^

Zdraví

Spinální anestezie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Spinální anestezie může být volbou pro mnoho operací pod úrovní pupku, jako jsou opravy herny, gynekologické a urologické operace, zákroky na perineu nebo genitálie. Při spinální anestezii je možné provádět jakékoli operace na dolních končetinách. Výjimkou může být pouze amputace, protože přítomnost pacienta v takové operaci je považována za vážnou psychickou traumu. V podobné situaci je možná kombinace spinální anestézie s povrchovou anestezií. Spinální anestezie je zvláště prospěšná u starších pacientů s chronickými bronchiálními obstruktivními chorobami, diabetes mellitus, jaterními, ledvinovými a endokrinními poruchami. Vasodilation doprovodných anestezii, může mít příznivé účinky u mnoha pacientů se středně těžkým srdečním selháním, s výjimkou pacientů s chlopenní stenóza převládající nebo trpících závažnou hypertenzí. Spinální anestezie může být použita u pacientů s traumatologickým profilem za předpokladu adekvátního doplňování objemu cirkulující krve. U porodní asistentky je ideálním nástrojem pro anestetickou údržbu ručního odstranění placentálních reziduí za předpokladu, že nedochází k hypovolemii. Existují jisté výhody při jeho užívání pro anestezii císařského řezu, jak pro matku, tak pro dítě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Spinální anestezie: indikace

Spinální anestezie je indikována při operacích pod úrovní pupku (například při opravě kýly), gynekologických a urologických operacích, intervencích na perineu, genitáliích a dolních končetinách.

Úroveň punkce

Spinální anestezie zahrnuje podání malé dávky lokálního anestetika přímo do mozkomíšního moku. Punkce se provádí na úrovni bederní páteře pod úrovní konce míchy L2.

Referenční body:

Linie spojující vrcholy vrcholů iliové kosti odpovídá hranici L3-L4. Úroveň spinální anestézie závisí na dávce, měrné hmotnosti roztoku a na pozici pacienta.

Anatomie

Mícha obvykle končí na úrovni L2 u dospělých a L3 u dětí. Puncture dura mater nad touto hladinou je spojena s mírným rizikem poranění míchy. Důležitým referenčním bodem - čára spojující vrcholy iliakálních hřebenů běží na úrovni L4 - L5. Anatomické struktury prostřednictvím kterého je jehla prochází předtím, než dostane do mozkomíšního moku - kůže, podkoží, supraspinální vazů se interspinous vazů, žlutý vaz, dura mater, arachnoidální. Místní anestetikum vstřikované do subarachnoidního prostoru se mísí s mozkomíšním moku a rychle způsobí zablokování nervových kořenů, které může dosáhnout. Rozdělení lokální anestetikum v rámci páteřní prostoru je ovlivněna řadou faktorů - podílu lokálního anestetika nebo baricity, poloze pacienta, koncentrace a množství vstřikovaného roztoku, punkční rychlosti a rychlosti injektáže.

Předoperační přípravek. Vysoká spinální anestézie způsobuje významné fyziologické změny, především ze strany oběhového systému, což vyžaduje zajištění řádného sledování a předoperační přípravy. Pacient by měl být předem seznámen s technikou blížící se spinální anestézie. Je důležité vysvětlit, že spinální anestézie blokuje bolest a zároveň udržuje určitou úroveň hmatové citlivosti v příslušné oblasti, což by nemělo způsobovat nepohodlí. Musí být bolestně připravena na projev motorické a senzorické blokády v dolních končetinách. Pokud je pocit bolesti, je možný přechod na celkovou anestezii. Při použití specifické premedikace není obvykle nutné.

Pokud je pacient nervózní, může být v předvečer operace dostatečné předepisovat dávky benzodiazepinů (diazepam v dávce 5-10 mg per os). Lze užívat léky jiných farmakologických skupin u konkrétních léků, při stanovování anticholinergik (atropin, skopolamin) obvykle není nutné.

U všech pacientů, kteří jsou plánováni na spinální anestezii, je třeba zajistit dobrý intravenózní přístup. Intravenózní katétry s velkým průměrem se používají k zajištění zavedení dostatečného množství tekutiny před anestézou. Použitý objem tekutiny závisí na věku a výšce blokády. Infuze v objemu nejméně 1000 ml může být použita u všech pacientů s vysokou spinální anestezií. Císařský řez vyžaduje asi 1500 ml.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Jak se provádí spinální anestezie?

