Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Spreje z alergické rinitidy

Lékařský expert článku

Internista, pulmonolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 01.06.2018

Účinné prostředky lokální terapie alergické senzibilizace je sprej pro alergické rýmy. Pomocí tohoto formuláře přípravky výrazně snižuje nosním sekretu (rýma), snížení svědění a kýchání, stejně jako zůstat způsobuje chronické nosní obstrukce (nosní) zduření nosní sliznice s sezónní alergie (senná rýma) a ve zhoršení přetrvávajícího (rok) alergický coryza.

Kromě toho indikace pro použití intrasalinních aerosolových přípravků zahrnují IgE-dependentní vazomotorickou rinitidu a pollinózu.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Klasifikace ATC

R01AX30 Препараты для лечения заболеваний носа для местного назначения в комбинации

Názvy sprejů z alergické rinitidy

Pro obnovení postižené propustnost cévních stěn, snížit intenzitu edému a serózní zánět nosních sliznic a sekretů kapaliny, tyto spreje se používají pro alergické rýmy :

  • Hormonální spreje z alergické rinitidy obsahující glukokortikosteroidy: Nasobek ( Aldetsin, Beklazone, Baconase, Benorin, Clenil atd.); Nazarel (Flutex, Fliksonase ); Amavis; Nazonex; Budesonid (Rinocort, Tafen nazální).
  • Léky, které blokují periferní receptory H1 (histaminové receptory): Alergodyl (Azelastin); Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin).
  • Prostředky stabilizaci membrány žírných buněk: kromogeksal (Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral).
  • Látkou snižující překrvení, spreje (a-adrenergní agonisty nebo sympatomimetika): Nazivin (Ksimedin, xylitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin Noksprey) Mucosolvan Reno Nazosprey atd

Otolaryngologové se domnívají, že blokátory H1-histaminů jsou bezpečnější, ale účinnější při snižování zánětu kortikosteroidů. Co se týče dekongescens - dekongestanty spreje od alergické rýmy, že i přes své absolutní efektivitu při řešení ucpání nosu tyto finanční prostředky by neměly být používány déle než jeden týden, protože nosní sliznice již není na ně reagovat, a rýma, obvykle zvyšuje.

Hormonální spreje z alergické rýmy

Farmakodynamika spreje z této skupiny - je to potlačení zánětu syntetické analogy hormonů nadledvin: beklomethasondipropionát ( Nasobek, Aldetsin, Beclason, Bekonaze ), flutikasonpropionát ( Nazarel, Fliksonaze ), flutikason furoát ( amavisd-new ), mometasonfuroát ( Nasonex ) a budesonid ( budesonid, Rinocort).

V případě kontaktu těchto látek na nosní sliznici dochází nejen potlačení reprodukce v tkáňových žírných buněk a bazofilů, ale také snižuje výstup z mediátorů alergie a zánětů (leukotrienů cytokiny, histamin, atd), eozinofilní granulocyty. Chemotaxe je také zpomalena - podpora imunokompetentních leukocytových buněk do zaměření zánětu. Výsledkem je snížení otoků nosní sliznice a tvorba hlenu.

Farmakokinetika hormonálních léků proti alergické rýmě je popsána s ohledem na jejich nevýznamnou systémovou absorpci vazbou na plazmatické proteiny (na úrovni 0,1-1%). Takže účinné látky spreje Nasobek, Baconaz, Aldetsin jsou absorbovány nosní sliznicí a kolik se dostane do žaludku a průtok krve s přesností je obtížné určit. Nicméně dvě třetiny metabolitů GCS se vylučují z těla stolicí a močí (poločas rozpadu se pohybuje od 3 do 15 hodin).

Kontraindikace k použití sprejů z alergické rinitidy založené na GCS:

  • přecitlivělost na hlavní nebo pomocné látky přípravků;
  • plicní tuberkulóza;
  • virové (HSV) a houbové (Candida albicans) infekce v nosohltanu;
  • věk dětí do 6 let (Nazarel - do 4 let, Nazonex - do 2 let).

