^

Zdraví

A
A
A

Seroznыy mastitidy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Serózní mastitida je patologie, která často přináší spoustu nepříjemných pocitů a narušuje normální proces kojení. To je způsobeno tím, že se mastitida často vyvíjí u kojících matek z důvodu charakteristik procesu krmení. Výskyt serózní mastitidy je velký a hlavní úlohou je zabránit vzniku hnisavého procesu s dalšími komplikacemi. Znalost příčin a hlavních symptomů se proto okamžitě obrátí na lékaře a zabrání takovým následkům.

trusted-source[1], [2]

Epidemiologie

Epidemiologie serózní mastitidy je taková, že každá druhá kojící matka se setkává s touto patologií. Proto více než 90% případů onemocnění má laktační genezi. Asi 50% případů serózní mastitidy se vyskytuje s komplikacemi v podobě infekce a vzniku purulentního procesu, což naznačuje nesprávnou léčbu taktiku nebo její předčasný čas. To se musí brát v úvahu, aby se zabránilo tak vysokým komplikacím, protože matka nejen trpí, ale také dítě, které musí být za toto období odstaveno.

trusted-source[3], [4], [5], [6]

Příčiny serózní mastitida

Znát hlavní příčiny vzniku serózní mastitidy umožňuje nejen zabránit rozvoji tohoto procesu, ale je také lepší léčit onemocnění v časných fázích, které ovlivňují všechny vazby patogeneze. Mastitida je zánět mléčné žlázy, která má difuzní povahu, tj. Zánět parenchymu a mléčných kanálků. Slovo "serous" znamená, že proces je příznivý, to znamená, že zánět není hnisavý. V tomto případě zánětlivý infiltrát nespočívá z mnoha bílých krvinek, jako u purulentní mastitidy, ale z lymfatické a mezibuněčné tekutiny. To znamená, že je možné zabránit tvorbě hnisu zasahováním v čase.

Častou příčinou vzniku serózní mastitidy je nevhodná péče o žlázu. Tento proces se vyučuje u ženy v nemocnici, takže je třeba poslouchat a pamatovat na hlavní body. Není třeba umývat žlázu před každým krmením a po ní, ale stačí pouze otřít bradavku kapkou mléka. V tomto případě není třeba těžce nitit, aby se zabránilo tvorbě trhlin. Pokud jde o hygienické postupy, stačí pouze ranní sprcha a není nutné zvlášť umyt žlábek. Minimální intervence jsou klíčem k úspěšnému krmení. Je velmi důležité, aby dítě pokrývalo celou bradavku při krmení, netahuje a tiše jí. V takovém případě se trhliny často nevytvářejí, což je hlavní příčinou vzniku serózní mastitidy. Patogeneze vývoje serózní mastitidy je porušení normálního odlivu mléka, což vede k jeho stagnaci. Mléko do mléka je vynikající živnou půdou pro různé mikroorganismy, včetně bakterií. Proto se pouze v případě stagnace mléka porušují procesy absorpce a uvolňování mléčných kyselin a dalších složek, což vede k narušení procesu filtrace buněk. V tomto procesu je také narušena tvorba a pohyb mezibuněčné tekutiny - tato serózní tekutina proniká do prsní tkáně a vytváří infiltrát. Dále dochází k narušení procesu lymfodrenáže, což dále vede k ještě větším změnám a ke vzniku zánětu tkáňové žlázy se serózním obsahem. Pokud do tohoto serózního infiltrátu vstoupí jakýkoli počet oportunních bakterií, pak je možné, že zánětlivý proces postupuje při vzniku purulentní mastitidy. Současně však nutnou podmínkou je poškození kůže, což je brána pro infekční agens. To je důvod, proč je důležité zabránit prasknutí bradavek.

Měli bychom ale také říci o příčinách vývoje serózní mastitidy u neomylných matek, protože se to také děje. V tomto případě může každá žena cítit všechny příznaky onemocnění, aniž by byla těhotná nebo v případě mastitidy po porodu. Nejčastější příčinou serózní mastitidy u ženy, která nemá jiné rizikové faktory, může být chirurgický zákrok nebo jakýkoli zásah do mléčné žlázy. Velmi často se mladé ženy, které ještě nezažily radost z mateřství, využívají služeb plastické chirurgie ke zvýšení velikosti prsu. V tomto případě jsou upozorňováni na možné komplikace takového postupu, jedním z nich je mastitida. K tomu dochází kvůli tomu, že anatomie mléčných kanálků je porušena kvůli jejich implantaci a přispívá k vývoji umělé laktostázy. Proto se může velmi často vyvinout proces, jako mastitida.

