^

Zdraví

A
A
A

Psychiatrie

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diagnóza "psychasthenie" je založena na poruchách osobnosti, které jsou charakterizovány sebekritikou založenou na nízkém sebevědomí a hypertrofickou seberealizací s nadměrně vysokými nároky na sebe.

Mezi hlavní známky patologie patří zvýšená úzkost, podezření, nedostatek sebevědomí, nerozhodnost, pocit podřadnosti.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Epidemiologie

Poprvé můžete tuto nemoc v dětství podezřívat. Hlavní pacienti, kteří navštěvují lékaře se stížnostmi podobnými psychasteniím, jsou však mladí lidé ve věku od 18 do 35 let.

Podle statistik jsou pacienty extrémně zřídka vyhledáni první pomoc pro psychostenii po 40 letech věku.

Většina pacientů jsou muži. Ženy trpí psychasthenií 50% méně často.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Příčiny psychasthenia

Většina případů psychasthenie se rozvíjí kvůli jistým událostem, které traumatizují lidskou psychiku. Samozřejmě, přítomnost provokujících faktorů je důležitá pro výskyt poruchy:

 • intelektuální myšlení;
 • introspekce;
 • nervové vyčerpání spojené s prodlouženým a nadměrným duševním stresem nebo se systémovými nemocemi.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Patogeneze

Při vzniku této nemoci spočívá základní roli v předispozici. Externí faktory pouze dávají impuls k výskytu poruchy nebo zhoršují patologii, která již vznikla. Předispozice může být zastavena v dětství a závisí na charakteru vzdělání a některých negativních aspektech, které žily v dětství.

Slavný lékař Pavlov považoval psychastenii za výsledek obecné duševní slabosti se souběžnou slabostí myšlení. Obecná duševní slabost může být spojena s nedostatečnou subkortikální aktivitou, neboť patologie postihuje hlavně lidi intelektuálního skladu. Proto vzniká převaha pasivního defenzivního reflexu zvýšené opatrnosti.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Symptomy psychasthenia

Psychiatrie je charakterizována především nadměrnou podezřívavostí, negativní sebe-hypnózou a bohatou představivostí pacienta. Chování člověka, změna jeho postavy - všechno dává nestabilitu vnitřního státu. Tito lidé jsou zranitelní, citliví, někdy plachtí. Navzdory vysokým nárokům na sebe, v životě jsou obvykle nerozhodná, postrádají důvěru, často se obávají a starají se o drobnosti.

První známky onemocnění - to je vzrůstající pochybnost, pocit beznaděje a beznaděje. Pozoruhodně je obecný pocit strachu, který je v podstatě spojen s plány do budoucna, s novými začátky a změnami.

Z vnější strany může být psychastenie podezření z přítomnosti následujících příznaků:

 • nemožnost samostatného rozhodnutí;
 • sklon ke konzultaci se všemi a z jakéhokoli důvodu;
 • nadměrné pedantry ve všem;
 • neustálý skepticismus.

Pacient se zpomalí, "pomalu". Jeho pohyby lze zpomalit.

Během psychasthenie se také zpomaluje řeč. Pacient mluví s pauzou, jako by přemýšlel a vážil každé slovo. Vedle monotónnosti může být konverzace pacienta charakterizována nadměrnou představivostí: řeč se opírá o všechny druhy spekulací, fikce, nepravdivé závěry.

Kognitivní procesy během psychasthenie jsou potlačeny. Člověk cítí v sobě příležitosti, ale bojí se je implementovat, protože nevidí žádné pozitivní. Často se při psychasthenii porušuje normální vnímání reálného světa a chybí sebepozorování.

Paměť při psychasthenii se může zhoršit, vzniká fyzická a duševní únava, vegetativní projevy jsou nestabilní. Přesto je pacient nakloněn k zapamatování všech důležitých dialogů a situací pro něj, které se mohou dlouho dotknout v paměti a zastavit se v každém detailu.

Charakteristické rysy psychasthenického syndromu:

 • člověk je v agónii kvůli svým vlastním myšlenkám; snaží se co možná nejsilněji přemýšlet;
 • nadměrná podezíravost a přemýšlivost často vedou k problémům v komunikaci, neboť pacient se několikrát může pokoušet vrátit se ke všem rozhovorům, ve kterých je podle jeho názoru špatně pochopen.

Z vnější strany psychastenický vyvolává dojem skromného, plachého a citlivého člověka, i když jeho závěry a dokonce skutky mohou být skutečně nepochopené.

