^

Zdraví

A
A
A

Syndrom vertebrální tepny

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Nemoci nervové soustavy je neoddělitelně spojeno s cévními chorobami, protože to je často v neurologických patologií pozorovaných symptomů jako jsou závratě, bolesti hlavy, únava, pocit „much“ před očima, poruchy vědomí. Jednou z těchto vaskulárních patologií je syndrom vertebrální arterie - bolestivý stav, který nejen negativně ovlivňuje výkon pacienta, ale také zhoršuje kvalitu života.

Příčiny syndromu vertebrální tepny

Ve většině případů je syndrom vertebrální arterie způsoben bolestnými změnami v páteři, v svalové kostře obklopující obratle. Také provokujícím faktorem jsou různé nemoci samotných arteriálních cév.

Můžeme tedy identifikovat hlavní možné příčiny syndromu:

 • vrozené vaskulární anomálie (spletité, zúžené tepny, patologické ohyby atd.);
 • onemocnění, při nichž dochází ke zúžení arteriálního lumenu (aterosklerotické změny v cévách, angiitida a vaskulitida, vaskulární trombóza a tromboembolie);
 • vliv vnějších příčin na lumen arterie ( cervikální osteochondróza, mechanická trauma páteře, zakřivení páteře, nádorové procesy, svalové křeče, tkáňová tkáňová úsek).

Stojí za zmínku, že syndrom levé obratle tepny se vyskytuje častěji než ten pravý. To je způsobeno skutečností, že anatomicky levá arterie vyvstává z místa aortálního oblouku, který nejčastěji trpí aterosklerotickými změnami. Kromě toho v této oblasti dochází často k osteochondróze, ke které dochází při dystrofických a degenerativních změnách v tkáních. Při osteochondróze je arteriální céva vymačkána kostními výrůstky - osteophyty, což vede k významnému zhoršení krevního oběhu v mozku.

Navzdory skutečnosti, že syndrom pravé vertebrální arterie je méně častý, mohou některé z výše uvedených důvodů vést k jejímu vzhledu. V tomto případě má pacient výrazné zhoršení zdraví, což je zvláště patrné při náhlém pohybu hlavy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Patogeneze

Krevní oběh v mozku je způsoben proudem krve ze čtyř arteriálních cév: jedná se o dvojici běžných karotid a pár vertebratem - vlevo a vpravo.

Hlavní objem průtoku krve se prochází krčními tepnami, takže většina stavů mrtvice se rozvíjí kvůli oběhovým poruchám v těchto cévách. Vertebrální tepny mají výrazně nižší kapacitu a narušení průtoku krve v nich nepředstavuje riziko pro život, ale výrazně narušuje jeho kvalitu.

Jakákoli vyjádřená změna pohybu krve skrze vertebrální tepny vede ke vzrůstajícím příznakům mozkové hypoxie, která nemůže ovlivnit jeho funkčnost.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Symptomy syndromu vertebrální tepny

První příznaky syndromu vertebrální arterie jsou trvalé vyčerpávající bolesti hlavy, pulzující, lokalizované v occiputu.

Při nástupu záchvatu se bolest často projevuje na jiných oblastech hlavy, například v oblasti "čel" nebo v oblasti temporomandibulární.

Bolest v syndromu vertebrální arterie je přítomna neustále nebo se zvyšuje s útoky. Často se kůže stává citlivá v oblasti bolestivé oblasti: dokonce i nepatrný dotek může způsobit velmi nepříjemné pocity.

Při pohybech hlavy se často slyší specifická krize: pacient pocítí brnění a nepohodlí na krku. Někdy je tento stav doprovázen závratě, dyspepsií, poruchou sluchu a zraku. Někteří pacienti si také stěžují na nepohodlí v hltanu (pocit cizího těla), potíže při polykání jídla.

Mezi další nespecifické příznaky by měly být žízeň, přechodný pocit hladu, zimnice, následované teplem.

Úbytek sluchu v syndromu obratlých tepen se začíná projevovat pocity hluku nebo zvonění v uších, závratě. Slyšení se může snížit jen u jednoho ucha, v závislosti na lokalizační zóně poruchy oběhového systému. Současně jsou pozorovány poruchy vestibulárního aparátu.