Nezapomeňte na další vnější příčiny vzniku serózní mastitidy, protože každá operace znamená možnost infekce.

Je důležité znát příčiny a rizikové faktory pro vývoj serózní mastitidy, a to nejen s cílem zvolit vhodnou léčbu, ale také za účelem prevence tohoto onemocnění.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro vývoj serózní mastitidy jsou také důležité vědět, aby se jim vyhnuly. Mezi takové faktory je především laktostáza - stagnace mléka v prsu ošetřující matky. Po porodu začíná být ženě přidělena mléko pro krmení dítěte, které je za normálních podmínek regulováno pohlavními hormony. V takovém případě se množství mléka, které je nezbytné pro dítě, vytváří v mléčné žláze. Ale s různými poruchami, včetně nesprávného krmení a péče o mléčnou žlázu, může dojít k narušení procesu normálního laktace, což vede k rozvoji serózní mastitidy. Proto se hlavní příčinou serózní mastitidy může nazývat porušování procesu krmení a ošetřování. Proto je velmi důležité, aby se novorozené dítě na prsa aplikovalo bez přerušení noci na jeho žádost. To přispívá k normálnímu vývoji procesu laktace, protože během noci jsou uvolňovány hormony, které ovlivňují pohyby mléka. To umožňuje, aby během prvního měsíce života dítěte vznikl normální laktační proces a v budoucnosti se vyvarujte různých problémů.

trusted-source[13], [14]

Symptomy serózní mastitida

Abychom porozuměli příznakům této nemoci, je třeba nejprve zjistit, které procesy se v tomto případě vyskytují v samotné žlázové tkáni. Infiltrát, který se tvoří v mléčné žláze, může být lokalizován nebo rozšířen v celé tkáni. V souladu s tím se rozlišují hlavní typy mastitidy - lokalizované a difúzní, které se také liší v symptomatologii.

Také v některých případech může dojít k postupnému rozšíření procesu. V tomto případě se rozlišují tyto fáze:

 1. lokální - v této fázi proces trvá jen malou část žlázy;
 2. společná fáze - charakterizovaná infiltrací celé žlázy;
 3. komplikovaná fáze - pokud existují nějaké komplikace.

První známky serózní mastitidy lze snadno podezřívat, když poprvé nastane bolest a je evidentní nespokojenost dítěte s konzumovaným mlékem. V takovém případě infiltrace, která se tvoří, vytlačuje mléčné kanály a narušuje proces odtoku mléka - a proto, když dítě nasává prsa - nehrozí. To způsobuje, že mu vynaloží větší úsilí, což způsobuje bolest v hrudníku během krmení. Závažnost bolesti může mít jinou povahu, ale ve většině případů je to první známka takové patologie. Dále se proces laktace ještě komplikuje, protože laktostáza zhoršuje odtok nejen mléka, ale také odtoku lymfy a celého procesu oběhu v žláze. Proto je proces resorpce infiltrátu komplikovaný. Spolu s těmito příznaky existují i jiné. Především je tu pocit těžkosti a drsnosti, která způsobuje bolest a nepohodlí. Jedna žláza se zvětšuje a také způsobuje nepříjemné pocity, ale neexistují žádné systémové projevy nebo lokální zánětlivé reakce ve formě zarudnutí žlázy nebo zvýšení tělesné teploty.

Mohou existovat další příznaky - od bradavky před krmením nebo v období mezi krmivy jsou přiděleny kapky průsvitné protizánětlivé tekutiny - to je serózní tajemství, které je substrátem onemocnění. V tomto případě neexistuje hnisavý výtok nebo krvavý - což naznačuje přesně serózní mastitidu. Proto jsou hlavními příznaky serózní mastitidy subjektivní pocity ženy, které jsou v této fázi důležité pochopit při provádění a diferenciální diagnostice.

