^

Zdraví

Tablety z obezity

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

V moderním světě je nadváha běžným problémem. Často, aby se tělo vrátilo do normálu, lidé se uchýlí k různým alternativám a lékům, které pomáhají snižovat a dále řídit hmotnost. Ve skutečnosti existují tzv. Tablety z obezity - drogy, které mohou být založeny na několika principech činnosti: potlačování chuti k jídlu, urychlení metabolických procesů nebo blokování asimilace jídla.

Indikace pro užívání tablet z obezity

Použití tablet proti obezitě je prokázáno u těchto pacientů:

 • osoby, které mají index tělesné hmotnosti rovnající se nebo vyšší než 30, pokud neexistují kontraindikace užívání takových léků;
 • lidé, kteří mají hmotnostní index rovný nebo větší než 27, a jsou zde také nemoci vyvolané nadváhou.

Hmotnostní index demonstruje přizpůsobení výšky a hmotnosti pacienta - používá se k přesnému určení nedostatku, rychlosti nebo přebytku tělesné hmotnosti. Předpokládá se, že pro zástupce žen by měl být tento index v hodnotách 20-22, u mužů 23-25.

Chcete-li zjistit svůj index, stačí provést několik výpočtů:

 • tělesná hmotnost v kilogramech by měla být rozdělena dvakrát na výšku v metrech;
 • Přijatý indikátor odpovídá vašemu indexu.

Například váha je 60 kg a výška - 1 m 65 cm. Rozdělit 60 na 1,65 - dostaneme 36,36. Toto číslo je opět rozděleno na růst: 36,36 děleno 1,65 - dostaneme 22,03. Toto je váš index.

Forma vydání

Tablety z obezity jsou nejčastěji uváděny jako enterální nerozpustné tobolky. Takové kapsle mají modifikované uvolňování, to znamená, že léčivo by mělo být stabilní a nemělo by se dezintegrovat v kyselině žaludeční šťávy, ale mělo by být uvolňováno pouze ve střevě. Kapsle nejčastěji obsahují kyselinu odolnou skořápku.

Kapsule s lékem uvnitř mají mnoho výhod oproti jiným dávkovým formám:

 • jsou atraktivní ve vzhledu;
 • snadno se polknou;
 • díky kapsli se lék dostane do té části trávicího traktu, což je nezbytné.

Léky proti obezitě, prezentované jako tvrdé tablety nebo granule, jsou méně časté.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Farmakodinamika tablety z obezity

Většina léků z obezity snižuje absorpci lipidů ve střevní dutině. Například léky jako Orsoten, Orlistat a Xenical inhibují enzymy, které rozkládají tuky. Díky tomu tuky nemohou trávit a v nezměněné formě opouštějí tělo výkaly. Postupně to způsobuje snížení příjmu kalorických složek potravin v oběhovém systému a odpovídajícím způsobem pokles tělesné hmotnosti.

Farmakodynamické vlastnosti Reduxin, Goldlayne a Sibutramine jsou založeny na centrálním účinku léků. Zvýšení počtu neurotransmiterů v synaptických vazbách stimuluje centrální receptory serotoninových a adrenergních receptorů. Výsledkem je, že pocit usoty člověka převládá, potřeba pravidelného příjmu potravy se snižuje, produkce energie v těle se zvyšuje.

Existuje také nepřímý účinek sibutraminu na hnědý vzhled tukové tkáně, který je zodpovědný za termoregulaci.

Často mezi dalšími látkami v tabletách je celulóza. Je to sorbentní látka, která váže a odstraňuje z těla toxické látky, mikroby, konečné produkty metabolismu, alergeny atd., Které dodatečně uvolňují a čistí tělo.

Farmakokinetika tablet proti obezitě

Přípravky na bázi sibutraminu jsou dobře absorbovány v trávicím systému (asi 80%). Biotransformace probíhá v játrech - tvoří se dvě aktivní metabolické látky. Pokud užíváte jednu dávku léčiva, lze po 80 minutách pozorovat maximální obsah aktivní složky v krvi a maximální obsah aktivních metabolitů po dobu 3-4 hodin. Užívání drogy na plný žaludek snižuje aktivní koncentraci metabolických látek o 30% a prodlužuje fázi vrcholové koncentrace o 3 hodiny. Rychlost léku v tkáních neovlivňuje příjem potravy.

Sibutramin a jeho metabolity se vylučují močovým systémem po dobu 16 hodin.

Přípravky založené na orlistatu (Orsoten, Xenical) mají terapeutický účinek po dobu 1-2 dnů od začátku přijímání. Stejný účinek pokračuje 1-3 dny po ukončení léčby. Orlistat se prakticky neabsorbuje do systémového krevního řečiště, působí přímo ve střevní dutině a opouští tělo fekální hmotou (nejméně 97%). Krevní test provedený 8 hodin po podání léku neprokázal jeho přítomnost v oběhovém systému.

