^

Zdraví

Spreje z alergické rinitidy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Účinné prostředky lokální terapie alergické senzibilizace je sprej pro alergické rýmy. Pomocí tohoto formuláře přípravky výrazně snižuje nosním sekretu (rýma), snížení svědění a kýchání, stejně jako zůstat způsobuje chronické nosní obstrukce (nosní) zduření nosní sliznice s sezónní alergie (senná rýma) a ve zhoršení přetrvávajícího (rok) alergický coryza.

Kromě toho indikace pro použití intrasalinních aerosolových přípravků zahrnují IgE-dependentní vazomotorickou rinitidu a pollinózu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Názvy sprejů z alergické rinitidy

Pro obnovení postižené propustnost cévních stěn, snížit intenzitu edému a serózní zánět nosních sliznic a sekretů kapaliny, tyto spreje se používají pro alergické rýmy :

  • Hormonální spreje z alergické rinitidy obsahující glukokortikosteroidy: Nasobek ( Aldetsin, Beklazone, Baconase, Benorin, Clenil atd.); Nazarel (Flutex, Fliksonase ); Amavis; Nazonex; Budesonid (Rinocort, Tafen nazální).
  • Léky, které blokují periferní receptory H1 (histaminové receptory): Alergodyl (Azelastin); Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin).
  • Prostředky stabilizaci membrány žírných buněk: kromogeksal (Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral).
  • Látkou snižující překrvení, spreje (a-adrenergní agonisty nebo sympatomimetika): Nazivin (Ksimedin, xylitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin Noksprey) Mucosolvan Reno Nazosprey atd

Otolaryngologové se domnívají, že blokátory H1-histaminů jsou bezpečnější, ale účinnější při snižování zánětu kortikosteroidů. Co se týče dekongescens - dekongestanty spreje od alergické rýmy, že i přes své absolutní efektivitu při řešení ucpání nosu tyto finanční prostředky by neměly být používány déle než jeden týden, protože nosní sliznice již není na ně reagovat, a rýma, obvykle zvyšuje.

Hormonální spreje z alergické rýmy

Farmakodynamika spreje z této skupiny - je to potlačení zánětu syntetické analogy hormonů nadledvin: beklomethasondipropionát ( Nasobek, Aldetsin, Beclason, Bekonaze ), flutikasonpropionát ( Nazarel, Fliksonaze ), flutikason furoát ( amavisd-new ), mometasonfuroát ( Nasonex ) a budesonid ( budesonid, Rinocort).

V případě kontaktu těchto látek na nosní sliznici dochází nejen potlačení reprodukce v tkáňových žírných buněk a bazofilů, ale také snižuje výstup z mediátorů alergie a zánětů (leukotrienů cytokiny, histamin, atd), eozinofilní granulocyty. Chemotaxe je také zpomalena - podpora imunokompetentních leukocytových buněk do zaměření zánětu. Výsledkem je snížení otoků nosní sliznice a tvorba hlenu.

Farmakokinetika hormonálních léků proti alergické rýmě je popsána s ohledem na jejich nevýznamnou systémovou absorpci vazbou na plazmatické proteiny (na úrovni 0,1-1%). Takže účinné látky spreje Nasobek, Baconaz, Aldetsin jsou absorbovány nosní sliznicí a kolik se dostane do žaludku a průtok krve s přesností je obtížné určit. Nicméně dvě třetiny metabolitů GCS se vylučují z těla stolicí a močí (poločas rozpadu se pohybuje od 3 do 15 hodin).

Kontraindikace k použití sprejů z alergické rinitidy založené na GCS:

  • přecitlivělost na hlavní nebo pomocné látky přípravků;
  • plicní tuberkulóza;
  • virové (HSV) a houbové (Candida albicans) infekce v nosohltanu;
  • věk dětí do 6 let (Nazarel - do 4 let, Nazonex - do 2 let).