Provedení lumbální punkce je snazší s maximální flexe bederní páteře, pacient sedí na operačním stole, a nahrazením jeho nohy židle požadovanou výšku. Pomocí předloktí na bokách může pacient udržet tuto pozici bez napětí po dlouhou dobu. Chcete-li poskytnout dodatečný komfort na kolenou, můžete umístit váleček nebo polštář vhodného rozměru. Lumbální punkce se může provádět i v poloze ležící na boku s max skládací nohy v kolena a kyčelního kloubu ( „hlava k ohybů“), který poskytuje maximální rozdíl trnových procesů a usnadňuje přístup k místu vpichu. Pro pohodlí pacienta a anesteziologa může být zapotřebí pomoc asistenta. Sedící pozice je vhodná u obézních pacientů, ležících - u pacientů s duševními poruchami nebo hlubokým sedáním. Navíc by měl vzít v úvahu důsledky rychlého rozvoje hypotenze nebo cardiodepressivny vagálních reflexů u pacienta v sedě. Anesteziolog, který provádí blokaci, má sedící místo, aby zajistil stabilní polohu během blokády.

Jaké vybavení používá spinální anestézie?

 • soubor sterilních plen a gázových ubrousků;
 • jehla pro páteřní punkci s průměrem 24-29 gage;
 • 5 ml injekční stříkačka pro anestetikum injekčně vpichaném do kanálu;
 • 2 ml stříkačka pro infiltraci kůže v místě injekce jehly;
 • souprava jehel pro vzorkování anestetik a infiltraci kůže;
 • sada antiseptických roztoků pro ošetření pleti (chlorhexidin, alkohol);
 • Sterilní gázové koule pro ošetření pleti;
 • adhezivní náplast pro upevnění bandáže v místě injekce jehly;
 • roztok lokálního anestetika pro intratekální podání.

Nutná podmínka - řešení lokálního anestetika vhodné pro intratekální podání je baleno v jednorázových baleních. V láhvích obsahujících několik dávek se přidávají konzervační látky, které mohou při míchání do mozkomíšního moku způsobit poškození míchy.

 • bezpečnostní sada pro vybavení a léky pro celkovou anestezii;
 • soubor prostředků a léků na kardiopulmonální resuscitaci.

Technika bederní punkce

Kůže zadní části pacienta je ošetřena antiseptikem (etanolem). Opakujte postup několikrát, změňte gázu, hack na zvládnutí dostatečně velkého povrchu.

Po vysušení antiseptiku je lokalizován vhodný intersticiální prostor. Pacient, který má výraznou vrstvu tukových tkání, může potřebovat značné úsilí k tomu, aby ho prosadil. Na místě navrhovaného injekci 2 ml injekční stříkačky a tenkou jehlou podkožně vstřikování malého množství lokálního anestetika pro úlevu od bolesti. Potom se zavaděče jehlou produkovat anestézie propíchnutí kůže a těžce infiltroval ve střední čáře jehla se posouvá mezi trnové výběžky s mírným sklonem směrem dolů (5-10 °), ve středu hrudní oblast jehly úhlu sklonu může být 50 až 60 °. Jehla je postoupil do ligamentum flavum, při kterém je zvýšení odolnosti proti průchodu po dosažení epidurálního prostoru existuje pocit selhání, který by mohl být opakován v okamžiku průchodu dura mater. Pokud je špička jehly ve správné poloze, po vyjmutí jehly by se měla objevit míšní tekutina. V případě, že jehla dosedá kosti, pevně ji do 1 cm, aby se, zda je na středové čáře a pokusí se jej drží, čímž se zvyšuje úhel sklonu ve svislé rovině. Při použití tenké jehly (24-25 přetlak), čekat 20-30 sekund před okamžikem, který bude mozkomíšního moku. Není-li přijat mozkomíšní mok, trn je vložen na místo a vést jehlu trochu hlouběji.

