Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Tablety s bolestmi ve svalech a kloubech

Lékařský expert článku

Ortoped, onkoortoped, traumatolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Svalové bolesti mají schopnost objevit se po prodloužené nebo těžké námaze, zvýšeném tónu nebo poškození svalových vláken. Pravděpodobně každý z nás cítil alespoň v životě takové pocity. Příčiny bolesti jsou vždy různé a je třeba je eliminovat různými způsoby. Proto neexistuje jedna univerzální pilulka na bolesti svalů - existuje mnoho takových léků, mají jiný princip účinku a jsou vhodné pro odstranění různých typů bolesti.

Klasifikace ATC

M01BX Прочие комбинации противовоспалительных/противоревматических средств с другими препаратами

Indikace Tablety proti bolesti

Tablety z bolesti svalů jsou určeny k odstranění takových nepříjemných bolestivých pocitů:

 • Bolest po fyzickém přetížení, která se nazývá krepatura, nebo syndrom zpožděné myalgie. Takové bolesti se objevují 2-3 dny po cvičení a jsou způsobeny akumulací kyseliny mléčné ve svalových tkáních.
 • Myositida - bolest spojená se zánětlivou reakcí ve svalech.
 • Bolest ve svalech spojená s užíváním určitých léků - například léky, které snižují krevní tlak.
 • Bolest ve svalech spojená s nedostatkem v tkáních vápenatých, draselných nebo hořčíkových solí.
 • Bolest ve svalech s infekčními chorobami - například s ARVI, chřipkou, trichinózou atd.

Tím, přepětí a zvýšeným svalovým tonem může způsobit různé záněty a infekce, stres zatížení, mechanickému poškození a tak dále. Myalgie může v některých případech nebezpečné, neboť taková bolest je často doprovázena patologii kloubů a páteře.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Formulář vydání

Tablety z bolesti svalů mohou být vyráběny v různých dávkách a mají odlišný mechanismus účinku v závislosti na hlavních složkách. Všechny tyto tablety lze rozdělit do následujících kategorií:

 • analgetické tablety z kategorie narkotických analgetik;
 • tablety z bolesti ze série nesteroidních protizánětlivých léků;
 • narkotické léky proti bolesti.

Tablety se považují za jednu z nejvhodnějších forem léku: jsou pohodlné a mohou být užívány v jakýchkoli podmínkách, dokonce i mimo dům, a mohou být také dávkovány rozdělením tablety na dvě nebo čtyři části.

Některé tablety mají rozpustný potah: tyto přípravky nelze rozštěpit a rozdrtit, jinak nebudou mít požadovaný terapeutický účinek.

Názvy tablet z bolesti svalů

Tablety ze svalové bolesti jsou vybrány v závislosti na jejich příčině nebo v závislosti na stupni zánětlivého procesu.

 • Pilulky proti bolesti, které jsou zástupci narkotických analgetik, usnadňují stav oběti a zároveň minimálně poškozují ostatní orgány - i když pouze za podmínky krátkodobého užívání. Účinek eliminace bolesti v těchto lécích může být odlišný. Například takové tablety, jako je Analgin nebo Sulpirin, zmírní bolesti s mírnou intenzitou, ale s těžkou bolestí, kterou nemohou zvládnout. Ve složitějších případech se často uchylují k jmenování léků na bázi ketorolaku - to jsou Ketanov, Ketoprofen, Ketolong, Ketalgin. Nejsilnější léky jsou ty, které obsahují účinnou látku lornoxikam: jedná se o léky, jako je Xefokam nebo Larix.
 • Tablety z kategorie nesteroidních protizánětlivých léků mají poměrně výrazné vedlejší účinky: zvláště často se pacienti stěžují na komplikace z trávicích orgánů. Proto je průběh takových léků často předepsán v kombinaci s léky, které chrání sliznici trávicího traktu. Navíc jsou nesteroidní protizánětlivé pilulky, které kromě bolesti úspěšně zvládnou svou častou příčinu - zánětlivý proces. Jasnými představiteli takových léků jsou: Diclofenac, Nimesulid, Paracetamol, Ibuprofen, Celecoxib, Meloxicam, Indomethacin.
 • Tablety z bolesti z kategorie omamných látek jsou předepsány pouze lékařem - jsou užívány jen výjimečně krátkou dobu pod dohledem lékaře a pouze s velmi silnou bolestí. Typickými zástupci takových léků jsou tablety Promedol a Tramadol.