Syndrom vertebrální tepny u těhotných žen

V těhotenství se zátěž na páteři významně zvyšuje. Navíc se mění její přirozená poloha, což znamená napětí svalů přiléhajících k páteři. To vše ve spojení s cévami, které jsou přitlačeny rostoucí děložní sliznicí a ovlivňují výskyt příznaků syndromu obratlých arterií.

Zpravidla se tělo po porodu postupně vrátí k normálu, obnoví se i stav páteře a projevy syndromu zmizí. Pro urychlení stabilizace polohy páteře a odstranění svalového křeče se doporučuje absolvovat kurz ruční terapie, masáže a cvičení po porodu.

Etapy

Ve vývoji má syndrom vertebrální tepny dvě fáze.

 • Funkční (dystonická) fáze jsou charakterizovány bolesti hlavy, které jsou neustále přítomny, někdy zesílené pohyby nebo otáčky krku.

Navíc pro fázi dystonie charakterizovanou závratě, jak mírného, tak i závažného stupně, poruchy sluchu a zraku. Hodnocení fundusu obvykle naznačuje snížení vaskulárního tónu.

 • Po dalším vývoji syndromu obratle po dystonické fázi dochází k následujícímu - ischemickému. Je charakterizován poruchami krevního toku v mozku, které se projevují jako přechodné ischemické ataky. Takové útoky nejsou ničím jiným než útoky doprovázené závratě, poruchami koordinace, dyspepsií, poruchami řeči. Útok může začít s dalším neopatrným pohybem krku. Na konci útoku se pacient stane slabým, slabým, stěžuje si na zvonění v uších, záblesk světla v očích, únava, bolest v hlavě.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Komplikace a důsledky

Jaké je nebezpečí syndromu vertebrální arterie? Při syndromu vertebrální arterie se v mozku vyskytuje porucha krevního toku. To se projevuje formou porušení řeči, vědomí, trávicí funkce.

Progrese patologického procesu může vést ke stabilnímu funkčnímu selhání struktur mozkových kmenů. Při tomto vývoji událostí dochází k ostrým záchvatům onemocnění s krátkodobými mdloby (asi 10-15 minut).

Úzký vztah nervů, které projdou v blízkosti vertebrální tepny a kardiovaskulární systém v patologii může způsobit ischemii myokardu, a v pravidelných opakujících se záchvaty mohou vyvinout infarktu stav.

Syndrom vertebrální arterie se někdy projevuje poruchou polykání, která může vést k dysfunkci dýchacích cest.

Pokud není léčba syndromu vertebrální arterie upravena, bude se pacientova situace postupně zhoršovat až po přivlastnění příslušné skupiny postižení.

Po poruchách cirkulace v mozku, akutní ischémii, mozkové cévní mozkové příhody, pacient se stává zdravotně postiženým a často ztrácí schopnost sloužit samostatně.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Diagnostika syndromu vertebrální tepny

Často je diagnóza stanovena již s předběžným vyšetřením pacienta lékařem. Lékař zkoumá bolestivé oblasti v zadní části krku, kontroluje amplitudu pohybů hlavy a sleduje reakci pacienta.

V některých případech jsou uvedeny další testy. Například biochemický krevní test může určit zvýšenou hladinu cholesterolu, což naznačuje přítomnost aterosklerózy. Analýza koagulability krve pomáhá stanovit hyperkoagulaci a tělesnou tendenci ke zvýšení trombózy.

Instrukční diagnostiku lze vyjádřit při radiologickém vyšetření páteře. Je zvláště důležité zkontrolovat zónou od 1. Děložního obratle až po okcipitální kosti, neboť toto místo je nejčastějším místem stlačení obratlové tepny.

Kromě toho je možné zobrazovat magnetickou rezonanci. Tento typ studie umožňuje zjistit přítomnost kýly, osteophytů, diskových výčnělků. Dodatečné použití kontrastu umožňuje vizualizaci lumenu vertebrální tepny.

Méně časté je ultrazvuk na krku, což pomáhá identifikovat vady uvnitř cévního lumenu.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Co je třeba zkoumat?

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnóza se provádí s obyčejnou migrénou kvůli podobnosti klinického obrazu.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Kdo kontaktovat?