Komplikace a důsledky

Nejčastěji se psychasthenie vyvíjí do všech druhů obsedantních stavů, somatoformních poruch. Psychasthenika postupně opouštějí všechny iniciativy, od nových činností a žijí buď minulostí, nebo nereálnou, fiktivní budoucností.

V průběhu času je existence psychasthenik zaplnena úzkostí, úzkostí, strachem, negativním myšlením, skepticismem a nedůvěrou. To vše může být doprovázeno výskytem posedlých myšlenek.

Je zajímavé, že u pacientů s psychostenií se dříve nebo později objevují obavy z duševních poruch. Jsou vystrašeni zhoršením pracovní kapacity, stálou únavou. Ve skutečnosti se neurotické problémy často spojují s psychostenií, která výrazně zhoršuje prognózu onemocnění. Důsledky neurotických poruch mohou být alkoholismus, drogová závislost, prodloužená deprese, sexuální poruchy.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Diagnostika psychasthenia

Diagnóza je založena především na obecných informacích o stížnostech pacienta a jeho okolí. K objasnění diagnózy se lékař může zabývat těmito otázkami:

 • kdy došlo k odchylkám;
 • což byl impuls jejich vzhledu;
 • zda existují podobné poruchy mezi příbuznými.

Další faktory vzniku patologie mohou sloužit jako nadměrný duševní a fyzický stres.

Pro správnou diagnózu může lékař předepsat určité testy. Takže obecné studie krve a moči jsou předepsány bezpodmínečně, protože jejich indikátory mohou posuzovat stav těla jako celku, stejně jako podezření na některé skryté a chronické nemoci. Pokud dojde k takovým podezřením, bude pacient nevyhnutelně obdržen odkaz na vyšetření ledvin, metabolických procesů, aby zjistil hormonální pozadí v těle.

Instrukční diagnóza může být vhodná, pokud lékař již stanovil diagnózu, ale potřebuje objasnit určité body. Mezi instrumentálními výzkumy jsou nejaktuálnější:

 • EKG - umožňuje posoudit práci srdce;
 • Štítné žlázy ultrazvuk a břišních orgánů - pomáhá identifikovat chronických onemocnění a patologie endokrinního systému, které mohou přímo ovlivnit vzhled psychastenie;
 • Ultrazvuk mozkových cév - dopplerografie - naznačuje přítomnost porušení cerebrální cirkulace a kyslíkového hladování tkání.

trusted-source[37], [38], [39]

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika psychostenie se provádí s dalšími osobními projevy, které mohou doprovázet mnoho duševních chorob:

 • schizofrenie;
 • atrofické mozkové procesy;
 • neurastenie.

Někdy je obtížné správně diagnostikovat psychostenii, a to i u zkušeného profesionálního psychiatra. Proto je velmi důležité používat pro diagnostiku maximální počet možných metod a studií.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Kdo kontaktovat?

Léčba psychasthenia

Psychiatrie v medicíně nemá status choroby: je to jen malá porucha psychiky. Nicméně i přes to, psychasthenie by měla být léčena, aby se zabránilo komplikacím. Kromě toho lidé-psychasthenics mají ve společnosti rostoucí problémy, což značně komplikuje jejich existenci.

Oprava psychasthenické poruchy je zaměřena na odstranění obsedantních myšlenek, stavů, obav a nepřiměřené úzkosti.

Léčba spočívá v užívání léků a používání psychoterapeutických metod. Lékař může předepsat následující léky:

 • Trankilizéry:

Dávkování

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Chlordiazepoxid

Dragee se užívá uvnitř od 0,005 do 0,01 g až 4krát denně. Na konci kurzu se dávka postupně snižuje.

Mohou existovat poruchy spánku, vestibulární poruchy, snížené libido, "morfologie".

Lék je neslučitelný s ethylalkoholem.

Lorazepam

Obvykle, když psihastenii užívají 2 mg drogy denně, rozdělené na 3 vstupné. Je možné podat 1 mg třikrát denně. Limitní denní dávka je 10 mg.

Možná vypadá jako únava, svalová slabost, zácpa, zhoršená chuť k jídlu.

Lorazepam se postupně snižuje s pomalým poklesem dávkování. Jinak může dojít k abstinenčnímu syndromu.

 • Neuroleptika:

Dávkování

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Propainin

Propazin se užívá perorálně s jídlem od 25 do 100 mg až 4krát denně.