Při přiřazování těchto prostředků je třeba vzít v úvahu náchylnost pacientů k krvácení z nosu, poškození nosního přepážky, přítomnosti glaukomu, onemocnění štítné žlázy, jaterních a kardiovaskulárních patologií.

Pokyny k drogám v této farmakologické skupiny poukázal na to, že použití sprejů pro alergické rýmy během těhotenství (v prvním trimestru) je zakázáno. Spreje Nazarel, Flixonase, budesonid je kontraindikován v průběhu těhotenství, a použití Nasobeka, Amavisa a Nasonex je možné jen v extrémních případech a v případě, že očekávaný přínos pro zdraví matky nad potenciální hrozbu pro vývoj plodu.

Vedlejší účinky spreje s kortikosteroidy se často projevuje ve formě zvýšeného sucha v nose a pachy, dráždění a svědění sliznice, krvácení, bolesti hlavy, přestávka (perforace) z nosní přepážky.

Dávkování spreje z alergické rýmy SCS na bázi: jedna nebo dvě injekce do každého nosního průduchu (tj 1-2 kliknutí na dávkovač výdejního) - jednou denně (během exacerbace alergické rýmy - dvakrát během dne) .

Předávkování žádné spreje s hormonů kůry nadledvin riziko vzniku příznaků Cushing, který se objeví obézní obličeje a horní poloviny těla, zvýšenou chuť k jídlu, vzhled strií na kůži, nadměrný růst vlasů u žen (nad horním rtem a bradou), bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, bolesti v kostech a jejich zvýšené křehkosti, poruchy spánku a deprese.

Instalované lékové interakce brání simultánní aplikační data antialergické látky s systémových kortikosteroidů antituberkulózní antibiotika, barbituráty, estrogeny, hydantoinové antiepileptik a drogové efedrinu.

Podmínky skladování : při t = 15-25 ° C; trvanlivost Nazarel, Fliksonaze, Amavis

Nazonex, Budesonide -3 let, Nasobek - 4 roky.

Blokovací spreje pro receptory H1

Terapeutické účinky spreje ALLERGODIL (azelastin) a Tizin-Alerdzhi (Levoreakt) na základě jejich účinných látek - azelastin a levocabastin hydrochlorid, které se vážou na periferní H1 receptory histaminu tlačítkovou tkáně hormon zodpovědný za vývoj alergické reakce v těle. Výsledkem je inhibice uvolňování histaminu ze žírných buněk a bazofilů.

Allergodyl proniká do krve a 93% se váže na plazmatické proteiny, biologická dostupnost - azelastin 40%; metabolity po biotransformaci v játrech se vylučují močí (poločas rozpadu přibližně 20 hodin).

Levokabastin se absorbuje do krve v minimálním objemu (méně než 40 μg po jednorázovém použití); lék se vylučuje nezměněným ledvinami s poločasem rozpadu přibližně 36-37 hodin.

Kontraindikace užívání těchto intranazálních léků zahrnují intoleranci látek tvořících léky a věk mladší než 6 let. Použití sprejů alergodyl a Tizin-Alergi během těhotenství je kontraindikováno.

Jejich hlavní vedlejší účinky : bolest hlavy, závratě, nevolnost, podráždění nosní sliznice, pálení a svědění nosohltanu, krvácení z nosu, vyrážky na kůži.

Použití intranazálních sprejů : Allergodyl - 1-2 postřiky v obou nozcích maximálně dvakrát denně; Tizin-Alerdzhi má stejnou dávku, ale může být užíváno 4x denně (s absolutní obstrukcí nosních cest).

Předávkování těchto léků může způsobit závratě, klesající krevní tlak, zvýšené ospalost.

Skladovací spreje Allergodil (Azelastin) a Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin) se spoléhají při pokojové teplotě, jejich trvanlivost je 36 měsíců.

