psoriázy skalpu má antiseptické, dezinfekční, antiseptické účinky.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Farmakokinetika

Šampony proti lupénce mají lokální účinek. Podrobnější údaje o farmakokinetice šamponů z psoriázy na pokožce hlavy nejsou uvedeny.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11]

Dávkování a aplikace

Dechové šampony z psoriázy pokožky hlavy se vyznačují specifickým zápachem, který okamžitě nezmizí.

 • Dávkování a podání: na vlhké vlasy aplikujte trochu šamponu, protřete, opláchněte a znovu aplikujte. Pěnivý prostředek se nechá pět minut stárnout, znovu pěněný a odmytý. Pro dosažení tohoto účinku se postup opakuje dvakrát týdně po dobu tří měsíců.

Šampon "Algopix" je také nanesen a pěnován dvakrát, ponechán po dobu 10 minut. Umyjte si vlasy jednou týdně, asi měsíc, pak budete potřebovat dvoutýdenní přestávku; v případě potřeby se kurz opakuje.

"Nizoral" se aplikuje na zóny psoriázy po dobu 5 minut, umyje se tekoucí vodou; opakujte týden dvakrát, po dobu 4 týdnů.

Doba trvání léčby závisí na lokalizaci, rozsahu léze, reakci na léčbu. Schémata používání šamponů proti lupénce jsou předepsána dermatologem jednotlivě každému pacientovi.

Všechny šampony z psoriázy pokožky hlavy se používají pouze externě. V případě náhodného kontaktu s očima se důkladně omyjí čistou vodou.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Používejte šampony proti lupénce během těhotenství

Použití dehtu během těhotenství se nedoporučuje - kvůli obsahu karcinogenu benzopyrinu. Zákaz platí také pro ženy, které ošetřují a plánují těhotenství. Studie týkající se bezpečnosti šamponování psoriázy pokožky hlavy pro tuto kategorii pacientů nebyly provedeny.

Kožní uzávěr se zinkem, přípravek proti různým skupinám mikroorganismů, je možné používat těhotné ženy, ale s povolením ošetřujícího lékaře.

Kontraindikace

Kontraindikace použití šamponů proti lupénce pokožky hlavy je hypersenzitivita na jednotlivé složky, například dehet. Nedoporučuje se používat takové léky během období očekávání dítěte a kojení.

Pro děti jsou doporučovány speciální šampony - bez vůní, barviv, škodlivých látek vytvořených na přírodních surovinách.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17]

Vedlejší efekty šampony proti lupénce

Se zvýšenou citlivostí se mohou objevit vedlejší účinky ve formě zvýšení patologických příznaků psoriázy, ale to se děje zřídka. Dlouhodobé používání dehtu a jeho přípravků může způsobit lokální podráždění.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Předávkovat

Fakta o předávkování šamponů proti lupénce na pokožce hlavy nejsou popsány.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Interakce s jinými léky

Komplexní léčba se používá u psoriázy a šampony jsou pouze součástí léčby. Dehet ve své čisté formě není kombinován se sulfanilamidovými přípravky, fenothiaziny a dalšími látkami, které zvyšují fotosenzitivitu dermis. Jako součást šamponů z psoriázy pilařské části hlavy negativní interakce s jinými přípravky není odhalena.

Posílit působení síranového dehtu, kyseliny salicylové; chrání také pokožku před podrážděním.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Podmínky skladování

Šampony z psoriázy pokožky hlavy, stejně jako všechny podobné léky, jsou uchovávány v temném místě, chráněné před dětmi. Podmínky skladování zajišťují široký rozsah teplot: od dvou do 30 stupňů.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Skladovatelnost

Typická doba trvanlivosti šamponů ze psoriázy na pokožce hlavy je 3 roky.

trusted-source[39], [40]

Nejlepší šampon pro psoriázu na hlavě

Dobré šampony šupin na psoriázu neobsahují lauryl (laurit) sulfáty, propylenglykol. Silná vůně, jasná barva s perleťovým reflowem, bohatá pěna také neukazují vysokou kvalitu kosmetiky, spíše naopak.

V nominaci "Nejlepší šampon z psoriázy na hlavě" hodnocení internetu uživatelé uvádějí tyto značky:

 • "Friederm tar",
 • "Soultz"
 • "Psorilom",
 • "Libriderm zinek,
 • "Aliglas",
 • Kožní uzávěr.

Nejoblíbenější dětské šampony jsou "Johnsons baby".

trusted-source[41], [42], [43]

Přehled šamponů z psoriázy na hlavě

Podle mnoha recenzí účinnost šamponu proti psoriázě pokožky hlavy "Friederm tar" potvrzuje praxe: symptomy psoriázy zmizí během několika týdnů. U některých pacientů však vysychá kůži a nemá žádný terapeutický účinek.

Pozitivní zpětná vazba o šamponech z psoriázy na pokožce hlavy "Psoril" - dehet a salicyl. Již poprvé zaznamenávají zlepšení stavu problémové zóny, což je snížení nepříjemných pocitů. Je třeba poznamenat, že dehtový zápach tohoto šamponu rychle zmizí.

 • Časově testovaný přípravek "Sulsen" se stává stabilní a dobrými recenzemi, ale je pravidelně žádoucí střídat se s jinými prostředky péče - aby se předešlo závislosti a snížila terapeutický účinek.

Někteří pacienti jsou spokojeni s pozitivním výsledkem konstantního používání šamponů určených pro děti. Pokud jde o střídání drog, názory byly rozděleny: někteří doporučují, aby našli "své" drogy a umyli si vlasy pouze jeho; jiní, naopak, byli přesvědčeni o vysoké účinnosti alternativního použití dermatologických přípravků.

Šampony z psoriázy pokožky hlavy jsou důležité, ale přesto jsou pomocnou složkou komplexu terapeutických metod. Samoléčení je zde zakázáno. Pouze lékař by měl určit, které léky a šampony, s jakými vlastnostmi jsou vhodné pro úplné odstranění příznaků a příčin nepříjemné nemoci.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Šampony z psoriázy pokožky hlavy" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.