^

Zdraví

A
A
A

Rána po odstranění bradavice

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 24.07.2022
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bradavice či jiné kožní výrůstky lze odstranit různými způsoby – například je lze zničit elektrokoagulací či kryodestrukcí nebo „exfoliovat“ laserem. Poslední metoda je považována za nejbezpečnější a nejúčinnější: laserový paprsek hraje roli chirurgického nástroje i antiseptika, takže se rána po odstranění bradavice rychleji hojí.

Může se ale stát, že při problémech dojde k uzdravení? A po jaké době by se měla rána po odstranění zahojit? Jak se chránit před případnými nepříjemnými následky?

Jak dlouho trvá, než se rána po odstranění bradavice zahojí?

Moderní metody odstraňování bradavic jsou považovány za minimálně invazivní - to znamená, že prakticky nezpůsobují poškození zdravé kůže. Jak při laserovém odstranění bradavice, tak při kryodestrukci však vždy existuje malá rána, která se hojí v několika fázích.

 1. První fáze trvá asi týden a je charakteristická tvorbou tmavé krusty na ráně (nesmí se jí dotýkat a poškodit!). Taková krusta slouží jako druh ochrany, brání pronikání infekce do rány a podporuje adekvátní růst nové tkáně v místě bývalé bradavice.
 2. Druhou fázi lze pozorovat zhruba od druhého týdne hojení a trvá asi 4-7 dní: odtrhne se kůra, obnaží se obnovená narůžovělá kůže. Oblast odstranění bradavic by se stále neměla dotýkat, česat, namáčet a dokonce ani vystavovat slunečnímu záření.
 3. Třetí fází je tvorba plnohodnotné zdravé kůže. Úplné zhojení rány po odstranění bradavice se zjistí asi po 3-4 týdnech. Po této době pokožka získá přirozenou barvu, místo odstranění se vyhladí.

Přibližně o tři měsíce později je v oblasti rány po odstranění bradavice pozorován téměř neznatelný zaoblený znak. Neměly by být žádné jizvy, oblasti ztmavnutí. V takovém případě lze mluvit o kvalitním hojení ran. [1]

Proč se rána po odstranění bradavice nehojí?

Obvykle se rána po odstranění bradavice laserem nebo dusíkem stáhne za pár týdnů. Jak jsme již řekli, tento proces hojení má určitou posloupnost a tkáně se obnovují po etapách. Viditelné zhojení lze pozorovat již po výronu strupu – suchá povrchová krusta.

Je možné, že pokud laserový paprsek nebo dusík pronikne příliš dlouho nebo příliš hluboko, rána se po odstranění bude hojit pomaleji. Rychlému vyléčení brání i porušení pravidel postprocedurální péče o oblast poškození tkáně. Nemalou roli hrají i individuální vlastnosti organismu - např. člověk může mít oslabenou imunitní obranu, mohou se vyskytovat ložiska chronické infekce atp.

Každý z těchto faktorů může vyvolat zpoždění hojení ran. Kromě toho se mohou vyvinout komplikace:

 • zarudnutí, otok rány, výskyt hnisání a bolesti;
 • tvorba hrubé jizvy, jizvy nebo neestetického znaménka po odstranění bradavice;
 • horečka, celková slabost a malátnost;
 • tvorba hyperpigmentované kůže.

Rána po odstranění bradavice hnisala: co dělat?

Po odstranění bradavice je důležité zajistit správnou péči o poraněné místo, protože hrozí infekční komplikace, která se projevuje hnisáním, otokem tkáně a bolestí. Pokud se objeví hnisání, pak by bylo nejlepším řešením kontaktovat lékaře, který provedl odstranění. Ve většině situací lékař jednoduše předepíše použití určitých externích antiseptik v kombinaci s obecnými posilujícími látkami (například vitaminová terapie). [2]

Pro rychlé zhojení rány je nutné neustálé větrání, proto je absolutně nemožné ji utěsnit, mazat dráždivými mastmi či krémy, stejně jako strhnout vytvořenou krustu (stroup).