V obtížných případech bolesti svalů může lékař předepsat takové léky, které kombinují řadu účinných látek, které mají vícesměrný účinek. Kombinace různých mechanismů účinku dávají dobrý a trvalejší výsledek.

trusted-source[5]

Tablety z bolesti kloubů a svalů

Bolest v kloubech a svaly se často kombinuje. Samozřejmě, že pacient neužívá léky samostatně pro klouby, a zvlášť - pro zdraví svalů. V takových případech však lékař bude trvat na komplexní léčbě nejen tabletami, ale také mastimi nebo jinými typy terapie. Často předepisuje fyzioterapii, manuální terapii, cvičební terapii.

Důraz je kladen na léky, které přímo odstraňují příčinu bolesti. Například, budete potřebovat protizánětlivé léky (nejčastěji - nesteroidní protizánětlivé léky) k blokování rozvoje zánětlivých procesů - myorelaxancia (Mydocalm), a ke snížení svalového tonu.

V některých případech, aby se uklidnila bolest ve svalech, používají se pilulky a vstřikuje se injekce do kloubů, takže je možné jednat přímo na zánětlivé ohnisko.

V každém případě léčba závisí na výsledcích diagnózy: užívejte léky proti bolesti, dokud se neobjeví informace o příčině bolesti, neměl by být.

Tablety ze svalové bolesti po cvičení

Bolest ve svalech na konci tréninku se může objevit jak u začátečníka, tak u sportovce se zkušenostmi - nejčastěji to znamená svalovou deformaci. Takové bolesti se obvykle objevují 2-3 dny a procházejí přibližně stejným časem. Pokud je bolest zachována déle než pět dní, nebo dokonce se zvyšuje, je logické konzultovat lékaře - příčinou takové bolesti může být poškození svalových vláken.

V případě, že příčina bolesti stále přepětí, začne se s vámi může pokusit se ho zbavit bez drog: například pomáhá mnoho teplé solné lázně, masáže, jódu pletivo a banální dovolenou - protože vaše svaly potřebují čas na zotavení.

Pokud nemůžete udělat bez léků proti bolesti, pak můžete užívat Acetaminophen nebo Ibuprofen - tyto léky jsou účinné a rychlé. Obvyklá jednorázová dávka těchto léků - 1-2 tablety.

Tablety z bolesti nohou

Svaly v nohách mohou být z mnoha důvodů bolavé a ne všechny tyto příčiny jsou vyloučeny tím, že pilulky z bolesti. Pokud se svaly v nohách po tréninku zhorší, pak může být v některých situacích odůvodněné užívání tablet. Bolest v nohách však může být spojena s onemocněními cév (zejména žil dolních končetin), nervovými onemocněními a dokonce s patologií páteře. Proto neberte pilulky ze svalové bolesti, pokud se taková bolest neupustí pět dní.

Je nezbytné, aby vyhledali lékařskou pomoc v případě, že bolest v nohách doprovázeno křečemi, otok a zarudnutí jednotlivých zón na nohou, otoky žil, stejně jako v případech, kdy ostrá bolest v nohou a znemožňuje normálně chodit.

Aby se zmírnila bolest svalů nohou, nejčastěji užívané tablety jsou z kategorie nesteroidních protizánětlivých léků. Jemně odstraňují nejen bolest, ale také souběžný zánětlivý proces. Dobrý účinek poskytují léky Ketorolac, Nimesulid, Efferalgan, Naise. Uvedené přípravky obsahují velké množství kontraindikací, proto je třeba před jejich příjmem pečlivě prohlédnout instrukci, nebo dokonce lépe - konzultovat s lékařem.

Tablety z bolesti svalů na zádech

Bolest ve svalech na zadní straně je nejčastěji spojována s křečemi - je to běžný jev a pro lidi jakéhokoli věku a typ aktivity.

Taková bolest obvykle vzniká náhle, zvláště u těch lidí, kteří mají takové problémy jako zakřivení páteře, osteochondróza, intervertebrální kýla apod.

V takových situacích dochází k záchraně svalových relaxačních pilulek - eliminují napětí svalových vláken tím, že ovlivňují specifické úseky CNS.

Nejoblíbenější tablety v této kategorii jsou:

 • Midoc;
 • Norfolk;
 • Valium;
 • Flexeril, atd.

Vezměte tyto tablety přesně podle pokynů, protože mají značný počet nežádoucích účinků.