Během léčby se mohou objevit třesy v končetinách, závratě a někdy i křeče.

Během léčby nemůžete užívat alkohol, řídit transport. Pravidelné sledování krevního tlaku a srdeční frekvence.

Azaleptin

Lék se po jídle užívá od 50 do 200 mg léku až třikrát denně.

Během příjmu, ospalosti, bolesti hlavy, suchosti v ústní dutině může dojít k palpitaci.

Azaleptin zvyšuje účinek alkoholu a také zhoršuje intoxikaci alkoholem, takže současné užívání drogy s alkoholem je přísně kontraindikováno.

 • Antidepresiva:

Dávkování

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Befol

Při psychostenii užívané interně, 30-50 mg dvakrát denně.

Snížení krevního tlaku, těžkosti a bolesti v hlavě.

Bethol se nepoužívá s tendencí k hypotenzi.

Pyrazidolu

Obvykle se lék užívá od 50 do 150 mg denně (ve dvou rozdělených dávkách). Kurz léčby může trvat až 1 měsíc.

Během léčby se může objevit žízeň, zvýšené pocení, nevolnost, závratě.

Pyrazidol je kontraindikován pro léčbu pacientů s hepatitidou.

Kromě léků, s psychastenií nebo vyčerpáním nervového systému bude tělo potřebovat vitamíny. V lékárnách si můžete vybrat vysoce kvalitní komplexní produkty, které poskytnou nervovému systému všechny potřebné látky.

 • Vitabalans Multivit je předepsán pro mentální a emocionální přetížení. Přípravek se skládá z vitaminů skupiny B, vitamínů A, E a kyseliny askorbové, doplněné minerály hořčíku a vápníku. Uvedené komponenty jsou často používány pro vyčerpání a nadměrnou nervozitu.
 • Milgamma je vitamínový lék, který reguluje psychoemotický stav. Složení léku je reprezentováno vitaminy skupiny B, které jsou pro patologie nervového systému nenahraditelné.
 • Přípravek Complivit je komplexní vitamínový komplex, který je určen k regeneraci, doporučený pro použití se zvýšenou duševní a fyzickou zátěží.

Abychom co nejdříve obnovili nervový systém během psychasthenie, doporučujeme dodržovat zásady zdravé výživy a navíc užívat speciální kombinaci vitamínových komplexů. V důsledku tohoto přístupu je možné zlepšit kvalitu života, zlepšit adaptační procesy a zabránit vzniku komplikací.

Fyzioterapeutická léčba je další metodou, která pomáhá urychlit recidivu pacientů s psychostenií. Fyzioterapie se skládá z řady zcela bezpečných a užitečných postupů, které podporují základní léčbu a dokonce zvyšují účinek některých léků.

 • Elektrostimulace je účinek elektrického proudu na určité oblasti vlivu. Tato metoda pomáhá posílit nebo oslabit procesy, které se vyskytují v centrální nervové soustavě.
 • Elektroforéza se používá k hlubšímu pronikání léčiv do vrstev pokožky. V důsledku vlivu elektroforézy se snížila potřeba množství léčiva a doba jeho působení se zvýšila.
 • Elektrolysk je používán k zpomalení reakce nervového systému. Poskytuje uklidňující a protistresový účinek, který je obzvláště potřebný u pacientů trpících chronickou únavou a mentálním přetížením.
 • Hydromasáž a sprcha značky Charcot jsou procedury založené na působení vody, která je dodávána pod tlakem. Voda, jak víte, uvolňuje a uklidňuje člověka, dává mu sílu a energii.

Pomůže stabilizovat práci nervového systému během psychasthenie a lidové terapie. Například jako pomůcka můžete použít tyto recepty:

 • pít během dne vývar z dogrose s přídavkem medu a citronu. Uklidní nervový systém a posiluje tělo;
 • pravidelně užívejte infuzi lemongrassu nebo ženšenu (pokud nejsou žádné kontraindikace - například hypertenze);
 • okouzluje jehličnaté jehly 20 minut dvakrát týdně;
 • vdechujte esenciální oleje z růží, levandule, máty nebo pelargónie.

Nebude nadbytečné nalézt léčbu bylinami, která by při správném použití měla mimořádně pozitivní účinek na lidské tělo.