Po obdržení mozkomíšního moku, aniž byste museli jehlu přemístit, nasaďte stříkačku na lokální anestetikum. Nejlepší je upevnit jehlu držením jejího pavilonu mezi palcem a ukazovákem volné ruky, pevně opřenou o zadní část dlaně na zadní straně pacienta. Jehlový pavilon je pevně spojen s injekční stříkačkou, hyperbarický roztok má vysokou viskozitu a vysoký tlak je nutný k jeho vstříknutí tenkou jehlou. Nasajte malé množství mozkomíšního moku, abyste zajistili, že jehla je ve správné poloze, pak pomalu vstřikujte roztok lokálního anestetika. Po ukončení injekce vyjměte jehlu, vodič a stříkačku jako jednu jednotku a fixujte sterilní obvaz s náplastí v místě vpichu.

Je možné provést lumbální punkci z dvou přístupů: medián a paramedikální.

Střední přístup popsaný výše je technikou výběru, protože předpokládá vyhodnocení projekce jehly pouze ve dvou anatomických rovinách. Současně na cestě leží relativně anatomicky špatná plavidla. V případě, že se pohybuje jehla podél prostřední linie, je možná alternativa paramedický přístup. Nevyžaduje stejnou úroveň spolupráce s pacientem a hlubokou flexi páteře v bederní páteři.

Paramedicínský přístup zahrnuje zavedení jehly v bodě přibližně 1 cm bokem od středové čáry a 1 cm pod hmatatelným spodním okrajem vrcholu trávovitého procesu nadřazeného obratle. Před zavedením jehly nebo vodiče se provádí infiltrační anestezie kůže a hlubší tkáň. Jehla je vložena v úhlu přibližně 10 až 15 ° ve vztahu k sagitální a vodorovných rovinách, jak je znázorněno na obrázku 17. Mezi nejčastější chyby jsou zavedení jehly příliš daleko od středové čáry a jeho nadměrné odchylka v lebeční směru. Nicméně při setkání s kostí se doporučuje mírně utáhnout jehlu a mírně zvýšit její úhel ve směru kraniální. Pokud se opět objeví kontakt s kostrou, ale na hlubší úrovni se opět zvyšuje sklon jehly tak, aby se obešel horní okraj oblouku podkladového obratle.

Stejně jako při použití mediálního přístupu může dojít k charakteristickému pocitu, když jehla projde žlutým vazem a dura mater. Nicméně kvůli šikmé poloze jehly se setkají ve větší hloubce. Po získání mozkomíšního moku se provádí blokáda páteře podobně jako u mediálního přístupu.

Výběr lokálního anestetika

Teoreticky může být jakýkoliv lokální anestetikum použit v postupu, jako je spinální anestezie. Po dobu trvání účinku po podání do páteřního kanálu se mohou všechny anestetika rozděleny do dvou skupin: ty, s krátkými 1-1,5 hodin (lidokain, mepivakain, chlorprokain) a průměr 1,5 -3 hodiny, doba trvání účinku (bupivakain, ropivakain). Trvání účinku závisí na celkové dávce. Dále léčiva, která užívají spinální anestezii, jsou rozdělena podle jejich specifické hustoty, pokud jde o mozkomíšní moč. Mohou být hyperbarická, t. E. Mají vyšší, než je měrná hmotnost mozkomíšní mok, izobarických nebo podtlakových. Protože měrná hmotnost cerebrospinální tekutiny, není vysoká - asi 1,003 při 37 ° C, je možné pro přípravu roztoku, který by podstatně jednodušší to. Proto se v praxi často používají izo- a hyperbarické roztoky. Hyperbarické roztoky se připravují přidáním 5-9% glukózy, což dává specifickou hustotu na úrovni 1 020 až 1 030. Jsou vystaveny působení gravitace a jsou horší smíšeny s mozkomíšním moku. Isobarické a hyperbarické roztoky mohou způsobit spolehlivou reprodukovatelnou blokádu. Použití hyperbarického roztoku a změna postavení pacienta činí nejspravedlivější spinální anestezii. V praxi se nejčastěji používají následující přípravky:

Lidokain je k dispozici jako 5% roztok, hyperbarický roztok se připravuje na 7,5% glukózy, jeho dávka je 1-3 ml. Rovněž se používá 2/4 izobarického roztoku v objemu -3-6 ml. Přidání 0,2 ml adrenalinu 1: 1000 k lidokainu může prodloužit dobu jeho působení. Nedávno se objevilo znepokojení nad bezpečností 5% roztoku lidokainu, zejména jeho neurotoxicity. Bupivakain se aplikuje jako 0,5% roztoku hyperbarické v 8% glukózy (dávka 2,4 ml) a 0,5% izobarické roztoku, jakož i 0,75% hyperbarické roztok v 8,25% glukózy (dávka 1-3 ml).