Léčba syndromu vertebrální tepny

Vzhledem k tomu, že syndrom vertebrální arterie je mnohosymptotické onemocnění, mělo by být léčeno pouze v komplexu.

Léky, které může lékař použít k léčbě syndromu, v první řadě, by měly být zaměřeny na odstranění otoků a zánětu tkání, stejně jako možného rozšíření průsvitu tepny.

Dávkování

Nežádoucí účinky

Zvláštní instrukce

Baclofen

Vezměte v dávce 15 až 60 mg denně ve třech rozdělených dávkách.

Poruchy spánku, únava, dušnost, snížení krevního tlaku, otoky, poruchy močení.

Léčba léčivem začíná a končí, postupně zvyšuje a snižuje dávku. Lék nemůže být náhle převrácen.

Aktovegin

Přidejte 1-2 tablety třikrát denně před jídlem. Léčba trvá 1-1,5 měsíců.

Horečka, dermatitida (včetně alergické), změny krevního tlaku, slabost.

V závažných případech se používá injekce léku.

Vinpotsetin

Vezměte 1-2 tablety třikrát denně po jídle.

Poruchy spánku, stupor, třesavé končetiny, zarudnutí konjunktury, anémie.

Droga není v dětské praxi používána.

Vazobral

Vezměte ½-1 tabletu dvakrát denně. Léčba trvá až 3 měsíce.

Bolest v břiše, poruchy spánku, poruchy trávení.

Obsahuje kofein.

Nimesulid

Vezměte 1 tabletu dvakrát denně po jídle.

Bolest v břiše, pálení žáhy, alergie.

Vyžaduje opatrnost v případě onemocnění trávicího systému.

Instenon

Může být použit v tabletách nebo injekcích. Tablety obsahují 1-2 kusy. Až 3krát denně. Injekční léčivo se podává 1 ml až třikrát denně po dobu 3-5 dnů.

Bolest v hlavě, zarudnutí obličeje.

Není určena pro epilepsii.

Vitaminy skupiny B - jedna ze složek kompetentní léčby syndromu vertebrální arterie. Vitamíny, jako thiamin (B1), niacin (B3), pyridoxin (B6) a cyanokobalamin (B12) jsou zapojeny do buněčného metabolismu, stimulaci mozkové neurony, zrychlit přenos nervových impulsů.

Abyste zlepšili a usnadnili práci mozku, můžete užívat následující vitamínové přípravky:

 • Milgamma je neurotropní lék na vitamíny, který je často předepsán pro patologické stavy nervového a muskuloskeletálního systému. Lék je podáván intramuskulárně, 2 ml jednou denně, pak každý druhý den. V období remise je možné použít alternativní tablety Milgramam - každá jedna jednotka. Třikrát denně.
 • Neurobion - kombinace neurotropních vitaminů, je k dispozici ve formě injekcí a tablet. Injekční léčivo se podává intramuskulárně jednou ampulemi denně, dokud není stav pacienta normalizován. Tablety jsou 1 ks. Třikrát denně s jídlem.
 • Neurovitan je komplexní léčba vitamínů pro léčbu onemocnění nervového systému, artralgie a myalgie. Obvykle se předepisuje 1 až 4 tablety denně.

Fyzioterapeutická léčba se používá k urychlení krevní oběh, stabilizaci vaskulárního tónu, normalizaci CNS a podpoře metabolických procesů. Pomoc při léčbě syndromu vertebrální arterie může poskytnout takové postupy:

 • elektroforéza vasodilatátorů a stimulantů, galvanizace;
 • elektroforéza s vazokonstriktory, kontrastní postupy;
 • darsonalizace;
 • elektrosleep, franklinizace, lázně s jehlami, dusík;
 • aeroterapie, thalassoterapie;
 • transcerebrální UHF terapie.

Jako pomocná terapeutická látka se používá masáž se syndromem vertebrální arterie. Během masáže získává mozog signály, které působí na nervový systém uklidňující, což způsobuje, že se bolest ustupuje. Hlavním způsobem relaxace analgetické masáže je hladké: lehké pohyby prstů, hladení tváře, stejně jako parietální a okcipitální oblast hlavy. Jsou-li použity jiné masážní techniky, jako je hnětení nebo tření, je celý zasedání stále ukončeno uvolněnými "současnými" pohyby.