Dále s progresí onemocnění, kdy se serózní tajemství šíří do celé žlázy, nastane ještě větší nárůst a laktostáza je výraznější. To nejen komplikuje proces krmení, ale je také těžké pro ženu vyjádřit mléko. Pokud se takový proces vyvíjí po dobu jednoho týdne, pak se jedná o akutní serózní mastitidu. Chronický proces je vzácný, kvůli porušení krmení v této fázi, jsou ženy léčeny akutním zánětem, který jim brání v chronickém výskytu.

Sérová laktační mastitida je něco, co se nejčastěji vyskytuje, protože samotný proces je rizikovým faktorem onemocnění. Proto jsou výše uvedené příznaky spojené s laktační mastitidou. Léčba takové mastitidy má některé zvláštnosti. Nelaktatsionní serózní mastitida se vyskytuje přesně po chirurgických zákrocích. Laktační proces nesouvisí s mastitidou. Symptomy jsou také podobné, ale prvním znamením může být vylučování serózní sekrece z bradavky. To by mělo tuto ženu upozornit a přimět je, aby podnikly kroky.

Hlavní příznaky mastitidy musí být známy, aby se dosáhlo lékaře včas a aby se zabránilo nepříjemnému procesu chirurgické léčby patologií, které se již objevily na tomto pozadí.

Komplikace a důsledky

Komplikace, které se nejčastěji vyskytují u serózní mastitidy, jsou purulentní záněty s tvorbou purulentní mastitidy nebo abscesu. To je způsobeno nedostatkem odpovídající léčby serózního procesu, při kterém patogeny spadají do infiltrátu a způsobují imunitní reakci s tvorbou hnisavého procesu. Pokud je takový proces omezen na kapsli, je to absces, což je vážná komplikace a vyžaduje okamžitou léčbu.

Důsledkem předčasného a nedostatečného léčení serózní mastitidy může být flegmona prsu - je to difúzní zánět s destrukcí žlázové tkáně. Všechny tyto komplikace jsou nebezpečné, protože dítě by nemělo během léčby hnisavého procesu kojit. To velmi ovlivňuje zdraví dítěte, protože to je hlavní jídlo pro jeho normální vývoj.

Také jedním z důsledků nesprávné léčby serózní mastitidy může být tvorba cyst nebo galaktocele. Tyto struktury jsou tvořeny díky expanzi mléčného kanálu, jejich distálních úseků, které jsou doprovázeny akumulací kapaliny v nich. Takové cysty mají potenciální nebezpečí, jelikož je možné jejich vyčerpání nebo komplikace při krmení budoucích dětí.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Diagnostika serózní mastitida

Diagnóza serózní mastitidy by měla být včasná - a to je hlavní věc, kterou musí ošetřovatelka pamatovat, aby udržovala normální laktaci. Proto máte-li jakékoli příznaky nebo máte-li jakékoli dotazy, kontaktujte lékaře. Dokonce můžete zavolat jednoduchého pediatra, který vám může odpovědět, máte problémy s krmením s normálními fyziologickými příčinami nebo příznaky nemoci. A pouze v druhém případě je nutné obrátit se na odborníka.

Diagnóza serózní mastitidy by měla začít sbíráním stížností pacientů a objasněním povahy krmení. Je třeba zjistit, zda bylo od prvních dnů normální lak a zda došlo k problému se stagnací mléka dříve. Je třeba věnovat pozornost možnému zvýšení tělesné teploty. Pak musíte provést externí vyšetření a palpaci prsou. Při serózní mastitidě lze pozorovat zhutnění a bolestivou infiltraci v husté žláze, ale místo nemá zčervenání. Pokud je snadné stisknout nástavec, z bradavky se uvolní čirá kapalina. Takové změny ukazují na neškodný proces.

Analýzy, které jsou nezbytné při diagnostice serózní mastitidy, jsou hlavně v vyloučení jiných patologií a jsou obecně klinické. Pro diagnózu je nutné provést celkovou analýzu krve, moči, hladiny cukru v krvi. Ve všeobecné analýze krve by neměly docházet k žádné změně, kdy se mastitida stane hnisavou, pak se možná mluví o některých změnách. Ostatní testy by se také neměly lišit od normy.

