^

Zdraví

A
A
A

Syndrom dolní vény cava

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 26.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Někdy, během těhotenství a nejen diagnostikovat syndrom nižší žíly. Nazvěte tuto chorobu syndromu není zcela správné: spíše je to narušení přizpůsobení těla rozšíření dělohy nebo jiným změnám ve žilním oběhu.

Ve většině případů se syndrom objevuje u žen s vícečetným porodem, polyhydramnios, velkých plodů, v těhotenství v kombinaci s vaskulární hypotenzí, stejně jako nádorů a poruch koagulability krve.

Příčiny syndrom inferirové vény cava

Původní příčina syndromu nebyla dosud konečně prokázána. Nicméně je dokázáno, že provokující faktory mohou být:

 • vysoká koagulace krve;
 • změněné biochemické složení krve;
 • infekční žilní nemoci;
 • dědičný faktor.

Kromě doby, kdy se dítě narodilo, se syndrom nižšího vena cava může vyvíjet mnohem zřídka s echinokokózou, nádorovými procesy v břišní dutině. Pacienti s podobnými patologickými stavy by měli být obzvláště ostražití zdraví.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Patogeneze

Patogeneze syndromu je specifická, ale závisí na charakteristikách konkrétního organismu. Nejčastěji dochází k narušení průchodnosti základny nižší duté žíly, která může být často spojena s tvorbou trombu v postižené oblasti cévy.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Symptomy syndrom inferirové vény cava

Symptomy tohoto syndromu závisí na stupni upnutí nebo zablokování lumen nižší žíly. Nejvýraznější příznaky jsou pozorovány při maximálním zablokování cévy v kombinaci se zhoršením permeability žil v játrech a ledvinách.

První příznaky syndromu, kterému byste měli věnovat pozornost, jsou pocity "procházení" v nohách, následované necitlivostí.

Dále se onemocnění vyvíjí v závislosti na lokalizaci okluze dolní duté žíly.

 • Pokud se dolní vena cava překrývají nad místem divergence renálních tepen, mohou se objevit následující projevy:
 • Pokud se okluze objeví pod místem divergence renálních žil, pak se objeví tyto příznaky:
  • krvácení pod kůží (modřiny);
  • edém dolních končetin a pohlavních orgánů;
  • křečové žíly;
  • bolesti a slabosti nohou.

Kromě toho může krevní tlak vzrůst, může se objevit slabost a pocit úzkosti a může se zhoršit palpitace.

Horní a dolní syndrom vena cava

Existuje syndrom horní a dolní žíly v důsledku křevní poruchy v horní dutině vena cava.

Fyziologicky, přes horní vena cava, žilní krev proudí z horní části kmene. Normální průtok krve může být narušován nádorovými procesy, aneuryzmem, zvětšenými lymfatickými uzlinami, trombem.

Obvykle se podobný syndrom postupně rozvíjí. Pacient může zaznamenat periodické bolesti hlavy, poruchy spánku, krvácení z nosu nebo krku, zhoršení zraku, potíže se zaspáním v ležaté poloze. V průběhu času pacient vyvine otoky, modření a vylučování žil horní části těla. Současně se objevují příznaky základní patologie, která zpočátku vyvolala obstrukci.

Léčba syndromu horních a dolních dutin je stanovena v závislosti na stupni okluze a její lokalizaci. Konzervativní terapie zahrnuje příjem fibrinolytických, antikoagulačních a dezagregačních léčiv.

Komplikace a důsledky

Syndrom dolní žilní tkáně u těhotných žen nevede vždy k negativním důsledkům. Skutečnost, že více pacientů odtok žilní krve z dolní části těla probíhá prostřednictvím nepárových a obratlů žíly, takže nižší syndromu vena cava nemusí být doprovázena krevního oběhu.

Nebezpečí představuje situace, kdy se vyvíjí kolapsový stav. Obvykle se to děje během operace "císařského řezu" a lékaři ji berou v úvahu.

Při významné depresi dolní žíly v děloze se krevní oběh přímo v děloze a ledvinách zhoršuje. V důsledku toho trpí stav nenarozeného dítěte, stejně jako glomerulární filtrace ženy. Uvedené postupy mohou sloužit jako příčiny předčasného oddělení placenty, tvorby trombů a křečových žil.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Diagnostika syndrom inferirové vény cava

Laboratorní metody: obecné vyšetření krve a moči, biochemie v krvi, hodnocení koagulability krve.