Od zavedení anestetikum v spinální anestézii pouze na lumbální úrovni, distribuce blokáda určena množstvím vstřikovaného roztoku, jeho koncentraci, specifickou hmotností a poloze pacienta po injekci, aby ve větší míře než hladina meziobratlového prostoru, kde je proražení podána. Velké objemy koncentrovaného anestetika budou ve velké míře způsobovat hlubokou blokádu. Po zavedení malého množství hyperbarické roztoku, za předpokladu, že pacient zůstane na chvíli v sedě, je možné získat klasickou „ischiatického blok“ se vztahuje pouze na sakrální páteře segmentů.

Rychlost zavedení řešení má jen malý vliv na konečnou distribuci blokády. Pomalý vstup je spojen s předvídatelným šíření anestetika, zatímco rychlé zavedení vytváří dodatečný tok mozkomíšního moku, který může způsobit nepředvídatelné výsledky. Kromě toho, zvýšení intraabdominálního tlaku z jakéhokoliv důvodu (těhotenství, ascitu, atd.) Způsobuje otok epidurální žil, komprese durálního vaku a snížení obema mozkomíšního moku, se stejným množstvím lokálního anestetika způsobí vyšší úrovně spinální anestézii. Bez ohledu na polohu pacienta v průběhu vpichu a vstupní úrovně distribuční jednotka blokády se mohou měnit s polohou těla pacienta v průběhu následujících 20 minut po podání hyperbarické roztoku.

trusted-source[17], [18]

Dynamika blokády

V mnoha případech pacienti nemohou přesně popsat své pocity, takže je rozumné spoléhat na objektivní znaky. Takže pokud pacient nemůže roztrhat nohu z povrchu lůžka, blokáda se rozkládá alespoň na středním bederním segmentu. Není nutné vyšetřovat citlivost pomocí akutní jehly a zanechat řadu bodů krvácení. Je lepší stanovit ztrátu teplotní citlivosti pomocí tamponu navlhčeného alkoholem nebo etherem. Posoudit pocit chladu na paži, povrch hrudníku, kde není citlivost narušena. Pak zkontrolujte kožní povrch nohy, břicho. Nechte pacienta uvést úroveň, v níž začíná cítit chlad, než se dotýkáte. Pokud pacient zjistí, že je obtížné poskytnout jednoznačnou odpověď, může být citlivost na bolest zkontrolována jemným přitisknutím kůže pomocí cévní svorky. Pomocí této metody je snadné posoudit stupeň blokády. Nehodnotte hmatovou citlivost. Pacienti a chirurgové by měli být varováni, že s úspěšnou blokádou může pocit dotyku přetrvávat, ale nebude mít citlivost na bolest.

Pokud se 10 minut po injekci lokálního anestetika roztoku do pacienta plně zachována pevnost dolních končetin a na normální úroveň citlivosti, blokáda selhala, s největší pravděpodobností v důsledku skutečnosti, že anestetikum řešení nebyla zavedena intratekálně. Zkuste to znovu.

V případě jednostranného blokády nebo nedostatečné výšce bloku na jedné straně, na pozadí použití hyperbarické roztoku, umístěte pacienta na straně s nedostatkem blokády po dobu několika minut a poté se snižuje hlavový konec tabulky. Pokud byl použit isobarický roztok, umístěte pacienta na stranu, která by měla být zablokována (jakékoliv otáčení pacienta během prvních 10-20 minut po injekci lokálního anestetika pomáhá zvýšit úroveň blokády).

