^

Zdraví

Sputum test na tuberkulózu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 06.11.2022
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Plicní tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené Kochovými bacily. V prvních stádiích může být infekce asymptomatická, časem se objevuje únava, letargie, pocení, bledost kůže, přetrvává nízká teplota. V průběhu vývoje onemocnění začíná kašel, zpočátku suchý, pak s výtokem sputa - patologické tajemství, což naznačuje poškození tkání orgánu.

Co je sputum pro tuberkulózu?

Na základě barvy sputa lze předpokládat diagnózu, ale pro konečný závěr je zapotřebí seriózní vyšetření. S patologiemi dolních cest dýchacích se může lišit od bezbarvé nebo bílé po kanárskou, žlutozelenou, zelenou a také s krevními fragmenty.

Tuberkulóza v počátečních stádiích je charakteristická průhledným sklovitým sputem, bílá značí tvorbu bílkovin a hlubší poškození tkání, hnědá, oranžově hnědá s nádechem rzi - destrukce cév.

Hnisavý sputum má žlutavě nazelenalou barvu, což naznačuje progresi onemocnění, při kterém se odděluje hnis. V těžkých případech, v posledních stádiích tuberkulózy, se v ní nachází krev a někdy dochází pouze k vykašlávání krve, což je známka vnitřního krvácení.

Existuje další průběh tuberkulózy, kdy hromadění sputa není doprovázeno kašlem. Jsou soustředěny v krku, vytvářejí pocit hrudky, způsobují nepříjemné lechtání a touhu se zbavit, ale nedochází ke kašli.

Sputum test na tuberkulózu

Krevní test na podezření na tuberkulózu ukazuje pouze některé abnormality, jako je zvýšená ESR, anémie, leukopenie. To vyžaduje test sputa. Jaké jsou metody? [1]

Analýza tajemství tuberkulózy zahrnuje studie:

  • makroskopické (určuje se objem přiděleného tajemství, jeho barva, vůně, vrstvení, nečistoty);
  • mikroskopické (pro detekci bakterií odolných vůči kyselinám);
  • bakterioskopické (pro Mycobacterium tuberculosis - MBT).

Odběr sputa na tuberkulózu

Sputum pro detekci tuberkulózy můžete odebírat jak ve veřejných zdravotnických zařízeních, tak v soukromých laboratořích s doporučením lékaře. Existuje určitý algoritmus. K detekci mykobakterií tedy budete muset odebrat tři vzorky.

Jako první dostane pacient kapesní plivátko vybavené štítkem, na kterém je uvedeno jméno, datum narození a odběr. Před zákrokem si vypláchněte ústa vodou, abyste odstranili zbytky jídla. Nádobu je třeba přivést k ústům, třikrát se zhluboka nadechnout a silně zakašlat, plivat do nádoby sputum. Laborant se ujistí o dostatečném objemu materiálu (3-5 ml), těsně jej uzavře víčkem a vloží do přepravní krabice.

Druhý den ráno po vyčištění zubů dostane pacient s sebou další plivátko k vlastnímu odběru rozboru, které sám doručí do zdravotnického zařízení. Je tu také jeden poslední test. [2]

Část sputa je odeslána do laboratorní nádrže pro kultivaci, tato metoda je mnohem citlivější než předchozí, protože dokáže detekovat i jediné mykobakterium.

Jak dlouho trvá vyšetření sputa na tuberkulózu?

Kompletní analýza sputa se provádí 3 měsíce. Tak dlouhé období se vysvětluje skutečností, že tuberkulózní bacily mohou růst velmi pomalu. Existují i rychlé metody, které stále trvají minimálně 42 dní.

Bakterioskopie sputa u tuberkulózy je jednoduchá a ekonomická, ale trvá dlouho.

PCR sputum pro tuberkulózu

Metoda polymerázové řetězové reakce (PCR) je velmi přesná. Detekuje přítomnost viru se 100% jistotou, když jiné testy s malým počtem mykobakterií mohou dát negativní výsledek. Je založen na průkazu bakteriální DNA v odebraných vzorcích.

Pod vlivem enzymů a teploty (od 50º do 95ºС) se z jedné molekuly DNA vytvoří dvě molekuly DNA. Trvá to 3 minuty. K dosažení výsledku stačí 30-40 cyklů, což znamená jednu a půl až dvě hodiny. Metoda PCR odhalí tuberkulózu v nejranějších fázích jejího vývoje.

Mikroskopické vyšetření sputa u tuberkulózy

Mikroskopické vyšetření sputa odhalí eozinofily – jeden z podtypů leukocytů, velké množství erytrocytů při plicním krvácení, elastická vlákna, Kurshmanovy spirály, Ehrlichova tetráda.

Navzdory skutečnosti, že v přírodě existuje mnoho bakterií odolných vůči kyselinám jiných než tuberkulóza, je to však jedna z hlavních metod stanovení tuberkulózy, protože. Se liší jednoduchostí a rychlostí (od jedné hodiny). Mikroskopické vyšetření sputa umožňuje identifikovat nejnebezpečnější pacienty pro okolní pacienty a také sledovat dynamiku léčby. [3]

Výsledek sputa na tuberkulózu

Pozitivní výsledek testu sputa znamená, že byl detekován Kochův bacil a to potvrzuje diagnózu. Negativní indikátory to nevylučují a vyžadují další studie: tuberkulinový test, enzymatická imunoanalýza, histologická, fluorografie, radiografie, počítačová tomografie.

Jak se sputum pneumonie liší od tuberkulózy?

Při pneumonii se nejčastěji pozoruje slizniční a mukopurulentní sputum, ale krevní nečistoty mohou být nejen s tuberkulózou, ale také s fokální pneumonií. Oranžovo-hnědá barva je vlastní lobární pneumonii i tuberkulóze.

Obě patologie jsou charakterizovány fibrinovými sraženinami ve sputu, ale u pneumonie nejsou žádná těla ve tvaru rýže (Kochovy čočky), lze detekovat méně bílkovin a žluči.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.