^

Zdraví

Punkce prsou

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při diagnostice některých onemocnění prsu může být nutná punkce prsní žlázy - postup pro odběr tkáňových prvků pro analýzu.

Taková metoda výzkumu může téměř přesně rozlišit maligní onemocnění od benigního.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Kdo kontaktovat?

Zda je propíchnutí mléčné žlázy nebezpečné?

Punkce prsu nepředstavuje pro ženu žádné nebezpečí, protože současně s tímto postupem doktor nezbytně kontroluje své účinky pomocí ultrazvuku. Je mnohem nebezpečnější, aby nedošlo k diagnóze včas a zpoždění léčby.

Samozřejmě, kromě punkce, jsou prováděny další vyšetření - mamografie, cystografie, ultrazvukové vyšetření. Avšak pouze punkce může lékaři poskytnout vyčerpávající informace o povaze nádoru, a proto by neměla být opuštěna. Navíc existuje řada případů, kdy je postup povinný a nemůže být nahrazen nic. Tento vzhled nebolestivé těsnění a uzly v mléčné žláze, změna vzhledu pokožky na hrudi (barva, vředy, „citrónová kůra“), oddělení mléčných kanálků, které by neměly být v normálním stavu (krev, hnis, a tak dále.).

Často se punkce používá nejen jako diagnostický postup, ale i pro léčbu: například při čerpání tekutiny z cystické dutiny.

Existují však případy, kdy se nedoporučuje použití punkce. Mezi ně patří:

 • první 4-5 dní od začátku menstruačního cyklu;
 • období těhotenství a kojení;
 • špatné srážení krve způsobené onemocněními nebo užíváním antikoagulačních léků.

Pokud užíváte pilulky, které ředí krev (aspirin, kardiomagnezium atd.), Ujistěte se, že o tom sdělíte lékaře.

Jak propíchnout prsa?

Co je propíchnutí a jak se provádí? Jedná se o malou punkci tkáně prsů, která je nezbytná pro zmírnění podezření na vznik maligního procesu.

K dosažení složitého účinku se punkce provádí po dalších metodách výzkumu: mamografii, ultrazvukové aplikaci, která umožňuje objasnit lokalizaci a prevalenci patologického procesu.

Děrování může mít několik metod. Nejčastěji se postup provádí následovně: přímo do těsnění nebo uzlu, lékař zavede speciální jehlu, pomocí něhož je "odebráno" určité množství obsahu nebo tkáňových prvků. Co lze získat a bude to materiál pro další výzkum. Takový materiál podléhá zvláštnímu zbarvení a následně jeho mikroskopické studium. Použití ultrazvuku spolu s punkcí vám umožňuje přesně získat představu o tom, kde jehla spadá. Tato metoda se obvykle provádí bez anestézie, jelikož postup je obvykle malá bolest.

Prsní prsní žláza po punkci projde dostatečně rychle a dokonce se vůbec netvoří. Vytvoření jizev po punkci je zcela vyloučeno.

Alternativní metoda punkce se používá v případech, kdy standardní jehla neumožňuje vzít potřebný materiál kvůli hlubokému umístění patologického ostření. V této situaci musí lékař použít větší jehlu nebo speciální "pistoli". Tato metoda již vyžaduje lokální anestezii, ale i po tomto postupu zjizvení nezůstane.

V jiných situacích mohou být použity jiné metody punkce. Popisujeme jejich hlavní rysy.

 1. Jemná punkce jehly. Toto je nejčastěji používaný postup. Používá se, když se uzavírací uzávěr nachází blízko k povrchu kůže: hlubší útvary, které jehla jednoduše nedosáhne. Během punkce žena sedí na gauči, doktor zpracuje místo pro vložení jehly a vloží ji do žlázové tkáně. Potřebný materiál je nasáván injekční stříkačkou, po níž je jehla odstraněna a místo injekce je ošetřeno baktericidním činidlem.
 2. Stereotaktická punkce. Tento postup se provádí podle principu předchozího, ale žena leží na zádech a doktor nemá jen jednu, nýbrž několik injekcí do různých bodů zhutnění. Taková punkce se nutně provádí pod kontrolou ultrazvuku nebo mamografie.
 3. Tloušťka jehly. Použití silné jehly dává lékaři příležitost získat více materiálu pro studium, což v budoucnu dokáže přesnější diagnózu.
 4. Incisionální punkce nádoru prsu. Tento postup zahrnuje excizi postižené tkáně při lokální anestézii. Injekční punkce se používá, pokud lékař pochybuje o platnosti normální biopsie nebo není vyloučena maligní povaha vzdělání. Tkáně jsou vyříznuty a odstraněny, což znamená, že taková punkce je podobná malé operaci. Zabavený materiál je také vyšetřen v laboratoři pod mikroskopem.
 5. Trepanova biopsie. Tato punkce se provádí za účelem diagnostiky povahy nádorů, které se neumožňují palpaci. Postup je prováděn pomocí speciálního zařízení "pistole-jehla" (biopsie pistole) na pozadí ultrazvukové kontroly.
 6. Punkce cysty prsu se provádí metodou aspirace. Lékař vstoupí do jehly do cysty skrz vnější a vnitřní tkáně prsu. Dále se čerpá stříkačka, která čerpá obsah cystické formy. Kvapalina je zcela odstraněna, což přispívá ke zhroucení stěn cysty a ke snižování syndromu bolesti.
 7. Puncture fibroadenoma prsu se provádí za účelem charakterizovat povahu nádoru (maligní nebo benigní). Během procedury lékař vezme kousek fibroadenomové tkáně malým řezem nebo pomocí stejné jehly. Výsledná tkáň je odeslána do laboratoře ke studiu.

