^

Zdraví

Střed od A do zinku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Komplexní Centrum vitaminu A na zinku není droga (ATC kód - A11AA04: multivitaminy s obsahem minerálních látek), ale je součástí skupiny prostředků ovlivňujících tkáňový metabolismus.

Názvy Centrum obsahují několik multivitaminových přípravků se zanedbatelnými rozdíly ve složení nebo počtu složek.

trusted-source[1]

Indikace Střed od A do zinku

Použití Zentonu z A do Zinku, stejně jako dalších multivitamínových komplexů, je pomocným způsobem doplnění těla vitamíny, mikroelementy a minerály.

Centrum od A do Zinku je přidělen dospělému s cílem prevence hypovitaminózy po dlouhé nemoci (zejména po chemoterapii a léčbě antibiotiky nebo sulfonamidy), stejně jako v případě podvýživy. Měli bychom však mít na paměti, že vitamínové doplňky by neměly nahradit vyváženou stravu.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6]

Formulář vydání

Centrum od A do zinku - tablety ve skořápce o obsahu 1 244 gramů (30 tablet v plastové nádobě balené v krabičce).

Farmakodynamika

Biochemický mechanismus účinku vitaminů a stopových prvků jako takový není uveden v pokynech k přípravě centra od A do zinku. Složení komplexu (obsahuje 25 složek) je indikováno a je zaznamenána jejich biologická úloha v lidském těle.

Centrum od A do Zinku obsahuje:

 • vitamín A - poskytuje fyziologickou strukturu kožních buněk a sliznic, je nezbytný pro produkci steroidních hormonů.
 • karotenoidový lutein (xantofylový antioxidant) - poskytuje normální centrální vidění, zabraňuje makulární degeneraci (makula) sítnice a čočky.
 • vitamín E - antioxidant, reguluje redoxní procesy v těle.
 • vitamín C - podporuje asimilaci glukózy a skladování glykogenu v játrech, je nezbytný pro syntézu aminokyselin a hormonů, normální srážení krve a fungování štítné žlázy.
 • vitamín B1 - se podílí na regulaci metabolismu lipidů, sacharidů a bílkovin.
 • vitamín B2 - se podílí prakticky na veškerém tkáňovém metabolismu a hematopoéze.
 • vitamín B5 (kyselina pantothenová) - je zdrojem pro vývoj mnoha důležitých koenzymů.
 • vitamín B6 - zajišťuje metabolismus základních aminokyselin.
 • vitamín B9 (kyselina listová) - je nezbytný pro syntézu proteinů a tvorbu tkání.
 • vitamín B12 - poskytuje růst a regeneraci krevních buněk a kůže.
 • vitamín H (B7 nebo biotin) - se podílí na metabolismu sacharidů, na produkci purinových bází a kolagenu.
 • vitamín D - reguluje výměnu vápníku a fosforu, poskytuje sílu kostí.
 • vitamín K - faktor koagulace krve.
 • Vitamin PP (nikotinamid) - reguluje redoxní procesy, podporuje integritu cév.

Navíc obsahuje Zentrum od A do zinku vápník, fosfor, železo, hořčík, mangan, měď, jod, chrom, molybden, selen a zinek. Tento komplex poskytuje denní příjem dospělého manganu, chromu a molybdenu, stejně jako polovinu denní normy jodu, mědi, selenu a zinku a 36% požadovaného železa.

Všechny složky se navzájem doplňují, například vitamíny A, C a E spolu se zinkem a selenem přispívají k posílení imunity; Vitamín A a lutein pomáhají udržovat normální vidění atd.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Farmakokinetika

Farmakokinetika vitamínové přípravky (včetně TSentrum A zinek) není popsána, protože jejich součástí sloučeniny ztrát tělních rezervy pro látky se podílejí na mnoha biochemických procesů, a mechanismus absorpce a vylučování metabolitů není sledována.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Dávkování a aplikace

Centrum od A do Zinku by mělo být podáváno perorálně - každý den jedna tableta (během jídla nebo po jídle) po dobu 30 dnů.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Používejte Střed od A do zinku během těhotenství

Komplex vitaminů Centrum od A do zinku není určen pro použití v těhotenství, pro tento účel existují speciální vitamínové přípravky pro těhotné ženy. Během těhotenství může další příjem vitamínu A bez konzultace s lékařem vést k intrauterinním poruchám plodu.

Kontraindikace

Vitamin Complex Centrum od A do Zinku je kontraindikován v případě individuální intolerance hlavních složek nebo pomocných látek.

Pokud jste alergičtí na léky nebo potraviny, stejně jako na anémii, jaterní potíže nebo metabolické poruchy, měli byste se poradit se svým lékařem.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Vedlejší efekty Střed od A do zinku

Typicky je komplex TSentrum nebude mít nežádoucí účinky na zinek, ale v některých případech může způsobit alergické reakce (vyrážka a svědění kůže, otok jazyka, rtů a obličeje, dušnost a těsnosti v hrudníku). 

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Předávkovat

Předávkování tohoto nástroje v pokynech není pokryto.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Interakce s jinými léky

Souběžný příjem komplexu Centrum od A do zinku s nepřímými antikoagulanci může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Neberou vitamíny společně s penicilin, tetracyklin a antibiotiky fluoroquinolone, bisfosfonáty a levodopy, jako komplex vitaminů snižuje účinnost těchto léků.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Podmínky skladování

Skladujte Centrum od A do zinku při pokojové teplotě, mimo zdroje tepla, vlhkosti a světla, mimo dosah dětí.

trusted-source[45], [46], [47]

Skladovatelnost

3 roky.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Střed od A do zinku" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.