Bolestné tablety proti bolesti

S bolestí ve svalech jsou tablety číslo jedna narkotické analgetika - léky, které mají rychlý analgetický účinek. Mezi nejčastější léky této skupiny patří:

 • Metamizol sodný (Analgin, Baralgin) - je předepsán pro mírnou bolest. Metamizol může zcela eliminovat bolest po dobu 3-6 hodin.
 • Kyselina acetylsalicylová (aspirin) - používá se k menším bolestům.
 • Ketorolac (Ketolong, Ketoprofen, Ketanov) je silný anestetikum, které eliminuje i silné bolesti asi o 7 hodin.
 • Dexketoprofen (Dexalgin) je silný lék, který připomíná Ketorolac.
 • Lornoxikam (Larfix, Xsefokam) je nejúčinnější léčbou v této skupině léčiv, která eliminuje dokonce vysokou intenzitu bolesti po poměrně dlouhou dobu (8-9 hodin).

Dále budeme uvažovat o farmakologických a jiných vlastnostech tablet z bolesti svalů pomocí příkladu nesteroidních protizánětlivých léků.

Farmakodynamika

Hlavním principem účinku nesteroidních tablet na bolesti je potlačování produkce prostaglandinu inhibicí enzymu cyklooxygenázy.

Analgetický účinek těchto tablet u většiny pacientů se vyskytuje u bolestivého syndromu malé a střední závažnosti - to se týká také bolesti svalů a kloubů. Při těžké bolesti jsou takové pilulky méně účinné a poněkud nižší ve stupni analgezie k narkotickým analgetikům.

Největší analgetický účinek je přičítán takovým nesteroidním činidlům, jako je Diclofenac, Ketorolac, Metamizol.

Také analgetický účinek, nesteroidní tablety úspěšně zvládnout zánět, stabilizovat termoregulaci s horečkou, inhibici agregace krevních destiček, mají mírný imunosupresivní účinek.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Farmakokinetika

Absolutně všechny nesteroidní protizánětlivé léky jsou perfektně absorbovány v zažívacím systému. Téměř v plné míře jsou spojeny s plazmatickými bílkovinami, přičemž současná náhrada jiných léků (bilirubin je přemístěn u kojenců, což často vede k výskytu bilirubinové encefalopatie).

Absorpce kyseliny acetylsalicylové může být zvýšena tak, že se rozdrcená tableta umyje teplou vodou. Tento efekt vytváří "šumivé" tablety.

Nejvyšší toxicita pro játra jsou salicyláty a fenylbutazon.

Většina nesteroidních protizánětlivých léků je schopna vstoupit do kloubní synoviální tekutiny.

Metabolismus nesteroidních látek se vyskytuje v játrech a vylučování se provádí ledvinami.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Používejte Tablety proti bolesti během těhotenství

Není žádoucí užívat nesteroidní tablety u svalů u těhotných žen, zejména v prvním a třetím trimestru. Obecně se předpokládá, že takové léky mohou vést ke zhoršenému vývoji plodu (zejména porušení funkce ledvin) a rovněž zvyšují riziko spontánního potratu.

Příjem nesteroidních tablet v posledním trimestru může vést k prodloužení těhotenství ak zpomalení nástupu porodu. Tato vlastnost je spojena se skutečností, že prostaglandiny stimulují myometrium a nesteroidní látky potlačují produkci prostaglandinů.

Kontraindikace

Nesteroidní tablety z bolesti svalů nejsou předepsány, pokud pacient trpí:

 • erozivní a ulcerativní onemocnění trávicího systému (zejména v akutní fázi);
 • poruchy funkce jater nebo ledvin;
 • cytopenie;
 • přecitlivělost na tyto léky.

Nedoporučuje se užívat nesteroidní tablety během těhotenství (pouze v případě potřeby a v druhém trimestru).

Použití indometacinu a fenylbutazonu není vítáno, pokud se pacient účastní aktivit vyžadujících zvýšenou koncentraci.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Vedlejší efekty Tablety proti bolesti

Hlavní nevýhodou téměř všech nesteroidních tablet z bolesti svalů je zvýšené riziko nežádoucích účinků, zejména pokud jde o trávicí systém. Navíc se mohou vyvinout další nežádoucí účinky.

