^

Zdraví

Diagnóza

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnostika je specialistou, která stanoví diagnózu. Specializace je poměrně mladá, je to jen několik desítek let, ale doktoři doktoři dlouhodobě diagnostikují, založené na nejjednodušších metodách výzkumu: poslech, sondování, rapování atd.

Každý je obvyklým terapeutem a je diagnostik, ale v průběhu času se objevily nové metody výzkumu v medicíně - rentgenové záření, MRI, ultrazvuk, elektrokardiografie atd. S příchodem nových diagnostických nástrojů objevily a že je třeba přidělit nové subspecialty - diagnostik, který s pomocí určitých zařízení schopné zvýraznění důležitých informací a státních a vnitřní orgány a správná diagnóza. Každý lékař by měl před zahájením léčby diagnostikovat, existují však situace, kdy je obtížné určit diagnózu, a pak je třeba provést další vyšetření, které provádí doktor-diagnostik.

Kdo je tento diagnostik?

Diagnostika se zabývá výzkumem všech vnitřních orgánů a systémů člověka a na základě přijatých dat určuje pacientovi správnou diagnózu. Na základě diagnózy a další léčby poskytuje ošetřující lékař úzké specializace. Rozdělení povinností tímto způsobem umožňuje efektivněji věnovat čas lékařským pracovníkům a provádět efektivní a včasné ošetření.

V současné době je diagnostik již odděleným lékařem, ačkoli definice diagnózy před zahájením léčby je odpovědností každého specialisty. Terapeut (nebo jiný odborník) zpravidla určuje diagnózu obecné nemoci, ale v případě potíží nebo podezření je pacientovi poslán k dalšímu vyšetření diagnostickému lékaři.

Kdy mám jít na diagnostika?

V současné době jsou diagnostické schopnosti poměrně rozmanité. Dnes můžete nejen rentgenové a biochemické složení krve nebo moči, ale také provádět diagnostickou operaci, jejímž účelem je vyšetření vnitřních orgánů pomocí speciálních zařízení. Často jsou tyto operace prováděny průměrným zdravotnickým personálem a výsledky studie jsou zasílány odbornému lékaři, který vyvozuje příslušné závěry.

Je nutné konzultovat odborníka, jako je diagnostik, v podmínkách, kdy ošetřující lékař zjistí, že je obtížné diagnostikovat a doporučuje další vyšetření. Můžete také kontaktovat diagnostika sami, tj. Bez doporučení jiného odborníka, pokud máte pocit slabosti, obecného špatného zdravotního stavu, bolesti v některých orgánech nebo částech těla. Také podstoupit kompletní diagnostické vyšetření může být preventivní opatření, aby se zabránilo rozvoji vážných chorob nebo odhalit jakoukoliv patologii v počátečních fázích (zejména když musí faktory:. Nezdravé pracovní podmínky, rodinné anamnézy a tak dále).

Jaké testy mám vzít, když se obrátím na diagnostika?

Lékař - diagnostik věnuje velkou pozornost analýzám, které mu poskytují neocenitelnou pomoc při práci, protože mohou hodně říci o práci a stavu organismu.

V moderní medicíně jsou rozmanité (fyzikální, mikroskopické, chemické) studie moči, výkalů a krve v laboratoři. Jiné materiály získané punkcí nebo biopsií z různých orgánů a tkání (játra, kostní dřeň, slezina, mízní uzliny atd.)

Velmi důležitá pro diagnostika jsou metody výzkumu s využitím séra, které pomáhají najít různé patogeny.

Při nemocech dýchacího traktu se zpravidla provádí vyšetření sputu k detekci infekcí nebo maligních nádorů. Studium této tekutiny je nejúčinnější metodou pro stanovení přítomnosti bakterií v těle.

Ve studii o krvi se kromě celkového počtu krevních destiček, leukocytů, erytrocytů stanoví množství každého typu leukocytů, hemoglobinu a forma erytrocytů.

Existuje velký počet krevních testů, z nichž každý je nutný k určení stavu určitého orgánu (systému). Například zlomek kreatinfosfokinázy se objeví v krvi, jestliže je aktivita srdečního svalu narušena, pokud je hladina frakce zvýšena, můžeme mluvit o infarktu myokardu.