Manuální terapie pomáhá zmírnit napětí v krční páteři a svaly hlavy. Tento postup se skládá z celého komplexu mechanických technik, které uklidňují bolest, obnovují amplitudu pohybů v krku, regulují cévní tón. Neměli byste identifikovat ruční terapii masáží, protože to jsou zcela jiné terapeutické účinky.

Osteopatie je jednou z možností ruční léčby, s níž můžete ovlivnit cirkulaci mozkomíšního moku, kvalitu krevního oběhu. Osteopatická lékařka ovlivňuje různé zóny lebky, zejména na chrámů, occiput a spodní čelist, přičemž nepodstatné lisovací pohyby včas působí na činnost dýchacího systému.

Akupunktura, na rozdíl od léků, vám umožňuje stimulovat vlastní obranu těla, ve které je syntéza speciálních látek, které nasměrují všechny vnitřní síly k boji proti nemoci. Tento typ léčby je zvláště významný u syndromu vertebrální arterie, protože eliminuje svalové křeče, zastavuje bolestivé pocity. Zavedení jehly zcela nezpůsobuje bolest. Tento postup se provádí striktně podle pokynů a pouze odborně vyškoleným lékařem.

Homeopatie je předepsána pouze po určení přesných příčin syndromu vertebrální arterie. Pouze v tomto případě lze očekávat významný přínos z homeopatických léků.

Při konstantní bolesti se doporučuje použít ředění C6-C12. Léky užívají v množství 6 až 8 granulí až 3krát denně. Doba přijetí - dle uvážení lékaře, dokud se stav nezlepší.

 • Arnika - pomáhá při naléhavé bolesti, trauma mozku a také bolesti v závislosti na pozici hlavy nebo emocionálním stavu.
 • Bryonia - vhodné pro pacienty s pulzujícími a záškubnými bolestmi, které jsou doprovázeny záchvaty zvracení a dyspepsie.
 • Heřmánek - používá se k zmírnění stavu u pacientů, kteří jsou obzvláště citliví na jakoukoli bolest.
 • Kokkulyus - lze použít pro bolesti v okcipitální oblasti, které jsou kombinovány se závratěmi a poruchami spánku.
 • Veratrum - bude účinný při bolestech, které jsou doprovázeny ztrátou vědomí, pocením, zvláště když je přední strana sklopena hlavou nebo trupem.

Operační léčba se používá pouze ve velmi extrémních případech, pokud se zúžení v obratlové tepně stává kritickým a ohrožuje život pacienta. Použití chirurgického zákroku může přímo ovlivnit na příčině syndromu, takže operace může být odstranění nádoru, osteofytů, krevní sraženiny, nebo nějaký jiný faktor ovlivňující průchodnosti vertebrální tepny.

Léčba syndromu vertebrální arterie doma

Samošetření syndromu vertebrální arterie obvykle spočívá v provádění cvičení nazývaných izometrická: během cvičení je zátěž na horních končetinách a hrdlo a hlava jsou současně imobilní.

Jedna z cvičení je určena k vytvoření bočního napětí:

 • Dlaň je umístěna na časové oblasti a začne být stlačována, zatímco krk by měl odolat;
 • se provádí nejprve z jedné, pak od druhé strany.

Podobné cvičení se provádějí, když je dlaň umístěna na čele a na occiputu.

Před tréninkovým cyklem musíte vědět, že nejprve máte povoleno nějaké zhoršení stavu, který se pak normalizuje.

Alternativní léčba

Jako alternativní léčbu lze použít následující oblíbené prostředky:

 • Tři velké cesnakové hlavy jsou vyčištěny, rozdrceny a v chladničce ponechány po dobu tří dnů. Poté se džus filtrová, přidá se stejné množství medu a citronové šťávy. Agenta nápoj v noci na 1 polévku. L.
 • Co nejčastěji se čaj pije přidáním bobulí a ovoce obsahující kyselinu askorbovou (brusinky, rybíz, citrusy, řešetlák atd.).
 • Potvrďte 0,5 kg čerstvých kaštanů, nalijte je vodou a nechte na chladném místě po dobu 7 dnů. Výsledný produkt je filtrován a opilý třikrát denně po dobu 30 minut před jídlem na 1 lžičku.