 • Dyspeptický syndrom, peptický vřed žaludku a dvanáctníku, krvácení a perforace, gastroduodenopatie.
 • Zúžení cév v ledvinách, pokles denní diurézy, poruchy metabolismu vody a soli, intersticiální nefritida, selhání ledvin.
 • Aplastická anémie, agranulocytóza.
 • Krvácení spojené s inhibicí tvorby protrombinu v játrech.
 • Alergie ve formě vyrážky na kůži, alergické nefritidy, anafylaxe.
 • Bronchospazmus.

U těhotných žen může prodloužit období těhotenství, může se prodloužit porod.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Dávkování a aplikace

Každý pacient by si měl zvolit individuální typ tablet s dobrou snášenlivostí. Měli bychom mít na paměti, že se analgetická vlastnost nesteroidních léků projevuje během prvních několika hodin a protizánětlivě - po 7-14 dnech as pravidelným přijímáním.

Jakékoliv nové pilulky na bolesti svalů jsou předepsány na začátku v minimální výši. Pokud je tolerance zvoleného léku dobrá, může se dávka po 2-3 dnech zvýšit. Při silné bolesti mohou být vyžadovány velké dávky tablet, je však velmi důležité poradit se s lékařem, abyste předešli předávkování.

Aby se snížila závažnost nežádoucích účinků, je třeba po jídle užívat nesteroidní tablety z bolesti. Avšak tablety opilé na žaludek (půl hodiny před jídlem) poskytují rychlejší analgetický účinek.

Současné podávání několika různých tablet z bolesti se nedoporučuje: riziko vzniku nežádoucích účinků se zvyšuje.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Předávkovat

Dlouhodobé užívání nesteroidních tablet proti bolesti svalů a podávání takových léků ve velkém množství může vést k poškození trávicího systému. Proto se během léčby doporučuje pravidelně provádět analýzu výkalů pro obsah skryté krve a také provádět fibrogastroskopii.

Kromě toho může předávkování vést ke vzniku otoků, změn krevního tlaku, poškození jater, k poruchám srážení krve.

Léčba předávkování spočívá v omývání zažívacího systému (pokud se užívá velké množství léčiva nejdříve před 1 hodinou), při příjmu sorbentových fondů (například aktivního uhlí). Doporučený hojný alkalický nápoj, stejně jako terapie podle zjištěných příznaků.

trusted-source[37], [38], [39]

Interakce s jinými léky

Velmi často pacienti, kteří užívají nesteroidní tablety ze svalové bolesti, navíc užívají jiné léky. Vždy je však třeba vědět, jak je možné farmakologicky léčit jejich interakci. Nesteroidní tablety jsou například schopny stimulovat účinek nepřímých antikoagulancií a léků, které snižují hladinu cukru v krvi. Současně oslabují účinek léků proti hypertenzi, zvyšují toxický účinek aminoglykosidových antibiotik a digoxinu.

Neužívejte současně nesteroidní tablety a diuretika. Zvláště nebezpečná je kombinace přípravku Indomethacin + Triamterene.

Existují také takové léky, které ovlivňují kinetické a farmakologické vlastnosti nesteroidních tablet:

 • antacidy s hliníkem (například Almagel) a cholestyraminem zhoršují absorpci nesteroidních látek v trávicím traktu;
 • Bikarbonát sodný naopak zlepšuje absorpci nesteroidních tablet v žaludku a střevech;
 • protizánětlivý účinek nesteroidních tablet se zvyšuje pomocí glukokortikoidních hormonů a aminochinolinů;
 • anestetický účinek nesteroidních tablet se zvyšuje vlivem narkotických analgetik a sedativ.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Podmínky skladování

Většina tablet, které se používají k bolesti svalů, je uložena v běžných podmínkách místnosti, mimo zařízení pro vytápění a zdroje záření. Tablety z bolesti by měly být mimo dosah dětí.

Pokud jsou tablety již vyjmuty z obalu a nepoužívány, měly by být zlikvidovány, protože farmakologické vlastnosti léčiva by se mohly měnit pod vlivem vnějších faktorů.

trusted-source[46], [47], [48]

Skladovatelnost

Tablety z bolesti svalů mohou být uloženy po dobu až 3 let v individuálním, neotevřeném balení (pokud není v návodu specifikováno jinak).

trusted-source[49], [50], [51]

Farmakologická skupina

Обезболивающие и противовоспалительные лекарственные средства

Farmakologický účinek

Противовоспалительные препараты
Обезболивающие препараты

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tablety s bolestmi ve svalech a kloubech" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.