Instrumentální diagnostika:

 • flébografie (typ rentgenového vyšetření, který se provádí po intravenózní injekci kontrastní látky, což umožňuje určit místo zúžení nádoby);
 • Dopplerovská ultrasonografie;
 • duplexní skenování;
 • metoda magnetické rezonance nebo počítačová flébografie.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika je zaměřena na vyloučení extravasalárního stlačení dolní žíly nádorem nebo zánětlivým procesem. Je důležité stanovit přítomnost nebo nepřítomnost nádoru ultrazvukem, CT nebo flebografií.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38]

Kdo kontaktovat?

Léčba syndrom inferirové vény cava

V současné době neexistuje jasný schéma léčby syndromu dolní vény cava. Ve většině situací se používá konzervativní terapie s povinným předepisováním léků ovlivňujících koagulaci krve, a to jak přímých, tak nepřímých účinků.

Při předepisování léku je nutné vzít v úvahu délku onemocnění, která nelze prakticky stanovit pro tento syndrom. Je známo, že antitrombotické činidla mají největší účinek pouze v počátečních stádiích vzniku okluze.

Stejně důležité je udržení normální funkce ledvin a jater.

Způsob aplikace

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Fraktář

Aplikoval před a po operaci častěji o 0,3 ml injekce p / k.

Krvácení, podkožní hematomy, krvácení.

Lék se nepoužívá intramuskulárně.

Warfarin

Nejčastěji užíváte perorálně, od 2 do 10 mg denně.

Krvácení, krvácení, anémie, dermatitida, bolesti hlavy.

Během léčebného cyklu by měl být sledován stupeň srážení krve.

Streptokináza

Přípravky pro infúzní terapii. Dávka léčiva se vybírá pouze jednotlivě.

Krvácení dásní, modřin, zčervenání kůže, vnitřní krvácení.

Pozorně přiřaďte onemocnění jater a ledvin, stejně jako ve stáří.

Opraven

Zaveďte intravenózně kapání, od 10 do 1000 ml denně.

Zvracení, svědění kůže, bolest v dolní části zad.

Během léčby je funkce ledvin vždy sledována.

Currantil

Užívejte 75 mg třikrát denně.

Palpitace srdce, dyspepsie, trombocytopenie, tinnitus, pocit slabosti.

Nedoporučuje se souběžně užívat nápoje obsahující kofein.

Hlavní vitamíny, které pomáhají posilovat žilní stěny, jsou tokoferol a kyselina askorbová. Potraviny bohaté na tyto vitaminy snižují pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a zanesení dolní žíly.

Tokoferol (E) je přítomen v fazolech, obilovinách, játrech, brokolici a rostlinných olejích.

Kyselina askorbová je v dostatečném množství v bobulích, hroznech, kiwi a citrusových plodech.

Kromě toho je žádoucí jíst potraviny bohaté na karoten, běžné a také stopové prvky jako měď, železo a zinek. Chcete-li to udělat, musíte vařit častěji pokrmy z kapusty, ořechů, červeného ovoce a zeleniny, masa.

Z farmaceutických přípravků se doporučují zvláště Aevit a Ascorutin a předepisují jednu tabletu nebo kapsle dvakrát denně po dobu 3-4 týdnů. Při těhotenství je nutné vybrat vitamínový přípravek pouze pod kontrolou lékaře.

Fyzioterapeutická léčba syndromu dolní vény cava je extrémně vzácná. Možná jmenování fyzikální terapie, manuální terapie (podle svědectví).

Homeopatie po mnoho let léčí onemocnění tohoto druhu, jako je syndrom dolní vena cava. Lékaři homeopatie se v tomto případě doporučují používat prostředky, které posilují cévní stěny, regulují krevní oběh a zlepšují krevní vlastnosti. Taktika léčby se obvykle stanoví v závislosti na onemocnění nebo stavu, které by mohly vyvolat zablokování žíly.