Bylinná terapie obvykle úspěšně doplňuje tradiční terapii. Zlepšení stavu pacienta může být pomocí takových variant receptů:

 • Připravte mátovou infuzi 250 ml vroucí vody a 1 plnou lžičku sušených listů máty. Trvejte 20 minut. Vypijte 1/3 šálku třikrát denně za půl hodiny před jídlem.
 • Vezměte trávní lumbago (2 lžičky), nalijte 250 ml horké vody a trvejte na noc. Ráno filtrujte a pijte trochu po celý den.
 • Připravte infuzi květů z černých květů - 250 ml vroucí vody na 1 polévkovou lžíci. L. Květiny. Trvejte 30 minut, filtr. Nápoj infuze s medem, 50-75 ml třikrát denně před jídlem.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Cvičení, které odstraňují příznaky syndromu obratle

Velkou výhodou budou cvičení zaměřená na zmírnění příznaků syndromu obratle. Například ve všech stádiích onemocnění můžete tyto aktivity vykonávat:

 • otáčení vpravo a vlevo od ramenních kloubů, hnětení ramen svalů krku, kyvné ruce nahoru a dolů;
 • Volná ruka visící se šikmým zády a uvolněným krkem;
 • cvičení se skákajícím lanem a gymnastickým příčníkem, ohýbání a ohnutí záda;
 • plavání.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60], [61]

Prevence

Pro preventivní účely se doporučuje provést řadu fyzických cvičení, které posílí svaly zad. Pro vykonávání cvičení stačí dát každému hodině práce 5-10 minut. Takový režim pomůže uvolnit spastické svaly a urychlit průtok krve v cévní lůžku.

Během spánku by se člověk měl cítit co nejpohodlněji. Doporučuje se zvolit si speciální fyziologický ortopedický polštář, který vám dá hlavu nejpohodlnější přirozenou polohu ve snu.

Neméně pohodlné by mělo být matrace - jeho měkkost by měla být středně tvrdá.

Jednou nebo dvakrát ročně se doporučuje navštívit masér a uskutečnit alespoň 10 masáží.

Léčba sanatoria, čerstvý vzduch, mírná tělesná aktivita a odpočinek jsou také vítány.

Syndrom míchy a sport

U pacientů trpících syndromem vertebrální arterie se doporučuje mírné cvičení. Pilates, jóga, plavání, nekomplikované gymnastické cvičení jsou vítány.

Intenzivní fyzická aktivita a profesionální sporty se nedoporučují. Třídy ve tělocvičných tělocvičích, fitness klubech a sekcích by měly být prováděny pouze pod dohledem lékaře.

trusted-source[62], [63], [64], [65], [66], [67], [68]

Předpověď

Je osoba trpící syndromem vertebrální arterie dobrá pro vojenskou službu v armádě?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, neboť vše závisí na stupni arteriální průchodnosti a poruchách cerebrální cirkulace.

 • Pokud se pacient stěžuje na bolest v hlavě a neexistují žádné jiné známky nemoci, může být povolán k naléhavé vojenské službě.
 • Pokud je syndrom doprovázen vertigem, dochází pravidelně ke křečemi a v minulosti jsou potvrzeny přechodné ischemické ataky, pak může být tato osoba považována za nevhodnou pro službu v armádě.

Postižení může být přiřazena pouze u pacientů, jejichž stav je doprovázen přechodných ischemických záchvatů, s poruchou činnosti motoru a citlivosti, periodická nebo trvalé zhoršení zraku ztráta sluchu, závratě a ztrátu vědomí. Taková podmínka musí být nutně potvrzena přítomností záznamů v anamnéze a v lékařském záznamu pacienta.

Obecně lze považovat prognózu syndromu vertebrální tepny za relativně příznivou. Pokud se důsledkem onemocnění stane cévní mozková příhoda nebo ischémie, pak se pacientův stav výrazně zhorší až do zdravotního postižení. Nicméně i u takových pacientů je poměrně vysoká pravděpodobnost návratu.

Ve všech lékařských předpisech a doporučeních může být syndrom míchy přemístěn do stabilní doby remisí, kdy je možné vést normální život a pravidelně navštěvovat lékaře, aby sledoval stav.

trusted-source[69], [70], [71], [72]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.