^

Zdraví

Rektální protizánětlivé čípky

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Čípky jsou považovány za velmi populární léky, protože s jejich pomocí můžete rychle získat pozitivní terapeutický výsledek. Nemají tolik kontraindikací jako tablety nebo injekce. Nejčastěji se rektální protizánětlivé čípky používají k léčbě různých onemocnění reprodukčního systému a střev. Oni nejsou méně účinný v léčbě onemocnění močového měchýře.

Svíčky, nebo jak se nazývají čípky, mají tvar kužele. Při pokojové teplotě jsou schopny udržet svůj tvar, ale po zvýšení teploty se okamžitě začnou tát. Díky tomu do pacientova těla vstupuje dostatečné množství účinné látky.

Jaké jsou výhody čípků?

 1. Rychlý účinek - po 30 minutách po získání rektálního čípku uvnitř, 50% účinné složky léčiva se nachází uvnitř krve pacienta a za hodinu se toto množství zvyšuje na 100%. V tomto případě aktivní látky procházejí játry a okamžitě spadají do konečníku.
 2. Nevytvářejí pro pacienta nepříjemné pocity.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace Rektální protizánětlivé čípky

Nejoblíbenější v medicíně je protizánětlivé čípky s hojením ran a trombotickým účinkem. Používají se k léčbě široké škály onemocnění:

 1. Trhliny v konečníku.
 2. Hemoroidy.
 3. Colpitis.
 4. Zánětlivé procesy v střevě, včetně Crohnovy nemoci, ulcerózní kolitidy.
 5. Endometritida.
 6. Adnexit.
 7. Zánět dalších orgánů reprodukčního systému.

trusted-source[5], [6]

Formulář vydání

Dnes v lékárnách najdete obrovské množství široké škály rektálních čípků s protizánětlivým účinkem. Všechny jsou používány k léčbě různých onemocnění a jsou založeny na účinku různých aktivních složek. Je vhodné si uvědomit, že pro efektivní léčbu je třeba přísně dodržovat rady, které vám poskytl lékař, který má na starosti léčivo. Mezi nejoblíbenější rektální čípky s protizánětlivým účinkem patří:

 1. Voltaren.
 2. Diklofenak.
 3. Flamaks.
 4. Movalis.
 5. Hexikon.
 6. Polyjinax.
 7. Meratin-Combi.
 8. Mikozhinax.
 9. Proctozan
 10. Neo-Anusol.
 11. Anusole.
 12. Procto-Glienol.

Použití rektálních protizánětlivých čípků v gynekologii

Rektální čípky s protizánětlivým účinkem se obecně používají k léčbě různých zánětlivých procesů v reprodukčním systému, včetně andění a endometritidy. Navíc jsou tyto čípky charakterizovány analgetickým a antipyretickým účinkem. Je třeba si uvědomit, že v gynekologii je rektální čípka s protizánětlivým účinkem obvykle pouze doplněním hlavního léčebného kurzu. Díky čípkům je účinek jiných antibakteriálních léčiv zlepšován a zotavení přichází rychleji.

Při léčbě různých onemocnění ženského reprodukčního systému se nejčastěji používají tyto svíčky: Voltaren, Diclofenac, Flamax, Movalis.

Voltaren. Léčivo založené na aktivní složce sodné soli diklofenaku. Tato látka je zařazena do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, které mají analgetický, protizánětlivý, antipyretický účinek.

Dávkování léku předepisuje ošetřující lékař, přičemž se zpravidla používá minimální účinná dávka, aby se zabránilo vzniku nežádoucích účinků. Čípky se injikují přímo do konečníku. Po vyprázdnění použijte doporučený výrobek. Standardní počáteční dávka činí až 150 mg léku za 24 hodin. Lze jej rozdělit na dvě nebo tři aplikace.

Voltaren se nedoporučuje u proktitidy, žaludečních vředů, v ústech, bronchiálního astmatu, rinitidy v akutní formě. Je také zakázáno používat k léčbě dětí mladších 18 let. Může to být příčina trombocytopenie, anafylaktické reakce, diplopie, deprese, bolesti hlavy, infarkt myokardu, vaskulitida.

Diklofenak. Léčivo na bázi aktivní složky diklofenaku sodného. To se liší mírným antipyretickým, analgetickým a protizánětlivým účinkem.

Následující dávka se používá k léčbě: do 50 mg léčiva se podává nejvýše třikrát za 24 hodin. Nedoporučuje se užívat diklofenak v aspirační trojici, žaludeční vředy a hematopoézu. Používejte s opatrností k léčbě těhotných žen.

Vstupné Diclofenac může způsobit průjem, zvracení, poruchy jater, anémie, vypadávání vlasů, parestézie, otoky, alergie, fotosenzitivitu, bolesti hlavy.

Flamax. Léčivo založené na aktivní složce ketoprofenu. Nesteroidní protizánětlivé léky, které se rovněž liší antipyretickým a analgetickým účinkem. Zánět se zpravidla odstraňuje jeden týden po zahájení léčby.