Instrumentální diagnostika serózní mastitidy se používá častěji pro účely diferenciální diagnostiky nebo dlouhodobé léčby akutního procesu. Hlavní diagnostickou metodou je ultrazvuk. Tato metoda používá ultrazvuk, který normálně proniká rovnoměrně přes všechny vrstvy prsu. Pokud dojde ke stárnutí mléka, infiltraci nebo serózní tekutině v intersticiální tkáni, bude na monitoru zobrazena různá ozvěna. Tato ultrazvuková diagnostika umožňuje přesně určit velikost a umístění mastitidy a také umožňuje určit přítomnost kapslí. Také pomocí této metody diagnostiky můžete sledovat účinnost léčby.

trusted-source[21], [22], [23]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika mastitidy je velmi důležitá, protože taktika léčby pro různé formy je odlišná. Hlavní patologie, se kterými je možno provádět diferenciální diagnostiku serózní mastitidy, je purulentní mastitida a absces. Hnisavá mastitida je doprovázena výrazným bolestivým syndromem v hrudi, jeho zarudnutí a také výtok hnisu z bradavky. Zatímco u serózní mastitidy nejsou tyto příznaky přítomny. Také s hnisavou mastitidou existují systémové projevy ve formě hypertermie, bolesti hlavy, bolesti svalů a dalších projevů intoxikačního syndromu.

Absces prsu má podobné klinické projevy se serózní mastitidou, protože tento proces je omezen na tobolku a zarudnutí s purulentním výbojem nemusí být. Současně, stejně jako v serózním procesu, dochází k míchání a zvětšení plochy v objemu bez zčervenání. Jediným rozlišujícím znakem abscesu je fluktuace palpace, takže je velmi důležité pečlivě prozkoumat žlázu. Pokud jsou při vizuálním vyšetření pochybnosti, diagnostiku potvrdíte pomocí ultrazvuku.

Včasná diagnostika a pečlivá diferenciální diagnostika umožňuje správnou diagnostiku a předepisování léčby.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29]

Kdo kontaktovat?

Léčba serózní mastitida

Hlavními principy léčby serózní mastitidy jsou normalizace odtoku mléka, který odstraňuje závažnost edému a zlepšuje krevní oběh a lymfodrenáž z lokality. To umožňuje absorbovat serózní tekutinu uvnitř žlázy a problém je vyřešen sám o sobě. V tomto případě se používají jiné léčebné metody a léčivé přípravky lze používat pouze symptomaticky nebo za účelem prevence.

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že v případě, že mastitidy má serózní charakter a žena nepřijímá antibakteriální, pak kojení by se mělo pokračovat, neboť odtok mléka zlepšuje a urychluje regeneraci.

Začátek léčby serózní mastitidy je nutné při správném dekantaci mléka. K tomu můžete jednoduše vyjádřit světlem masážními pohyby podél kanálu v radiálním směru k bradavce, nebo musíte použít prsní pumpu. Koneckonců, je nezbytné nejen zlepšit odtok mléka přes mléčné kanály, ale odstranit mléko, které je stagnující a může být zdrojem další infekce. Použití takovéto prsní pumpy by mělo být správné podle pokynů. Odstranění stagnace mléka snižuje otoky a umožňuje serózní tekutině absorbovat rychleji a odtahovat se odtokem lymfy. Velmi dobrá v léčbě masové mozkové mastity. Výhodou této metody léčby je nejen její účinnost, ale také možnost léčby doma. Masáže v tomto případě, uvolňuje svalová vlákna mléka potrubí, stimuluje kontrakci a tím zlepšuje tato vlákna a snižují mléko lépe rozlišující z mléčného potrubí, a pak zlepšení sám laktace. Tak mohou být kondenzovaná místa v prsu masírována a normalizovat odtok mléka z těchto míst. Také masáž zlepšuje krevní oběh a lymfodrenáž z hrudníku, což zase odstraňuje otoky v serózní mastitidě. Výsledek této metody závisí na správnosti všech součástí masáže a následném vyjádření mléka. Pro správný výkon by masážní pohyby měly být čisté a lehké, aby se zabránilo bolesti a traumatu. Technikou tohoto postupu je použití hladkostí, třením, hnětením s přesnými hladkými pohyby. Prsty obou rukou musí provádět masážní pohyby od vrcholu až po bradavku. Poté je potřeba strávit hladkost kolem žlázy ve směru podpaží - do míst lymfodrenáže. Po takové masáži musíte nutně mléko vyjádřit a na hrudi můžete umístit teplé teplo, které uvolňuje svalové vlákna a zlepšuje krevní oběh. Běh masáže by měl probíhat během týdne dvakrát denně. Po několika procedurách bude účinek pozorován ve formě snížení velikosti žlázy a odstranění serózního infiltrátu.