Při přiřazování těchto prostředků je třeba vzít v úvahu náchylnost pacientů k krvácení z nosu, poškození nosního přepážky, přítomnosti glaukomu, onemocnění štítné žlázy, jaterních a kardiovaskulárních patologií.

Pokyny k drogám v této farmakologické skupiny poukázal na to, že použití sprejů pro alergické rýmy během těhotenství (v prvním trimestru) je zakázáno. Spreje Nazarel, Flixonase, budesonid je kontraindikován v průběhu těhotenství, a použití Nasobeka, Amavisa a Nasonex je možné jen v extrémních případech a v případě, že očekávaný přínos pro zdraví matky nad potenciální hrozbu pro vývoj plodu.

Vedlejší účinky spreje s kortikosteroidy se často projevuje ve formě zvýšeného sucha v nose a pachy, dráždění a svědění sliznice, krvácení, bolesti hlavy, přestávka (perforace) z nosní přepážky.

Dávkování spreje z alergické rýmy SCS na bázi: jedna nebo dvě injekce do každého nosního průduchu (tj 1-2 kliknutí na dávkovač výdejního) - jednou denně (během exacerbace alergické rýmy - dvakrát během dne) .

Předávkování žádné spreje s hormonů kůry nadledvin riziko vzniku příznaků Cushing, který se objeví obézní obličeje a horní poloviny těla, zvýšenou chuť k jídlu, vzhled strií na kůži, nadměrný růst vlasů u žen (nad horním rtem a bradou), bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, bolesti v kostech a jejich zvýšené křehkosti, poruchy spánku a deprese.

Instalované lékové interakce brání simultánní aplikační data antialergické látky s systémových kortikosteroidů antituberkulózní antibiotika, barbituráty, estrogeny, hydantoinové antiepileptik a drogové efedrinu.

Podmínky skladování : při t = 15-25 ° C; trvanlivost Nazarel, Fliksonaze, Amavis

Nazonex, Budesonide -3 let, Nasobek - 4 roky.

Blokovací spreje pro receptory H1

Terapeutické účinky spreje ALLERGODIL (azelastin) a Tizin-Alerdzhi (Levoreakt) na základě jejich účinných látek - azelastin a levocabastin hydrochlorid, které se vážou na periferní H1 receptory histaminu tlačítkovou tkáně hormon zodpovědný za vývoj alergické reakce v těle. Výsledkem je inhibice uvolňování histaminu ze žírných buněk a bazofilů.

Allergodyl proniká do krve a 93% se váže na plazmatické proteiny, biologická dostupnost - azelastin 40%; metabolity po biotransformaci v játrech se vylučují močí (poločas rozpadu přibližně 20 hodin).

Levokabastin se absorbuje do krve v minimálním objemu (méně než 40 μg po jednorázovém použití); lék se vylučuje nezměněným ledvinami s poločasem rozpadu přibližně 36-37 hodin.

Kontraindikace užívání těchto intranazálních léků zahrnují intoleranci látek tvořících léky a věk mladší než 6 let. Použití sprejů alergodyl a Tizin-Alergi během těhotenství je kontraindikováno.

Jejich hlavní vedlejší účinky : bolest hlavy, závratě, nevolnost, podráždění nosní sliznice, pálení a svědění nosohltanu, krvácení z nosu, vyrážky na kůži.

Použití intranazálních sprejů : Allergodyl - 1-2 postřiky v obou nozcích maximálně dvakrát denně; Tizin-Alerdzhi má stejnou dávku, ale může být užíváno 4x denně (s absolutní obstrukcí nosních cest).

Předávkování těchto léků může způsobit závratě, klesající krevní tlak, zvýšené ospalost.

Skladovací spreje Allergodil (Azelastin) a Tizin-Alergi (Levoreakt, Histimet, Reaktin) se spoléhají při pokojové teplotě, jejich trvanlivost je 36 měsíců.

