^

Zdraví

Somnolog

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Sonolog je lékař, který se zabývá léčbou, diagnostikou a studiem poruch spánku. Zvažme, kdy je nutné kontaktovat somnolofa, jaké nemoci ošetřuje lékař a hlavní tipy zdravého spánku od somnológa.

Lékařský somnolog má neobvyklou a velmi jedinečnou specializaci, věnuje se studiu a léčbě poruch spánku. Podle statistik přibližně 20% lidí trpí poruchami spánku, což negativně ovlivňuje pohodu a pracovní kapacitu a to zase ovlivňuje kvalitu života. Proto je povolání lékaře somnológa důležité v naší době. Sonolog se zabývá léčbou poruch spánku jak u dospělých, tak u dětí. Dětský somnolog má zpravidla diagnostikovat pacienty s psychoterapeuty a ORL lékaři. To je způsobeno skutečností, že v dětství ovlivňují spánek nejen vnější faktory, ale i vývojové rysy organismu.

Do dnešní doby somnologové doktoři identifikovali více než 80 typů poruch spánku a asi 50 nemocí, které způsobují nespavost. Kompletní diagnóza pacienta umožňuje lékaři zjistit onemocnění, zjistit příčinu jejího výskytu a vytvořit léčebný program. Je však velmi obtížné najít lékaře pro somnologa, protože lékaři nepracují na jednoduchých klinikách. Zpravidla se můžete zaregistrovat na schůzku se somnologem ve specializované nebo soukromé klinice, která pracuje na zahraničním modelu medicíny.

Kdo je somnolog?

Kdo je somnolog? Sonolog je lékař, jehož hlavním úkolem je studium a léčba patologických stavů a poruch spánku. Somnologové spolupracují s chirurgy a otorinolaryngology, kteří pomáhají léčit chrápání a další poruchy spánku spojené s provozem orgánů ENT a dalších fyzických vlastností těla.

Somnologie je věda, která je samostatnou částí neurobiologie a medicíny. Somnologická studia spí a její poruchy a také to, jak spánek ovlivňuje lidské zdraví. Znalost teoretických aspektů normálního lidského spánku dokládají lékaři v praxi metody léčby různých poruch spánku. Také v kompetenci somnologů, vývoj metod léčby a studium nemocí, které se projevují a rozvíjejí se ve spánku. Například astmatické záchvaty a nemoci kardiovaskulárního systému ve snu jsou docela bolestivé. K dnešnímu dni existuje mnoho poruch spánku, které jsou spojeny s chronickými nemocemi a celkovým stavem těla.

Kdy mám kontaktovat somnologa?

Kdy mám kontaktovat somnologa a jaké poruchy spánku vyžadují okamžitou lékařskou péči? Takže by měl být kontaktován somnolog, pokud:

 • Během dne se zvyšuje ospalost, únava a apatie, které trvají déle než týden.
 • Silné noční chrápání, které se objevilo na pozadí hormonálních onemocnění (diabetes mellitus) nebo onemocnění kardiovaskulárního systému (vysoký krevní tlak).
 • Poruchy spánku, které vznikly na pozadí dlouhodobého užívání léků.
 • Chůze ve snu, epileptické záchvaty, noční můry a škríkání zubů.
 • Poruchy spánku způsobené častými výměnnými časovými zónami, klimatickými nebo pracovními modely (změna a noční plán).
 • Hypertenzní záchvaty, ischemická choroba srdeční, které se vyskytují pouze během spánku.
 • Nepríjemné a bolestivé pocity, slabost svalů v těle, časté spadnutí do snu.

Jaké testy musím vzít, když se obrátím na somnologa?

Pokud se chystáte na schůzku s lékařem, který se zabývá poruchami spánku, měli byste vědět, jaké testy musíte předat, když se obrátíte na somnologa. Spravedlivá, somnoložka nevyžaduje odevzdání testů v diagnostice poruch spánku, které jsou způsobeny nervovými poruchami nebo psychoemotional stavem. Ale pokud jsou spánkové problémy spojené s nesprávným fungováním orgánových systémů, vyžadují se další testy (vyšetření krve, moč a další).

Pokud se porušení stalo porušením spánku, vysílá somnolog pacienta do lékaře infekční nemoci za účelem poskytnutí standardních analýz. Pokud normální spánek brání chrápání nebo broušení zubů, doporučí se somnolog před lékaři z ORL, který provede vyšetření pacienta a provede standardní testy. To znamená, že každá porucha spánku je diagnostikována somnologem, ale aby byla provedena přesná diagnóza, lékař může požadovat provedení určitých testů, které jsou spojeny se manifestovanou symptomatologií poruch spánku.