 1. Vezměte 2 lžíce. L. Oregano, nalijte 0,5 litru vroucí vody, trvá 60 minut. Pít před jídlem třikrát denně na 100-150 ml. Nedoporučuje se užívat infuzi během těhotenství.
 2. Vezměte 2 lžíce. L. Valerijský kořen, nalijeme 0,5 litru vroucí vody, naplníme 1 hodinu. Pijte 100 ml třikrát denně jako lék proti přepracování, poruchám spánku, podrážděnosti.
 3. Vezměte 2 lžíce. L. Ivan-čaj, nalijte vroucí vodu v množství 0,5 litru, trvejte nejméně 1 hodinu.Pijte 100 ml 15-20 minut před jídlem. Takový lék pomůže s nespavostí, bolestem hlavy a nervovým vyčerpáním.
 4. Vezměte 2 lžíce. L. Sladké brambory, nalijte 400 ml vroucí vody, trvejte, filtrujte a pijte dvakrát denně. Infuze jetele se uklidňuje, zmírňuje křeče, usnadňuje vnímání reality. Infuzi lze kombinovat s přípravky z mátového a citrónového balzámu.

Mnoho lékařů je přesvědčeno, že přírodní léky, jako je homeopatie, přispívají k eliminaci poruch nervového systému. Homeopatické léky pomáhají vyhlazovat prudkou změnu nálady, zvyšovat účinnost, řešit problémy se zaspáním, překonávat morální a fyzické vyčerpání.

Často, když psychiatrie specialisté se uchýlí k jmenování homeopatických léků značky Heel :

 • Valerianahel - kombinovaný bylinný homeopatický přípravek, který je předepsán ústy v množství 15 kapek třikrát denně. Doba přijetí - až 4 týdny. Ve vzácných případech může droga vyvolat alergii.
 • Nervocheel je vícesložková léčiva, která byla schválena k použití od 3 let věku. Tablety se užívají 1 hodinu po jídle, 1 ks. Pod jazykem. Doba léčby - až 3 týdny.
 • Ignacy Gommakord je homeopatický přípravek se sedativním a spasmolytickým účinkem. Vezměte 10 kapek léku třikrát denně pod jazyk. Vedlejší účinky při užívání drogy nejsou zaznamenány.
 • Cerebrum Compositum je homeopatický prostředek, který kombinuje vlastnosti nootropních a psychotropních léků, stejně jako antispazmodiky. Léčba se zpravidla podává intramuskulárně po 1 ampulce 1-3krát týdně. Během léčby se někdy mohou objevit vyrážky na těle, které po ukončení léčby zmizí bez stopy.

Prevence

Prevence psychasthenie by měla začít od raného dětství. Velkou roli hrají takové faktory, jako je přizpůsobení dítěte v týmu, tělesná výchova (zejména týmové hry), návštěvy různých skupin, úseků a tříd.

Také vhodná je takzvaná "užitečná" zábava - cestování, výlety. Život dítěte musí být nasycený a zajímavý. Neměli byste však dovolit nadměrné zatížení dětského těla, nemůžete dítě donutit, aby něco proti své vůli udělal.

Je důležité, aby všichni členové domácnosti byli zvyklí na denní režim, který musí zajistit čas, a to jak pro práci, tak pro volný čas. Nemůžete dovolit jak nadměrnou práci, tak nečinnou zábavu.

Kromě toho by se každá osoba měla dívat na různé zranění, včetně poranění hlavy. Je známo, že mnoho poruch nervového systému, včetně psychasthenie, vzniká v důsledku kraniocerebrálních poranění s různou závažností.

trusted-source[47], [48], [49], [50]

Předpověď

Odborníci se shodují, že není možné úplně zbavit psychastenie. Nicméně můžete upravit chování pacienta, zlepšit jeho názor na svět.

Komplexní léčba často pomáhá přinést stav psychastheniků na úroveň prakticky zdravé osoby.

Hodně z úspěchu léku závisí na samotném pacienta, na jeho charakteru a na touze po zotavení. Pokud je průběh patologie prodloužena a pacient sám je pesimistický, není nutné počítat s absolutně příznivou prognózou.

Psychiatrie je poměrně složitá podmínka, jejíž jemnosti ještě nebyly zcela objasněny. Někteří odborníci označují tuto poruchu za chorobu a jiní - rys nervové aktivity. Nicméně psychasthenie vyžaduje lékařskou a psychologickou korekci: velmi usnadní to, že člověk bude ve společnosti a zlepší kvalitu života.

trusted-source[51], [52]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.