Stříkat z alergické rinitidy s kyselinou chromogenickou

Antialergický účinek nosní spreje, které obsahují kyselinu cromoglicic, jako je kromoglykát sodný - kromogeksal, Kromofarm, Kromoglin, Kromosol, Ifiral - na základě schopnosti stabilizovat cytoplazmatickou membránu žírných buněk, které jsou v procesu vzniku ІgE zprostředkovaných alergií jsou aktivovány reakce a podrobit degranulaci s následným uvolněním z buňky struktury zánětlivých mediátorů, jako je histamin H1. Sodný kromoglykát zabránit tomuto procesu tím, že blokuje přijetí v cytosolu buněk, Ca 2+ a inhibici enzymů potřebných pro ukončení a chemotaxe eosinofilů, neutrofilů a další.

Farmakokinetika: po požití Cromohexalu (nebo synonyma léků) na nosní sliznici působí po dobu 4-5 hodin; vstřebává do tkáně a vstupuje do krve asi 6-7% kromoglikátu, který není biotransformován a je vylučován ledvinami během dne.

Kontraindikace užívání přípravků s kyselinou kromoglykózovou jsou hypersenzitivní, stejně jako věk do 6 let a těhotenství (první tři měsíce). Mezi nejpravděpodobnější vedlejší účinky patří podráždění sliznic, kožní vyrážky a nevolnost.

Doporučuje se používat Cromohexal až 4krát denně - jednu injekci v každé nosní pasáži. Případy předávkování nejsou popsány.

Podmínky skladování : při teplotě nejvýše + 25 ° С; Doba použitelnosti je tři roky.

Spreje - protiúdery proti alergické rýmě

Vazokonstrikčně mechanismus spreje Nazivin (Ksimedin, xylitol, Nazol) Otrivin (Farmazolin, Noksprey) kvůli imidazolové deriváty - oxymetazolin a xylometazolin hydrochlorid, chemický vzorec, které se liší pouze přítomností atomu kyslíku (y oxymetazolin). Mající strukturní podobnost s endogenním histidinu a-aminokyseliny (stává histaminu), tyto látky ovlivňují a1-adrenoceptory kapilární stěny, což vede k jejich zúžení, zvýšení průtoku krve a snížení nepropustnosti. S tím se snižuje tkáně otok v nose a snížení vylučování hlenu exsudátu.

Farmakokinetika α-adrenomimetik Nazivin a Otrivin: v pokynech je uvedeno, že účinné látky těchto sprejů vstupují do systémového krevního oběhu v malých množstvích, které nemají systémové účinky na tělo. Imidazolové deriváty působí 10-15 minut po injekci spreje a tento účinek trvá déle než 10 hodin po aplikaci.

Kontraindikace Nazivin, Otrivin a všechny jejich synonyma: atrofická rýma, glaukom (form-uzávěr), vyjádřená aterosklerózy a hypertenze, tachykardie, tyreotoxikóza, historii operaci mozku, mladší šesti let.

Během těhotenství je kontraindikace užívána spreje z alergické rinitidy obsahující oxymetazolini hydrochlorid nebo xylometazolin.

Mezi vedlejší účinky těchto léků se objevují: podráždění nosní sliznice a její suchost; pálení v nosu; ztráta pocitu a atrofie sliznice; opuch, kýchání, zvýšená sekrece sekrece; stejně jako bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, narušení srdečního rytmu, nadměrná duševní excitabilita nebo depresivní stav.

Sprej z alergické rinitidy Nazivin a Otrivin se doporučuje aplikovat ne více než 2-3krát denně - jednu injekci do každé nosní dírky. Podle pokynů by maximální doba léčby neměla přesáhnout sedm po sobě jdoucích dnů.

Je třeba mít na paměti, že předávkování těchto léků může vést k poruchám funkce dýchacích cest, k plicnímu edému, ke koma a k zástavě srdce.

Nazivin a Otrivin jsou neslučitelné s intranasálními léky, stejně jako se všemi systémovými antipsychotikami.

Podmínky skladování těchto produktů: při pokojové teplotě; Doba použitelnosti je tři roky.

Farmakologická skupina

При насморке
Противоаллергические

Farmakologický účinek

Противоаллергические препараты
Антиконгестивные препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Spreje z alergické rinitidy" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.