^

Zdraví

Preventivní mastitida

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Prevence mastitidy je opatření, které žena přijme, aby zabránila komplikacím během krmení jako infekční léze mléčné žlázy. Mastitida je infekční onemocnění se zánětem interstitia mléčné žlázy, která je charakterizována porušením normální funkce laktace. To je doprovázeno nucenými opatřeními k přenosu dítěte na umělou výživu, která není optimální pro jeho normální růst a zdravý vývoj. Znalost preventivních opatření této patologie je proto velmi důležitá pro prevenci této nemoci.

Prevence mastitidy po porodu

Postpartum mastitida je proces zánětu interstitia a kanálku mléčné žlázy, který se vyskytuje v poporodním období a má své vlastní průtokové charakteristiky. Během tohoto období mohou být příznaky mastitidy velmi výrazné a proces je obvykle hnisavý. V období po porodu začíná děloha postupně kontrastovat a docházet k původní formě a mléčné žlázy začínají fungovat. Velmi často se v tomto období v mateřské nemocnici u žen vyskytuje postpartum mastitida, která je spojena s mnoha příčinami. V první řadě mléčné kanály začínají vyrábět mléko, jehož množství může být více než nezbytné v prvních dnech víček dítěte a dochází k jeho stagnaci. Nesprávná technika krmení způsobuje vznik trhlin, které jsou branou k infekci, takže dochází k sekundární infekci. Tak se vyvíjí poporodní mastitida. Velmi často je taková mastitida obtížně korigována, což může také způsobit zánět v děloze, který je nediagnostikovaný. Proto nedostatečná involuce dělohy v poporodním období nebo nástup septických komplikací po porodu může způsobit poporodní mastitidu.

Z těchto hlavních důvodů se objevují opatření k prevenci mastitidy po porodu:

 1. školení ve správné technice prvního kojení;
 2. pečlivé sledování dělohy v časném a pozdním období po porodu a sledování celkového stavu ženy s prevencí infekčních komplikací;
 3. včasné nasazení dítěte na prsu v rodové hale za nepřítomnosti kontraindikací;
 4. Vyjasnění mléka v přebytku v prvních dnech života dítěte, aby se zabránilo stagnaci;
 5. prevence hypotermie a stresových situací za účelem prevence poruch hormonální kontroly v procesu laktogeneze.

Všechna tato pravidla jsou nezbytná nejen pro blaho ženy a prevenci mastitidy, ale také pro to, aby se mateřské mléko stalo přístupným stálým jídlem pro dítě, aby zajistilo normální vývoj, růst a ochranu.

Prevence laktační mastitidy

Kožní mastitida se rozvíjí častěji než všechny ostatní druhy kvůli skutečnosti, že pravidla správného kojení nejsou všem známa a ne všechny matky k nim dodržují. Pravé kojení přispívá nejen k výživě a růstu dítěte, ale také k dalšímu procesu laktogeneze. Krmení novorozeného dítěte by mělo být prováděno na jeho vůli, bez nočních přestávek. Interval mezi krmením by neměl být delší než tři hodiny. Takový interval dobře ovlivňuje nejen dítě, ale také sekreci mléka. V noci, za působení hormonů hypofýzy jsou vytvořeny v mateřském mléce, a pod vlivem nočních krmení Zesílený výstupní hormon oxytocin, který je zase ovlivňuje nastane svalová vlákna a pohybuje mléčné normální laktaci v mléčných tahů. Tento proces je normální, ale existují případy, kdy není dostatek mléka a dítě je podáváno vzorcem. Současně nedochází k normálnímu procesu tvorby a přidělování mléka, což přispívá k narušení laktogeneze. Pak existují různé patologické stavy v podobě laktostázy nebo v případě infekce je zánět prsní žlázy - mastitida. Proto je důležité znát základní principy správného kojení.

Preventivní udržování mastitidy při krvácení do hrudníku:

 1. krmení dítěte pro jeho potřebu, ale nejméně osmkrát denně;
 2. Vyloučení použití jiných směsí, lahví, vsuvky v nepřítomnosti indikace, které vylučuje faktory ze strany dítěte ve vývoji stagnace a další mastitidy;
 3. správné toalety prsu před každým krmením - neperte, nečistěte prsa před každým krmením, stačí pouze denní sprcha - snižuje se pravděpodobnost macerace bradavky a tvorba trhlin. Také před a po každém krmení musí být bradavka utírána kapkou mléka;
 4. správná strava a odpočinek ošetřující matky brání laktostáze a mastitidě;
 5. správná technika krmení dítěte;
 6. vyhnout se podchlazení;
 7. včasná korekce laktostázy a toalety při výskytu prasklin bradavek;
 8. při vytváření jevů fyziologické kojení v době kojení je třeba dítě častěji umístit do prsou.

Prevence laktostázy a mastitidy by měla být účelná, protože předčasně vyléčená laktostáza může být příčinou mastitidy. Proto se při vzniku ohnisek stagnace mléka je důležité využít terapeutické masáže, fyzioterapii a správnou péči o prsu.

Profylaxe mastitidy během kojení je pro každou mladou matku velmi důležitým úkolem, protože na ní závisí nejen její zdraví, ale i její dítě. Preventivní opatření nejsou tak složitá, jak se zdá na první pohled, a za předpokladu, že dítě a prsa jsou správně krmeny, lze tuto chorobu zcela vyhnout.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.