Dávka je určena ošetřujícím lékařem v závislosti na stavu pacienta a závažnosti onemocnění. Standardní dávka je následující: 100-200 mg léku musí být rozděleno do několika dávek v jednom dni. Tento lék může být kombinován s jinými léky k dosažení efektivního výsledku.

Flamaks nedoporučuje se používá k léčbě pacientů s rýmy, bronchiální astma, žaludeční vředy, Crohnova choroba, divertikulitida, hemofilie, žaludečních vředů, onemocnění ledvin, hyperkalémie. Také lék nepoužívejte těhotným ženám a dětem do 6 let. Může způsobit alergie, dyspepsie, stomatitida, bolest hlavy, nespavost, závratě, zánět spojivek, bolesti svalů, exfoliativní dermatitida.

Movalis. Léčivo na bázi účinné látky meloxicam. Tato látka je derivát kyseliny enolové, proto se vyznačuje antipyretickým, protizánětlivým a analgetickým účinkem.

Čípky Movalis se zpravidla užívají pro 7,5 mg léku jednou za 24 hodin. Pokud je stav pacienta závažnější, může být dávka zvýšena na 15 mg. Abyste zabránili vzniku vedlejších účinků při používání čípků, doporučuje se užít minimálně účinnou dávku.

Nepoužívejte lék v případě žaludečních vředů, Crohnovy choroby, akutních a chronických onemocnění jater, bronchiálního astmatu, krvácení ze žaludku, hyperkalémie, těhotenství. Vstupné Movalis může způsobit nevolnost, gastritida, kolitida, hepatitida, leukopenie, trombocytopenie, zúžení průdušek, fotosenzitivitu, bolesti hlavy, poruchy v činnosti ledvin.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Protizánětlivé rektální čípky pro střeva

K léčbě střevních onemocnění, zejména kolitidy, se často používají rektální čípky s antibakteriálním účinkem. Díky nim můžete rychle zničit patogeny, které způsobily onemocnění. Nejoblíbenější čípky s protizánětlivým účinkem při léčbě zánětlivých onemocnění střev jsou: Geksicon, Polizhinaks, Meratin-Kombi, Mikozhinaks.

Hexikon. Léčivo je založeno na účinné látce chlorhexidin biglukonát. Vyznačující se tím, antibakteriální aktivitu proti gram-pozitivním a gram-negativním mikroorganismům (Neisseria gonorrhoeae, Treponema pallidum, Gardnerella vaginalis, Chlamydia spp., Ureaplasma spp).

Dávkování hexikonu závisí na stavu pacienta, proto je stanoveno výhradně ošetřujícím lékařem. Navíc dávka a doba trvání léčby závisí také na samotném onemocnění.

Lékaři nedoporučují používat lék na dermatitidu a alergie, je také nutné opatrně používat hexikon pro léčbu dětí. Užívání tohoto léku může způsobit svědění, alergie, dermatitidu, fotosenzitivitu, poruchu chuti.

Polizhinaky. Léčivo je založeno na účinných složkách sulfátu polymyxinu B, neomycin sulfátu, nystaninu. Je účinný antibakteriální činidlo, které se vyznačuje tím, aktivity v boji proti: Corynebacterium spp, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Próteus vulgaris, Ureaplasma urealyticum ..

Dávka léku je individuální, proto je stanovena ošetřujícím lékařem. Kromě střevního zánětu se přípravek Polizinax používá také k léčbě vaginálních infekcí u žen. Léčba trvá až dvanáct dní. Může být použita jako profylaxe (6 dní).

Neexistují žádné zvláštní kontraindikace pro použití těchto čípků, ale jejich použití může způsobit alergii.

Meratin-Combi. Léčivo je založeno na aktivních složkách nystaninu, ornidazolu, prednisolonu a neomycin sulfátu.

Doporučuje se dostat hluboko do hloubky jednou za 24 hodin (nejlépe v noci). Po úvodu je vhodné si lehce lehnout (nejméně patnáct minut). Průměrná léčba trvá asi deset dní.

Neexistují žádné kontraindikace užívání drogy, ale je třeba poznamenat, že Meratin-Combi v některých případech může způsobit alergické reakce nebo podráždění.

Mikozhinax. Léčivo je založeno na aktivních složkách nystaninu, chloramfenikolu, metronidazolu, dexamethason acetátu.

Standardní dávka činidla je následující: jedna čípka se podává jednou denně. Doba trvání léčby je stanovena odborníkem, ale neměla by trvat déle než deset dní.

Absolutní kontraindikace k použití těchto čípků jsou následující nemoci: laktace, léčba těhotných žen, alergie na kteroukoli složku léčiva, léčbu dětí.

Mikozhinaks může způsobit průjem, zánět v ústech, hepatitida, pankreatitida, encefalopatie, agranulocytóza, pustulární vyrážka, nystagmus, diplopie, bolesti hlavy.

trusted-source[13], [14]

Prozánětlivé rektální čípky v proktologii

Nejčastějším onemocněním, ve kterém je použita rektální čípka s protizánětlivým účinkem, jsou hemoroidy. Obvykle se vyrábějí pomocí syntetických a přírodních komponent. Nejoblíbenějšími rostlinnými složkami jsou: nealkohol, propolis, olej z řešetláku. Mezi efektivní čípky v proktologii by měly být přiděleny: Proctosan, Neo-Anusole, Anuzol a Procto-Glivenol.