Jaké diagnostické metody používá somnolog?

Sonolog, stejně jako každý jiný lékař, používá ve své práci určité metody a metody. Uvažujme, jaké diagnostické metody používá somnologista k určení příčiny poruchy spánku a diagnostiku nemoci. Hlavní diagnostické metody, které používá somnolog, jsou:

 • Polysomnografie - metoda diagnostiky spánku, která se provádí v nemocnici. Podstata této metody spočívá v tom, že na tělo pacienta jsou připojena senzory, která fixuje činnost mozku během spánku.
 • Elektrokardiogram a elektroencefalogram - fixace se senzory připojenými k tělu a hlavě, elektrická aktivita mozku.
 • Elektromyogram a elektrookulogram - fixace a záznam pohybu svalů a očí v odpovídající fázi spánku.

Co dělá somnolog?

Co dělá somnolog, je nejčastější otázkou od pacientů, kteří se poprvé přihlásili k somnologovi. Sonolog je profesionální odborník, jehož kompetence zahrnuje léčbu poruch a patologií spánku, stejně jako onemocnění, které způsobují tyto poruchy.

První věc, kterou pacient dělá při setkání s pacientem, je diagnostika poruch spánku a identifikace příčin, které vedly k porušení. To znamená, že pro provedení diagnózy musí se somnoložce dozvědět o psychoemotional stavu pacienta. Takže přítomnost problémů v práci a v osobním životě, stálé stresové situace a nezdravý způsob života jsou hlavními příčinami poruch spánku. Problémy se spánkem však mohou nastat v důsledku hormonálních poruch a některých onemocnění. Problémy při normální práci s mozkem a neurózy jsou hlavní příčinou nespavosti. V průběhu práce s pacientem může somnolog odkázat pacienta k dalším odborníkům, kteří pomohou potvrdit diagnózu. Spravedlivost úzce spolupracuje s doktorem, psychoterapeut, endokrinologem, neurológem.

Jaké nemoci jsou léčeny somnologem?

Pokud trpíte poruchami spánku, měli byste vědět, o jakých chorobách ošetřuje somnolog. Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností lékař pomůže vyřešit vaše problémy se spánkem a vyléčit nemoci, které způsobily nespavost nebo náměsíční. Zvažme podle léčby, jaké choroby se zabývá somnolog.

 • Poruchy spánku, které vznikly v důsledku špatných návyků.
 • Narkolepsie, bruxismus, náměsíční.
 • Poruchy spánku, které způsobily poruchy příjmu potravy.
 • Útoky apnoe, tj. Zastavení dýchání ve snu.
 • Syndrom unavených nohou způsobený určitou fází spánku.

Poradenství lékaře somnológa

Poradci somnológa lékaře jsou praktické metody a doporučení, které vám umožní správně se připravit na lůžko a spát. Lékařské rady vám pomohou uvolnit co nejvíce a odpočinout si v noci.

 1. Sledujte spánek a bdění, snažte se nelešit.
 2. Jděte okamžitě do postele, když máte pocit ospalosti. Pokud se během 20-30 minut nedostanete do spánku, doporučujeme se z postele posedět a učinit klidnou monotónní práci.
 3. Vaše ložnice by měla být místem spánku, nikoli pro práci, zábavu a jídlo.
 4. Odmítněte denní spánek, protože to je denní přetečení, které přerušují noční spánek a pocit ospalosti.
 5. Vyvine se pro sebe určitý rituál, který bude spojen se spánkem. Vezměte si teplou lázeň, přečtěte si ji nebo lehké občerstvení.
 6. Pokud děláte sport, pak nezapomeňte, že těžké náklady by měly být šest hodin před spaním a lehké cvičení čtyři hodiny před spaním.
 7. Nejezte kofein před spaním a nevzpívejte těsnou večeři. Protože to je hlavní příčina nespavosti. To se týká alkoholu a nikotinu, musí být také vyřazeno, zejména před spaním.
 8. Pokud užíváte prášky na spaní, dodržujte dobu trvání příjmu (zpravidla ne déle než tři týdny). Jinak se droga stane návykovou a způsobí poruchy spánku.

Sonnologist je moderní lékařská profese, která pomáhá řešit a léčit poruchy a problémy se spánkem. Pokud máte potíže se spánkem, jste trýzni nočními můrami, trpícími náměsími a nespavostí, pak musíte vyhledat pomoc od somnológa.

trusted-source[1], [2]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.