Stříkat z alergické rinitidy s kyselinou chromogenickou

Antialergický účinek nosní spreje, které obsahují kyselinu cromoglicic, jako je kromoglykát sodný - kromogeksal, Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral - na základě schopnosti stabilizovat cytoplazmatickou membránu žírných buněk, které jsou v procesu vzniku ІgE zprostředkovaných alergií jsou aktivovány reakce a podrobit degranulaci s následným uvolněním z buňky struktury zánětlivých mediátorů, jako je histamin H1. Sodný kromoglykát zabránit tomuto procesu tím, že blokuje přijetí v cytosolu buněk, Ca 2+ a inhibici enzymů potřebných pro ukončení a chemotaxe eosinofilů, neutrofilů a další.

Farmakokinetika: po požití Cromohexalu (nebo synonyma léků) na nosní sliznici působí po dobu 4-5 hodin; vstřebává do tkáně a vstupuje do krve asi 6-7% kromoglikátu, který není biotransformován a je vylučován ledvinami během dne.

Kontraindikace užívání přípravků s kyselinou kromoglykózovou jsou hypersenzitivní, stejně jako věk do 6 let a těhotenství (první tři měsíce). Mezi nejpravděpodobnější vedlejší účinky patří podráždění sliznic, kožní vyrážky a nevolnost.

Doporučuje se používat Cromohexal až 4krát denně - jednu injekci v každé nosní pasáži. Případy předávkování nejsou popsány.

Podmínky skladování : při teplotě nejvýše + 25 ° С; Doba použitelnosti je tři roky.

Spreje - protiúdery proti alergické rýmě

Vazokonstrikčně mechanismus spreje Nazivin (Ksimedin, xylitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin, Noksprey) kvůli imidazolové deriváty - oxymetazolin a xylometazolin hydrochlorid, chemický vzorec, které se liší pouze přítomností atomu kyslíku (y oxymetazolin). Mající strukturní podobnost s endogenním histidinu a-aminokyseliny (stává histaminu), tyto látky ovlivňují a1-adrenoceptory kapilární stěny, což vede k jejich zúžení, zvýšení průtoku krve a snížení nepropustnosti. S tím se snižuje tkáně otok v nose a snížení vylučování hlenu exsudátu.

Farmakokinetika α-adrenomimetik Nazivin a Otrivin: v pokynech je uvedeno, že účinné látky těchto sprejů vstupují do systémového krevního oběhu v malých množstvích, které nemají systémové účinky na tělo. Imidazolové deriváty působí 10-15 minut po injekci spreje a tento účinek trvá déle než 10 hodin po aplikaci.

Kontraindikace Nazivin, Otrivin a všechny jejich synonyma: atrofická rýma, glaukom (form-uzávěr), vyjádřená aterosklerózy a hypertenze, tachykardie, tyreotoxikóza, historii operaci mozku, mladší šesti let.

Během těhotenství je kontraindikace užívána spreje z alergické rinitidy obsahující oxymetazolini hydrochlorid nebo xylometazolin.

Mezi vedlejší účinky těchto léků se objevují: podráždění nosní sliznice a její suchost; pálení v nosu; ztráta pocitu a atrofie sliznice; opuch, kýchání, zvýšená sekrece sekrece; stejně jako bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, narušení srdečního rytmu, nadměrná duševní excitabilita nebo depresivní stav.

Sprej z alergické rinitidy Nazivin a Otrivin se doporučuje aplikovat ne více než 2-3krát denně - jednu injekci do každé nosní dírky. Podle pokynů by maximální doba léčby neměla přesáhnout sedm po sobě jdoucích dnů.

Je třeba mít na paměti, že předávkování těchto léků může vést k poruchám funkce dýchacích cest, k plicnímu edému, ke koma a k zástavě srdce.

Nazivin a Otrivin jsou neslučitelné s intranasálními léky, stejně jako se všemi systémovými antipsychotikami.

Podmínky skladování těchto produktů: při pokojové teplotě; Doba použitelnosti je tři roky.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Spreje z alergické rinitidy" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.