Názvy tablet z obezity

Komplexní a zanedbávané typy obezity jsou léčeny pouze pod dohledem odborníků, stejně jako v terapii schéma, zpravidla používat silné léky. Tímto způsobem by měly být chápány drogy, které otupují pocit hladu a zabraňují vstřebávání tuku.

 • Tablety z obezity Xenical - narušují vstřebávání tuků v dolních částech zažívacího traktu, což vede k tomu, že opustí tělo ve stolici v nestrávené formě. Xenical působí přímo na zažívací orgány, což inhibuje tvorbu enzymů - lipáz, které se účastní štěpení tuků a přispívají k jejich asimilaci. Velmi častá droga. Užívá se společně s jídlem, 1 kapsle denně (120 mg).

Obvykle se druhý den po zahájení léčby nacházejí ve stolici částečky nezdravého tuku. Během tohoto období je žádoucí jíst potraviny s nízkým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů, jelikož jinak je možný vývoj intestinální frustrace.

 • Orsoten je analog Xenical, o kterém jsme hovořili výše. Stejná účinná látka, stejný princip účinku, stejná dávka. •
 • Goldline (Sibutramin) - lék, který přímo ovlivňuje centrální nervový systém. Tím, že působí vliv na mozkovou aktivitu spojenou s odrážením pocitu sytosti v těle, Goldline dělá z mozku, že je plný a pacient nemá na konci hlad. Kromě toho vám tento lék umožňuje vytvářet energii z vlastních rezerv v těle, což jen přispívá ke snížení hmotnosti. Goldline je velmi účinná při pravidelném přejídání, stejně jako u pacientů s diabetes mellitus typu II.

Průběh léčby může začít s denním příjmem 10 mg léku, někdy se dávka zvyšuje na 15 mg denně. Doba léčby - nejvýše tři měsíce, po které byste měli přestávku. •

 • Reduxin je kompletní analog Goldline (aktivní složkou je Sibutramin).
 • Lindaksa - analogická příprava Goldline, Reduxin (aktivní složka je Sibutramine).

Dávkování a podávání

Prostředky pro obezitu založené na orlistatu (Orsotene, Xenical) se užívají perorálně při jídle. Doporučuje se dodržovat dietu s vyváženým obsahem kalorií během léčby, přičemž množství tuku nepřesahuje 30% denně. Nedoporučuje se přejídání. Doba trvání a dávkování jsou předepsány lékařem. Obvykle užívejte jednu kapsulu léku jednou až třikrát denně, ale ne více než 3 kapsle denně.

Přípravky na bázi sibutraminu (Reduxin, Lindax, Goldline) se užívají v dávkách 5-10 mg jednou denně. Tableta (tobolka) by měla být užívána ráno bez žvýkání a pití sklenice vody, bez ohledu na to, jak jíst. Doba trvání léčby je stanovena lékařem, ale nedoporučuje se užívat lék delší než 90 dnů.

Léčba tablet z obezity je nutně prováděna lékařem, který má dostatečné praktické zkušenosti s léčbou nadměrné hmotnosti. Účinky léčby budou rychlejší a přetrvávající, pokud bude přívod léčiv kombinován se správnou výživou a dávkou fyzické námahy.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Používání tablet proti obezitě během těhotenství

Tablety a jiné léky proti obezitě se nedoporučují užívat během těhotenství a kojení. Skutečnost, že účinek léků není dosud dostatečně studována zůstat v plné důvěře, že tyto prostředky nemají negativní vliv na průběh těhotenství procesu rostoucího plodu a během laktace - ve vývoji dítěte, jakož i užitečnost a množství mateřského mléka . Kromě toho, v průběhu léčby léky na obezitu ženy, které jsou v plodném věku, doporučuje se používat antikoncepční drogy nebo agenty vnější antikoncepci, aby se zabránilo šance na těhotenství v průběhu léčby.

Kontraindikace užívání tablet proti obezitě

Než si napíšete tento nebo ten lék na obezitu, lékař si všimne neexistence kontraindikací pro jeho užívání. Kromě období těhotenství a laktace takovéto kontraindikace zahrnují:

 • diabetes mellitus;
 • hypertenzní onemocnění;
 • kardiologické nemoci;
 • ledvinová patologie;
 • zvýšený nitrooční tlak;
 • alkoholismus a drogová závislost;
 • hyperthyroidismus, hypotyreóza, endemická struma;
 • duševní poruchy, těžké depresivní stavy;
 • bolest hlavy neznámého původu;
 • příprava na chirurgický zákrok s anestezií;
 • alergická závislost;
 • věk dětí;
 • syndrom chronické malabsorpce, cholestáza;
 • vážné poruchy příjmu potravy (nervový typ anorexie nebo bulimie).