Léky, které se používají k léčbě serózní mastitidy, jsou zaměřeny především na lokální symptomatické účinky. Systémová aplikace léků pro serózní mastitida se nevyžaduje. Léčba užívání kompresí z masti a tinktury. Hlavní léky, které se užívají k léčbě:

 1. Nospanum - droga, která má myotropic spasmolytický majetek, který je realizován prostřednictvím působení na svalová vlákna cév, a to způsobuje jejich expanzi a poklesu tlaku. Při serózní mastitidě se lék používá jako kombinovaná léčba jako komprese ke zlepšení odtoku mléka a ke snížení závažnosti příznaků. Takto se analgetický účinek no-shpa uskutečňuje s bolestí v hrudi a překrvení. Dalším účinkem léčiva je jeho tokolytický účinek, který umožňuje jeho použití i v prvních dnech po porodu. Nežádoucí účinky léku se mohou projevit dyspepsií - nauzeou, bolestí v břiše, porušením stolice. U osob s postižením může droga způsobit alergické reakce v různých stupních od jednoduchých vyrážek až po silné otoky. Ostrná vazodilatace může způsobit pokles krevního tlaku a bradykardii. Rozšíření periferních cév pokožky se projevuje hyperemií a nadměrnou činností potních žláz. Způsob užívání přípravku No-shpy a dávky, která se používá, závisí na závažnosti příznaků a na potřebě rychlého analgetického účinku. Dávkování tablet je 10, 20, 40 miligramů. Roztok v ampulích je 2% v objemu 2 mililitry. Pro komplexní léčbu se doporučuje používat intramuskulární no-shpu nebo ve formě tablet s výrazným bolestivým syndromem a také jako komprese pro lokální léčbu. Chcete-li to provést, vezměte několik ampulí no-shpa, zředěte ve sklenici, navlhčete gázovou látku, složte do několika vrstev a aplikujte na zhutněné části prsou. Ze shora můžete připojit suchou hadříku a film. Je lepší nosit volné prádlo, aby nedošlo k silné kompresi. Takové komprese je třeba provádět několikrát denně.
 2. Malavit - přírodní prostředek, který obsahuje mnoho komponent - šalvěj, máta, heřmánek, řebříček, pivoňky, calamus, měsíček, dubové kůry, bříza, borovice, pitch borovice a cedru, stejně jako glycerol a jiné oleje. Díky tomuto složení má přípravek protiedémový, protizánětlivý účinek, snižuje svědění a bolestivost. Lék je dostupný ve formě roztoku pro vnější použití, takže pro léčbu serózní mastitidy je nutné aplikovat lék jako komprese. Komprimovat to by mělo trvat 50 mililitrů Rodina řešení a je k němu Dimexidum mohou být přidány, pak se gázou za mokra a v roztoku. Takový komprese je lepší dělat několikrát denně nebo střídat jeho použití s komprese od no-shpy.
 3. Progestogen je hormonální léčivo sestávající z progesteronu - přirozeného hormonu. Vzhledem k tvaru uvolňování je tento nástroj běžně používán ve formě gelu pro léčení podobných patologií, zvláště pokud je mastitida laktativní. Progesteron proniká do tkáně prsu a snižuje vaskulární propustnost, zmírňuje edém a normalizuje mitotickou aktivitu buněk mléčného kanála. Progesteron není absorbován do systémového oběhu a nezpůsobuje nežádoucí účinky, ale v oblasti aplikace může dojít k mírnému zarudnutí nebo svědění. Dávkování a způsob užívání drogy - malá kapička gelu musí být rozdrcena nad mléčnou žlázou, a to dvakrát denně. Bezpečnostní opatření - nelze používat déle než dva týdny, protože lokální komplikace jsou možná kvůli složení léku.
 4. Menovazin je masť, která zahrnuje alkohol, mentol, anestezin a novokain, takže se zjistí analgetický účinek léčiva. Mentol také rozšiřuje krevní cévy a zlepšuje krevní oběh v žláze. Způsob aplikace přípravku je použití malého množství masti na prsa s masážními pohyby. Vedlejší účinky jsou možné v podobě zarudnutí na místě použití masti, což je způsobeno přítomností mentolu. Pokud je pocit svědění silně vysloven, je nutné masku vypláchnout. Bezpečnostní opatření - nepoužívejte lék v případě alergie na novokain.

