^

Zdraví

Fyzioterapie při rýmě

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Rinitis je rozdělena na akutní, chronické a vazomotorické. Akutní rinitida (akutní rýma) je akutní zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Chronická rýma (chronická rýma) je chronický zánět (neinfekční dystrofický proces) nosní sliznice. Vazomotorické rýmy - společný organismus onemocnění s převažujícím lokálním projevem onemocnění v nosní dutině v podobě záchvatovitého kýchání, rýma a nosní dýchací obtíže.

Tato onemocnění jsou léčena v ambulantním a ambulantním prostředí a doma konzervativními metodami. Fyzioterapie u rinitidy je založena na použití světelné terapie (ultrafialové a laserové ozařování nosních pasáží) a UHF terapie nosní oblasti.

Ultrafialové záření nosní sliznice je znázorněno na akutní exacerbace rinitidy a chronické rýmy s přítomností rýmy. Pro tyto účely, použití světelná terapie přístroje OH 7 (dříve - ORL, osvětlení ultrafialovým skupina pro nosohltanu chetyrehtubusny) a „BOP-4“ (Baktericidní ozařovač přenosný, jediná trubka, bývalé jméno - OKUF-5M) - Zdroje integrální ultrafialové záření (délka vln 235 - 365 nm, od krátkých vln až po dlouhé vlnové spektrum ultrafialové části optického spektra EMR).

UFO nosní sliznice u pacientů s těmito formami rinitidy se provádí 2 až 3 dny jednou denně ráno. Doba působení v každé nosní pasáži je 0,5-2 min.

trusted-source[1], [2]

UHF terapie

Nosu léčba oblast UHF se provádí při všech forem rinitidy přes UHF zařízení 30, UHF-66, „Undaterm“ nebo „miniterm“ pouze v expozici režimu atermální (přístroje expozice při ne více než 15 W výstupního výkonu). Na léčebnou kúru pro akutní rýmy doporučuje maximálně 3 denním ošetření, chronické rýmy a vazomotorické - 5 - 7 denních ošetření UHF expozice, které se provádí 1 krát za den v dopoledních hodinách.

Laserová terapie

V případě, že postup ultrafialového záření, ultrazvukové terapie se obvykle provádí ve fyzioterapii místnosti klinice, může být laserový (magneto) ošetření účinek v různých forem rinitidy pacienta provedeno na pracovišti a doma.

Za tímto účelem se používají zařízení, která generují záření z blízké infračervené části optického spektra (vlnová délka 0,8 až 0,9 μm), v kontinuálním nebo pulzním způsobu generování tohoto záření. Postupy s výhodou provádí za použití stroje, radiátory, které mají plochu v kontaktní expoziční techniky asi 1 cm 2. Neexistuje žádný významný rozdíl v metodách laserové (magnetolaserové) terapie určitých forem rinitidy.

Technika expozice je kontakt, stabilní.

Oblasti vlivu: vpravo a vlevo jedno pole v oblasti křídel nosu. APM NLI 5 - 50 mW / cm 2. Indukce magnetické trysky 20 - 40 mT.

Frekvence radiační modulace: za přítomnosti dýchacích cest jsou prováděny první 1 - 2 postupy s frekvencí 80 Hz, všechny následující postupy před dokončením průběhu expozice - při frekvenci 10 Hz.

Doba trvání akce na jednom poli je 5 minut. Trvání léčby: akutní rýmy - 3 - 5 denní ošetření (první dva dny mohou provádějí postupy 2 krát denně každé 4-6 h) při chronické a vazomotorické rýmy - 7 - 10 ošetření denně až jedenkrát denně v ranních hodinách (až 12 hodin).

Přístroj "Azor-IC"

Rehabilitační zkušenosti ukazují, dostatečnou účinnost různých forem rinitidy s vlivem informace vlny u zařízení „Azor-IR“, zejména pro vlastní léčbu pacienta v různých nastavení pro jiné účely a pod dohledem ošetřujícího lékaře.

Technika expozice je kontakt, stabilní.

Oblasti vlivu: vpravo a vlevo jedno pole v oblasti křídel nosu. V přítomnosti runny nosu jsou první 3 až 5 procedur prováděny s frekvencí 80 Hz, všechny následující - s frekvencí 10 Hz.

Doba trvání akce na jednom poli je 15 minut. Trvání léčby: akutní rýmy - 3 - 5 denní ošetření (první dva dny mohou provádějí postupy 2 krát denně každé 4-6 h) při chronické a vazomotorické rýmy - 7 - 10 ošetření denně až jedenkrát denně v ranních hodinách (až 12 hodin).

trusted-source[3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.