^

Zdraví

A
A
A

Psychogenní zácpa: příčiny, příznaky, diagnóza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zácpa (zácpa) - zpomaluje vyprazdňování (jednou za dva dny a méně), v důsledku zpomaleného průjezdu střevním traktu a přítomností fekálního stagnace (coprostasia).

Stížnosti pacientů spočívají v nepřítomnosti spontánní stolice několik dní nebo 1-2 týdnů. Kromě toho, vzhled křesla je pocit neúplného vyprázdnění, není uspokojení ze stoličky. Pečlivá anamnéza obvykle najít různé astenické symptomy: poruchy spánku, podrážděnost, špatné nálady, snížení tónu, zájmu a pozornosti na duševní práci, únavy. Často jsou také různé autonomní-viscerální projevy: pocit plnosti, bolesti břicha, atd. Palpace s spastické zácpy může odhalit podstatu korálkové sigmatu naplněné pevné výkaly, někdy fekální kameny .. Je třeba zdůraznit, rectoanal zácpou (diskheziya) u starších lidí, v důsledku svalové slabosti a rozpadu defekaci reflexu, která může být spojena se selháním spinální regulace.

Analýza psychické sféry je velmi důležitá, protože nám umožňuje určitou pozornost a zájmy pro část pacientů na stolici. Je třeba identifikovat dvě možné situace. Řada pacientů v důsledku marné pokusy normalizovat židli se snaží najít nové způsoby, jak dosáhnout tohoto cíle, a jejich snaha o koupi určité neurotický, hypochondrickým zbarvení však zcela adekvátní skutečné situaci. Další část pacientů v podobné situaci zásadně mění své stravovací chování a chování. Vyvolávat defekaci, mít židli - pro ně se stává nadhodnocená myšlenka, v níž se soustředí celý význam jejich života. Přitom používají velké množství laxativ a jiných léků, dávají se do sebe mnoho čípků. Je důležité si uvědomit, že u některých pacientů je taková zácpa fiktivní, ale nikoliv reálná, mají zákeřnost, že potlačují stolici.

Tradičně je psychogenní zácpa rozdělena na spastické (s prevalencí vagálních vlivů) a atonickou (prevalenci sympatických tendencí), i když se nejčastěji vyskytuje kombinace obou typů.

Absence známky organického poškození gastrointestinálního traktu a dalších tělesných systémů s pečlivým klinickým a paraklinickým studiem v kombinaci s pozitivními kritérii pro diagnostiku psychogenních onemocnění umožňuje klinicky vyhodnotit povahu zácpy. Je důležité poznamenat, že u pacientů s psychogenní zácpou je zřídka pozorována výrazná ztráta tělesné hmotnosti, zvýšení ESR a změna krevního vzorku.

Axiální zácpa může být také projevem řady endokrinní onemocnění (hypertyreózy, hyperparatyreózy, onemocnění Simons et al.), Organické onemocnění nervového a neuromuskulárního systému (parkinsonismus, mozková arterioskleróza, myasthenia gravis, mozku a míchy nádorů). V těchto situacích je zácpa zřídka jediným nebo předním jevem v klinickém obrazu.

Patogeneze psychogenní zácpy je složitá, dvojznačná a je spojena s různými projevy psycho-vegetativní-intestinální dysfunkce. Domníváme se, že zácpa je duševní nemoc, jak se dá říci, sociální nemoc, důsledek civilizace. Zácpa se nevyskytuje ani u zvířat nebo u národů v nižším stádiu vývoje. Je dobře známo, že v případech depresivních poruch je zácpa jedním z pravidelných projevů. Existují tři skupiny příčin, které hrají roli při vzniku zácpy.