Vitaminy pro léčbu serózní mastitidy mohou být použity v komplexní terapii, zejména pokud nutriční výživa kojící matky dostatečně neposkytuje všechny živiny. V tomto případě se doporučuje použití komplexních vitaminů v kombinaci s mikroelementy - Vitrum, Supradin, Undevit, Quadevite.

Fyzioterapeutická léčba serózní mastitidy má velmi dobrý léčebný účinek díky aktivnímu účinku na cévy a parenchymu žlázy. Hlavním účinkem takových postupů je zlepšení průtoku lymfy a cirkulace, která zmírňuje otok, bolest a zánět. Můžete použít mnoho technik, ale pouze pokud neexistuje hnisavý zánět. Elektroforéza je metoda, kterou drogy proniknou kůží ionty pod vlivem napětí. V tomto případě můžete použít Magnesia, Dimexide, Malavit a další antiseptiky a protizánětlivé léky. To zrychluje jejich účinek a zlepšuje účinek těchto léků. Můžete také použít infrasound a magnetoterapii s vysokou intenzitou impulsní vlny.

Alternativní léčba serózní mastitidy

Alternativní léčba serózní mastitidy se používá velmi často, protože tento proces lze vyléčit takovými prostředky bez pomoci antibakteriálních léků. Za tímto účelem používejte bylinné obaly a bylinné přípravky, které spolu s správnou dekantací mléka jsou velmi účinné. Hlavní alternativní recepty jsou:

 1. Komprese z kapusty jsou známy pro svůj výrazný účinek na jakýkoli edém, včetně otoku prsu způsobeného serózní mastitidou. Zelí list obnoví místní krevní oběh a normalizuje funkci přidělování mléka, což je velmi důležité při léčbě mastitidy. Chcete-li připravit komprese, musíte si vzít z kapsy list ze středu hlavy, opláchnout ji v teplé vodě a položit na hrudi a upevnit vrchol plátnem. Tento kompresní přípravek se nejlépe provádí v noci. Ráno je nutné mléko vyjádřit.
 2. Med - produkt známý svým mnohostranným terapeutickým účinkem, který přispívá ke zlepšení filtrace a absorpce serózní tekutiny z intersticiálního tkáně mléčné žlázy. Může se používat jako komprese v kombinaci s jinými léky, například s papaverinem, síranem hořečnatým nebo jinými mastimi. Pro komprese je nutné vzít med v polotuhém stavu, udělat malý koláč a dát ho na hruď. Takový komprese by měl být pokryto shora s potravinovou fólií, která zlepšuje oteplovací efekt. Doba trvání léčby je nejméně dvě hodiny denně.
 3. Alkoholový kompres je známý pro své oteplovací vlastnosti, ale pouze v případě, že neexistují žádné kontraindikace ve formě purulentního zánětu. Chcete-li takový komprese udělat, musíte si vezmout alkohol, navlhčit gázu v něm, můžete také přidat šťávu z aloe a aplikovat jako komprese. Neměli bychom však zapomenout na možné poškození takového komprese pro dítě, takže před kojením musíte umýt hrudník.

Léčba bylinami pro serózní mastitidu je také velmi účinná, protože bylinky mohou být použity jako komprese, stejně jako hojivé infuze nebo masti.