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Nežádoucí účinky tablet z obezity

Léky na obezitu je možné užívat pouze krátkodobě. Za prvé, takové léky ztrácejí svou účinnost, když jsou užívány více než několik týdnů. Za druhé, v průběhu času se mohou objevit nežádoucí nežádoucí účinky:

 • tachykardie (častý srdeční tep);
 • zvýšený krevní tlak;
 • zvýšené pocení;
 • Poruchy střevní funkce ve formě zácpy;
 • poruchy spánku;
 • bolest v hlavě;
 • poruchy nervového systému - nepřiměřené pocity, úzkost atd.;
 • suchost v dutině ústní;
 • porušení menstruačního cyklu u žen;
 • infekce v respiračním nebo močovém traktu;
 • křeče;
 • alergické kožní vyrážky.

Často pozorované zažívací potíže ve formě epigastrické bolesti, nadýmání, průjem. Tyto příznaky se zhoršují, jestliže během léčby konzumujete potraviny s vysokým obsahem tuku.

Předávkování

Při použití nepřiměřeně vysoké dávky pilulek proti obezitě může mít pacient riziko vzniku nežádoucích účinků, které jsou specifické pro určitou drogu. V takových případech není nutná žádná speciální terapie, protože pro tuto situaci neexistuje specifické antidotum. Doporučuje se monitorovat stav pacienta po celý den po podání extra dávky. Může být použita symptomatická léčba.

Účelnost procedur hemodialýzy a nucené diurézy nebyla stanovena, ale je pochyb.

Interakce s jinými léky

Orlistat při současném podávání může vést ke snížení obsahu cyklosporinu v krvi. Pokud jsou drogy užívány společně, je nutné kontrolovat obsah cyklosporinu a korigovat jeho dávkování.

Při sledování protrombinového času se doporučuje podávat deriváty orlistatu v antikoagulačních léčivech.

Orlistat a jiné tablety na jeho základě snižují biologickou dostupnost vitamínů rozpustných v tucích - to jsou vitamíny E, A, K, ergocalciferol a karoten. Mezi užíváním těchto léků by mělo trvat nejméně 2 hodiny.

Léky Orlistatu a štítné žlázy jsou přijímány pod přísným lékařským dohledem. Totéž platí pro jodové přípravky.

Sibutramin přípravky nemohou být brány dohromady s léky pro léčení depresivních poruch, migrény s léky (např. Sumatriptan, ergotamin) se silnými analgetiky (fentanylu a tak dále.), s léky, které blokují reflex kašle.

Velmi se nedoporučuje pít alkohol během léčby pilulkami proti obezitě, protože důsledky mohou být nepředvídatelné.

Podmínky skladování

Léky proti obezitě mohou být uchovávány v teplotním rozmezí od + 15 do + 25 ° C, mimo dosah dětí.

Datum vypršení těchto prostředků by mělo být upřesněno podle informací na obalu: zpravidla se jedná o období od 2 do 3 let.

Recenze tablet z obezity

Mnoho uživatelů, kteří se snažili představit působení tablet z obezity, často dospěl k závěru, že beze změny zásad výživy a životního stylu účinků léků nemusí být tak nápadné. Kromě toho, těžká obezita by měli být léčeni pouze pod lékařským dohledem, protože self-léčba může ovlivnit stav kardiovaskulárního a endokrinního systému, trávicího ústrojí a pohybového aparátu - všechny systémy, které po mnoho let „zvyklí“ na kila navíc a jako důsledek drastického hubnutí může selhat.

Navíc existuje další problém při léčbě tablet s obezitou.

V současné době se objevilo mnoho necertifikovaných léků bez předpisu, které masově nabízejí uživatele internetu, reklamu, zásilky a přizpůsobené recenze. Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje opatrnost při použití takových neprozkoumaných prostředků, neboť jejich bezpečnost a účinnost není absolutně zaručena nikým. No, kdyby se takové pilulky ukázaly být jen zbytečné "figuríny". Nesmíme však zapomínat, že mohou také ublížit.

Ve většině případů, než si koupit doplňky a léky na obezitu, je lepší alespoň jednou navštívit lékaře a objasnit informace o konkrétním přípravku: jak se kvalita, zda je vhodný pro vás, co by mělo být dávkování a další aktuální otázky .. Neodstraňujte se těmito otázkami: je to zcela normální a logické, pokud si myslíte a pečujete o své zdraví.

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Tablety z obezity" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.