Hematoxim pomáhá identifikovat různé typy anémie. Jedná se o speciální zařízení, které měří úroveň erytrocytů. V diagnostice je důležitá analýza studie krve za přítomnost protilátek, která umožňuje přesné stanovení diagnózy infekcí.

Typicky, vzorek krve se odebírá z žíly nebo z prstu, ale často vyžadují další metody, například srdeční katetrizace, když je vložen tělo speciální katétr přes žíly (arterií) a pohybuje se v srdečních komor nebo velkých cév. Taková analýza nám umožňuje určit obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi.

Jaké diagnostické metody používá diagnostik?

Lékař - diagnostik nejprve provádí dotazování pacienta, což mu pomáhá určit sám sebe obecný obraz stavu člověka. Při pohovoru doktor identifikuje dva typy příznaků: objektivní (teplota, pulz, krevní tlak, výsledky testů a další vyšetření) a subjektivní (pocity, které člověk zažívá). Lékař obvykle pozná, kdy se objevily první příznaky onemocnění, jak často se opakují, zda příbuzní trpí stejnými nemocemi nebo symptomy. Standardní otázky diagnostika zahrnují otázky týkající se výživy, kouření, alkoholu, životního stylu, pracoviště atd. To vše je pro odborníka dostatečně důležité, aby vytvořil úplnější obraz pacienta.

Při vyšetřování malého dítěte začíná lékař z informací získaných od jeho rodičů. Lékař se také může zeptat, jak probíhalo těhotenství a porod, zda byly nějaké komplikace, v jakém věku dítě provedlo první kroky a začalo mluvit. Pokud se rodiče pokusí vysvětlit příznaky nebo mají svůj názor na možnou nemoc, jen to komplikuje práci diagnostika. Malé děti nejsou schopny správně vysvětlit svůj stav, protože je obtížné pro ně vysvětlit přesně, kde a jak to bolí, co to je, atd. V takovém případě by měli rodiče co nejpřesněji a nejpodrobněji reagovat na otázky odborníka, aby přispěli k formulaci přesné diagnózy.

Po výslechu lékař vyšetří pacienta. Především se provádí externí vyšetření (kůže, jazyk, oči, hrdlo, mandle, měření teploty atd.). Také specialisté měří váhu, výšku (to je zvláště důležité pro malé děti, protože umožňuje odhadnout zvýšení hmotnosti a výšky dítěte).

Komplikované případy mohou mít neurčitý průběh nebo zmatenost příznaků. K identifikaci užívání nemoci:

  • počítačová tomografie, která vám umožní získat obraz vnitřních orgánů. Tuto metodu lze použít ke studiu téměř všech orgánů a částí těla (pankreas, nadledviny, hrudníku, břicha, končetin, srdce, atd.). Takový způsob diagnózy umožňuje identifikovat různé onemocnění: biliární průchodnosti, kameny v orgánech, kloubů, nádory, cysty, abscesy, pánevní onemocnění, plicní, zažívací systém, infekčních onemocnění, rakoviny;
  • MRI (magnetická rezonance) je nejbezpečnější metodou diagnostiky pro mnoho lidí, protože rentgenové záření (rentgenové záření) se zde nepoužívá. MRI vám umožní lépe vidět konkrétní struktury míchy a mozku. Nejčastěji se tato metoda používá k detekci nádorů nervového systému, přítomnosti a prevalence onkologie. Pomocí MRI lze rozpoznat spoustu nemocí: nádor, dystrofická, zánětlivá, porážka srdce a cév, lymfatické uzliny, peritoneum, hrudník, parazitické onemocnění apod .;
  • endoskopie, která umožňuje zobrazit duté orgány speciálními zařízeními - endoskopy, obvykle se tato metoda používá pro mírné příznaky. Přístroj umožňuje vidět tělo zevnitř a používá se nejen pro diagnostické účely, ale i pro léčbu mnoha nemocí. Pomocí této metody je možné v raných stádiích rozpoznat mnoho nemocí, zejména rakovinu mnoha orgánů (žaludek, plic, močového měchýře atd.). Obvykle se endoskopie kombinuje s biopsií (s odebíráním části tkáně pro další laboratorní testování), terapeutickými postupy (podávání léků), zvukem;
  • Ultrazvuk (ultrazvuk) je široce používanou metodou moderní diagnostiky. Ultrazvuk nemá žádné kontraindikace, může se provádět několikrát po celou dobu léčby, s výjimkou případů, kdy je potřeba, může být studie provedena několikrát denně. Při obezitě, nadýmání a pooperačních jizev nemusí být metoda dostatečně informativní a obtížně dosažitelná. Tato metoda umožňuje diagnostikovat onemocnění orgánů peritonea, malé pánve, ledviny, štítné žlázy, prsu, cévy a srdce;
  • mamografii, která umožňuje identifikovat onemocnění prsů u žen v časných fázích. Tato metoda používá rentgenové záření v nízkých dávkách. V medicíně bylo skutečným úspěchem vznik počítačového systému pro detekci patologických procesů v mléčných žlázách a digitální mamografii, které jsou pro specialisty informativní.