Nedávno jsou zajímavé následující homeopatické léky:

 • Crotalus (pruhovaný chřestýš) - Pata znamená, jako je Crotus Heel a Crotus Heus forte, jsou používány v ředěních 12, 30, 200;
 • Aesculus (Buckeye extraktor) - podává jako injekce (Aesculus Ingeel přípravky a Aesculus Ingeel Forte), a to buď ve formě roztoků Aesculus Heel, Arnica Heel arteria paty nebo 10-15 kapek třikrát denně;
 • Vipera berus (přípravek z jedu z viper) - používá se ve formě injekcí přípravku Vipera berus Ingeel. Dávkování D-15, 30, 200.

Kromě toho mohou být podávány léky, připravené na základě koagulačních faktorů. Trombin, fibrinogen, fibrin, atd. V budoucnosti, se doporučuje použití znamená Aorta suis Ingeel, Arteria suis Indžíl, Vena suis Ingeel, které jsou vyrobeny z trombotické materiálu.

Operační léčba je předepsána pro trombózu dolní vény cava:

 • v přítomnosti tromboembolie lumen dolní dutiny vena cava;
 • s blokováním žilních cév jater nebo ledvin s porušením funkce orgánů;
 • koarktace dolní duté žíly;
 • s "přednastavenou trombózou" (více než 14-20 dnů).

Operace se nedoporučují, pokud má pacient srdeční dekompenzaci, čerstvý mozkový příhod mozkových cév.

Operace se provádí pod intubační anestezií s použitím léků působících na svalovou relaxaci. Chirurg provádí střední laparotomii, torakofrenolumbutomii nebo různé typy extraperitoneálního přístupu. Trup dolní duté žíly se vylučuje, svorky se aplikují a provede se radikální odstranění trombu nebo jiná příčina, která brání normálnímu cirkulaci krve v cévě. Pokud je zjištěna zúžená oblast, provede se dilatační balón s dalším stentováním.

Alternativní léčba

Po konzultaci s lékařem můžete použít následující alternativní recepty:

 • Vezměte 15 g listu verbenky, vařte v poháru vařící vody. Vezměte 1 polévkovou lžíci. L. Každou hodinu, dokud se stav nezlepší.
 • Napijte třetinu sklenky infuze ze sladiny třezalky, plantain, cassia, koriandru, oddenku a sladkého dříví. Pro přípravu infuze potřebujete 2 lžíce. L. Ekvivalentní směs uvedených rostlin a 220 ml vroucí vody. Lék se užívá půl hodiny před jídlem.
 • Vezměme uzeninové muškátové oříšky, stlačené čistou teplou vodou nebo čajem.
 • Vezměte si 0.3 g mumie dvakrát denně, můžete je kombinovat s medem a mlékem. Doba přijetí - do 25 po sobě jdoucích dnů.

Bylinné ošetření často zahrnuje složité vícesložkové recepty:

 • Směs 25 g řebříčku, 100 g barvy smil, 50 g brusinek listu, 50 g krušiny a stejné březových listů. Vařené 1 polévková lžíce. L. Sběr 250 ml vroucí vody, trvá nejméně 4 hodiny v termosku. Pijte 100 ml třikrát denně před jídlem.
 • Připravte ekvivalentní směs šalvěje, barvy heřmánku, altánu a lněné semínko. Dvě polévkové lžíce sbírky se nalije do vroucí vody (250 ml), opilé po celý den.
 • Připravte sbírku stejných částí přesličky, kužely chmele, trávy sladké jetel. Vařené 2 polévkové lžíce. L. Sbírejte ve 250 ml vroucí vody, stojte 2 hodiny a pijte 100 ml třikrát denně před jídlem.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Prevence

Prevence může být založena na pravděpodobných příčinách syndromu dolní žíly. Je důležité zabránit vzniku problému a zabránit exacerbacím.

 • Je nezbytné kontrolovat stupeň koagulace krve. Pokud se objeví nějaké abnormality, poraďte se s lékařem o dalších léčebných nebo preventivních opatřeních.
 • Je žádoucí okamžitě léčit jakákoliv onemocnění kardiovaskulárního systému a hemopoézy.
 • U prvních příznaků syndromu dolní duté žíly musíte vidět lékaře. Samodržení v tomto případě je nepřijatelné.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Předpověď

Lékaři ve většině případů dávají poměrně dobrou prognózu onemocnění. Jedinou podmínkou je, že by měl být včas zjištěn syndrom dolní vény cvávy.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.