 1. Arnika je rostlina, která má velmi dobrý účinek s řádným a systematickým používáním. Tato rostlina má protiedémový účinek, spasmolytický, desenzibilizující. Také léčivo aktivuje proces resorpce infiltrátu, stimuluje uvolňování mléka podél kanálů a tím zlepšuje krevní oběh, čímž snižuje závažnost žlázy a otoky. Jako komprese musíte použít tinkturu, proč trávu vařit v horké vodě. Léčba by měla být prováděna ráno a večer, a to aplikací komprese do postižených oblastí.
 2. Yarrow - má mnoho užitečných mastných kyselin, které jsou schopné proniknout do kůže a normalizovat laktační procesy s uvolněním mléčných kanálků. K přípravě komprese je třeba ukrást trávu a vytvořit kompresi z přítomnosti. Požití lze provést souběžně s použitím medu.
 3. Žloustková třezalka - používá se kvůli spasmolytickému účinku a rovněž kvůli vlastnostem ke snížení tlaku v cévách a ke zlepšení odtoku krve z místa zánětlivého tkáně. Chcete-li připravit kompresi, musíte trvale inspirovat listy třezalky v malém množství vody a nasytit celý den několikrát.

Homeopatie může být také široce používána při léčbě serózní mastitidy jako lokálního léku.

 1. Mucose compositum je homeopatický přípravek anorganického původu. Tento lék zlepšuje lokální krevní oběh v mléčné žláze a je zvláště účinný při popraskání citlivosti na bradavku a prsa. Dávkování léku na počátku léčby je pět homeopatických granulí třikrát denně, pak o dva týdny později, musíte snížit dávku na tři perličky denně. Nežádoucí účinky jsou možné v podobě bolesti nebo nepohodlí v břiše, ke kterým dochází po několika dnech. Opatření - Nemůžete užívat drogu purulentním procesem v žláze.
 2. Echinacea je homeopatický prostředek přírodního rostlinného původu. Tato rostlina je převážně systémovým prostředkem ke zlepšení laktace, protože rostlina stimuluje aktivní vylučování mléka. Metodou použití drogy je použití homeopatického roztoku v ampulích, které se rozpouštějí v čisté vodě. Při laktostáze je dávkována polovina čajové lžičky dvakrát denně. Nežádoucí účinky mohou být ve formě zvýšeného tlaku, tachykardie, nespavosti. Porušování stolice ve formě perforací je často pozorováno. Bezpečnostní opatření - jestliže trpíte arteriální hypertenzí opatrně, pod kontrolou krevního tlaku - při jejím zvedání musíte snížit dávku nebo přestat užívat lék.
 3. Merkulius je jednosložkový přípravek, který má velmi výrazný spasmolytický účinek díky relaxaci buněk ve svalových vláknech. Pro léčbu laktostázy se doporučuje používat masti, která je zvláště účinná při výrazném otoku a pocitu těžkosti v hrudi.

Operační léčba serózní mastitidy může být použita pouze při vývoji komplikací. Pokud je to otázka infekce a vývoje purulentní mastitidy a abscesu, měla by být použita chirurgická léčba. V tomto případě se otevře purulentní zaměření, odvodnění a aktivní antibakteriální léčba. V jiných případech, kdy má serózní mastitida benigní průběh, chirurgický zákrok se nevyžaduje.

trusted-source[30], [31]

Prevence

Prevence serózní mastitidy je velmi jednoduchá, takže znalost základních pravidel správného kojení a péče může snadno zabránit komplikacím. Hlavní preventivní opatření jsou následující:

 • Krmení dítěte je nezbytné při jeho vyšetřování, nevěnovat pozornost nočním přestávkám a dát prsu v prvním měsíci ne méně než každé tři hodiny;
 • správná péče o prsa v období mezi krmením a před ní je velmi důležitá. Nečistěte ani nijak neřistěte vsuvku - jedná se o rizikový faktor pro vznik trhlin. Před každým jídlem je nutné otřít bradavku kapkou mléka. Dostatek ranní sprchy a není třeba umývat mýdlem nebo jinými prostředky žehličky pokaždé.
 • dostatečný spánek a normální krmení kojící matky je velmi důležité pro normální tvorbu mléka a prevenci mastitidy.

trusted-source[32], [33],

Předpověď

Prognóza pro serózní mastitida pro obnovu je příznivá s včasnými opatřeními léčby.

Sérová mastitida je zánět mléčné žlázy zánětlivé povahy, při níž je normální proces podávání dítěte narušen a v tomto případě jsou nepříjemné pocity. Samotná choroba není tak závažná komplikace, která se v případě neléče- ní rychle rozvíjí. Proto je důležité věnovat pozornost všem symptomům spojeným s bolestem na hrudi, nepohodlí nebo narušení normálního krmení, protože to ovlivňuje především vaše dítě.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.