Diagnostická punkce prsní žlázy

Materiál extrahovaný během diagnostické punkce je zaslán do laboratoře. Tam je výsledná tkáň obarvena pomocí speciální technologie a ošetřena mikroskopickou metodou. Tato metoda diagnostiky je nyní uznávána jako nejspolehlivější v diferenciální diagnostice maligních nádorů.

Buňky postižené onkologickým procesem mají odlišnou strukturu ve srovnání s normálními buňkami.

Je pravda, že výsledky punkce prsu nerozpoznaly rakovinovou povahu nádoru a následně je potvrzena diagnóza onkologie. To se může stát v situacích, kdy se provádí punkce bez monitorování ultrazvukem: bez kontroly procesu o 100% může lékař mylně odebrat tkáň z neinfikované části žlázy.

Pokud lékař po punkci stále pochybuje o etiologii onemocnění, může doporučit excizi a odstranění výuky, aby následně prohlédl materiál, který byl získán během operace.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Komplikace po punkci prsní žlázy

Důsledky punkce prsu lze vyjádřit následujícími příznaky:

 • otok a otok hrudníku;
 • modřiny a modřiny;
 • po odstranění tumoru nebo sání obsahu cysty je možná změna tvaru prsní žlázy.

Takové důsledky obvykle probíhají během několika dní. Komplikace ve formě vnitřní infekce tkání jsou extrémně vzácné.

Bolest po propíchnutí prsu může obtěžovat nějaký čas. Závažnost a trvání takové bolesti závisí na množství zabaveného materiálu: čím více tkání bylo použito k analýze, tím bolestivější jsou pocity. V takových případech je pacient předepsán proti bolesti (bez kyseliny acetylsalicylové) a aplikovatelný na hruď. Během několika dní by bolest měla ustoupit.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Kde provést punkci prsu?

Kde dělat punkci prsu v Kyjevě?

 • Lékařské centrum rodinného zdraví Adonis Family - m. Osokorki, Dneprovská nábřeží 26K, tel. 044-364-19-97
 • Lékařské centrum "Ústav klinické medicíny" - m. Šulyavská, ul. V. Getman 3, tel. 044-503-66-30
 • Lékařská klinika "Inovace" - Vyshgorodsky okres, obec Lutež, st. Vitryanogo 69A, tel. 044-331-21-00
 • Nemocnice moderní onkologické péče "LISOD" - okres Obukhov, obec Plyuty, st. Malyshko 27, tel. 044-520-94-00
 • Centrum onkologie města, Kyjev - st. Verkhovynaya 69, tel. 044-424-68-18
 • Národní institut pro léčbu rakoviny - m. Vasilkivs'ka, ul. Lomonosov 33/43, tel. 044-257-93-15
 • Centrum onkologie a radioterapie "Cyber Clinic Spizhenko" - okres Kyjev-Svyatoshinsky, obec Kapitanivka, st. Sovetskaya 21, tel. 044-538-03-00
 • Lékařská klinika Olgerd - Vernadský Boulevard 36, tel. 044-422-95-05
 • Multidisciplinární klinika "Lékařský klub" - st. Baggovutovskaya 14, tel. 044-499-70-00

Samozřejmě, v Kyjevě najdete mnoho klinik, kde budete konzultováni, pokud jde o punkci prsu. Hlavní věcí je najít opravdu kvalifikované a zkušené specialisty, kteří budou postupovat kvalitativně a bezbolestně.

Cena porodu prsu

Průměrné náklady na punkci prsu v Kyjevě - od 300 do 400 UAH.

Kromě toho je nutné vzít v úvahu náklady na poradenství mammologist (asi 200 UAH), stejně jako, případně konzultace onkologa (asi 280-300 UAH).

Recenze o punkci prsní žlázy

Názory na punkci prsu jsou velmi odlišné. A to lze chápat: všichni pacienti mají různé diagnózy, různé charakteristiky těla a různí lékaři postupují různými způsoby. Jaké závěry lze vyvodit z mnoha odečtených odpovědí:

 • punkce prsu - postup je prakticky bezbolestná, ale pokud si - lidé se zvýšenou citlivostí na bolest, pití před zákrokem, analgetikum tablet (ne aspirin), nebo požádejte lékaře, aby vám lokální anestetikum;
 • stupeň krvácení po zákroku závisí na způsobilosti lékaře nebo na specifičnosti systému koagulace krve. Pokud se krev krvácí špatně nebo týden před zahájením léčby aspirinem nebo jinými antikoagulanciemi, nejspíše se Vám hematomy poskytnou;
 • snižte riziko tvorby podlitin a bolesti, vezměte s sebou ledový vak a připojte jej po ukončení procedury (za předpokladu, že v mléčné žláze není zánět);
 • Plán můžete plánovat v den procedury, jako vždy. Punkce obvykle trvá 10-15 minut (incisional - trochu déle, zeptejte se lékaře).

Punkce prsu je nezbytným postupem, a pokud lékař předepíše takovou metodu výzkumu, musí mít všechny důvody pro to.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.