V případě, že blok není dostatečně vysoká hladina (za použití hypertonického roztoku), umístěte pacienta na zadní a spodní konec vedoucí sekce tak, aby se vyhnula řešení anestetické by bederní páteř ohýbání. Chcete-li vytvořit více ploché bederní lordózy, je možné, požádejte pacienta, aby ohýbal nohy v klíně. Při použití izobarického roztoku otočte pacienta o 360 stupňů (na boku, pak na břicho, na druhé straně a znovu na zádech).

Pokud je blok příliš vysoký, může si pacient stěžovat, že pro něj je obtížné dýchat a / nebo brnknout v rukou. Nepotřebujete zvednout hlavový konec stolu.

Pokud dojde k nevolnosti nebo zvracení, což může být jeden projev vysoké blokové nebo arteriální hypotenze, změřte krevní tlak a postupujte podle výsledku.

Je třeba dbát na kontrolu dýchání, srdeční frekvence a krevního tlaku. Po vyvíjení blokády může krevní tlak klesnout na kritickou úroveň, zejména u starších pacientů s hypovolemií.

Klinickými příznaky hypotenze je bledost, studený pot, nevolnost, zvracení, pocit úzkosti a obecná slabost. Mírná hypotenze je docela přijatelná, když se u mladých vyškolených osob sníží systolický krevní tlak na 80-90 mm Hg, u starších pacientů - 100 mm Hg. A pokud pacient vypadá a cítí se dobře a dýchá adekvátně. Bradykardie může také probíhat, zvláště když chirurg pracuje na střevě nebo na děloze. Pokud má pacient pocit dobře - arteriální tlak je udržován v přijatelných mezích, není třeba užívat atropin. Pokud srdeční frekvence klesne pod 50 za minutu nebo se rozvíjí hypotenze, nitrožilně podávejte 300-600 mikrogramů atropinu. Pokud to nestačí, můžete použít efedrin.

V mnoha případech může dojít k třesu, v takové situaci pacienta uklidní a dá mu kyslík přes masku. Inhalace kyslíku maskou v rychlosti 2-4 l / min je běžnou praxí při spinální anestezii, zvláště pokud se používá sedace.

Chirurgický zákrok vždy způsobuje stresující reakci pacienta, i když je bolest úplně zablokována úspěšnou spinální anestezií. Většina pacientů potřebuje další sedaci. Optimální úroveň, která není tak snadná, protože příliš hluboká sedace může být příčinou hypoventilace, hypoxie nebo nepovšimnutého regurgitace žaludečního obsahu. Zpravidla by měl sedatý pacient snadno probudit a udržet si schopnost udržovat slovní kontakt. Pokud spinální anestezie, je nedostatečná pro mnoho lepší selektivně použít léky v celkové anestezii a monitorovat dýchací cesty, než se uchýlit k vysoké dávky benzodiazepinů a opiátů.

V raném pooperačním období, stejně jako v případě celkové anestezie, pacient potřebuje neustálé pečlivé monitorování vitálních funkcí. Musí být přemístěn do kanceláře, kde je k dispozici sledované monitorování, a vždy je k dispozici školený zdravotnický personál schopný poskytnout pomoc v případě komplikací. Může se jednat o zařízení pro probuzení nebo o jednotku intenzivní péče. V případě hypotenze by sestra měla zvednout nožní konec lůžka, poskytnout kyslík, zvýšit rychlost intravenózní infuze a pozvat odpovědného lékaře. Může být nutné zavést dodatečné vasoresursy, zvýšení objemu vstřikované tekutiny. Pacient by měl být obeznámen s trváním blokády, měl by být jasně poučen o tom, že nemusí pokoušet se stát, dokud nebude plně obnovena síla jeho svalů.

