^

Zdraví

Resekce vrcholu kořene zubu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Moderní chirurgie zahrnuje provádění všech druhů a dokonce i velmi složitých operací. Mnoho zubních onemocnění musí být také léčeno chirurgicky. Jednou z takových zubních operací je resekce hrotu zubního kořene, nebo z lékařského hlediska apiktoekonomie.

Hlavním účelem zásahu je odstranění tkáňového prvku poškozeného patologickým procesem. Samotné tělo zubu je zachováno. Postup je považován za poměrně složitý, takže podrobnější informace o něm nebudou nadbytečné.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Indikace pro resekci vrcholu kořene zubu

Apikcektomie je předepsána pro léčbu pacientů se složitou periodontitidou, ke které dochází při vzniku cyst, granulomů nebo infekcí v kořenovém kanálu. Cystický prvek je obvykle připevněn k vrcholu kořene zubu.

V jakých případech se musíte uchýlit k operaci?

 • Když jsou kořenové kanály zpracovávány špatně, v některých částech neléčeného kanálu vzniká infekční zaměření, které vyvolává vývoj cysty.
 • Pokud je v kořenovém kanálu kolík nebo karta, může se při pokusu o odstranění cysty poškodit kořen zubu.
 • Při léčbě zubní cysty, na které je instalována korunka, s uzavřenými kořenovými kanály.
 • Cystická výchova o více než 10 mm je jasným indikátorem chirurgické intervence.

Stejně jako u většiny operačních operací má resekce kořene zubu kromě indikací také určité kontraindikace, které je třeba vzít v úvahu při zahájení intervence:

 • uvolnění zubů;
 • akutní infekční procesy v těle;
 • vážné kardiovaskulární patologie;
 • akutní periodontitida;
 • významné poškození těla zubu;
 • trhliny v kořenu zubu.

Technika pro resekci

Postup apykektomie obvykle trvá nejdéle hodinu. To může záviset na umístění zubu vzhledem k chrupu. Jednodušší léčení předního řádu zubů.

Operační intervence se provádí postupně.

 1. Pacient je připraven pro tento postup. Pokud nebyly kanály postiženého zubu utěsněny, jsou před operací zapečetěny jeden nebo dva dny, ale ne dřív.
 2. Intervence probíhá při lokální anestézii. Předběžně se pacientka zkontroluje pravděpodobnost alergie.
 3. Chirurg dělá řez v oblasti gumy, vystavuje kost, ve které je vytvořena díra pro přístup k cyst.
 4. Prostřednictvím otvoru doktor odřízne vrchol kořene spolu s cystou.
 5. Po odstranění velkých cév je vytvořená dutina naplněna umělou kostní tkání. Pokud byla cysta malá, pak je tento krok vynechán.
 6. Lékař seje řez v dásně a nechává malou plochu pro odvodnění.
 7. Aby se zabránilo krvácení, lékař aplikuje chlad po dobu 20-30 minut. Také slouží jako prevence edému a hematomu.

Po ukončení procedury se pacientovi doporučuje pečlivě dodržovat pravidla ústní hygieny, opláchněte zub protizánětlivými roztoky.

Vezměte jídlo nejdříve po 3 hodinách po zákroku. V tomto případě musí být produkty rozemleté a neměly by obsahovat pevné částice.

Pacientovi je vydáno potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, dokud nejsou odstraněny švy. Obvykle se to stane na 5-7. Den.

Pokud se nebudete řídit těmito pravidly, cysta se může znovu rozvíjet. V tomto případě může být vyžadována opakovaná resekce vrcholu kořene zubu.

Důsledky po resekci vrcholu kořene zubu

Jaké mohou být následky po proceduře apikekomie? Nejčastěji jde o takové komplikace, jako jsou:

 • krvácení;
 • Perforace stěny maxilárních dutin;
 • neúplné odstranění krbu;
 • zánětlivá reakce;
 • traumatické poškození nervu.

Navíc se cysta může opakovaně vyvíjet: nejčastěji se objevuje po negramotní resekci nebo při nedodržování pravidel ústní hygieny.

Během období zotavení by měla být přijata antibiotika předepsaná zubním lékařem. Pokud je léčba ignorována nebo je změněn režim léčby, může se patologie znovu rozvinout.

Komplikace po resekci špičky kořene zubu - například potlačení rány, jsou sníženy na nulu, pokud dodržujete všechna nezbytná aseptická pravidla a užíváte antibiotika.

Po operaci se život postiženého zubu neliší od života zdravých zubů. Hlavní věc - pečlivě dodržujte všechna doporučení ošetřujícího lékaře.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Co když zub bolí po resekci špičky kořene?

Bolest vznikající po resekci vrcholu kořene může být příznakem komplikací, jako jsou:

 • perforace maxilárních sinusů;
 • poškození alveolárního nervu;
 • vývoj purulentního procesu v ráně;
 • špatně kvalitní čištění pracovních dutin a relapsových cyst.

Kromě toho je důležité vzít v úvahu povahu bolesti: bolest, střelba, zvyšování s kousnutím, konstantní, periodické atd.

Pokud po operaci došlo k bolesti, pak pro objasnění diagnózy je třeba vzít v úvahu další související příznaky:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • zvýšená bolest při naklápění hlavy;
 • nadměrná citlivost postiženého zubu;
 • přetížení v nosu atd.

Pro objasnění diagnózy a vypracování plánu potřebného léčení bude nutné provést některé vyšetření, zejména radiografie a ortopantomografii.

Obnova po resekci vrcholu kořene zubu

Jak již bylo řečeno, postup pro apiktoekonomii je komplexní operace, jejíž doba trvání je asi 1 hodina. Při všech doporučeních lékaře je zotavení poměrně rychlé.

Během 2-3 dnů je třeba vyloučit významnou fyzickou aktivitu.

Po 3 hodinách po zákroku se můžete jíst, ale pouze teplé a tekuté potraviny. V budoucnu se doporučuje vzdát příliš teplého a studeného jídla, stejně jako příliš slaných a kyselých potravin.

Není žádoucí provést agresivní bělení zubů v budoucnu.

Během prvních dnů po operaci se můžete obávat otoku tkání a menších bolestí. Nicméně, s použitím antibiotik a léků proti bolesti, rána se rychle uzdraví a bolest projde bez stopy.

Operační chirurg může předepsat profylaktickou radiografii 2-3 měsíce po zákroku, aby se ujistil, že infekční proces byl úspěšně zastaven.

Po dobu 3 měsíců po ukončení procedury se doporučuje vyhýbat se konzumaci pevných potravin, jako jsou ořechy, semena atd.

V převážnou většině případů řezání špičky zubního kořene pomáhá pacientům zachovat zub se svými základními funkcemi a zabraňuje také mnoha zubním problémům v budoucnu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.