Proctosan. Tento léčivý přípravek je založen na aktivních složkách oxidu titaničitého, bufexamaku, monohydrátu lidokainhydrochloridu, subgalátu bismutu. To se liší při astringentním, anestetickém, protizánětlivém, sušení.

Dávkování čípků je následující: jedna čípka se vstřikuje dostatečně hluboko do konečníku do dvoukrát za 24 hodin. Je velmi důležité dát drogu po vyprázdnění střeva. Léčba trvá až deset dní, není zapotřebí zastavit léčbu po vymizení viditelných symptomů onemocnění a zlepšení celkového stavu.

Proctosus se nedoporučuje pro tuberkulózu nebo syfilis. Neužívejte s těmito tabletami hemoroidy během těhotenství nebo kojení. Nepoužívá se k léčbě dětí. Užívání přípravku Proctosan může způsobit alergie, svědění, pálení.

Neo-Anusol. Lék je založen na aktivních složkách taninu, nitrátu bizmutu, resorcinolu, oxidu zinečnatého, jodu, methylthioniniumchloridu. Má astringentní a antiseptický efekt.

Standardní dávka se skládá z jednoho čípku jednou nebo dvakrát denně. Neexistují prakticky žádné kontraindikace užívání drogy, ale je třeba poznamenat, že Neo-Anusolum může způsobit alergie.

Anusole. Tento léčivý přípravek je založen na aktivních složkách síranu zinečnatého, tribromfenátu bismutu a hustého extraktu z belladonny. Odlišuje se při antiseptickém, protizánětlivém, analgetickém, astringentním, antispasmodickém, sušicím účinku.

Standardní dávka je jedna čípka ne více než dvakrát denně. Stojí za zmínku, že nemůžete používat více než sedm čípků denně (pouze na základě jmenování specialisty).

Anusole se nedoporučuje pro použití s tachyarytmií, střevní atonií, glaukómem zakratougolnoy, myasthenia gravis, adenom prostaty. Nepoužívejte k léčbě dětí, těhotných žen a žen během laktace. Může způsobit oslabení stolice, bolesti hlavy, sucho v ústech, zácpa a zvýšená srdeční frekvence.

Procto-Glivenol. Léčivo na bázi aktivních složek lidokainu a tribenozidu. Rychle odstraňuje hlavní příznaky hemoroidů.

Standardní dávka je jedna čípka dvakrát za 24 hodin (nejlépe ráno a večer). Pokud dojde k regresi příznaků, můžete ji použít jednou denně. Nedoporučuje se užívat k léčbě těhotných žen a dětí. Neužívejte s onemocněním jater.

Přípravek Procto-Glivenol může způsobit výskyt alergických reakcí, bronchospazmus, anafylaktické reakce, otoky, podráždění kůže.

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku rektálních protizánětlivých čípků na bázi přípravku Procto-Glivenol.

Farmakodynamika

Tato léčiva se považuje za kombinované léčivo pro léčbu hemoroidů. Tribenozid, který je součástí čípků, pomáhá zlepšit tón cév a propustnost kapilár. Také působí antagonisticky na endogenní látky, které se účastní nástupu bolesti a vzniku zánětu.

U druhé aktivní složky, lidokain, Procto-Glivenol se liší anestetickým účinkem.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22]

Kontraindikace

 1. Myasthenie.
 2. Adenom prostaty.
 3. Glaukom s uzavřeným úhlem.
 4. Věk dětí.
 5. Těhotenství a kojení.
 6. Tachyarytmie.
 7. Syfilis nebo tuberkulóza.
 8. Dermatitida.
 9. Alergie.
 10. Crohnova choroba.

trusted-source[23], [24], [25]

Vedlejší efekty Rektální protizánětlivé čípky

 1. Bolení hlavy.
 2. Zácpa.
 3. Průjem.
 4. Dráždění pokožky.
 5. Zvýšené palpitace.
 6. Fotosenzitivita.
 7. Suchost v ústech.
 8. Agranulocytóza.
 9. Pankreatitida.
 10. Hepatitida.

trusted-source[26], [27], [28]

Předávkovat

Někdy předávkování rektálních protizánětlivých čípků, u kterých má pacient zácpu nebo průjem. Symptomatická léčba se používá ke zlepšení stavu. Použití drogy je přerušeno.

trusted-source[29], [30]

Podmínky skladování

Je velmi důležité skladovat čípky s protizánětlivým účinkem na místech, které jsou pro malé děti nepřístupné. Teplota vzduchu by neměla překročit +30 stupňů. V některých případech by měl být přípravek uchováván v chladničce.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Skladovatelnost

Zpravidla je trvanlivost takových léků pět let.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Rektální protizánětlivé čípky" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.