Spinální anestezie pro císařský řez

V současné době je spinální anestezie rozpoznána po celém světě jako metoda výběru pro císařský přenos. Spinální anestezie má významné výhody oproti obecnému postupu při císařském podání a kombinuje jednoduchost, rychlost a spolehlivost. To je prosté takových závažných komplikací, které jsou hlavními příčinami úmrtnosti v porodnické anestézii, protože aspirace žaludečního obsahu se Mendelsonem syndromem a rozvoj Tracheální intubace obtížnosti, doprovázený hypoxií. Takové rozšířené používání místní anestézie je vzhledem k tomu, že odhadovaná koeficient fatální komplikace rizika obecně a místní anestézie je 17: 1. Ve Spojeném království se zvýšila frekvence úmrtí z 20 případů na 1 milion císařských řezů v letech 1979-1984. Až 32 v letech 1985-1990. Došlo k poklesu jejich výskytu u pacientů operovaných při spinální anestezii z 8,6 na 1,9 případů. Kromě toho má spinální anestézie příznivější vliv na stav novorozenců oproti celkové anestezii. Děti narozené na pozadí spinální anestézie nedostávají sedativa placentou a jsou méně citlivé na respirační depresi. Posouzení stavu novorozenců na stupnici Apgar po císařském řezu v regionální anestézii je významně vyšší než po operacích pod celkovou anestézou. Současně existuje řada objektivních obtíží. Těhotná žena je technicky obtížnější provádět spinální anestezii, protože zvětšená děloha zabraňuje ohebnění bederní páteře. Pokud již byla narozená aktivita, žena nebude schopna sedět rovnoměrně během práce. Do doby, než se začalo používat spinální anestezie s dostatečně tenkými (25 geydžovými) jehlami, byla frekvence postprodukčních bolestí nepřijatelně vysoká. Spinální anestezie by neměla být prováděna císařským řezem, pokud anesteziolog nemá dostatečné pracovní zkušenosti.

Při absenci hypovolemie způsobené krvácením může být spinální anestézie jednoduchou a bezpečnou anestetickou metodou k manuálnímu odstranění placentálních zbytků z děložní dutiny, aniž by došlo k uvolnění.

Výběr lokálního anestetika

Zatímco v celé zemi, a pokračuje být aktivně využívány lokálního anestetika lidokain, ale postupně ustupuje bupivakain a ropivakain ve spojení s vysokým stupněm rozlišení bloku, to znamená, že s poklesem koncentrace poslední motorové jednotky je snížena při zachování vysoké úrovně analgezie.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24]

Technika blokády

Z technického hlediska se spinální anestezie u těhotné ženy neliší od obecné chirurgické praxe, ale vyžaduje zohlednění řady faktorů. Obvykle těhotné pacienti stav techniky anestézie se doporučuje, aby se předpětí infuze pomocí Krystaloidní řešení v objemu nejméně 1500 ml, nebo 500-1000 ml přípravků hydroxyethylškrobu. Po poslední infúzi, krevního objemu a srdečního výdeje vyšší frekvenční hypotenze níže a čas k vytvoření předpětí je podstatně kratší, což je důležité v podmínkách nouze.

Ačkoli spinální není kontraindikován u preeklampsie střední intenzity, si uvědomit, že preeklampsie je často v kombinaci s nedostatkem krevního koagulačního systému a relativní hypovolemii. Navíc existuje vždy riziko náhlého vývoje konvulzivního syndromu, což nutně předem připraví soubor antikonvulziv (diazepam, thiopental).

Nejvhodnější pro punkci jsou intervaly L2-L3. Pro zajištění císařského řezu by měla výška bloku dosáhnout úrovně Thb (úroveň sterné základny). Ve většině případů je postačující pro podání lokální anestetika v následujících množstvích, výhodné je použití hyperbarické roztoky: 2,0 až 2,5 ml 0,5% hyperbarické bupivakainu, nebo 2,0 až 2,5 ml 0,5% bupivakainu izobarický nebo 1,4-1,6 ml 5% hyperbarické lidokainu, nebo 2,0 - 2,5 ml z izobarické lidokainu doplněného adrenalinu (0,2 ml ředění 1: 1000).

Povinné sledování následujících parametrů: ADSI, ADDIAS, HR, BH, Sa02, srdeční aktivity plodu a kontrakce dělohy.

Poloha těhotného pacienta

Těhotné Pacient by měl být nikdy v poloze na zádech, protože velké dělohy pod vlivem gravitace, je schopen stlačit dolní duté žíly, v menší míře se týká aorty, což bude mít za následek ohrožující hypotenzi. Je třeba zajistit dostatečný sklon na straně, který lze dosáhnout naklopením operačního stolu nebo umístěním válečku pod pravou stranu. V tomto případě děloha se odchyluje doleva a dolní dutá žíla se neuzavře.