Co dělá diagnostik?

Diagnóza se zabývá studiem těla za účelem stanovení přesné diagnózy. Za tímto účelem specialista používá řadu diagnostických nástrojů. Chcete-li získat představu o tom, co se děje v lidském těle, lékař používá získané znalosti, zkušenosti a lékařské nástroje. Také lékaři před provedením diagnostické průzkumy, vizuální vyšetření pacienta k určení klinické příznaky choroby a určit, jaké konkrétní orgány možné patologické procesy, a způsob stanovení diagnózy je nutné v každém případě.

Lékařské povinnosti zahrnují nejen diagnostiku pacienta. Odborník obvykle posuzuje závažnost onemocnění, předpovídá další vývoj onemocnění, navrhuje účinnou léčbu. Vyskytne-li se nemoc v jednom těle, dobrý znalec poměrně jednoduchý průzkum dodávat přesnou diagnózu pacienta, ale to se stává, že nemoc postihuje více orgánů nebo systémů, pak ke stanovení diagnózy lékař předepisuje podrobnější komplexní vyšetření.

Jaká onemocnění léčí diagnostika?

Hlavní povinností lékaře - diagnostika - je diagnóza pacienta. Obvykle je další léčba určena specializovaným specialistou, který kontroluje i proces obnovy. Dobrý odborník může nejen provést přesnou diagnózu, ale také předepisovat účinnou léčbu onemocnění. Diagnostik se zpravidla vysílá, pokud jsou s diagnózou potíže potíže.

Diagnostika může vidět obraz choroby jako celku, zhodnotit stav vnitřních orgánů

Diagnóza ve své obvyklé praxi se nezabývá léčbou jakékoliv nemoci. Takový odborník provádí diagnózu lidského těla, aby zjistil příčiny jeho špatného zdraví (kdy jiní úzké odborníci byli bezmocní při diagnóze).

Každý odborník je diagnostik, protože před předepisováním léčby je nutné určit příčinu onemocnění, tj. Provést diagnózu. Každý odborník diagnostikuje onemocnění ve své oblasti (ENT - respirační onemocnění, terapeut - vnitřní onemocnění, chirurg - onemocnění orgánů a zranění). Pokud se při diagnostice určité osoby vyskytnou potíže, jedná se o další vyšetření - rentgenový, elektrokardiogram, ultrazvuk, MRI apod. Doktor-diagnostik zkoumá testy, vyšetřuje pacienta, provádí vyšetření apod., Provede příslušné závěry a zašle léčbu specialistovi.

Doktorova rada diagnostika

Stejně jako všichni ostatní lékaři, diagnostician, doporučuje dodržovat zdravý životní styl: nezneužívejte alkohol, přestat kouřit, vést aktivní životní styl a jíst správně.

Doporučila výskyt jakýchkoliv příznaků (bolest, závratě, zhoršení zdravotního stavu, atd.) Neodkládat adresu odborníka, protože nemoc, zjištěna v raném stádiu, ve většině případů zcela vyléčit.

Diagnostika je specialistou, která studuje tělo a odhaluje nemoci. Prostřednictvím různých diagnostických metod určuje odborník příčinu onemocnění, diagnostikuje a pak ji nasměruje k léčbě u úzkého specialisty. V případě potřeby může lékař samostatně předepisovat léčbu, poradit s preventivními metodami, předpovědět průběh onemocnění atd.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.