Pokud je hnisání již přítomno, bude muset být kůra stále odstraněna. To by však měl udělat pouze lékař po předběžném namočení v roztoku furacilinu nebo peroxidu vodíku. Po změkčení stroupku se jemně nadzvedne pinzetou za exfoliovaný okraj a odstraní - postupně, bez zbytečné námahy, v případě potřeby odříznutím sterilním nástrojem. Po zákroku lékař vysvětlí další podrobnosti o léčbě rány po odstranění bradavice: nyní bude muset být pět dní mazána Levomekolem a poté barvivem Fukortsin. Jiné termíny jsou možné - dle uvážení ošetřujícího lékaře. [3]

Jak ošetřit ránu po odstranění bradavice?

Mnoho léčivých roztoků se liší v dezinfekčních vlastnostech - může to být například roztok brilantní zeleně („brilantní zeleň“), jódu nebo manganistanu draselného. Po odeznění strupu může lékař doporučit mazání rány po odstranění bradavice 1% hydrokortizonovou mastí: nanáší se dvakrát denně na stahující se povrch kůže. Takové jmenování však neprovádí každý a pouze ve výjimečných případech.

Při opravě tkáně se doporučuje zvýšit regenerační schopnost kůže, zlepšit lokální imunitu. Pro tyto účely se perfektně hodí vitamíny A a E. Užitečné látky, které se dostávají do těla, přispívají k co nejrychlejší regeneraci tkání.

Komplikacím se můžete vyhnout, pokud budete přísně dodržovat všechny lékařské předpisy, pečlivě pečovat o ránu po odstranění bradavice. [4]

Jak pečovat o ránu po odstranění bradavice laserem a dusíkem?

Vlastnosti péče o rány po laserovém odstranění bradavic lze popsat jako následující doporučení:

 • Místo odstranění musí být chráněno před slunečním zářením, proto se opalování a návštěva solária po dobu 1-2 měsíců po zákroku nedoporučuje.
 • Je třeba se vyhnout jakémukoli dalšímu traumatu a poškození v oblasti postupu odstranění bradavice. Jakékoli modřiny, modřiny, oděrky vždy negativně ovlivňují proces hojení.
 • Po odstranění bradavice v oblasti obličeje je důležité nezakrývat poškozenou oblast make-up přípravky (podkladová báze, pudr atd.). Nejlepší je nechat poškozené místo v klidu, dokud se úplně nezahojí.
 • Je nežádoucí smáčet poškozené tkáně během 14-20 dnů po odstranění bradavice. Vlhkost zabrání tvorbě kůry, vytváří příznivé podmínky pro maceraci - uvolnění a otoky tkání, což může způsobit hnisání. Optimální je začít s mytím oblasti bradavice po kompletní regeneraci tkání.
 • Není možné přechladit a přehřát kůži v oblasti odstranění bradavic - alespoň po dobu 2-3 týdnů. Důsledkem silných teplotních změn může být zpomalení hojení ran, vznik hyperpigmentace nebo hrubá stopa po zákroku.
 • Pokud lékař předepsal ošetření místa odstranění bradavice jakýmikoli přípravky, musí být toto ošetření provedeno bez selhání, aby se zabránilo rozvoji komplikací.

Dalším běžným způsobem odstranění bradavic je kryodestrukce neboli odstranění pomocí dusíku. [5]Po tomto postupu se doporučuje dodržovat následující pravidla péče o rány:

 • Po určité době po vystavení kapalnému dusíku se v oblasti bradavice vytvoří bublina a je detekován otok. Taková bublina by se neměla otevírat, i když uvnitř není vidět ichor, ale krev. Pokud se bublina otevře, naruší se přirozený proces hojení ran.
 • Je povoleno aplikovat na ránu speciální farmaceutický aseptický obvaz po odstranění bradavice, stejně jako ošetření tampony s 2% salicylalkoholem nebo roztokem manganistanu draselného. Ošetření se systematicky opakuje, dokud se na poškozené oblasti pokožky neobjeví peeling. To se může stát přibližně za týden.

Nejsou nutná žádná další opatření v oblasti péče. Je důležité dodržovat hygienická pravidla, nepoškozovat a nenamáčet postižené místo: rána po odstranění bradavice by se měla zahojit sama.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.