Stejně jako v každém jiném případě by měl být pacient během operace pod spinální anestezií inhalační kyslík pomocí masky na obličej. Pokud se i přes předběžné naplnění infuze vyvine hypotenze, můžete použít vazopresory, mezi nimiž je efedrin volbou, protože nezpůsobuje křeče děložních cév. Při jeho nepřítomnosti je možné použít jiné vasopresory, protože hypotenze může vážně poškodit plod. Po podání je mezi přípravky řady oxytocinů výhodnější používat syntecinon, protože v menší míře způsobuje zvracení ve srovnání s ergometrinem.

Komplikace po spinální anestezii

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Infekce

Vyskytuje se velmi zřídka s přísným dodržováním pravidel asepsy.

Hypotenze

Je to důsledek vazodilatace a funkčního poklesu účinného objemu cirkulující krve. Materská hypotenze může vést ke zhoršení přívodu krve do myometria, oslabení práce a intrauterinní hypoxie plodu, což vyžaduje okamžité provedení řady opatření:

 1. Zkontrolujte přiměřenost děložní posunu doleva (boční náklon operačního stolu vlevo nebo polštáře pod pravým hýždě, minimální boční spád by neměla být menší než 12 až 15 ° C).
 2. Všichni pacienti s rozvojem hypotenze by měli přizpůsobit inhalaci kyslíku maskou, dokud nebude obnoven krevní tlak. Zvedněte nohy, čímž zvyšujete venózní návrat zdvižením spodní části operačního stolu. Naklonění celého operačního stolu tak, že je možné zvýšit žilní návrat, ale to povede k šíření hyperbarické lokální anestetické řešení páteřního kanálu, zvýšení bloku úrovně a zhoršit hypotenzi. Pokud byl použit isobarický roztok, sklon tabulky významně neovlivní výšku bloku.
 3. Zvyšte rychlost injekce intravenózní tekutiny na maximum, dokud není obnoven arteriální tlak na přijatelnou úroveň.
 4. Pokud je prudký pokles krevního tlaku, a žádná odpověď na zatížení tekutiny - zadání intravenózně efedrin, který způsobuje zúžení periferních cév a zvyšuje srdeční výdej vzhledem k frekvenci a infarktu síly kontrakce bez snížení placentární krve. Obsah ampulek (25 mg) zředěný fyziologickým roztokem na 10 ml a částečně vstřikován do 1-2 ml (2,5-5 mg), vedený účinkem na krevní tlak. Můžete přidat do lahvičky s nálevu, zatímco jeho účinek je řízen rychlostí infuze nebo do svalu, ale zpomaluje účinek vývoje i. Možná frakční podávání adrenalinu (50 μg) nebo infúze norepinefrinu ve vhodných dávkách. Pokud je udržována hypotenze, je třeba ihned používat vasopresory s bradykardií podávanou s atropinem.

Bolest hlavy po spinální anestezii

Jednou z charakteristických komplikací spinální anestézie jsou postprodukční bolesti hlavy. Oni se vyvíjejí během několika hodin po operaci a může trvat déle než týden, obvykle lokalizované v týlní oblasti, mohou být doprovázeny ztuhlost krčních svalů. Často spojená s nevolností, zvracením, závratě, fotofobií. Za to, že příčinou je spojen s uplynutím cerebrospinální tekutiny skrz otvor vpichu v dura mater, jehož výsledkem jsou napětí pleny a bolesti. Má se za to, že jehla má malý průměr (25 nebo více g) a tvar bodu zaostřené jako tužku, aby dura menší průměr otvoru a může snížit frekvenci bolesti hlavy v porovnání s konvenční jehly s řeznou hranou.

Pacienti trpící bolestí hlavy po takovém postupu, jako je spinální anestézie, raději zůstávají v náchylné poloze. Předtím se věřilo, že aby se zabránilo bolesti hlavy, měl by pacient zůstat v posteli 24 hodin po spinální anestezii. V poslední době se věří, že to není nutné, pacient může vstát, pokud neexistují žádné překážky chirurgického plánu.

