^

Zdraví

A
A
A

Syndrom bílého pláště

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Dost často - při vyšetření ordinaci lékaře - pacient objeví syndromem bílého pláště při měření tlaku: v nemocnici, to skoky, když pacient vysoký krevní tlak není stěžovat, žádné příznaky hypertenze není, a navíc hladina krevního tlaku za normálních okolností normální ...

Epidemiologie

Podle výsledků studií prováděných na zahraničních klinikách se syndrom bílého pláště projevuje u 70-73% pacientů s diagnostikovanou arteriální hypertenzí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Příčiny syndrom bílého pláště

Pokud se člověk obrací na lékaře, znamená to, že existují problémy se zdravím, které ho ruší. Většina lidí spojuje nemocnice a kliniky s nemocí. A samotní lékaři vysvětlují příčiny syndromu bílého pláště s vzrušením a úzkostí (dokonce se zjevně nevykazují), nedobrovolným stavem napětí a úzkostí při návštěvě zdravotnických zařízení. Tato situace je obecně blízká stresu: pacienti jsou stydliví, obávají se možných bolestivých postupů a špatné diagnózy.

trusted-source[8], [9], [10]

Rizikové faktory

Všichni specialisté zaznamenávají takové rizikové faktory pro vznik tohoto syndromu jako věk a nadváha; někteří přidávají do tohoto seznamu nadměrný cholesterol v krvi, kardiopatii (zejména ischemii srdce), stejně jako přítomnost anamnézy diabetes.

Existuje názor, že i dočasné zvýšení krevního tlaku, tj. Bílý laboratorní srdeční syndrom při měření tlaku, může znamenat zvýšené ohrožení zdraví.

trusted-source[11], [12], [13]

Patogeneze

Patogeneze tohoto syndromu je přímo spojena s humorálním a vegetativním neuroregulací tónu cévního systému. Při nejmenším stresu (a u mnoha pacientů, kdy se lékař blíží k jatropofii) se zvyšuje syntéza hormonu kortikotropinu hypofýzy (ACTH). Kortikotropin stimuluje tvorbu katecholaminů - hormonů, mediátorů adrenalinu, norepinefrinu a dopaminu, stejně jako hormonu kortexu kortikolu v nadledvinách. A dále - kvůli vazokonstriktivnímu účinku všech těchto hormonů - dochází ke zúžení cév, což vede ke zvýšení krevního tlaku.

A protože syndrom bílého pláště se zpravidla projevuje při každé návštěvě lékaře, znamená to, že jde o konkrétní psychosomatickou reakci na konkrétní situaci.

trusted-source[14], [15]

Symptomy syndrom bílého pláště

A dokonce i pacienti trvale užívající antihypertenziva mohou vykazovat příznaky syndromu bílého pláště: zvýšený krevní tlak při měření.

A častěji než normálně je index systolického (horního) tlaku (tj. 110-120, ale 140-150 mm Hg) vyšší než index diastolického tlaku.

Tento syndrom je pozorován u 32-35% lidí, kteří přišli do zdravotnického zařízení, kteří nemají problémy s tlakem. Současně má 15% pacientů arteriální hypertenzi. U téměř 20% pacientů se však tento syndrom zaměňuje za hypertenzní onemocnění (refrakční hypertenze) - při podávání léků ke stabilizaci krevního tlaku.

Syndrom bílého pláště v těhotenství

Obvyklý fenomén a syndrom bílého pláště v těhotenství, kdy všechny tělesné systémy fungují v pozměněném režimu. Podle některých zpráv je celková prevalence tohoto syndromu v těhotenství asi 32%. U poloviny budoucích matek syndrom přetrvává po celou dobu gestace a v žádném případě neovlivňuje jejich stav.

Je však třeba mít na paměti, že téměř 40% těhotných žen se vyznačuje skutečné zvýšení krevního tlaku (benigní gestační hypertenze), která s rostoucím těhotenství může vést k pozdním toxikózy těhotenství s velmi vysokým krevním tlakem.

S vážnějším problémem - preeklampsií, která může dojít k eklampsii, ohrožující život matky a plodu - podle statistik WHO se tváří v tvář přibližně 8% těhotných žen.

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace tohoto syndromu jsou vývoj hypertenze a srdečních chorob. Vyšší riziko je u těch, jejichž krevní tlak je vyšší. Kromě toho u pacientů s syndromem bílého pláště vzrůstá riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění spojených s úmrtím o 1,9krát.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Diagnostika syndrom bílého pláště

Protože jediný příznak syndromu bílého pláště je viditelný na měřítku monitoru krevního tlaku při měření krevního tlaku, tento syndrom nelze diagnostikovat během rutinní návštěvy lékaře. Jak ukazuje praxe, při diagnostice a léčbě hypertenze jsou jednorázová měření krevního tlaku v ordinaci lékaře příliš často chybná.

Syndrom lze detekovat instrumentální diagnostiku - automatické měření krevního tlaku po dobu 15-20 minut v podmínkách klinik. Nebo 24-hodinové ambulantní monitorování krevního tlaku (AMAD), což je diagnostický test, který si vyberete.

To znamená, že diagnóza syndromu bílého pláště s použitím ambulantní monitorování krevního tlaku, jakož i jeho použití jako konfirmační test u pacientů s podezřením na hypertenzí, podle britského Národního ústavu pro odborníky v oblasti zdraví, je nejpřesnější a nákladově efektivní možnost pro klinickou diagnostiku.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Diferenciální diagnostika

Pro tyto účely se stále více používá 24hodinové měření BP pomocí různých přenosných elektronických zařízení. Tak účelné ovládání úrovně tlaku v běžném prostředí domácnosti - pohodlnější a levnější - poskytuje diferenciální diagnózu syndromu bílého laboratorního pláště z chronické hypertenze.

trusted-source[30], [31]

Léčba syndrom bílého pláště

K dnešnímu dni, diagnostice a léčbě bílé srsti syndromu způsobit mnoho polemiky v lékařské komunitě, protože stále neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že dočasné zvýšení krevního tlaku během návštěvy u lékaře má negativní dopad na zdraví.

Obecně se připouští, že tento syndrom nepotřebuje žádnou léčbu, to znamená, že je lépe vyhnout se zbytečným léčivům ke snížení tlaku, protože jejich použití může vést k vaskulární hypotenzi.

Prevence

Prevence možného vývoje hypertenze neublíží. Za prvé, jde o změny v způsobu života: zbavit se nadměrné hmotnosti, systematického cvičení, odmítání konzumovat alkohol a kouření, diety s omezením soli a sodíku - viz Dieta pod zvýšeným tlakem

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Předpověď

Predikce na rozvoj negativních účinků, které mohou způsobit bílý plášť syndrom, zdravotní stav související s centrálním nervovým systémem, endokrinní a kardiovaskulární systém, ledviny, stejně jako přítomnost genetických faktorů, které vedou k různým poruchám a vazodilatsii vazokonstrikce.

trusted-source[37], [38], [39]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.