  1. Psychogenní (nebo spíše psycho-vegetativní-endokrinní) poruchy, které prostřednictvím kanálů cerebrovaskulárních nebo neuroendokrinních vazeb způsobují intestinální dysfunkci.
  2. Některé stereotypy chování, které začínají obvykle od dětství, vedou mechanismy patologického učení k oslabení defekačního reflexu.
  3. Obraz života pacienta, zejména hypokineze, několik rysů stravy (chudoba strusky potravin vysokousvoyaemoy příjmu potravy u malého množství tekutiny, atd) může být také důležité při patogenezi zácpy.

Určitou úlohu v patogenezi střevní dysfunkce hraje periferní vegetativní nedostatečnost, která se nejčastěji vyskytuje u pacientů s diabetem, porfyrií a jinými onemocněními.

Psychogenní (nervózní, neurotické, funkční, kortiko-viscerální) průjem (průjem) - urychlení vyprázdnění s kapalnými stolici uvolnění spojené s zrychleným evakuaci obsahu střeva. Vícenásobné denní rozdělení obvyklé konzistence stolice není považováno za průjem.

Ve stresových situacích jsou nestabilní stolice a emocionální průjem ("choroba medvědů") známý fakt, který se vyskytuje u lidí s psycho-vegetativní labilitou. Klinický zájem představují případy, kdy častá a kapalná stolice trvá po mnoho měsíců a let, není přístupná léčbě prostředky určenými gastroenterology.

V případě zácpy v některých případech je jediným projevem psychovegetativní dysfunkce je psychogenní průjem spojeny, obvykle s četnými gastrointestinální a další psychovegetativní příznaků.

Tabák s průjem je puchýřovitý nebo kapalný, její četnost je obvykle ne více než 3-5krát denně, v těžkých případech - 6-8krát nebo více. Často existují naléhavé falešné naléhavé potíže. Pacienti se také stěžují na závažnost, rušivost, raspiranie, křeče a křeče v břiše, pocit nadýmání, nadýmání. Při hmatání břicha je břišní stěna středně bolestivá, sigmoidní tlustá střeva je citlivá a bolestivá. Existuje asténie, špatná nálada, strach z jídla, který často způsobuje průjem. Rozsah behaviorální aktivity může být výrazně zúžen, objevují se fobie, strach z průjmu na nevhodném místě apod.

Vegetativní projevy mohou být ostře vyjádřeny - od trvalých poruch k paroxysmům vegetativního charakteru.

Je třeba zdůraznit, že období průjmu se mohou střídat s obdobi spastické bolestivé zácpy.

Průjem spojení s psychogenní příčiny, nedostatek tuku ve stolici, krev, hnis a jiné známky zánětu, s výjimkou organického onemocnění systémů gastrointestinálního traktu a žláz s vnitřní sekrecí, aby vyhodnotila stávající poruchy, jako jsou poruchy psychovegetativní charakter.

Důležitým rysem diferenciální diagnostiku organických střevní onemocnění, jako je úplavice, ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby, rakoviny tlustého střeva, spánek je narušen při uvedených nemocí a normální spánku u pacientů s psychogenní průjmu. Navíc s výjimkou výjimek zůstává celkový stav s psychogenní zácpou relativně uspokojivý.

Patogeneze průjmu spojeného se zvýšenou motilitou střev, snížená kapaliny absorpční kapacitu v tlustém střevě a zvýšené uvolňování tekutiny ve střevě, což vede k měkké stolice. Tyto mechanismy jsou spojeny se sestupnou vegetativní aktivací v psycho-vegetativních poruchách. Je také nutné vzít v úvahu možnost periferního autonomního selhání. Různé faktory (psycho-vegetativní, endokrinní, metabolický humorální a kol.) Snížit práh vzrušivost a zvýšení gastrointestinální a defekaci reflex tvoří vzor stabilních patologických reakcí, které se mechanismus zpětné vazby udržovány nebo dokonce rozšířených patologické chování pacienta. To vše tvoří základ patogeneze a symptomů nejen průjmu a zácpy, ale i jiné poruchy trávicího traktu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Co tě trápí?

Co je třeba zkoumat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.