Neomezujte je na kapaliny, pokud je to nutné, můžete je přidat intravenózně, abyste udrželi odpovídající úroveň hydratace. Jednoduché analgetika jako paracetamol, aspirin a kodein může být užitečná, stejně jako všechna opatření, která zvyšují nitrobřišního as ním i epidurální tlak (otáčení na břiše). Migrény mohou být účinné, stejně jako nápoje obsahující kofein (káva, coca-cola atd.).

Zpoždění močení může probíhat, protože sakrální vegetativní nervová vlákna obnovují svou funkci po spinální anestezii mezi těmito. Přetečení a bolestivé přeměny močového měchýře mohou vyžadovat katetrizaci.

Celkový blok se vyvíjí rychle a může vést k usmrcení, pokud včas opatření resuscitace nejsou rozpoznána a iniciována. Spinální anestezie je tento stav komplikována poměrně zřídka, častěji je výsledkem nesprávné intratekální injekce anestetika. Klinické projevy celkového bloku: ztráta citlivosti nebo slabosti v rukou, dušnost a ztráta vědomí. Algoritmus pro poskytování nouzové péče zahrnuje:

 1. Činnosti kardiopulmonální resuscitace.
 2. Intubace průdušnice a mechanické větrání se 100% kyslíkem.
 3. Léčba hypotenze a bradykardie s intravenózní infuzní zátěží, atropinem a vazopresory. Pokud léčba není včasná, kombinace hypoxie, bradykardie a hypotenze může rychle vést ke zástavě srdce.
 4. Umělá ventilace, která musí pokračovat až do povolení bloku, kdy pacient může poskytnout požadovaný objem minutové ventilace bez pomoci. Čas, který bude vyžadován pro toto, bude záviset na tom, který z lokálních anestetik byl podáván a jeho dávkách.

Spinální anestezie: důsledky

Zdá se, že jehla je v správné poloze, ale cerebrospinální tekutina se neobjeví. Počkejte nejméně 30 vteřin a zkuste to otočit jehlou o 90 stupňů a znovu ji položit. Pokud mozkomíšního moku se nezdá připojit prázdnou 2 ml injekční stříkačky a zavést 0,5-1 ml vzduchu, aby zajistilo, že jehla není blokován, pak pomalu vytáhněte jehlu trvale nasávání obsah injekční stříkačky. Zastavte se, jakmile se v injekční stříkačce objeví míšní tekutina.

Krev byla získána z jehly. Chcete-li trochu počkat, pokud je krev zředěna a je to mícha - vše je v pořádku. Pokud je přidělena čistá krev, nejpravděpodobněji je špička jehly v epidurální žíle a měla by být poněkud posunuta, aby se dosáhlo trvanlivosti.

Pacient si stěžuje na ostré prošití nohy. Špička jehly spočívá na kořen nervu, protože jehla se pohybuje bočně.

Utáhněte jehlu a změňte její směr směrem k poškozené straně.

Tam, kde jde jehla, spočívá na kostech. Ujistěte se, že pacient je ve správné poloze, jeho páteř je maximálně ohnut v bederní oblasti a bod vkládání jehly je umístěn podél středové čáry. Pokud si nejste jisti správnou polohou jehly, zeptejte se pacienta, na které straně se cítí. Pokud se budete muset vypořádat s věkem pacienta, který nemůže dostatečně ohýbat záda, nebo pokud je jeho interkostální vazba vysoce kalcifikovaná, pak může být alternativní přístup k paramediálnímu přístupu. Chcete-li to provést, vložte jehlu 0,5-1 cm bočně k střední čáře v horní hranici spodního spodního procesu a přímo kraniální a mediální. Pokud při přesunutí jehly spočívá na kosti, pak se nejpravděpodobněji jedná o oblouk obratle. Pokuste se krok za krokem klouzat po kostech, aby dosáhli epidurálního prostoru a přes něj propichovali dura mater. Při použití této techniky se doporučuje nejprve anestetizovat svaly, kterými je jehla přepravována.

Pacient si stěžuje na bolest po spinální anestezii a během jehly. Je pravděpodobné, že jehla prochází svaly po jedné straně intersticiálního vazu. Utáhněte jehlu a změňte její směru mediální vzhledem ke straně, kde byla pocit bolesti, aby byla jehla v prostřední lince nebo zavést malé množství lokálního anestetika pro anestezii.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.